Reklama

Polski Ład a programiści. Czy nowe przepisy zrujnują polską branżę IT?

Jak zmiany zapowiadane w Polskim Ładzie wpłyną na programistów? Okazuje się, że deficyt pracowników w branży IT tylko się pogłębi. Eksperci alarmują — programiści zaczną pracować dla zagranicznych firm. Wszystko przez większe koszty pracy B2B.

Polski Ład - programiści (komputer - narzędzie do pracy w IT)

Ogłoszenia o pracę dla informatyków najczęściej dotyczą właśnie współpracy na umowę B2B. Dane portalu No Fluff Jobs pokazują, że takie oferty skierowane do ekspertów IT w roku 2020 stanowiły aż 87% ogółu ogłoszeń. Na drugim miejscu najpopularniejszej formy współpracy znalazła się umowa o pracę. Tomasz Bujok (CEO No Fluff Jobs) podkreśla, że zarówno B2B, jak i UoP były tak samo atrakcyjne dla osób ze średnim doświadczeniem. B2B najrzadziej proponowano juniorom.

Nowy Polski Ład: programiści przestaną preferować B2B?

Jak podkreśla w rozmowie z PulsHR.pl Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan (ekspertka ds. rynku pracy), informatycy preferują B2B. Taka współpraca umożliwia im negocjowanie korzystnych warunków. Ponadto informatycy nie chcą się ograniczać do jednego pracodawcy. Wykonują swoje usługi dla wielu podmiotów w ramach umów zleceń. Od 2019 roku korzystają także z IP Box — preferencyjnej stawki 5% do rozliczania przychodów z praw własności intelektualnej. Jednym z objawów tego, jak Polski Ład wpłynie na branżę IT w Polsce, ma być spadek korzyści ze współpracy B2B. Czy programiści uciekną na UoP? Prawdopodobnie nie — konsekwencje poniosą pracodawcy.


Czytaj także: Ile zarabia programista? Zarobki na stanowisku


Jak Polski Ład wpłynie na branżę IT w Polsce? Braki kadrowe się nasilą

Według szacunków w UE brakuje już 600 tys. programistów. W Polsce odnotowuje się deficyt na poziomie 50 tys. Nowy Ład może doprowadzić do jeszcze większych braków. Ekspert Grzegorz Rudno-Rudziński, prezes Stowarzyszenia ITCorner, w rozmowie z WNP.pl twierdzi, że przepisy Nowego Polskiego Ładu zachęcą programistów do poszukiwania pracy za granicą. Już teraz firmy z innych państw poszukują informatyków na polskim rynku pracy. Dla naszych specjalistów jest to dobre rozwiązanie, ponieważ mogą pracować zdalnie dla międzynarodowych przedsiębiorców, którzy oferują wyższe stawki.

Polski Ład — programiści stracą?

Monika Fedorczuk wskazuje na jeden z głównych czynników, który będzie działać na niekorzyść informatyków. Co takiego wprowadzi Polski Ład? Programiści będą musieli płacić składkę zdrowotną w wysokości 9% od dochodu. Ten fakt oraz podwyższenie innych podatków sprawią, że zarobki programistów ulegną obniżeniu. Ucierpi na tym nie informatyk, a polski rynek pracy. Pracodawcom ciężko będzie konkurować z firmami z zagranicy. Konfederacja Lewiatan szacuje, że w Nowym Ładzie obciążenia programistów wzrosną niemal o 50%.


Jesteś z Lublina? Praca: Lublin to zakładka, w której znajdziesz interesujące oferty pracy w swoim mieście


Jak zmieni się rynek pracy IT w Nowym Ładzie?

Ekspertka zauważa, że zarobki programistów zmaleją, a ich oczekiwania finansowe względem rynku pracy wzrosną. Jednocześnie umowa o pracę wcale nie będzie korzystniejsza od B2B. Programiści w Nowym Ładzie jako grupa, która może dyktować warunki, wybiorą najlepsze dla siebie rozwiązanie. Może to nawet oznaczać całkowitą rezygnację z opłacania podatków w Polsce. Z kolei Dorota Andrzejewska, szefowa zespołu rekruterów Awareson, twierdzi, że informatycy przerzucą nowe koszty na pracodawców. Wysokie ceny usług specjalistów sprawią, że zagraniczne firmy staną się jeszcze bardziej konkurencyjne. Polscy informatycy, jako jedni z bardziej rozchwytywanych na międzynarodowym rynku, będą mogli przebierać w ofertach pracy dla programistów.

Oceń artykuł
1/5 (1)