Reklama

Nowe przepisy w sprawie mieszkań. Koniec z “patodeweloperką”?

Zapowiedziane przez rząd nowe przepisy w sprawie mieszkań regulują minimalną wielkość lokalu mieszkalnego oraz określają odległość między budynkami. Przepisy mają ograniczyć wykorzystanie przez właścicieli na wynajem mieszkalny obiektów, które się do tego nie nadają. Co jeszcze się zmieni?

Blok mieszkalny z balkonami, nowe budownictwo

Nowe przepisy w sprawie nieruchomości a wynajem mieszkań

Polski rynek mieszkaniowy jest stałym elementem dyskusji mediów, jak i samych użytkowników lokali. Polacy skarżą się nie tylko na wysokie ceny wynajmu mieszkań, lecz także krzywdzące praktyki właścicieli nieruchomości, którzy w celu maksymalizacji zysków z wynajmu udostępniają zbyt małe lokale, a nawet pomieszczenia przerobione do zamieszkania w budynkach, które się do tego nie nadają. Nowe regulacje mają poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym.

Minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział zmiany w prawie dotyczącym nieruchomości. Regulacje obejmują warunki techniczne budowania nieruchomości, kwestie cenowe i podatkowe nieruchomości. 

Co obejmują zmiany w sprawie nieruchomości? 

Zapowiedziane przepisy mają podwyższyć komfort budynków mieszkalnych poprzez restrykcje w sprawie zbyt bliskiej zabudowy. Przepisy mają także ograniczyć tzw. betonozę. W świetle nowych przepisów sąsiedzi nie musieliby już zaglądać sobie w okna. Zgodnie z planem między wysokimi budynkami powyżej 4 kondygnacji odległość od granicy działki ma wynieść minimum 5 m. W takiej sytuacji ściany budynków z oknami byłyby od siebie oddalone o minimum 10 m. Aktualnie jest to 8 m. 

Kolejny aspekt to walka z tzw. mikrokawalerkami. Obecnie wśród ofert wynajmu mieszkań często można znaleźć propozycje najmu bardzo małych lokali. Na mocy nowych przepisów kawalerka miałaby mieć minimum 25 m2. Inne przepisy, które mają się znaleźć w projekcie to: 

  • wyższe przegrody między balkonami budowanymi na jednej płycie z odpowiednią ilością światła; 
  • brak wliczania balkonów do powierzchni zabudowy; 
  • ograniczenie powstawania uciążliwych obiektów w okolicy budynków mieszkalnych; 
  • przynajmniej 20% terenu biologicznie czynnego na placach i skwerach publicznych o powierzchni ponad 1 000 m2;
  • odpowiednie przegrody w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych między dwoma mieszkaniami, spełniające wymogi akustyczne; 
  • jawna komunikacja w sprawie cen mieszkań; 
  • likwidacja podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

Jak zapowiedział minister, przepisy są na etapie gotowego projektu o warunkach technicznych, niedługo regulacje mają zostać upublicznione. Walka z tzw. patodeweloperką, czyli budownictwem mieszkań w obniżonym standardzie z myślą przede wszystkim o zysku była zapowiadana przez resort już w grudniu.

Źródło: Business Insider

Oceń artykuł
1/5 (1)