Reklama

Kierunek medyczny – co robić po studiach?

Każdy kierunek medyczny należy do grupy różnych kierunków studiów, które koncentrują się w obrębie medycyny. Wyróżniamy tutaj kierunki przygotowujące do pracy lekarza, lekarza stomatologa, dietetyka, czy elektroradiologia. Sprawdź, jakie perspektywy zawodowe oferują różne kierunki medyczne. 

Kierunek medyczny - co robić po studiach - stetoskop i plaster położone na blacie
Źródło: Photo by 5second on 123rf.com

Medycyna oznacza naukę o zdrowiu i chorobach ludzi. Odnosi się także do umiejętności leczenia, zapobiegania chorobom. Obszar ochrony zdrowia jest jednym z filarów utrzymujących funkcjonowanie państwa. Aby dany kraj był dogodnym miejscem do życia, musi zapewniać obywatelom opiekę medyczną. Wiąże się to z koniecznością prowadzenia kierunków studiów przygotowujących do zawodów medycznych. W Polsce funkcjonuje dziewięć uczelni medycznych, a placówki medyczne stale wskazują na braki kadrowe. Nie na każdy kierunek medyczny jest wielu chętnych. Zwykle słysząc o kierunku medycznym, myślimy, że mamy do czynienia z przyszłym lekarzem. Tymczasem kierunki medyczne obejmują różne zawody związane ze zdrowiem, a niekoniecznie bezpośrednio z leczeniem. Poniżej prezentujemy garść informacji na temat kierunków medycznych i możliwości zawodowych, jakie oferują absolwentom.

Czym jest kierunek medyczny? Charakterystyka studiów

Kierunki medyczne koncentrują się w szczególności na zdrowiu człowieka. Jednak obejmują różne aspekty tego zdrowia. To nie tylko leczenie, ale i działalność badawcza, naukowa, obszar diagnostyki i opieki. System ochrony zdrowia działa jak jeden, bardzo rozbudowany organizm, w którym na całokształt jego wydolności składa się praca specjalistów zajmujących się wąskim obszarem swojej dziedziny. Cechą wspólną kierunków medycznych jest konieczność rozumienia funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niezależnie od tego, czy ktoś jest lekarzem, radiologiem, czy pielęgniarką, musi rozumieć anatomię, fizjologię, znaczenie patologii w kontekście medycznym oraz znać się na diagnostyce. 

Wszystkie kierunki medyczne kojarzone są z prestiżem. Trudno się na nie dostać, a jeszcze trudniej na nich utrzymać. W większości są to zawody regulowane, a więc, by móc je wykonywać trzeba przejść przez wieloletni okres nauki i zdobywania doświadczenia. Udając się na studia medyczne, trzeba mieć świadomość, że trudniej będzie się w przyszłości ewentualnie przebranżowić, ponieważ studenci zmierzają jedną wyznaczoną przez siebie kilka lat temu drogą. Są to studia przede wszystkim dla osób, które odczuwają pewnego rodzaju powołanie. Trzeba mieć na uwadze, że studia te są ciężkie, często jest się obserwatorem cierpienia ludzi chorych, słabych. Dlatego studenci powinni cechować się empatią, ale i siłą oraz determinacją.

Kierunek medyczny a lekarski

Głównym kierunkiem medycznym w szczególności jest kierunek lekarski. Przygotowuje on do zawodu lekarza. Aby zostać lekarzem, nie wystarczy tylko dobrze uczyć się na studiach. Absolwent musi przystąpić do egzaminu państwowego. Jest to Lekarski Egzamin Końcowy lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (zależności od tego, w jakim kierunku dokładnie zmierza absolwent). Lekarz medycyny musi odbyć również 13-miesięczny staż podyplomowy. Lekarz dentysta odbywa 1 miesiąc krótszy staż. W trakcie stażu, na który lekarz kierowany jest przez Okręgową Izbę Lekarską, ma ograniczone możliwości. Aby stać się lekarzem specjalistą, musi zrobić specjalizację, która w zależności od programu trwa od 4 do 6 lat. Po okresie rezydencji i zdaniu państwowego egzaminu specjalizacyjnego lekarz zyskuje wykształcenie umożliwiające mu pracę w zawodzie.

Jak wyglądają studia medyczne? 

Studia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym stanowią jednolite studia magisterskie. Jest to więc sytuacja odmienna niż w większości kierunków studiów, gdzie studenci mogą najpierw zrealizować studia pierwszego stopnia, zwykle trwające 3 lub 3,5 roku, a następnie studia dwuletnie magisterskie. Mogą też z nich zrezygnować, zachowując wykształcenie. Studia lekarskie jednolite trwają aż 6 lat, a lekarsko-dentystyczne 5 lat. Już po studiach absolwent ma tytuł lekarza medycyny lub lekarza dentysty.

W zależności od wyboru kierunku medycznego studia mogą mieć charakter studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia, lub studiów jednolitych. Jednocześnie wiele kierunków obejmuje również studia podyplomowe. W przypadku niektórych kierunków możliwe jest studiowanie online. Przykład stanowi pielęgniarstwo na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Czego uczą kierunki medyczne?

Kierunki medyczne stanowią jedne z najtrudniejszych obszarów nauczania. Wielu kandydatów, którzy podejmują się edukacji, rezygnuje w trakcie studiów. Na studiach trzeba zdawać wiele egzaminów, z przedmiotów koncentrujących się wokół dziedzin ścisłych, takich jak biologia, chemia, czy fizyka. 

Na każdych studiach medycznych znajdziemy coś innego. Przykładowo inżynieria medyczna obejmuje takie przedmioty jak ergonomia, biomateriały, automatyka i robotyka, fizyka ośrodków ciągłych, metrologia medyczna. Jest to zatem kierunek dla osób, które nie tylko interesują się medycyną, lecz zagadnieniami technicznymi, automatyką, czy też majsterkowaniem. 

Z kolei na kosmetologii studenci uczą się podstaw makijażu, biofizyki w kosmetologii, chemii kosmetycznej, obliczeń chemicznych, wykonywania zabiegów, zagadnień kształtowania sylwetki. 

Natomiast na pielęgniarstwie możemy znaleźć takie przedmioty jak anatomia, radiologia, podstawy pielęgniarstwa, farmakologia, podstawowa opieka zdrowotna, mikrobiologia i parazytologia. To oczywiście tylko przykłady. Kierunków medycznych jest wiele, a część z nich ma także nieco interdyscyplinarny charakter. W związku z tym różnorodny jest także zakres przedmiotów wykładanych w ramach kierunków medycznych.

Jakie kierunki medyczne wyróżniamy? 

Do grona kierunków studiów medycznych możemy zaliczyć:

  • Kierunki związane z administracją i działalnością techniczną w obszarze ochrony zdrowia: administracja i zarządzanie w ochronie zdrowia, informatyka w medycynie, zarządzanie w systemie ochrony zdrowia. 
  • Kierunki związane z bezpieczeństwem zdrowia: bezpieczeństwo zdrowotne, czy zarządzanie ryzykiem zdrowotnym. 
  • Kierunki analityczne/diagnostyczne: analityka kryminalistyczna i sądowa, analityka medyczna, chemia i toksykologia sądowa, systemy diagnostyczne w medycynie. 
  • Kierunki związane z żywieniem: analiza żywności i żywienie człowieka, dietetyka, dietetyka w sporcie i rekreacji, żywienie człowieka i dietoterapia. 
  • Kierunki związane z promocją zdrowia: coaching medyczny, psychologia zdrowia, trener zdrowia. 

W zakres kierunków medycznych można włączyć również kierunki związane z weterynarią, inżynierią farmaceutyczną, biomedyczną, medyczną, pielęgniarstwo, czy też niektóre kierunki związane z kosmetologią.

Jak się dostać na kierunek medyczny?

Studia medyczne to jeden z najbardziej pożądanych obszarów nauczania. Chętnych jest niezwykle wielu. Do tego stopnia, że choć każdego roku w kolejnych lokalizacjach otwierane są nowe kierunki medyczne, to miejsc wciąż brakuje. W konsekwencji także i absolwentów. Niestety studia medyczne są niezwykle wymagające nie tylko dla studentów, ale stanowią wyzwanie również dla uczelni, która musi przygotować przestrzeń do nauk i zgromadzić kadrę profesorów. Kierunki medyczne wymagają nie tylko ławek i krzeseł w sali, ale zaawansowanych sprzętów do przeprowadzania doświadczeń, ćwiczeń, przeprowadzania badań, czy zabiegów. Wciąż zatem w zależności od uczelni, o jedno miejsce potrafi się ubiegać nawet kilkadziesiąt osób.

Od osób ubiegających się o miejsce na kierunku medycznym wymaga się w szczególności dobrych wyników z matury z kierunków ścisłych. Należy skoncentrować się na takich przedmiotach jak biologia, chemia, matematyka. Najpierw jednak trzeba dobrze zapoznać się z wymaganiami wobec kandydatów na konkretnym kierunku studiów.

Przykładowo osoby wiążące swoją przyszłość z farmacją powinny w szczególności skupić się na maturze na uzyskaniu dobrego wyniku z chemii, biologii. Natomiast na kierunku elektroradiologii na niektórych uczelniach można się spotkać z koniecznością uzyskania dobrych wyników także z matury z fizyki. 

Gdzie studiować kierunek medyczny? 

Kierunki medyczne można studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Jednak zanim złożymy dokumenty, warto zapoznać się dokładnie z programem uczelni i planem zajęć, by upewnić się, czy będziemy w stanie połączyć studia z ewentualną pracą. Studia na uczelniach państwowych w trybie stacjonarnym są bezpłatne. Natomiast studia niestacjonarne wiążą się z wysokimi opłatami na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych za rok. Ponadto studia lekarskie niestacjonarne są tylko z nazwy, ponieważ odbywają się w tym samym czasie, co zajęcia dla studentów stacjonarnych – z tą różnicą, że są płatne. Jak widać, jest to bardzo kosztowna edukacja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Według badań, 30% przyszłych lekarzy rozważa emigrację. Warto więc wziąć pod uwagę kierunek medyczny prowadzony w języku angielskim. Wówczas jednak trzeba się liczyć z jeszcze wyższym czesnym.

W Polsce kierunki medyczne można studiować m.in. na takich uczelniach, jak:

  • Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Dalszy rozwój po studiach

W przypadku pracy lekarza wyróżniamy ok. 40 specjalizacji podstawowych. Wśród nich znajdują się takie jak np. choroby zakaźne, kardiologia, okulistyka, neonatologia, psychiatria, medycyna sądowa, pediatria, czy zdrowie publiczne. Jednak wyróżnia się także specjalizacje szczegółowe, które można wybrać po ukończeniu specjalizacji podstawowej. Do specjalizacji szczegółowych należą na przykład chirurgia naczyniowa, geriatria, endokrynologia, nefrologia. Możemy wyróżnić także specjalizacje lekarsko-dentystyczne. Do nich należą np. ortodoncja, chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, protetyka stomatologiczna, stomatologia zachowawcza z endodoncją.

Zarobki po medycynie

Atrakcyjność kierunku medycznego i fakt, że tak wielu chętnych próbuje się na kierunki medyczne dostać, wynika prawdopodobnie z kilku czynników. Jest to obszar wiedzy oferujący dobre zarobki, lecz nie na starcie. Zanim osoba po medycynie zacznie dobrze zarabiać, przez pewien czas nie zarabia w ogóle, albo bardzo mało. Po tym okresie zaczyna jednak zarabiać znacznie powyżej średniej krajowej. Jednak wiele zależy również od konkretnego kierunku medycznego. 

Ukończenie kierunków medycznych wiąże się również z prestiżem. Wiele z tych kierunków mieści się w ramie zawodów zaufania publicznego. Ludzie szanują lekarzy i ich kompetencje. Poza tym kierunki medyczne są także niezwykle ciekawe. Choć wymagają dużego zaangażowania, często także nerwów, to zapewniają wiedzę, która pomaga lepiej zrozumieć naturę człowieka. Oczywiście jest to także szlachetna praca, która polega na pomaganiu ludziom, poprawie ich zdrowia i w konsekwencji nierzadko także życia. 

Ile zarabia się w zawodach medycznych?

Oczywiście zarobki także są uzależnione od wybranego kierunku medycznego. Zaglądając na portal Wynagrodzenia.pl, możemy dowiedzieć się, jakie zarobki uzyskują niektórzy absolwenci kierunków medycznych. 

  • Zarobki dietetyków mieszczą się w granicach od nieco ponad 4000 zł brutto do niespełna 6000 zł brutto. Mediana zarobków na tym stanowisku wynosi ponad 4700 zł brutto. 
  • Mediana wynagrodzeń na stanowisku pracy lekarza wynosi 8840 zł brutto, lecz 1/4 przedstawicieli zawodu zarabia więcej niż 12,5 tys. zł brutto. 
  • Co drugi lekarz weterynarii zarabia od 5 tys. zł do 7,8 tys. zł brutto. Mediana zarobków weterynarzy wynosi ponad 6200 zł brutto. 
  • Zarobki pielęgniarek różnią się m.in. od ich stażu. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Naczelnej Izby Pielęgniarek opracowanego przez MedMedia Consulting w styczniu 2023 roku wynika, że niemal 18% ankietowanych uważa, że zbyt niskie zarobki są powodem rezygnacji w tej pracy. 72% pielęgniarek zgodnie z wynikami zarabia na rękę od 4 tys. zł do 8000 zł. Najwięcej z nich zarabia między 5 tys. zł a 6 tys. zł. 
  • Mediana zarobków na stanowisku elektroradiologa wynosi niemal 5000 zł brutto. Co drugi elektroradiolog zarabia między 4570 zł brutto a 6120 zł brutto.

Co robić po studiach medycznych?

Teraz pora na to, by nieco przybliżyć możliwości zawodowe po niektórych kierunkach medycznych. Na absolwentów kierunków medycznych czekają w szczególności szpitale, przychodnie, kliniki, ale także i ośrodki badawcze, stacje sanitarno-epidemiologiczne, czy sanatoria.

Oczywiście nie będziemy tutaj wymieniać wszystkich specjalizacji lekarskich, ponieważ praca lekarza jest w pewnym sensie domyślną ścieżką zawodową w ramach kierunków medycznych. Jednak warto zaznaczyć, że sam lekarz nie musi pracować tylko w przychodni lub w szpitalu. Lekarze potrzebni są także w służbach mundurowych, mogą podjąć dalszą karierę naukowca, pracować w przemyśle medycznym, czy wykładać na uczelni. Osoby, które dobrze znają język angielski medyczny, mogą także tłumaczyć teksty zagraniczne. Wielu lekarzy jako dodatkowe źródło zarobku traktuje także udzielanie komentarzy w mediach, czy tworzenie tekstów medycznych, wymagających specjalistycznej wiedzy.

Jakie jeszcze szanse zawodowe mają osoby chcące rozwijać się w zawodach medycznych?

Elektroradiolog

Jest to osoba odpowiedzialna za wykonywanie tomografii komputerowej, czy rezonansu magnetycznego. Wykonuje zdjęcia rentgenowskie, przeprowadza badania radiologiczne. Dzięki niemu lekarz może dokonać diagnozy na podstawie przeprowadzonych badań. Elektroradiolog ma nieco szersze kompetencje od radiologa, ponieważ także przygotowuje pacjentów do badań, obsługuje aparaturę rentgenowską i elektromedyczną, przygotowuje radiofarmaceutyki do badań, bierze także udział w procesie planowania radioterapii. Obrabia i archiwizuje dane obrazowe. Może znaleźć pracę w pracowni rentgenowskiej, pracowni rezonansu magnetycznego, EEG i EMG oraz wielu innych miejscach, gdzie wykonywane są badania.

Dietetyk

Dietetyk zajmuje się promowaniem zdrowego stylu życia. Dba o edukowanie klientów w zakresie świadomego żywienia, opracowuje diety, ocenia potrzeby żywieniowe konkretnych osób. Dostosowuje produkty do schorzeń i chorób, nietolerancji, czy też po prostu preferencji żywieniowych pacjentów. Monitoruje postępy wdrożonej diety, na bieżąco śledzi badania z zakresu dietetyki. Dietetyk może znaleźć zatrudnienie także w szpitalach, przychodniach, poradniach, czy też w firmach cateringowych i branży fitness. 

Farmaceuta

Farmaceuta to osoba, która pracuje w aptece, wydaje leki, realizuje recepty. Nie jest to tylko osoba od sprzedaży i dopełnienia formalności. Także ma wiedzę na temat leków i ich zastosowania. Dlatego też potrafi doradzić pacjentom, którzy zgłaszają się do apteki z pewnymi dolegliwościami. Ponadto dba o stany magazynowe leków, dokonuje zamówień, proponuje zamienniki. Może także pracować w aptece szpitalnej, gdzie przygotowuje do podania leki w konkretnych dawkach dla pacjentów. 

Koordynator medyczny

Koordynator medyczny stanowi wsparcie dla pacjenta. Zajmuje się tym, na co zwykle osoby chorujące nie mają siły ani czasu. Zajmuje się planowaniem leczenia, komunikacją z personelem medycznym, koordynuje wszystkie elementy składające się na cały proces leczenia pacjenta. Ustala termin realizacji leczenia, dba o prawidłowy obieg dokumentacji medycznej. Rozwiązuje problemy, z którymi pacjent musi się mierzyć w procesie zdrowotnym. 

Powyżej wymieniono zaledwie kilka propozycji pracy po kierunkach medycznych. Warto pamiętać, że kierunków tych jest znacznie więcej i są one na tyle różnorodne, że każdy, kto interesuje się medycyną, ma szansę znaleźć ścieżkę rozwoju dla siebie.

Oceń artykuł
0/5 (0)