Reklama

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Czy 2 maja jest wolny od pracy?

Początek maja każdego roku stanowi czas świętowania. Pierwsze trzy dni miesiąca to ważne święta. Dnia 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten przypada między 1 a 3 maja, czyli Świętem Pracy a Świętem Konstytucji 3 maja. Czy 2 maja jest wolny od pracy? 

Czy 2 maja jest wolny od pracy - kalendarz postawiony na drewnie, obok roślinka w doniczce
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_134717688_kalendarz-na-biurko-2019-i-miejsce-kaktusa-na-biurku-kalendarz-dla-planisty-do-sporz%C4%85dzenia.html

Majówka 2024 – jakie mamy święta?

Majówka to czas, który kojarzy się wszystkim z grillowaniem i pierwszymi ciepłymi dniami w promieniach słońca. Możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu stwarzają nam dni ustawowo wolne od pracy. W 2024 r. majówka wypada na tyle korzystnie, że pracownicy dobierający zaledwie 3 dni urlopu, uzyskują aż 9 dni wolnych od pracy. Na początku miesiąca wyróżniamy 2 dni wolne od pracy:

  • 1 Maja (Międzynarodowy Dzień Pracy) – to dzień, który szczególnie hucznie obchodzony był w czasach PRL. 1 maja w Polsce został ustanowiony świętem pracy oraz dniem wolnym w 1950 roku. Warto wiedzieć, że 1 maja jest Międzynarodowym Dniem Pracy, a tłem tego święta jest wyraz pamięci dla strajkujących robotników z Chicago. W wyniku strajku wiele osób straciło życie przez brutalne stłumienie manifestacji.
  • 3 Maja (Święto Konstytucji 3 Maja) – tego dnia świętujemy rocznicę uchwalenia konstytucji z 1791 roku (pierwszej w Europie). To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Pamięć o tym dniu przez lata utrzymywała w Polakach potrzebę niepodległości. Dzień 3 maja jest dniem wolnym od pracy od roku 1990.

Ponadto w maju 2024 nie tylko początek miesiąca obfituje w dni wolne. Pod koniec maja wypada jeszcze jeden dzień wolny od pracy: Boże Ciało 2024 r. (30 maja).

Czy 2 maja jest wolny od pracy w 2024 roku? 

W dniu 2 maja obchodzimy zarówno Dzień Flagi Państwowej, jak i dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto zostało wprowadzone dopiero w 2004 roku. Celem tego święta jest wzmocnienie świadomości na temat symboli narodowych, a co za tym idzie także polskiej tożsamości.

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 r. jasno wskazuje, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest dniem wolnym od pracy. 2 maja zatem przedziela dwa wolne dni, co w zależności od tego, jak wypada, może być kłopotliwe dla pracowników. 

W 2024 roku 1 maja wypada w środę, a 2 maja w piątek. Dlatego pracownicy, którzy chcą cieszyć się dniami wolnymi w ciągłości, nie mają innego wyjścia niż skorzystać z urlopu. Osoby, którym zależało na jeszcze dłuższym odpoczynku od pracy, mogły także wziąć wolne pierwsze dwa dni tygodnia, czyli poniedziałek i wtorek, by tym sposobem zyskać aż 9 dni odpoczynku od pracy. Warto pamiętać o tym, co świętujemy w święta majowe oraz uczcić te dni, wywieszając flagę Polski. 

Źródło: rzeszow.eska.pl; kuratorium.opole.pl

Oceń artykuł
0/5 (0)