Ile zarabia programista? Zarobki na stanowisku

Zarobki programistów oraz innych specjalistów IT sukcesywnie rosną i rynek pracy wskazuje na to, że trend ten utrzyma się. Ile zarabia programista? Różnie w zależności od doświadczenia i specjalizacji, którą wybierze. Śmiało jednak można powiedzieć, że zawód ten wiąże się z wysokimi zarobkami.

Ile zarabia programista? Może liczyć na wysokie zarobki.

Branża IT notuje braki w szeregach swoich pracowników. Najbardziej pożądany na rynku pracy jest programista z doświadczeniem, którego można przypisać do stanowiska mid. Zarobki tej grupy zawodowej są wysokie, już junior może zarobić znacznie więcej niż wynosi średnia krajowa. Ile zarabia programista Java? Czy to prawda, że najbardziej opłaca się opanować właśnie ten język programowania?

Od czego zależy płaca programisty?

Pensje programistów po części kształtowane są przez podobne czynniki, które oddziałują także w przypadku wynagrodzeń osób wcale niepracujących w sektorze IT. Na wysokość wypłaty programistów również wpływa bowiem m.in. posiadane doświadczenie, umiejętności, staż pracy czy znajomość języka angielskiego.

Nie bez znaczenia jest także wielkości firmy i jej lokalizacja. Dlatego też wypłata jednej osoby zatrudnionej jako programista, może różnić się, nawet znacząco, od osoby pracującej na tym samym stanowisku lub podobnym.

Na wynagrodzenie wpływa także zakres obowiązków pracownika oraz rodzaj umowy, na podstawie której jest zatrudniony. W przypadku umów o pracę będą to znacząco niższe kwoty, niż w przypadku umowy B2B.

Na wyższe wynagrodzenie może także liczyć grono doświadczonych specjalistów. Młodszy programista zarobi naturalnie najmniej, choć w przypadku stanowisk juniorskich też można mówić bardziej o widełkach płac, niż ściśle określonej, jednej kwocie.

W przypadku programistów lepsze zarobki zapewni większe doświadczenie w obsłudze danego języka programowania. Jedne są bardziej pożądane od innych. Zatem im więcej języków programowania zna kandydat i im bardziej zaawansowana jest ta wiedzy, tym większe są jego szanse na zatrudnienie i otrzymanie atrakcyjniejszych zarobków.

Ile zarabia technik programista? Rola wykształcenia

Technikiem programistą można zostać, kończąc szkołę średnią o takim profilu. Jest to dobry start kariery w tym obszarze branży IT, ale nie można na nim poprzestać. Chcąc zostać dobrym programistą, poszukiwanym na rynku pracy i adekwatnie cenionym finansowo, konieczne jest samodzielne, dalsze szkolenie się z tajników tego zawodu. Jeśli początkująca osoba, mianująca się technikiem programistą, będzie w stanie znaleźć pracę, jej zarobki można ocenić na średnio 4,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Pracodawców na ogół nie interesuje to, czy dany kandydat ukończył szkołę średnią, studia wyższe, kursy w szkole programowania czy też pracował samodzielnie, korzystając z oferty szkoleń online. Liczy się wiedza i umiejętności. Programista musi być samodzielny i umieć rozwiązywać problemy. W procesie rekrutacyjnym każdy kandydat napotka zadania sprawdzające jego kompetencje. Jest to realny sprawdzian spełniania wymagań na to stanowisko.

Średnie zarobki programistów

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące średnich zarobków poszczególnych branż przedstawiają zarobki sektora informacji i komunikacji, a więc także pracowników IT, jako jedne z największych w kraju. Zaczynają się od około 7 tys. zł brutto miesięcznie i dochodzą nawet do kilkunastu tys. zł brutto miesięcznie.

Według portalu z ofertami pracy dla obszaru IT — No Fluff Jobs — mediana wynagrodzeń całego polskiego sektora informatycznego wynosi 13,7 tys. zł brutto miesięcznie w przypadku umów o pracę i 18 tysięcy, gdy rozważa się kontrakt B2B.

Z kolei raport Just Join IT przedstawia takie mediany miesięcznych zarobków programistów w 2021 roku:

 • junior – 6, tys. zł brutto,
 • mid – 11, 6 tys. zł brutto,
 • senior – 16,4 tys. zł brutto.

Informacji o tym, ile zarabia przeciętny programista, dostarcza także m.in. wynik Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak. Wedle tego źródła są to następujące średnie kwoty:

 • młodszy specjalista – 5,5 tys. zł brutto miesięcznie,
 • specjalista – 8,3 tys. zł brutto miesięcznie,
 • starszy specjalista – 12 tys. zł brutto miesięcznie.

Kwoty te dotyczą ogólnego stanowiska programisty, ale ci pracownicy dzielą się przecież na wiele specjalizacji. Jak kształtują się wynagrodzenia programistów o konkretnych specjalizacjach?

stanowiskośrednie wynagrodzenie
programista baz danych8,7 tys. zł brutto miesięcznie
programista Android9,2 tys. zł brutto miesięcznie
programista systemowy języków niskiego poziomu7,9 tys. zł brutto miesięcznie
programista .NET9 tys. zł brutto miesięcznie
programista CNC5,6 tys. zł brutto miesięcznie
programista testów automatycznych8,6 tys. zł brutto miesięcznie
programista ERP7,3 tys. zł brutto miesięcznie
programista Perl9,4 tys. zł brutto miesięcznie
programista PHP7,2 tys. zł brutto miesięcznie
programista Embedded8,8 tys. zł brutto miesięcznie
programista PLC7 tys. zł brutto miesięcznie
programista iOS10,3 tys. zł brutto miesięcznie
programista Ruby9,7 tys. zł brutto miesięcznie

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych portalu wynagrodzenia.pl

Widać więc, że co źródło, to inna stawka, ale każde podsuwa tę samą prawidłowość — zostając programistą, można liczyć na godziwe wynagrodzenie od samego początku, a w toku kariery możliwe jest uzyskanie pensji wynoszącej nawet kilkanaście tysięcy zł miesięcznie.

Ile zarabia dobry programista?

Najwyższe płace osiąga oczywiście starszy programista, ponieważ posiada wiedzę i doświadczenie, które na tym stanowisku są w cenie. Jego zarobki dochodzą nawet do 20 tys. zł brutto miesięcznie.

Najwyższe wynagrodzenia na rynku IT notują także programiści na stanowiskach kierowniczych. Mediana zarobków szefa zespołu programistów to 15,5 tys. zł brutto miesięcznie. Najlepiej opłacani kierownicy pobierają co miesiąc ponad 20 tys. zł brutto!

Programista programiście nierówny. Według No Fluff Jobs w 2021 roku na największe zarobki mogli liczyć programiści Java, Python i iOS. Natomiast Just Join IT wskazuje, że pracodawcy najbardziej poszukiwali osób na stanowisko DevOps, a więc bardziej związanym z programowaniem, niż stricte samym pełnieniem roli programisty.

Mediana wynagrodzeń najbardziej poszukiwanych programistów w 2021 roku według raportu Just Join IT.

Ile zarabia programista Java i JavaScript?

Według OBW młodszy programista Java (Junior Java Developer) zarobi średnio 6,2 tys. zł brutto miesięcznie. Najniższe zarobki programisty, operującego tym językiem programowania, określane są jako wynoszące poniżej 5,1 tys. zł brutto.

Specjalista może liczyć na statystyczne 9,6 tys. zł brutto miesięcznie, a starszy specjalista nawet na 14,5 tys. zł brutto miesięcznie. Najwyższe zarobki na stanowisku programisty Java przekraczają 17,1 tys. zł brutto miesięcznie. Osiąga je 1/4 wszystkich zatrudnionych.

Nieco inaczej kształtują się wynagrodzenia na stanowisku JavaScript Developer. Za zbyt niskie zarobki uważa się tutaj kwotę poniżej 4,3 tys. zł brutto miesięcznie. Młodszy programista tego języka programowania zarabia średnio 5,2 tys. zł brutto miesięcznie, a więc jego wynagrodzenie jest mniejsze, niż programisty Java, ale wciąż wysokie.

Specjalista JavaScript osiąga medianę miesięcznych zarobków na poziomie 8,1 tys. zł brutto, a starszy specjalista 12,9 tys. zł brutto.

Ile zarabia programista Python?

Jeszcze inaczej kształtują się zarobki tej grupy specjalistów. Początkujący programiści Python zarabiają średnio 5,9 tys. zł brutto miesięcznie na start. Bardzo doświadczeni pracownicy mogą liczyć na 9,1 tys. brutto miesięcznie, a starsi programiści osiągają zarobki rzędu 13,1 tys. zł brutto miesięcznie.

Ile zarabiają programiści za granicą?

Charakter pracy programisty stwarza możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie i, na dobrą sprawę, bycia zatrudnionym przez firmy na całym świecie. Znajomość języków programowania, w połączeniu z posługiwaniem się językiem angielskim, daje programiście niesamowite możliwości rozwoju i wyboru ścieżki kariery. Software Developerów brakuje nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach Europy Zachodniej, a nawet i na innych kontynentach.

Ile zarabia programista w USA?

Różne źródła podają, że średnie miesięczne zarobki w branży IT w Stanach Zjednoczonych wynoszą od 124 do 165 tys. USD rocznie. Daje to najmniej ponad 10 tys. USD miesięcznie. Inne źródła podjęły się próby oszacowania adekwatnej kwoty zarobków polskiego doświadczonego programisty, który został zwerbowany przez amerykańską firmę do pracy zdalnej i zarabia w złotówkach. Jego wynagrodzenie to około 25-50 tys. zł brutto co miesiąc.

Ile zarabia programista w Niemczech?

Portale branżowe twierdzą, że zarobki programistów działających za naszą zachodnią granicą to około 47 tys. euro brutto rocznie, czyli niemal 4 tys. euro brutto na miesiąc. Widać więc, że w zasadzie nie ważne, w jakim kraju chcemy podjąć się programowania. Dobry programista wszędzie zarobi naprawdę dobrze i, co więcej, może pracować w pełni zdalnie.

Ile zarabia programista w Szwajcarii?

Szwajcarska mediana rocznych wynagrodzeń programistów to 124 lub 127 tys. franków. Kwota zależy od specjalizacji. Obecnie bardziej cenieni są programiści aplikacji mobilnych. Taka średnia wskazuje na zarobek rzędu około 10,3 tys. franków miesięcznie.

Programista — prognozy rozwoju branży

Aktualne dane Barometru Zawodów wskazują na niesłabnące, a nawet wzmożone zapotrzebowanie na pracowników branży IT, w tym programistów. W 2022 roku na pewno nie zabraknie dla nich miejsc pracy w województwie lubuskim, wielkopolskim, opolskim oraz małopolskim. Wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się także w następnych latach.

Według raportu No Fluff Jobs w 2021 roku na rynku dostępnych było od dwóch do trzech raza więcej ofert pracy z branży IT, niż w roku ubiegłym. Obecnie rynek należy do pracownika, a pracodawcy poszukują przede wszystkim doświadczonych kadr. Pracownicy nie mniej niż na wynagrodzenie, patrzą na pozostałe proponowane benefity. To one potrafią przesądzić o wyborze danego miejsca pracy, czasem nawet bardziej niż wysokość samej wypłaty.

Czy czeka nas wzrost zarobków programistów?

W 2021 roku tylko na portalu No Fluff Jobs pojawiło się aż o 236% więcej ogłoszeń o pracę dla branży IT w porównaniu z rokiem poprzednim, a mediana minimalnego wynagrodzenia proponowanego przez pracodawców wzrosła o 8,33%. Najwięcej ofert pracy dotyczyło samych programistów, bo aż 54%. Najbardziej pożądani byli programiści Java, Python, .NET oraz JavaScript. Króluje praca zdalna, która wyprzedza miasta notujące największe zapotrzebowanie na programistów, a są to kolejno: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Katowice.

Natomiast Just Join IT odnotowało wzrost zatrudnienia m.in. programistów JavaScript, Java, Testing oraz PHP. Raport tej firmy mówi o podwyżkach na stanowiskach juniorskich wynoszących 154 zł brutto, 434 zł dla midów i 337 zł dla seniorów.

Oto jak kształtowały się zarobki według doświadczenia pracowników w poszczególnych miesiącach 2021 roku:

Średnie wynagrodzenie programistów w 2021 roku wedlug Just Join IT.

Źródło: Raport 2021 – wynagrodzenia polskich programistów – Just Join IT.

Relatywnie szybko rosną zarobki programistów posiadających doświadczenie, ale wzrost płac obejmuje także juniorów. Trend ten utrzymuje się.

Jak zostać programistą?

Aby rozpocząć pracę jako programista i przejść pomyślnie wszystkie zadania w ramach projektów rekrutacyjnych można skorzystać z oferty niejednej szkoły programowania działającej na rynku. Nie wystarczy jednak ukończyć studiów związanych z tematyką technologii i programowania. Wiele osób związanych z tą branżą zgodnie twierdzi, że największe znaczenie ma samodzielna nauka i wiele godzin poświęconych zagadnieniom związanym z różnymi językami programowania. Studia i kursy nastawione na branżę IT mogą zapewnić certyfikat lub dyplom, który na pewno nie będzie stanowił przeszkody, jednak większość pracy trzeba wykonać samemu. 

Nauka programowania prowadząca do wysokich zarobków to przede wszystkim ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i śledzenie nowinek technologicznych. Zwłaszcza teraz, kiedy technologia z roku na rok rozwija się w niesamowitym tempie. Dlatego osoby zainteresowane tym zawodem nie mogą tylko patrzeć na rosnące zarobki programisty i nic nie robić. Powinny nieustannie się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę.

Czym zajmuje się programista?

Specjalizacji w programowaniu jest tak dużo, jak wiele istnieje języków programowania.

Najogólniej mówiąc, programista:

 • opracowuje projekty informatyczne,
 • tworzy i testuje programy oraz aplikacje,
 • współpracuje w pracach wdrożeniowych nowych programów i aplikacji,
 • zajmuje się projektowaniem aplikacji biznesowych,
 • tworzy i testuje strony internetowe,
 • zapewnia wsparcie techniczne pracowników firm i użytkowników różnych systemów,
 • współpracuje ze wszystkimi osobami tworzącymi aplikacje, strony internetowe lub programy informatyczne,
 • tworzy dokumentację systemów informatycznych.
Oceń artykuł
3.8/5 (9)