Ile zarabia programista? Zarobki na stanowisku

Zarobki programisty różnią się w zależności od doświadczenia, ukończonych studiów i znajomości języków programowania. Od wielu lat zawód programisty wiąże się z bardzo wysokimi zarobkami i stale rosnącym zapotrzebowaniem. Ile zarabia programista i jak nim zostać?

papierowa postać na tle wiersza programowania

Ile zarabia programista?

Ile zarabiają programiści? Zarobki programisty od dłuższego czasu są jednymi z najwyższych w Polsce. Ich wysokość jest podyktowana stale rosnącym zapotrzebowaniem i rozwojem nowych technologii.

Ile średnio zarabia programista? Na rok 2021 przeciętne wynagrodzenie programisty w Polsce wynosi nawet 12 017 zł na umowę o pracę. Najwięcej można zarobić w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Katowice. Wysokość pensji programisty uzależniona jest również od doświadczenia i aktualnej wiedzy na temat różnych technologii programowania, która nieustannie się zmienia.

Zarobki programisty a doświadczenie

Raport płacowy portalu wynagrodzenia.pl ukazuje, że pozycja i staż pracy grają dużą rolę w ustalaniu zarobków programisty. Osoba, która dopiero wkracza na rynek pracy związany z tworzeniem aplikacji i programów zaczyna od stosunkowo niskiej pensji. Jednak wraz z doświadczeniem wynagrodzenie programisty rośnie, aż do poziomu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. 

Sprawdź: Kwartyle wynagrodzenia, czyli jak poznać najwyższe zarobki w branży?

Programista: ile zarabia? Ważny staż pracy

Warto wiedzieć, że zarobki programisty różnią się znacząco w zależności od stażu pracy i znajomości języków programowania. Najbardziej doświadczeni programiści zarobią nawet kilka razy więcej, niż osoba początkująca, która zajmuje się obsługą łatwiejszych systemów. Na przykład największe pensje, bo nawet ponad 15 tys. zł brutto miesięcznie, otrzymują seniorzy i eksperci programowania, którzy pracują w zawodzie ponad 8 lat. 

Ile zarabia początkujący programista? Według danych No Fluff Jobs (portalu z ofertami pracy dla programistów), najniższe proponowane wynagrodzenie dla programisty na umowie B2B w 2020 roku wyniosła 12 tys. zł brutto miesięcznie, a na umowie o pracę – od 8,9 tys. brutto do 13,2 tys. zł brutto miesięcznie.

Ile zarabia informatyk programista? Zapotrzebowanie rośnie!

Zawód programisty charakteryzuje się bardzo wysokimi zarobkami, ale ze względu na ciągły rozwój technologii – rynek pracy wciąż wykazuje duże zapotrzebowanie na ich usługi. Osoby zajmujące się programowaniem mogą liczyć na jedne z najlepszych benefitów pracowniczych możliwość pracy z domu i duże szanse na samodzielny rozwój w pracy jako freelancerzy. Mimo tak dużych zarobków programisty badania rynku wskazują, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na programistów może być dużo większe niż ilość osób wykonujących ten zawód.

Średnie zarobki programisty netto

Dzięki popularnym kalkulatorom wynagrodzeń można łatwo obliczyć medianę zarobków programisty w formie netto. Programista na stanowisku ogólnym, ze średnim stażem pracy osiąga średnie wynagrodzenie na poziomie 12 017 złotych brutto – ile to netto?

 • mediana wynagrodzeń programisty zatrudnionego na podstawie umowy o pracę to 8 563,21 złotych netto
 • programista zatrudniony na podstawie umowy zlecenie zarabia średnio 10 232,47 złotych netto
 • mediana wynagrodzeń programisty pracującego w oparciu umowy o dzieło to około 10 383,00  złotych netto

Oblicz wynagrodzenie netto i brutto dzięki kalkulatorowi wynagrodzeń.

Ile zarabiają programiści JAVA?

Według danych No Fluff Jobs zarobki programisty JAVA wynoszą:

 • Umowa o pracę – 16 tys. zł brutto
 • Umowa B2B – 25 tys. zł brutto

Ile wynoszą zarobki frontend developera?

Zarobki frontend developera wynoszą:

 • Na umowę o pracę – 16 tys. zł brutto
 • Na umowę B2B – 25 tys. zł brutto

Ile wynoszą zarobki programisty Pythona?

Rozkład zarobków programisty python na stanowisku specjalisty wynoszą około 8 820 zł brutto miesięcznie. Zgodnie z informacją podaną przez ekspertów na stronie Wynagrodzenia.pl, co drugi programista python otrzymuje wynagrodzenie w wysokości od 7 tys. zł brutto do 10,91 tys. zł brutto miesięcznie.

Wysokie zarobki zachęcają do programowania? Sprawdź, jak zacząć

Aby zostać programistą, nie wystarczy ukończyć studiów związanych z tematyką technologii i programowania. Wiele osób związanych z tą branżą zgodnie twierdzi, że największe znaczenie ma samodzielna nauka i wiele godzin poświęconych zagadnieniom związanym z różnymi językami programowania. Studia i kursy nastawione na branżę IT mogą zapewnić certyfikat lub dyplom, który na pewno nie będzie stanowił przeszkody, jednak większość pracy trzeba wykonać samemu. 

Nauka programowania prowadząca do wysokich zarobków to przede wszystkim ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i śledzenie nowinek technologicznych. Zwłaszcza teraz, kiedy technologia z roku na rok rozwija się w niesamowitym tempie. Dlatego osoby zainteresowane tym zawodem nie mogą tylko patrzeć na rosnące zarobki programisty i nic nie robić. Powinny nieustannie się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę. 

Czym zajmuje się programista?

Specjalizacji w programowaniu jest tak dużo, jak wiele istnieje języków programowania.

Czym zajmuje się programista?

 • opracowuje projekty informatyczne
 • tworzy i testuje programy oraz aplikacje
 • współpracuje w pracach wdrożeniowych nowych programów i aplikacji
 • zajmuje się projektowaniem aplikacji biznesowych
 • tworzy i testuje strony internetowe
 • zapewnia wsparcie techniczne pracowników firm i użytkowników różnych systemów
 • współpracuje ze wszystkimi osobami tworzącymi aplikacje, strony internetowe lub programy informatyczne
 • tworzy dokumentację systemów informatycznych

Oferty pracy dla programisty 

Oferty pracy w zawodzie w ciągu roku można znaleźć w wielu miastach Polski, takich jak między innymi: Warszawa (mazowieckie), Wrocław (dolnośląskie), Poznań (wielkopolskie), Łódź (łódzkie), Kraków (małopolskie), Szczecin (zachodniopomorskie), Kielce (świętokrzyskie), Katowice (śląskie), Gdańsk (pomorskie), Olsztyn (warmińsko-mazurskie), Białystok (podlaskie), Rzeszów (podkarpackie), Opole (opolskie), Gorzów Wielkopolski (lubuskie), Lublin (lubelskie), Toruń / Bydgoszcz (kujawsko-pomorskie).


Szukasz pracy w tym zawodzie? Sprawdź nasze oferty pracy dla programistów!

Oceń artykuł
3.4/5 (7)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora