Backend — zakres obowiązków. Kim jest back end developer?

Backend developer to zdecydowanie zawód przyszłości. Obecnie programiści zawładnęli rynkiem pracy. Pracodawcy prześcigają się, kto pierwszy wyłapie i zatrudni najlepszych specjalistów, w tym specjalistów takich, jak back end developerzy. Co robi back end developer?

Backend - back end developer podczas tworzenia bazy danych

Firmy, szczególnie te z sektora IT, doskonale zdają sobie sprawę, że ten, kto ma wielką trójkę programistów, w tym back end developera wygrywa w przedbiegach. Back end developer, fornt end developer oraz full stack developer to podstawa całej branży IT. To oni stoją za każdą aplikacją i każdą stroną internetową, z której korzystamy. Jeśli chcesz zostać back end developerem, musisz wiedzieć, że do twoich obowiązków należy w głównej mierze współpraca z pozostałą dwójką programistów, a czasami także z większym zespołem. Co jeszcze musisz wiedzieć o pracy programisty backend developera? Jak wygląda zakres obowiązków osoby na stanowisku back end developer?

Czym zajmuje się programista back end developer?

Back end developer zajmuje się przede wszystkim tworzeniem aplikacji mobilnych i stron internetowych. Back end developerzy to programiści, którzy tworzą za pomocą języków programowania, techniczne zaplecze, które sprawia, że strony www działają, jak należy. Do obowiązków back end developerów zaliczamy także zadania, które warunkują działanie techniczne stron i aplikacji mobilnych. W dużej mierze chodzi o to, aby produkty te działały spawanie, nie zacinały się, prawidłowy wyświetlały zawartość oraz reagowały na polecenia.

Warto wspomnieć, że back end developer pracuje także nad tworzeniem baz danych, których zadaniem jest przechowywanie i zbieranie danych na serwerze. Od back end developera zależy także późniejsze działanie takiej bazy oraz pozostałych produktów, takich jak strony internetowe lub aplikacje webowe/mobilne. To właśnie back end developer jest odpowiedzialny za nadzorowanie i analizowanie działania swoich „dzieł”. W razie wykrycia ewentualnych błędów back end developerzy zobligowani są do ich naprawiania w najszybszym możliwym terminie.

Back end developer w dużej mierze pracuje nad tworzeniem API i odpowiednią komunikacją z bazami danych. Tworzy on komponenty i funkcje, dzięki którym użytkownicy mogą bez problemu korzystać ze stron internetowych i ich funkcji. To właśnie za pomocą API dane są przekazywane do front endu. Front end developer, pracując z back endem, zajmuje się, za pomocą języków programowania, przetworzeniem tych baz danych w język zrozumiały i atrakcyjny dla odbiorcy. Dlatego tak istotna jest ścisła współpraca między front endem i back endem.

Back end developer — zakres obowiązków

Obowiązki back end developera są praktycznie takie same w większości firm. Stanowisko back end developera opiera się bowiem na zakresie podstawowych obowiązków, które wykonuje każdy programista backendu. Poniżej przedstawiamy podstawowe obowiązki back end developera:

 • tworzenie kodu stron internetowych i aplikacji internetowych,
 • tworzenie API i komunikacja z bazami danych,
 • ścisła współpraca z innymi programistami biorącymi udział w projekcie — front end developerzy, full stack developerzy oraz inni back end developerzy,
 • optymalizowanie programów w celu zapobiegania błędom,
 • nadzorowanie stron i aplikacji internetowych w back endzie,
 • wykrywanie i niwelowanie ewentualnych błędów,
 • opieka nad bazami danych,
 • dbanie o bezpieczeństwo kodów back endu,
 • przygotowywanie raportów i analiz dotyczących projektu

Jak zostać back end developerem?

Jeśli chcesz zostać back end developerem, tak naprawdę nie musisz mieć skończonych żadnych studiów. Mimo to są one oczywistym ułatwieniem i znacznym plusem, nie tylko podczas rekrutacji, ale także podczas późniejszych starań o awans lub podwyżkę. Na rynku pracy, nadal brakuje programistów, w tym back end developerów, co jednak nie oznacza tego, że konkurencja rekrutacyjna jest niskiej jakości. Tak naprawdę, aby zostać back end developerem, istnieją trzy drogi.

Jedna z nich prowadzi przez samodokształcanie. Możesz próbować swoich sił w programowaniu back endu w domu, opierając się na informacjach dostępnych w Internecie. Ten sposób może się sprawdzić szczególnie u osób, które są żywo zainteresowane pracą programisty, a język programowania znają już od dziecka. To tak naprawdę droga dla pasjonatów, którzy są już amatorami w swoim fachu i muszą poświęcić kilka chwil, aby stać się zawodowcami.

Drugą opcją są oczywiście studia informatyczne. Takie studia zazwyczaj przygotują Cię do pracy backend developera, ale także do pracy we front endzie lub full stacku. Na uczelni poznasz tajemnice tworzenia aplikacji internetowych oraz dowiesz się tak tworzyć bazy danych. Poznasz także niejeden język programowania. Mimo to nawet będąc studentem i wybierając studia informatyczne, dużo ćwiczeń praktycznych, takich, chociażby jak tworzenie kodu, musisz wykonywać samodzielnie w domu. W branży IT istnieje opinia, że studia informatyczne dają duże możliwości jeśli chodzi o rozwój zawodowy, jednak programowania student i tak musi nauczyć się sam.

Trzecim sposobem są kursy programistyczne, czyli tak zwane bootcampy. Jak wygląda taki bootcamp? Zacznijmy od tego, że jest drogi. Koszt jednego takiego szkolenia to zakres od 8 do 15 tys. zł. Cena jest zastanawiająca, jednak wynika z tego, że po przejściu bootcampu jesteś w stanie podjąć zatrudnienie w zawodzie. Co więcej, zarobki programistów, w tym back end developerów, zaliczają się do jednych z najwyższych na rynku pracy, dlatego koszt takiego kursu może zwrócić Ci się już po jednym lub dwóch miesiącach. Back end developer, który przeszedł bootcamp, nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Bootcamp odbywa się najczęściej w formule 1 na 1 – czyli jeden uczeń i jeden mentor. Pod okiem doświadczonego kolegi uczysz się od postaw jak działają języki programowania, oraz co to tak naprawdę jest baza danych.

Back end developer — wymagania

Nieważne, którą drogę do back end developera wybierzesz — ostatecznie najważniejsze jest to, abyś spełniał wymagania stawiane przez pracodawców. Jakie umiejętności powinien posiadać backend developer?

Otóż, back end developer powinien:

 • znać języki programowania takie jak Java, JavaScript, PHP, SQL lub Python
 • znać bazy danych (np. MySQL lub Oracle)
 • umieć zarządzać projektami developerskimi
 • znać systemy kontroli wersji, w szczególności GIT lub SVN
 • umieć stosować praktyki w zakresie bezpieczeństwa baz danych

Oprócz tego praca back end developera wymaga od niego umiejętności takich, jak znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Jest to niezwykle ważne, ponieważ narzędzia pracy backendu (Java, JavaScript, MySQL, Python, PHP) wymagają płynnego rozumowania właśnie w tym języku. Ponadto branża IT i duże aplikacje lub strony internetowe, to często środowisko międzynarodowe, w którym oficjalnym językiem jest właśnie angielski. Bez znajomości tego języka, nie będziesz miał bezpośredniego dostępu do ważnych projektów oraz do części swojego zespołu.

Do kompetencji miękkich, jakie wymagane są od backendu należy przede wszystkim pragmatyzm, skupienie na celu, dokładność, terminowość, sztuka priorytetyzacji zadań oraz komunikatywność, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu kontaktów z resztą zespołu oraz klientami.

Backend developer: zarobki

To ile zarabia backend developer, to kwestia warta szczególnej uwagi. Uznaje się bowiem, że specjaliści z branży IT to jedni z najlepiej opłacanych pracowników na rynku pracy. Z racji tego, że praca back end developera lub front end developera wymaga szeregu umiejętności, których nie każdy z nas jest w stanie się nauczyć, mogą oni liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie oraz pakiet benefitów pracowniczych.

Co więcej, musimy zauważyć, że programiści często zatrudniani są przez międzynarodowych gigantów korporacyjnych, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji znanych na całym świecie. Wystarczy spojrzeć na ich siedziby, aby już na pierwszy rzut oka dowiedzieć się, jak wygląda praca w takim miejscu.

Przechodząc do sedna, już początkujący programista może liczyć na zarobki rzędu od 6 do 8 tys. brutto. Wraz ze wzrostem doświadczenia, które w tej branży jest szalenie ważne, możemy liczyć także na wzrost wynagrodzenia. Zarobki specjalisty, to od około 10 do 15 tys. brutto. Natomiast senior back end developer może liczyć już na wypłaty sięgające czasami nawet 20 tys. brutto.

Oczywiście wpływ na wysokość wynagrodzenia w tym zawodzie ma wiele czynników, takich jak wielkość firmy, miasto czy doświadczenie zawodowe kandydata. Warto także wspomnieć, że programiści mają często dwa rodzaje zatrudnienia do wyboru — na umowę o pracę lub B2B. To także od wybranej formy zatrudnienia zależy wysokość comiesięcznej pensji. Oprócz tego firmy oferują szereg dodatków takich jak prywatne ubezpieczenie, możliwość pracy zdalnej, sprzęt służbowy, karta multisport lub premie uznaniowe.

Oceń artykuł
0/5 (0)