Reklama

Bootcamp — programowanie pod okiem mentora. Czym jest bootcamp programistyczny?

Bootcamp programistyczny to intensywne szkolenie dla osób, które chcą rozpocząć swoją karierę w branży IT. Gwarantuje ono świetne przygotowanie, które znacznie ułatwia start na rynku pracy. Sprawdź, czym się charakteryzuje, jak długo trwa, jak wygląda cały proces nauki oraz czy warto zapisać się na bootcamp z programowania.

bootcamp

Bootcamp – co to jest, ile kosztuje, ile trwa?

Bootcamp to intensywny kurs programowania skierowany do osób chcących rozpocząć swoją karierę w branży IT w zawodzie programisty. Zajęcia odbywają się w systemie weekendowym lub online, dzięki czemu każdy chętny może wziąć w nich udział, niezależnie od obecnej sytuacji życiowej czy zawodowej.

Niestety bootcampy są dosyć kosztowne, co sprawia, że na pewno nie każdy kandydat, marzący na przykład o pracy programisty Java może sobie pozwolić na zdobycie praktycznej wiedzy właśnie w taki sposób. Nauka programowania podczas bootcampu kosztuje nawet kilka do kilkunastu tysięcy złotych.

To, jak długo trwa dany bootcamp zależy od różnych dziedzin nauki programowania. Zazwyczaj kurs prowadzi się przez 8 tygodni lub najdłużej – 25 tygodni.

Programista – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Bootcamp z programowania — co wyróżnia bootcamp IT?

Cechą charakterystyczną bootcampu jest to, że nad każdą grupą kursantów czuwa trener-mentor, który kontroluje i sprawdza wykonywane przez nich zadania, a także służy pomocą i wsparciem, kiedy pojawia się jakiś problem. Uczestnicy bootcampu poznają nie tylko samą teorię, ale mają także możliwość obcowania z doświadczonymi programistami, którzy chętnie opowiadają o swojej pracy.

Każdy kursant może zadawać pytania mentorom i w ten sposób poznawać wszystkie realia zawodu programisty. Niemniej z racji tego, że bootcamp jest intensywnym i wymagającym kursem, trzeba się do niego mocno przyłożyć i poświęcić mu cały swój czas. Charakterystyczną cechą jest tu dosyć szybkie tempo nauki.

Od każdego uczestnika oczekuje się 100-procentowego zaangażowania i dużej dozy samodzielnej pracy, które jednak przynoszą później same korzyści. Co ważne, po zakończeniu kursu jest się w pełni gotowym go wykonywania zawodu na stanowisku programisty.

Bootcamp to nauka, ale i pomoc w znalezieniu pracy

Oprócz mentora, na szkoleniu dostępny jest również pracownik HR, który pomaga w przygotowaniu profesjonalnego CV i portfolio oraz radzi, co zrobić, aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i jak skutecznie szukać pracy programisty.

Większość konsultantów ds. HR współpracuje również z biurem karier lub z firmami poszukującymi programistów, co dodatkowo ułatwia kursantom start w branży IT tuż po ukończeniu szkolenia. Osoba, która ukończyła bootcamp raczej nie musi szukać ofert w bazie urzędu pracy. Najlepsi kandydaci zwykle otrzymują intratne propozycje współpracy jeszcze w trakcie kursu.

Jak przebiega bootcamp? Jak wygląda nauka?

Bootcamp odbywa się albo stacjonarnie albo online, jednak to ta druga forma jest coraz częściej spotykana, a to ze względu na wygodę i gwarancję wyższej frekwencji na kursie. Szkolenia online są po prostu lepiej dostępne dla szerszej grupy zainteresowanych odbiorców. Podczas zajęć kursanci komunikują się poprzez kamerkę internetową i oprogramowanie do wideokonferencji, a także wewnętrzny komunikator, taki jak np. Slack.

Większość szkół programowania udostępnia również zbiór zagadnień i projektów poruszanych podczas bootcampu, publikuje także jasny harmonogram kursu. Dzięki temu przyszły uczestnik wie, co go czeka i czego może się tam nauczyć, jeszcze zanim zapisał się na dane szkolenie. W trakcie kursu zadawane są zadania domowe i zadania dodatkowe, które umożliwiają rozwijanie swoich umiejętności. To bardzo praktyczny kurs programowania wymagający włożenia dużej dozy pracy własnej.

Na sam koniec młodego programistę czeka wykonanie specjalnego projektu na zaliczenie. Każdy bootcamp jest tak skonstruowany, aby w stosunkowo krótkim czasie posiąść tyle praktycznej wiedzy, aby móc poradzić sobie np. na stanowisku Junior Java Developer. Większość szkół programowania oferujących takie kursy posiada swój autorski program nauki, stworzony przez ekspertów w swojej dziedzinie. Zajęcia prowadzone są przecież przez doświadczonych programistów, mających lata praktyki w środowisku IT, a do tego potrafiących skutecznie przekazywać swoją branżową wiedzę.

Bootcamp – czy warto uczyć się programowania na bootcampie IT?

Jeśli chcesz wziąć udział w bootcampie to wiedz, że musisz poświęcić się mu w stu procentach. Dzięki temu wyniesiesz z niego ogromną wiedzę, która od razu ułatwi Ci start na rynku pracy. Bootcamp to również spory wydatek, więc zanim się na niego zdecydujesz, musisz to dobrze przemyśleć. Sprawdź, czy programowanie rzeczywiście jest tym, czym chcesz się zajmować.

Zastanów się również, czy jesteś w stanie wygospodarować tyle czasu, aby móc w pełni skupić się na mocno wymagającym i absorbującym szkoleniu. Tu nie przejdzie nieodrabianie zadań domowych, brak wystarczającej do kodowania znajomości języka angielskiego czy próby nadrabiania poszczególnych zajęć wyłącznie we własnym zakresie.

Bootcampy programistyczne to dobry sposób na to, aby zyskać realne szanse na wejście do IT i zostać programistą. Są jednak formą dla osób rzeczywiście w pełni zdecydowanych, co do swojej przyszłości zawodowej. Takie kursy to wielka wartość zwłaszcza dla kandydatów niemających dotychczas zbyt dużego doświadczenia w programowaniu.

Bootcamp jest doskonałym sposobem, aby skutecznie zrealizować proces przekwalifikowania się w kierunku chyba najbardziej opłacalnego finansowo zawodu na dzisiejszym rynku pracy. Pamiętaj, że jeśli się przyłożysz, pieniądze wydane na bootcamp szybko ci się zwrócą i zyskasz nowe umiejętności, bardzo cenione w wielu środowiskach zawodowych. Bootcamp to często gwarancja pracy na lepszych warunkach.

Bootcamp – jak szukać naprawdę dobrego szkolenia?

Jeśli szukasz dobrej szkoły programowania, wpisz w wyszukiwarkę frazę typu “bootcamp Polska”, “bootcamp Warszawa” lub inne miasto, w którym mieszkasz. Pamiętaj, aby zawsze kierować się opiniami swoich znajomych lub absolwentów danej szkoły, a także sprawdzać, czy dany sposób nauki oraz zagadnienia poruszane podczas szkolenia odpowiadają twoim wymaganiom. Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się ich zadać.

Większość szkół zaznacza, że chętnie na nie odpowie. Sprawdź także wszystkie zasady uczestnictwa w bootcampie oraz program zajęć. Znajdź kurs, na którym nauczysz się dokładnie tego, co chciałbyś umieć. Inaczej może Cię czekać spore i kosztowne rozczarowanie. Bardzo ważna jest również sprawdzona i ekspercka kadra. Dowiedz się, czy dany bootcamp prowadzą osoby, które mają odpowiednie kompetencje, aby nauczać programowania.

Jeśli wolisz uczyć się w trybie stacjonarnym, znajdź bootcamp IT, na którym realizowana jest najbardziej odpowiadająca Ci forma nauki. Wygospodaruj tyle pieniędzy, czasu, sił, energii oraz zapału, aby nauka nowego zawodu napawała Cię ekscytacją i optymizmem. Wtedy na pewno sobie poradzisz, a nawet najbardziej wymagający bootcamp, z dużą intensywnością szkolenia, nie będzie Ci straszny.

Sprawdź również: 

Ile zarabia programista? Zarobki na stanowisku

Oceń artykuł
3/5 (6)