Reklama

Umowa o pracę czy B2B: co lepsze? Gdzie zarobisz więcej?

Co się bardziej opłaca – B2B czy umowa o pracę? Umowa B2B jest coraz powszechniejszą alternatywą wobec popularnej umowy o pracę. Jednak przed jej podpisaniem warto poznać wszystkie plusy i minusy takiego dokumentu. Wyjaśniamy, co wybrać: B2B czy umowę o pracę. Z czego będzie większy zarobek?

Kobieta sprawdza co wybrać, B2B czy umowa o pracę

Coraz więcej pracodawców chce zatrudniać na podstawie umowy B2B. Powstaje więc pytanie, co jest dla nas korzystniejsze? Czym różni się B2B od umowy o pracę? Jakie są jej wady i zalety? Przed podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć każdą opcję. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności, które mogą wyniknąć w dalszej współpracy. Praca na własny rachunek niesie ze sobą masę obowiązków związanych z prowadzeniem działalności. Musisz więc systematycznie opłacać podatki i składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pilnować innych podobnych formalności. Samozatrudnieni mają jednak większą swobodę w zatrudnieniu, niż pracownicy etatowi. Dlatego wyjaśniamy co wybrać: B2B czy umowę o pracę. Gdzie zarobisz więcej?

Umowa o pracę a B2B: zarobki

Czy B2B gwarantuje wyższe wynagrodzenie za pracę? Niekoniecznie. Firma, z którą podpisujemy kontakt, wystawia fakturę na większą kwotę, aby samozatrudniony mógł opłacić wszystkie składki i podatki, które na przykład w umowie o pracę reguluje nasz płatnik składek (pracodawca). Mowa o składkach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (emerytalnej, rentowej, wypadkowej, na fundusz pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). Samozatrudniony musi również wybrać formę opodatkowania oraz zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. Wielu przedsiębiorców decyduje się więc na zatrudnienie własnej księgowej, która pomaga i odciąża go w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów oraz załatwia inne ważne formalności.

Różnice w wynagrodzeniu między umową o pracę a B2B są więc dość duże. Pensja pracownika etatowego zależy od na przykład minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku rozliczeniowym. Pracodawca nie może wypłacić mu mniej niż najniższa krajowa ustalona przez rząd. Jednak dużym udogodnieniem jest to, że umowa o pracę zwalnia z obowiązku opłacania składek i podatków. Wszystkim zajmuje się nasz pracodawca. Pamiętajmy jednak, że koszty zatrudnienia na etacie są znacznie wyższe niż pensja netto podana w naszej umowie.

Umowa o pracę czy B2B? Plusy i minusy samozatrudnienia

Kontakt B2B ma wiele korzyści. Jedną z nich jest większa swoboda zatrudnienia, elastyczny czas pracy, możliwość dorobienia do pensji wyrabiając nadgodziny oraz niekiedy większe zarobki niż na umowie o pracę. B2B ma również sporo minusów takich jak na przykład: samodzielne opłacanie składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i ponoszenie innych wydatków związanych z prowadzeniem firmy, brak przywilejów pracowniczych (płatnego urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego lub na żądanie oraz benefitów płacowych i pozapłacowych tak jak u pracowników etatowych).

Samozatrudniony musi również wystawiać faktury, opłacać podatki i prowadzić księgowość. Nie ominie go więc masa tak zwanej „papierkowej roboty”. Może jednak zatrudnić do tego prywatną księgową, co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami potrącanymi z wynagrodzenia. Co więcej, przedsiębiorcy, bardziej niż pracownicy na etacie, mają trudność z uzyskaniem kredytu.


Szukasz pracy w Sosnowcu? Aplikuj na nasze oferty praca Sosnowiec


B2B czy umowa o pracę: porównanie

Umowa B2B to inaczej kontrakt między dwoma firmami. To znaczy, że jeśli pracodawca chce podpisać z tobą taki dokument, musisz założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Chyba że już taką masz. Wtedy jedynie powinieneś ustalić z nim odpowiednie warunki finansowe, które pozwolą ci na opłatę wszystkich składek i podatku. Powstaje więc pytanie: co lepiej wybrać: umowę o pracę czy B2B? Kontakt B2B polega na współpracy między firmą a firmą, natomiast umowa o pracę to stosunek pracy bazujący na przepisach zawartych w Kodeksie pracy. Ustalony jest w nim dokładny wymiar czasu pracy, miejsca i zakres obowiązków oraz wynagrodzenia. To znaczy, że umowa o pracę jest nieco mniej elastyczna niż B2B. Wiele osób decyduje się również przejść z umowy o pracę na B2B u tego samego pracodawcy. Jednak czy warto? Piszemy o tym na naszym Blogu GoWork.pl.

Ważne! Umowa B2B nie podlega pod Kodeks pracy.

Oceń artykuł
1/5 (1)