Założenie własnego bloga to jeden z najpopularniejszych sposobów na to, żeby pokazać się w internecie i zarobić na swoim hobby. Dobry pomysł na treści, skrupulatność oraz odpowiednia reklama mogą przynieść duże zyski.  Podpowiadamy, jak założyć bloga krok po kroku.

Własny blog: od czego zacząć?

Chcesz założyć bloga? W pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad tym, jakiej tematyce chcesz go poświęcić. Warto mieć na uwadze, że aby przyniósł on realne zyski, trzeba poświęcić na tworzenie treści dużo czasu. Dlatego też najlepiej byłoby zdecydować się na tematykę wystarczająco Ci bliską i znajomą, by przygotowane przez Ciebie treści były wartościowe merytorycznie bez konieczności czasochłonnego researchu. Oczywiście nie jest to jedyny wyznacznik, którym powinieneś się kierować. Jak założyć własnego bloga i co zrobić, by nie zaginął pośród innych? Najlepiej byłoby podejść do tematu w sposób, który wyróżni Cię na tle sporej konkurencji. 

Kto się sprawdzi w roli blogera?

Blogi są idealnym rozwiązaniem dla freelancerów. Własna strona pozwoli na wygodne ogłoszenie się, a także zaprezentowanie swoich usług. Warto też zaznaczyć, że do grona blogerów zaliczyć należy też blogerów na Instagramie, chociaż oni w nieco inny sposób publikują treści i stawiają duży nacisk na zdjęcia.

Jak założyć własnego bloga? Wskazówki

Jeśli tematyka Twojego bloga została już wybrana, należałoby przejść do kolejnego etapu i zastanowić się nad tym, gdzie chciałbyś go założyć. Odpowiedni wybór domeny może nie tylko znacząco ułatwić późniejszą pracę, ale też w widoczny sposób wpłynąć na popularność Twojego bloga. Pomocne będzie ustalenie, czy będąc początkującym blogerem, chcesz zainwestować pieniądze, czy też wolisz skorzystać z jednej z darmowych domen. 


Sprawdź: Kto to jest influencer i jak nim zostać?

Jak założyć darmowego bloga?

Darmowe blogi są doskonałym sposobem na sprawdzenie się w temacie blogowania. Jeśli zastanawiasz się, czy warto założyć bloga, rozsądnym posunięciem będzie wybór darmowej domeny. A co w sytuacji, gdy skorzystasz z takiej bezpiecznej opcji, która w późniejszym czasie stanie się Ciebie  niewystarczająca? Zmiana subdomeny (jak wordpress.com) na domenę (dzięki której twój blog zyska końcówkę .pl) będzie także możliwa już w trakcie blogowania. Najpopularniejszym rozwiązaniem będzie stworzenie darmowego bloga na Bloggerze/Blogspocie lub WordPresie. 

Blogspot/Blogger

Darmowe domeny są wygodnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z blogami. Chcąc osiągnąć zamierzone efekty, potrzebna jest odpowiednia ilość samozaparcia oraz systematyczność. Dla tych, którzy dotychczas nie mieli okazji sprawdzić się w roli blogera darmowa domena będzie idealnym rozwiązaniem. Jak założyć własnego bloga na Bloggerze?

Zakładając bloga na tej domenie logujesz się używając swojego adresu gmailowego, ponieważ blogger należy bezpośrednio do Google’a. Po zalogowaniu się za pomocą maila przekierowany zostaniesz na stronę, na której podasz tytuł przyszłego bloga. Kolejnym etapem jest już wybranie niepowtarzalnego adresu, z którego od teraz korzystać będzie Twoja strona. Baza blogów w tej domenie jest jednak na tyle rozbudowana, że znalezienie wolnego adresu może być odrobinę problematyczne. Ostatnim etapem jest wybranie sposobu podpisywania Twoich postów. 

Po wysłaniu formularza blog zostaje założony, a Ty możemy zacząć już wprowadzać zmiany w jego wyglądzie tak, by graficznie pasował do wybranej tematyki. 

Blog utworzony na WordPress

WordPress, jako darmowa domena pozwalająca na zakładanie bloga, w ostatnim czasie zyskała na popularności. Wszystko za sprawą funkcjonalności, jaką oferuje blogerom. Pozwala na instalacje wygodnych wtyczek, które ułatwiają korzystanie z niego, a także wyróżnia się szeroką gamą motywów, które pozwolą na wygodną zmianę wyglądu Twojej strony.

Jak założyć bloga krok po kroku w domenie WordPress?

W pierwszej kolejności musisz wejść na główną stronę WordPressa, na której to pojawi się przycisk stwórz stronę. Po założeniu konta w serwisie przeniesiony zostaniesz już bezpośrednio do tworzenia strony. W kolejnych etapach nie tylko wybierasz adres, czy tytuł Twojego bloga, ale także wstępny wygląd, który na późniejszym etapie możesz zmienić tak, by lepiej współgrał z treścią bloga.

WordPress umożliwia także użytkownikom wykupienie własnej domeny.

Jak założyć bloga na własnej domenie?

Wykupienie własnej domeny jest rozwiązaniem nieco bardziej skomplikowanym, niż założenie bloga na stronach prezentowanych wyżej. Warto się jednak na to zdecydować, jeśli poważnie podchodzisz do blogowania, a także myślisz o tym, jak założyć bloga i zarabiać na nim. Oczywiście nie oznacza to wcale, że korzyści finansowe możesz uzyskać jedynie z bloga stworzonego na płatnej domenie, ale taka oferuje więcej możliwości. 

Chcesz założyć bloga? Zacznij od nazwy

W pierwszej kolejności należy pomyśleć o dokładnej nazwie domeny. Jeśli chcesz, by posiadała ona polskie znaki, to pod uwagę powinieneś wziąć to, że rejestrując ją wybierasz jedynie jedną z opcji – domena bez polskich znaków pozostanie wolna. Ważne też jest zdecydowanie, czy domena ma być zakończona .pl, czy .com. Wymyśliłeś nazwę, można przejść dalej. Jak założyć bloga na własnej domenie?

W pierwszej kolejności musisz zająć się wykupieniem hostingu. Podczas wybierania odpowiedniego rozróżnić możesz te, które mają zainstalowaną aplikację do blogowania oraz takie, w których zrobić będziesz musiał to samodzielnie. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z hostingu WordPress właśnie, bo nie wymusza on ręcznej instalacji. 

Przykładem strony gdzie zarejestrujesz swoją domenę jest WPstacja. Po stworzeniu jej możesz przejść do wykupienia i połączenia domeny z hostingiem na WordPressie. 

Masz więc wykupiony hosting, co dalej? Możesz przejść do najważniejszego – wybierania wyglądu Twojego bloga.


Nie możesz znaleźć pracy w Warszawie? Sprawdź nasze oferty


Aby zostać blogerem, zajmij się swoim hobby

Wybór odpowiedniego obszaru tematycznego jest bardzo ważny, kiedy musimy zaplanować wizualną warstwę naszej strony. Zastanawiasz się, jak zostać blogerem książkowym? Szukając przepisu na siebie warto przejrzeć istniejące już w sieci blogi nie po to, by kopiować ich treść, ale żeby się zainspirować. Zanim uda Ci się nawiązać współpracę z wydawnictwami, będziesz musiał zyskać zainteresowanie wśród czytelników. Jeśli chcesz skupiać się na recenzowaniu książek, warto pomyśleć o przeplataniu bestsellerów z mniej poczytnymi pozycjami.

Jak zostać blogerem modowym?

Rosnąca popularność Instagrama z pewnością odbiła się znacząco właśnie na tematyce modowej. Jak zostać blogerką modową? Wybicie się w tej branży jest zdecydowanie trudniejsze, chociaż nie niewykonalne. Prawda jest jednak taka, że przedstawicielki internetowej branży modowej, są aktualnie jednymi z najlepiej zarabiających blogerek. Jest to jednak branża bardzo wymagająca. Publikować musisz swoje posty systematycznie, a poza ładnymi zdjęciami, powinnaś też zamieszczać wartościowe treści.  W przypadku blogów modowych, musisz mieć na uwadze, że wkład początkowy będzie dość duży. Liczyć się będą przecież nie tylko szeroki wachlarz przemyślanych stylizacji, ale także odpowiednio wykonane zdjęcia.

Blog motoryzacyjny

Kochasz samochody, więc zastanawiasz się jak zostać blogerem motoryzacyjnym? W tym przypadku cenna będzie rzeczywista znajomość branży. Odpowiednio merytoryczne treści z zakresu motoryzacji zdecydowanie trudniej znaleźć, niż te, wspominane wcześniej. Kluczowy jednak będzie pomysł na to, jak temat bloga ugryźć.

Bloger kulinarny

Na popularności, w ostatnim czasie, zdecydowanie zyskały blogi dotyczące gotowania. Jak zostać blogerem kulinarnym? Poza oczywistym talentem musisz mieć pomysł na siebie. W tym przypadku może nie sprawdzić się jedynie powielanie doskonale znanych przepisów, ale korzystne będzie rozeznanie się w aktualnie panujących trendach. Tym bardziej że coraz więcej osób świadomie wklucza ze swej diety składniki, które uważają za szkodliwe.

Jak zostać blogerem podróżniczym?

Aktualnie cała branża jest jedną z tych, które z powodów pandemii cierpią najbardziej. Z pewnością odbiło się to także na blogach, które dotychczas obfitowały w piękne zdjęcia z podróży.  W tym przypadku bardziej niż zwykle pomóc może jednak dobry pomysł na swojego bloga.

Jak zarabiać na własnym blogu?

Chcąc znaleźć odpowiedź na to pytanie, blogowanie należałoby potraktować tak, jak każdy inny biznes. Musisz mieć pomysł zarówno na siebie, jak i reklamę, która przyciągnie czytelników. Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie: jak założyć profesjonalnego bloga? Oczywiście odpowiedni, przyjemny dla oka wygląd zadziała na Twoją korzyść, ale to publikowane przez Ciebie wpisy są najważniejsze, to one muszą przekonać czytelników. Tym bardziej jeśli o Twoim blogu myślisz jako o potencjalnym źródle dodatkowego dochodu. 

Ile można zarobić na blogu?

Zarobki wahają się od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Istotnym kryterium będzie tematyka Twojego bloga oraz popularność. Nie sposób określić widełek, bo i sposoby zarobku są różne, szczególnie, gdy jesteś sławnym blogerem

Na blogu zarobisz, pisząc posty reklamowe, a także sprzedając rzeczy wyprodukowane przez Twoją markę. Jeśli jednak chcesz umożliwić nawiązanie z Tobą współpracy, należy pamiętać, by dać szansę potencjalnie zainteresowanym zleceniodawcom na sprawny kontakt. 

A co w przypadku blogów na subdomenie? Recepta jest tak naprawdę ta sama. Różnicą między darmowym blogiem a tym, który tworzysz na własnej domenie jest fakt, że w przypadku tych drugich od początku wyrabiasz sobie własną markę. Płatne domeny posiadają też naturalnie trochę szerszy zakres narzędzi oraz wtyczek. Są też zdecydowanie bardziej elastyczne, w kwestii zmiany wyglądu. 


Sprawdź też: Co to jest content marketing i jakie daje efekty?


Reklamy na blogu

Reklamy także dają możliwość zarabiania na blogu, jednak ze względu na popularność wtyczek blokujących, jest to rozwiązanie mniej dochodowe. Tym bardziej że tego typu reklamy rozliczane są za kliknięcia.

Jak wypozycjonować swojego bloga?

Chcąc zyskać czytelników, należy zadbać o to, by blog był widoczny w wyszukiwarce. W tym celu warto podszkolić się w SEO lub skorzystać z usług odpowiedniego specjalisty, który pomoże w doborze słów kluczowych i technicznej optymalizacji strony.  

Chcąc zwiększyć ruch na Twojej stronie, warto zainteresować się też darmowym narzędziem Google Analitics. Pozwoli ono na śledzenie zainteresowania blogiem i konkretnymi wpisami na nim, co skutecznie ułatwi zaplanowanie dalszego rozwoju bloga.

Czy warto założyć bloga?

Oczywiście, że warto. Należy jednak odpowiednio wcześniej przemyśleć treść własnego bloga. Powinniśmy także pamiętać, że internet pełen jest już treści, dlatego jeśli chcesz się wybić, to musisz wykazać się odpowiednią cierpliwością. Żaden z popularnych blogów nie stał się taki w ciągu pierwszego tygodnia. Za każdym z nich stoi twórca, który też skrupulatnie walczył o czytelników.

Oceń artykuł
2.7/5 (3)