Freelancer – kto to jest i jak nim zostać?

Coraz więcej osób decyduje się na wolną formę współpracy. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę Freelancera, musisz być przygotowany na liczne wzloty i upadki, które wystąpią podczas prowadzenia własnej działalności. Jednak, dla chcącego nic trudnego! Sprawdź, czym charakteryzuje się ten zawód i dowiedz się, jak dobrze zacząć.

Freelancer

Freelancer, kto to jest?

Freelancer to wolny strzelec, który sam jest dla siebie szefem. Nie jest zatrudniony na umowę o pracę u żadnego pracodawcy, w związku z czym sam musi dbać o kwestie ubezpieczenia zdrowotnego oraz składek na emeryturę. Z własną działalnością wiążą się również koszty zatrudnienia księgowej, która dzięki swojej fachowej wiedzy, pomoże nam uporządkować wszystkie sprawy związane z płatnościami. Freelancer zarabia ze zleceń, które wyszukuje na specjalnych stronach internetowych.

Zawód freelancera to nie tylko masę samodzielnych obowiązków spędzających sen z powiek. Jest w nim również wiele plusów, takich jak cenna niezależność, pozwalająca na większą swobodę i wolność w decydowaniu o swoich obowiązkach; brak nadzoru, dowolność w doborze projektów, elastyczne godziny oraz możliwość pracy z każdego miejsca na świecie.

Z roku na rok przybywa coraz większa liczba Freelancerów. Są nimi najczęściej osoby, które wybierają zawód:

  • copywritera
  • dziennikarza
  • grafika
  • korektora
  • tłumacza
  • fotografa
  • psychologa
  • coucha
  • trenera personalnego
  • programisty

Jak zostać Freelancerem?

Przede wszystkim, musisz być znakomitym specjalistą w swoim zawodzie. Jakość wykonanych przez Ciebie projektów obroni się sama, a wynagrodzenie otrzymane od zleceniodawców, pozwoli Ci się spokojnie utrzymać. Oprócz tego musisz wykazywać się dużą zaradnością i samodyscypliną. Dzięki temu będziesz w stanie sam zapanować nad chaosem, goniącymi deadlinami czy pilnowaniem wpłat od Klientów. Freelancer musi zapewnić sobie własny dobry PR, dzięki któremu łatwiej będzie mu pozyskać wartościowe zlecenia. Musisz liczyć się również z tym, że pierwszy okres samodzielnej działalności nie będzie zaliczać się do najłatwiejszych. Ilość pracy i obowiązków, zabierze większość Twojego wolnego czasu.

Zastanawiasz się jak zacząć? Wykorzystaj branżowe znajomości, które udało Ci się nabyć podczas Twojej ostatniej pracy na etacie. Przygotuj najlepszej jakości portfolio i CV, dzięki którym zrobisz dobre pierwsze wrażenie na przyszłym Zleceniodawcy. Jeśli nie posiadasz dużego doświadczenia w zawodzie, w CV umieść opis wszystkich swoich umiejętności i zainteresowań związanych z konkretnym zawodem, w którym chcesz pracować.

Gdzie szukać zleceń?

W sieci istnieje wiele stron internetowych, na których udostępniane są zlecenia dla Freelancerów z każdej specjalizacji. Oprócz tego szukaj zleceń na facebookowych grupach, Linkedinie (koniecznie stwórz tam swój profil). Rozgłoś swoją działalność w social mediach i rozsyłaj oferty, gdzie się tylko da (jednak rób to ostrożnie i szukaj samych zaufanych Klientów). Nie bądź bierny w działaniach i nie poddawaj się tak szybko!

Jak rozliczają się Freelancerzy?

Serwis useme.pl opublikował badania pt. “Freelancerzy w Polsce 2018”, które informują, że ponad 50% Freelancerów rozlicza się za pomocą umowy o dzieło, kolejne 20% umowy zlecenie, a reszta za fakturą VAT. Według raportu Useme tylko w przypadku 0,8% freelancerów, pojawia się problem z płatnościami ze strony Klienta. Ponad 39% osób, nigdy nie spotkała się z takim zachowaniem.

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora