Reklama

Dziennikarz – ile zarabia i jak nim zostać?

Dziennikarze każdego dnia dostarczają nam niezbędną wiedzę z życia społecznego, politycznego itd. Zawód ten wiążę się z pewnego rodzaju prestiżem. Jakie cechy powinien posiadać dobry dziennikarz? Ile zarabiają osoby na tym stanowisku?

dziennikarz-podczas-pracy

Praca dziennikarza od zawsze wiązała się z prestiżem, ale też ogromną odpowiedzialnością. To na jego barkach ciąży obowiązek informowania społeczeństwa o wszystkich aktualnych wydarzeniach. Choć może to wydawać się niezwykle ciekawym i łatwym zadaniem, to w wyniku nieuwagi może prowadzić do poważnych konsekwencji i nieprzyjemności. Jaka powinna być osoba, która idealnie sprawdzi się na stanowisku dziennikarza? Czy dziennikarz musi mieć wyższe wykształcenie? Na jakie zarobki może liczyć osoba na tym stanowisku? Zapraszamy do lektury!

Kim jest dziennikarz?

Tę kwestię doskonale tłumaczy art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy Prawo prasowe:

Dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji.

Przed podjęciem zatrudnienia warto wyspecjalizować się w danym temacie. Możemy przytoczyć różne rodzaje dziennikarzy w zależności od obszaru tematycznego, w jakim działają, np.:

  • dziennikarz sportowy, 
  • dziennikarz śledczy,
  • dziennikarz motoryzacyjny.

Cechy dobrego dziennikarza

Praca dziennikarza może się niektórym wydawać przyjemnym i nieskomplikowanym zajęciem. W gruncie rzeczy wiążę się ona z wieloma obowiązkami, które często trzeba wykonywać jednocześnie. Praca na tym stanowisku jest niezwykle odpowiedzialna i czasochłonna, dlatego nie każdy sprawdzi się w tej roli. Istnieją jednak cechy, które są pożądane i bardzo przydatne. Jaki zatem powinien być dobry dziennikarz?

Osoba na tym stanowisku powinna być ciekawa otaczającego świata, ludzi i zachodzących zjawisk. Dzięki temu będzie na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, co pozwoli wykorzystywać tę wiedzę w pracy do tworzenia artykułów oraz z przygotowywaniem materiałów prasowych. Umiejętność wyszukiwania sprawdzonych informacji, a także dociekliwość, niezłomność w dążeniu do wyznaczonego celu i nieskończona chęć poszerzenia wiedzy będą w tym przypadku nieocenione. Dziennikarz powinien też wiedzieć, jaki temat poruszyć w danym momencie, żeby zainteresował on możliwie jak najbardziej czytelników.

W pracy dziennikarza odpowiedzialność i rzetelność objawia się we wszystkich tych sytuacjach, kiedy podejmuje on tematy trudne, ale przy jednoczesnym zachowaniu obiektywizmu. Jest to o tyle skomplikowane, gdyż jako ludzie mamy skłonności, zwłaszcza w przypadku konfliktów, do kibicowania jednej ze stron sporu. W pracy, dziennikarz powinien ukazać sprawę na tyle obiektywnie i bez emocji, aby czytelnik poznał tylko fakty i informacje, zaś stanowisko mógł sam sobie wyrobić. Inną pułapką w pracy dziennikarza jest nieumyślne zniszczenie czyjeś kariery bądź zniesławienie czyjegoś nazwiska. Z tego też powodu, w pracy dziennikarza nie warto zapędzać się w osądach, zaś wszystkie dane i informacje niezbędne do stworzenia materiałów powinny pochodzić ze sprawdzonego oraz zaufanego źródła. W przeciwnym wypadku, na dziennikarza może zostać nałożona kara grzywny w ramach zadośćuczynienia, kara ograniczenia wolności lub nawet kara pozbawienia wolności.

Zawód dziennikarza wymaga umiejętności posługiwania się słowem w rozmaity sposób. Mowa tu zarówno o tekście pisanym jak i wypowiedziach różnego rodzaju do mediów. Zdolność prowadzenia wywiadów będzie nieocenionym atutem, który z pewnością przyda się dziennikarzowi. Powinna to być osoba otwarta, przyjaźnie nastawiona i życzliwa, a przy tym zawsze profesjonalna.

W obrębie samego dziennikarstwa możemy wymienić kilka obszarów, w których mogą specjalizować się dziennikarze. Od tego, czy ktoś jest ekspertem w danej dziedzinie będzie również uzależniona wysokość jego zarobków. Warto zatem na tym stanowisku być otwartym na zdobywanie wiedzy i pogłębianie swoich umiejętności, co w przyszłości zaowocuje wyższą jakością tekstów, rozpoznawalnością oraz większymi zasięgami przekazu.

W tego rodzaju pracy niezwykle ważna jest też czujność, elastyczność, pracowitość i związana z tym spostrzegawczość, szybkość w działaniu. Dziennikarz pracuje pod presją czasu. Powinien reagować na otaczające go zmiany, a w razie konieczności zmienić temat lub nanieść w tekście szybkie poprawki.

Innym niezbędnym atutem, który zawsze przyda się dziennikarzowi będzie umiejętność przygotowania się do pracy. W przypadku przeprowadzania wywiadów komunikatywność i miła aparycja są przydatne, ale nie wystarczające. Zaktualizowana wiedza w danym temacie jest niezbędna, aby dziennikarz podczas rozmowy nie wyszedł na osobę niekompetentną.

Umiejętności, stale pogłębiana wiedza, a także wszystkie powyższe cechy są niezbędne, aby wykonywać pracę dziennikarza. Jednak nieodłącznym elementem jest również zadbany wygląd fizyczny, sympatyczny uśmiech oraz związany z nim wdzięk. W końcu o wiele chętniej oglądamy dziennikarzy, którzy prezentują się nienagannie na wizji.

Jak zostać dziennikarzem?

W teorii, aby zostać dziennikarzem nie jest konieczne zdobycie wyższego wykształcenia, ani ukończenie studiów na tym kierunku. Jeśli ktoś posiada wyżej opisane cechy, które są niezbędne do wykonywania zawodu, potrafi w ciekawy i trafny sposób przekazać własne myśli, jak również jest specjalistą w danej dziedzinie, to dyplom nie jest w tym przypadku obowiązkowy. Warto jednak ukończyć dedykowany kierunek studiów jakim jest dziennikarstwo lub filologia polska, które podczas wielogodzinnych zajęć pomogą zdobyć niezbędną wiedzę, pierwsze doświadczenie w zawodzie czy ukażą charakterystykę pracy na tym stanowisku. Jak zawsze mile widziane są wszelkiego rodzaju kursy, które w szybki sposób pozwolą wyćwiczyć dykcję, uskutecznią retorykę czy podszkolą warsztat pisarski.

Dziennikarz – wymagania pracodawcy

Praca dziennikarzy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i oddaniem dla społeczeństwa, dlatego wymagania pracodawców są równie wysokie. Od kandydatów na to stanowisko oczekuje się, że będą zaangażowani, pewni siebie, kreatywni, sumienni, terminowi oraz uczciwi. Bardzo ważne są doskonała znajomość zasad ortografii i nienaganne posługiwanie się językiem polskim, ale też komunikatywność i znajomość pakietu MS Office. Równie często niezbędne jest wspomniane już wcześniej wyższe wykształcenie oraz doświadczenie dziennikarskie, które sprawia, że dziennikarz nie boi się podejmować odważnych i często trafnych decyzji. Jak więc można zauważyć, wykonywanie tego zawodu nie należy do najłatwiejszych.

Ile zarabia dziennikarz?

Aby zostać dziennikarzem z prawdziwego zdarzenia potrzeba dużo pracy, chęci i zaangażowania, gdyż wymagania na tym stanowisku nie należą do najniższych. Czy zatem zarobki są wprost proporcjonalne do poświęconego czasu i osiągnieć? Ustalenie wysokości zarobków statystycznego dziennikarza jest niestety dość skomplikowane, ponieważ składa się na to wiele czynników jak np. specjalizacja, wykształcenie, miejsce pracy (czy jest to praca w serwisie informacyjnym w telewizji, w redakcji czy w Internecie) oraz doświadczenie i rozpoznawalność. Nie od dziś wiadomo, że największe osobistości z telewizyjnego świata dziennikarstwa zarabiają miesięcznie nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych, nie są to jednak zarobki typowe dla każdego reprezentanta tego fachu.

Wpływ na pensję mają także zyski z reklam i obecność reklamodawców. Z tego też powodu w dobie Internetu spora część dziennikarzy przeniosła się do sieci, zaś wiele stacji utworzyło swoje strony internetowe, by tam emitować programy i prowadzić relacje na żywo. W obecnych czasach w Intrenecie o wiele łatwiej zdobyć czytelnika, a dzięki dodatkowym reklamom, dziennikarze mają szanse na zdecydowanie wyższe zarobki.

Jak czytamy na stronie wynagrodzenia.pl, przeciętny dziennikarz pracujący na etacie zarabia średnio 4860 zł brutto. 25% ankietowanych zarabia poniżej 3920 zł brutto, z kolei pozostałe 25% ankietowanych otrzymuje pensję wyższą niż 6690 zł brutto. W badaniu wzięło udział 170 ankietowanych.

Jak zawsze równie ważnym czynnikiem w przypadku zarobków jest województwo, w którym dana osoba ubiega się o stanowisko dziennikarza. Zarobki prezentują się następująco w województwach:

  • mazowieckie 5630 zł brutto,
  • wielkopolskie 5460 zł brutto,
  • małopolskie 5190 zł brutto,
  • śląskie 4390 zł brutto.

Najmniej zarabiają dziennikarze z województwa lubelskiego, lubuskiego i podkarpackiego.

Oprócz wynagrodzenia większość dziennikarzy otrzymuje od pracodawcy dodatkowe benefity, z których zazwyczaj (po ustaleniu z przełożonym) mogą korzystać również prywatnie. Są to telefon służbowy i laptop. Innym udogodnieniem, o ile do zadań pracownika nie należy praca w terenie, jest możliwość skorzystania z wygodnej pracy zdalnej.

Oceń artykuł
3/5 (2)