Reklama

Praca bez wykształcenia – jak i gdzie jej szukać?

Jak znaleźć pracę bez wykształcenia? Czy istnieją dobrze płatne zawody bez studiów? Oczywiście, że tak! Wyjaśniamy, gdzie ich szukać i jak je znaleźć. Pamiętaj, że ogromną rolę odgrywają tu motywacja i samozaparcie!

Szkło powiększające na białym tle na podłożu drewnianym, napis "education" na kartce
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_9092214_szk%C5%82o-powi%C4%99kszaj%C4%85ce-na-bia%C5%82ym-tle-na-pod%C5%82o%C5%BCe-drewniane.html

Jeśli myślisz, że praca bez wykształcenia jest jak igła w stogu siana, czyli trudna do znalezienia, nie możesz się bardziej mylić! Istnieją przecież zawody, które można wykonywać bez studiów. Praca: handlowiec, doradca klienta, czy specjalista IT to przykłady zawodów, w których nie wykształcenie, a umiejętności mają znaczenie. W kwalifikacjach pracownika powinno górować doświadczenie i praktyczna znajomość branży, a nie jedynie teoria wyniesiona ze szkoły. Wielu headhunterów, czyli osób poszukujących kandydatów na różne stanowiska, zwraca uwagę głównie na liczbę lat pracy w danym zawodzie. Dzięki temu mają pewność, że pracownik zna branżę z autopsji, a to pozwoli mu z sukcesem wykonywać swoje obowiązki. Sprawdź, jak szukać pracy bez wykształcenia. Jakie są dobrze płatne zawody bez studiów? Czy możliwe jest zdobycie dobrej pracy bez szkoły średniej lub pracy bez matury? Ukończenie studiów wyższych nie zawsze bowiem gwarantuje dobre zarobki i stałe zatrudnienie.

Praca bez wykształcenia

Nie każdy ma możliwość pójść na studia wyższe czy ukończyć liceum lub technikum zawodowe. Powodem mogą być sytuacje losowe, rodzinne, a także finansowe. Powstaje więc pytanie, jak znaleźć pracę bez wykształcenia? Poszukiwania mogą często wymagać sporej samodyscypliny, motywacji i wiary w swoje siły. Jednak zawody bez studiów istnieją, dlatego nie ma sensu na zapas martwić się o swoją przyszłość.

Wciąż powstaje wiele stanowisk, które nie wymagają legitymowania się konkretnym stopniem naukowym. Wystarczy mieć doświadczenie i wiedzę praktyczną w obszarze działań danej branży oraz wykazywać się sporym zaangażowaniem. W naszym Poradniku znajdziesz również skuteczne wskazówki jak napisać CV bez doświadczenia. Dzięki temu zostaniesz zauważony wśród innych kandydatów i być może otrzymasz propozycję ciekawej współpracy!

Jakie umiejętności są ważne w pracy bez wykształcenia?

Poszukiwania dobrze płatnej pracy bez wykształcenia mogą wydawać się niezwykle trudne. Jednak istnieje całe spektrum dobrze płatnych zawodów, do których wykonywania nie jest potrzebne wykształcenie wyższe. Często liczą się przede wszystkim umiejętności miękkie i fach w ręku bądź doświadczenie. W dzisiejszych czasach rynek pracy poszukuje pracowników lojalnych i oddanych, którzy będą wykonywali swoje obowiązki z precyzją i oddaniem.

Wbrew pozorom są to wartości, które większość pracodawców chciałby zauważać u swoich pracowników. Zdarza się, że przedsiębiorcy deklarują, że woleliby zatrudnić kogoś bez wyższego wykształcenia i go przyuczyć, jednak zależy im, aby kandydat pozostał z nimi na dłużej i wykorzystywał swoje umiejętności na rzecz rozwoju firmy.

Wykształcenie średnie bez matury – jaka praca?

W ostatnich latach na rynku pracy zaszły ogromne zmiany. Teraz już nie tylko dyplom ukończenia studiów ma znaczenie. Ważna jest także liczba przepracowanych lat i doświadczenie na danym stanowisku. Często okazuje się, że znalezienie pracy bez wykształcenia nie sprawia żadnych problemów i bez dyplomu czy matury również można dużo zarabiać.

Oczywiście są profesje, które wymagają wyższego wykształcenia do wykonywania zawodu, takie jak lekarz czy prawnik. Są to jednak wąskie grupy stanowisk, które nie przewidują innej możliwości oraz są obwarowane ustawowo, co gwarantuje, że każda osoba wykonująca taką profesję ma konkretne umiejętności. Jakie jednak są dobrze płatne zawody bez studiów, a nawet matury?

Według badań ekspertów na stronie Randstad.pl w 2020 roku jedynie 54 procent pracowników IT ukończyło studia. Pozostali mają wykształcenie magistra, ale na kierunku zupełnie niezwiązanym z branżą IT – na przykład z socjologii, ekonomii czy pedagogiki. Ponadto co trzeci programista to absolwent jedynie kursów z programowania czy bootcampów, bez dyplomu ukończenia studiów wyższych. Przypomnijmy również, że praca w IT jest jedną z tych branż, która osiąga najwyższe zarobki w Polsce.

Jak wynika z danych ankiety Stack Overflow 2023 Developer Survey: 

  • 84% programistów ma wykształcenie pomaturalne; 
  • 47% programistów ma licencjat; 
  • 26% deweloperów ma tytuł magistra. 

Jak widać, w porównaniu do 2020 roku, znaczenie wykształcenia w tej branży nieco wzrosło. Wciąż jednak pasjonaci, którzy mogą pochwalić się własnymi projektami, mają duże szanse na zatrudnienie, nawet bez wykształcenia wyższego.

Praca bez wykształcenia kierunkowego w urzędzie

W tym miejscu warto również wspomnieć o pracy w urzędach i organach administracji publicznej. Wiele stanowisk biurowych wymaga od pracownika wyłącznie wykształcenia średniego i dobrej obsługi komputera. Całą wiedzę i doświadczenie pracownik zyskuje po zatrudnieniu w placówce od doświadczonych pracowników. Urzędy chętnie zatrudniają młode osoby, ponieważ te stanowią dla nich szansę na stabilną, wieloletnią współpracę.

Co ciekawe, wykształcenia nie wymagają niektóre najlepiej płatne zawody na rynku. Wyżej wspominaliśmy o programistach i pracownikach branży IT. Zalicza się do nich także grafik komputerowy. Jako grafik komputerowy możesz nawiązywać współprace z firmami zewnętrznymi, działając na podstawie własnej działalności lub zatrudnić się na etacie.

Co więcej, na rynku pracy od kilku lat królują zawody UX Designera czy UX Researchera, które również zaliczają się do szeregu zawodów bez studiów. Nie mniej jednak osoba, która chce rozpocząć pracę na tym stanowisku, musi ukończyć kurs, na którym zdobędzie odpowiednie kwalifikacje. Na stanowisku związanym z UX można zarobić nawet około 8 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Praca bez wykształcenia średniego

Wykształcenie średnie zgodnie z treścią art. 20 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – prawo oświatowe posiada osoba, która ukończyła m.in. liceum, technikum lub szkoły branżowe drugiego stopnia. Jednak wykształcenie średnie wcale nie jest konieczne do uzyskania dobrej pracy, która umożliwia utrzymanie się. Bez wykształcenia średniego można się w szczególności starać o pracę o charakterze fizycznym.

Istnieje wiele stanowisk pracy w sklepach wielkopowierzchniowych, na magazynach, czy przy produkcji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to zwykle prace zmianowe. Jednak za pracę w godzinach nocnych pracownikowi przysługuje dodatek, a co za tym idzie może on liczyć na całkiem dobre zarobki.

Warto pamiętać, że wiele zawodów bardziej niż wykształcenia wymaga realizacji konkretnych kursów, np. prawa jazdy, czy kursu na wózek widłowy. Zawód bez dyplomu to również kierowca lub motorniczy, szef kuchni, kurier, pracownik leśny czy pracownik rolny. Bez wątpienia praca fizyczna jest męcząca i wymaga także dobrego zdrowia oraz tężyzny fizycznej. Mimo to dla wielu osób jest to także praca, którą chcą wykonywać. Nie wyobrażają sobie bowiem siedzenia całymi dniami przy komputerze w biurze lub domu. Dodatkowo, jeśli staniesz się prawdziwym specjalistą w swoim zawodzie, możesz liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Jednak aby je osiągnąć, potrzebujesz doświadczenia i ciągłego rozwoju swoich umiejętności.

Praca bez wykształcenia a możliwości rozwoju

Jeśli nie masz wykształcenia, a chciałbyś pracować w branży, która go wymaga, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś je zdobył. Niezależnie od wieku, możesz na nowo określić swoją ścieżkę zawodową. Do wyboru masz kursy, szkolenia, czy darmowe źródła wiedzy dostępne w internecie. Jednak, jeśli zdobyłeś już wykształcenie średnie, możesz postarać się o nowe kwalifikacje zawodowe. W Szkołach Policealnych GoWork dostępne są kierunki nauczania z różnych branż – od zawodów medycznych, po administracyjne i z zakresu IT. Na absolwentów szkół policealnych czekają także pracodawcy prowadzący usługi kosmetyczne, czy gastronomiczne. Kwalifikacje uzyskuje się po zdaniu egzaminu.

Praca bez wykształcenia kierunkowego we własnej firmie

Jeśli masz pomysł na siebie, a na rynku jest popyt na produkty lub usługi, które chciałbyś zaoferować swoim potencjalnym klientom, to założenie działalności gospodarczej może być trafnym pomysłem. Pamiętaj jednak, aby stworzyć swój plan biznesowy, zbadać rynek i konkurencję oraz zainwestować w dobrą reklamę. Bez tego istnieje ogromne ryzyko niepowodzenia. Warto więc podejść do tego z głową.

Jaką działalność możesz założyć? Tutaj wiele zależy od tego, jakie posiadasz umiejętności i zainteresowania. Możesz także porobić dodatkowe kursy i szkolenia, które pozwolą Ci stawiać pierwsze kroki na lokalnym rynku. Dla kobiet polecane są przede wszystkim biznesy związane z branżą kosmetyczną. Oczywiście wiele pań otwiera swoje salony w momencie, kiedy ukończyły studia na kierunku kosmetologia, jednak nie jest to konieczne. Możesz zająć się zdobieniami paznokci lub stylizacją rzęs posiadając odpowiednie certyfikaty uzyskane na płatnych szkoleniach.

Pracując na własny rachunek, musisz pamiętać o obowiązkach związanych z prowadzeniem firmy, opłatach do US, ZUS i innych organów, których zaangażowania wymaga Twój rodzaj działalności. To również ciągła troska o utrzymanie się firmy na rynku. Gdy nawiązujesz współpracę z pracodawcą, obowiązuje Cię umowa o pracę, czy umowa zlecenie. Możesz korzystać z przywilejów tych umów i wracasz do domu po pracy z „czystą głową”.

Dobra praca bez wykształcenia: B2B

Dobrze płatnym zawodem bez studiów, w którym możesz spodziewać się wysokich zarobków, może być sprzedaż w B2B. Miesięczne zarobki mogą wynosić nawet 22 tysięcy złotych. Sprzedaż B2B najlepiej wychodzi w specjalizacjach IT, czyli sprzedaż aplikacji lub systemów internetowych, a także w budownictwie, handlu nieruchomościami czy sprzedaży maszyn. Do takiej pracy przyda się szczególnie znajomość języka angielskiego, danej branży oraz bogate kompetencje sprzedażowe.

Dobrze płatna praca bez wykształcenia: przedstawiciele handlowi

Oprócz powyższych przykładów praca bez wykształcenia wyższego czeka również na przedstawiciela handlowego, który może zarobić nawet do 8 tysięcy złotych netto miesięcznie. Starając się o dobrze płatną pracę przedstawiciela handlowego, musisz mieć na względzie, że początki mogą być trudne. Jest to zawód, który łączy się z interakcją z klientem, który nie zawsze będzie miły i kulturalny.

Nie jest tu potrzebne wyższe wykształcenie, jednak jeśli chcesz znaleźć pracę na tym stanowisku, musisz wykazywać się pewnymi predyspozycjami takimi jak komunikatywność, pewność siebie, czy umiejętność budowania relacji. Nie jest to także praca według sztywnych godzin – zazwyczaj sam ustalasz swój grafik, co dodatkowo wymaga dyscypliny i organizacji. Zaangażowaniem można jednak osiągnąć dość wysokie zarobki.

Jak znaleźć pracę bez wykształcenia?

W sieci znajdziesz sporo serwisów pracy z ciekawymi ofertami zatrudnienia. Wystarczy jedynie wpisać hasło “praca bez wykształcenia” w wyszukiwarkę, a następnie pojawi się lista ofert, które mogą cię zainteresować. Aby jednak poszukiwanie pracy bez szkoły było bardziej efektywne, warto zrobić szkolenie lub kurs z danego zawodu. Da ci to większą szansę na zainteresowanie swoją aplikacją przyszłych rekruterów. Ponadto będziesz czuć się pewniej na rozmowie rekrutacyjnej, czy nawet pierwszego dnia pracy, kiedy otrzymasz listę ważnych zadań do wykonania.

Jaka praca za granicą bez wykształcenia?

Polscy pracownicy są wysoko cenieni przez pracodawców z zagranicy. Szczególnie w Niemczech i Wielkiej Brytanii jest wielu polskich pracowników. Są to zwykle fachowcy, którzy nie zawsze posiadają wykształcenie. Wielu pracodawców przyjmuje pracowników na przyuczenie, na przykład hydraulików, pracowników robót wykończeniowych, czy zbieraczy warzyw. Są to dobrze płatne prace, do których niepotrzebne jest wykształcenie.

Kobiety natomiast dobrze sprawdzają się za granicą w charakterze opiekunek osób starszych, czy jako panie sprzątające hotele i mieszkania. Opieka nad osobami starszymi i sprzątanie najczęściej wiążą się z pracą w Niemczech jednak to niejedyne kierunki, w których możesz się udać. Fachowców potrzebują także w Skandynawii, Holandii i Belgii.

Warto jednak pamiętać, że aby znaleźć pracę za granicą, większa część osób korzysta z usług agencji pracy. Takie wyjazdy są często na cały sezon wiosenny i letni. Niektórzy decydują się także pozostać na stałe w innym kraju, ponieważ w wielu przypadkach płaca minimalna za granicą pozwala na życie na zadowalającym poziomie, nawet jeśli dochodzą normalne koszty utrzymania domu, samochodu i rodziny.

Oceń artykuł
2.1/5 (40)