Czy pracownik musi odbierać telefon służbowy po godzinach pracy?

Zastanawiasz się, czy odbieranie telefonu służbowego po godzinach pracy jest dozwolone? Czy pracodawca może wysyłać e-maila po pracy i wymagać od ciebie reakcji? Telefon służbowy w czasie wolnym zalicza się do nadgodzin. Poznaj swoje prawa.

kobieta korzysta z telefonu służbowego po godzinach pracy

Jeśli choć raz twój pracodawca próbował się z tobą skontaktować w czasie wolnym, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Wyjaśniamy, czy za nieodebranie telefonu służbowego po godzinach pracy grożą jakiekolwiek konsekwencje. Niektórzy pracodawcy są przekonani, że z uwagi na ważny projekt, ich podwładni muszą pozostać w gotowości. Nawet po godzinach. Otóż nie jest to prawda, a telefon służbowy na urlopie, wysyłanie wiadomości e-mail czy SMS-ów do pracownika to nadgodziny, za które należy się rekompensata.

Telefon służbowy po godzinach pracy

Zgodnie z artykułem 129 Kodeksu pracy ustalony w umowie czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie czterdziestu godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w danym okresie rozliczeniowym. W związku z tym pracownik po zakończeniu wykonywania obowiązków służbowych może udać się na spoczynek i nie myśleć o pracy aż do kolejnej zmiany. Co zrobić, kiedy pracodawca nagminnie próbuje się z nami skontaktować? Telefon służbowy po godzinach pracy może być dopuszczalny tylko w niektórych przypadkach. Ponadto według przepisów prawa, taką czynność nazywa się pracą w godzinach nadliczbowych.

Artykuł 151 Kodeksu pracy a telefon służbowy w czasie wolnym

Pracodawca, który dzwoni lub wysyła wiadomości służbowe po godzinach pracy, musi liczyć się z tym, że pracownik nie jest zobowiązany na nie reagować. Może więc śmiało zrobić to dopiero wtedy, gdy następnego dnia przyjdzie do pracy. Jeśli jednak zdecyduje się odebrać telefon służbowy po godzinach pracy, wtedy taką czynność nazywa się pracą w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z artykułem 151 Kodeksu pracy wykonywanie obowiązków służbowych po godzinach jest dopuszczalne w razie:

  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska, albo usunięcia awarii;
  • szczególnych potrzeb pracodawcy.

Pracownik musi mieć przynajmniej 11 godzin odpoczynku na dobę

Pracodawca może zlecić pracownikowi pozostanie pod telefonem lub e-mailem po godzinach, natomiast nie ma prawa naruszać obowiązku zachowania minimum 11-godzinnego odpoczynku na dobę i 35-godzinnego w tygodniu. W związku z tym jeśli pracodawca nie poprosił pracownika o pozostanie w gotowości, nie musi on odbierać od niego telefonu służbowego po godzinach pracy ani reagować na wiadomości e-mail. W innym wypadku oznaczać to będzie wykonywanie dodatkowej pracy na rzecz pracodawcy, za co należy się wynagrodzenie lub możliwość odebrania dni wolnych.

Telefon służbowy po godzinach pracy: rekompensata za godziny nadliczbowe

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pracownikowi należy się rekompensata za godziny nadliczbowe w pracy. Przysługuje mu wtedy pełne wynagrodzenie wraz z dodatkiem 50 lub 100-procentowym. Szczególnie gdy dodatkową pracę wykonywał w nocy czy niedzielę lub święta. Telefon służbowy po godzinach pracy również się do tego zalicza. Tym bardziej jeśli kontakt pozostaje przez dłuższy czas, a nie tylko przez przypuśćmy kilka minut. To samo dotyczy w przypadku używania telefonu prywatnego do celów służbowych. Co ważne, pracodawca może zwolnić się z obowiązku wypłacenia wynagrodzenia i dodatku, a jedynie udzielić czasu wolnego od pracy w ramach rekompensaty.

Telefon służbowych po godzinach pracy a komunikat prasowy Parlamentu Europejskiego

W styczniu 2021 roku Parlament Europejski opublikował komunikat prasowy, w którym odniósł się do telefonu służbowego w czasie wolnym. 472 Europosłów jest za zakazem dzwonienia do pracowników po godzinach i uważają, że prawo do rozłączenia się powinno znaleźć się w przepisach prawa pracy wszystkich państw członkowskich. Według Parlamentu Europejskiego nieustanna dyspozycyjność jest szkodliwa dla zdrowia, może nawet prowadzić do depresji czy innych chorób. Ludziom potrzebny jest odpoczynek od pracy. Na stronie Bezprawnik.pl czytamy, że zgodnie z wypowiedzią Europosłów, dzwonienie do pracowników po godzinach powinno zostać zakazane oraz opierać się na ustawowym wyłączeniu z możliwości stosowania odpowiedzialności za nieodebranie telefonu służbowego po godzinach pracy.

Szukasz pracy w Warszawie? Aplikuj na nasze oferty praca Warszawa

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora