Czy na urlopie trzeba odbierać telefon służbowy?

Telefon służbowy dzwoniący podczas urlopu wypoczynkowego może skutecznie zrujnować relaks. Czas ten ma służyć regeneracji i nabrania sił do dalszej pracy, jednak niektórzy pracodawcy nakazują pracownikom zabieranie ze sobą telefonu służbowego. Czy to zgodne z prawem? Wyjaśniamy, kiedy musisz odebrać telefon służbowy na urlopie.

telefon służbowy na urlopie

W czasie urlopu wypoczynkowego pracownik powinien odpocząć, zregenerować siły i przygotować się do dalszej pracy. Dlatego odbieranie telefonu służbowego na urlopie nie powinno mieć miejsca. Pracodawca powinien uszanować czas wolny swojego pracownika. Są jednak takie sytuacje, kiedy odebranie telefonu służbowego na urlopie jest konieczne. Dotyczy to również telefonu służbowego po godzinach pracy, co według przepisów prawa można zaliczyć do wyrabiania nadgodzin. Jak to jednak jest w praktyce? Czy na urlopie trzeba odbierać telefon służbowy?

Telefon służbowy na urlopie wypoczynkowym: czy trzeba odbierać?

Zgodnie z artykułem 152 Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy to coroczny, nieprzerwany i płatny okres, podczas którego pracownik powinien odpocząć, oderwać się od służbowych obowiązków, stresu i ciągnącej się rutyny oraz nabrać sił do dalszej pracy. Telefon służbowy na urlopie od szefa lub współpracowników może zakłócić tę „sielankę” i wprowadzić w niepotrzebny niepokój. Otóż niektórzy pracodawcy mogą poprosić swojego pracownika o zabranie na wypoczynek telefonu lub laptopa służbowego. Warunkiem jest jednak to, aby taka kwestia została uwzględniona w umowie o pracę lub regulaminie zakładu pracy. W razie, gdy takiego przepisu w umowie nie będzie, to pracownik może odmówić i nie wziąć ze sobą telefonu służbowego na urlop. Wszelkie kary nałożone na pracownika w wyniku takiej decyzji są niezgodne z prawem. Pracownik może wtedy zgłosić takie zachowanie do Państwowej Inspekcji Pracy.

Telefon służbowy na urlopie

Jeśli w umowie lub regulaminie pracy znajduje się zapis o obowiązku zabrania na urlop wypoczynkowy telefonu służbowego i laptopa, to pracodawca nie powinien nadużywać swojego prawa. Mowa o ciągłym kontakcie z klientami/kontrahentami przez telefon służbowy na urlopie lub wykonywanie innych, ale równie pracochłonnych czynności służbowych. Takie zachowanie narusza prawa pracownika do urlopu wypoczynkowego, w którym powinien on całkowicie odciąć się od swojej pracy. Co więcej, zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego (II PK 26/16) pracownik nie ma obowiązku codziennego kontrolowania swojej poczty e-mail.

Pracownik nie może pełnić dyżuru w pracy w czasie urlopu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, urlop wypoczynkowy to czas na relaks, odpoczynek i regenerację sił. Pracodawca, który zobowiązuje swojego podwładnego do dyżuru w pracy w czasie jego urlopu, radykalnie narusza jego prawa pracownika. Nawet wtedy, gdy w czasie dyżuru nakaże mu kontaktować się ze współpracownikami czy klientami przez jedynie telefon służbowy na urlopie. W takiej sytuacji pracownik ma prawo zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy oraz żądać roszczeń o uznanie takiego dnia za dzień pracy, w tym otrzymanie pełnego wynagrodzenia oraz dodatkowego dnia wolnego z tytułu urlopu wypoczynkowego.

Telefon służbowy na urlopie: nakaz powrotu do pracy

Zdarzają się takie sytuacje, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu lub pozostać z nim w kontakcie w czasie jego wypoczynku. Jest to wtedy wyjątek, taki jak na przykład upadłość firmy. Jeśli więc pracownik odbierze telefon służbowy na urlopie od szefa lub dostanie wiadomość e-mail i dowie się o zaistniałej sytuacji, powinien niezwłocznie wrócić do pracy. Pracownik może jednak nie zabrać ze sobą tych rzeczy, jeśli nie było to wskazane w umowie lub regulaminie pracy. Odwołanie pracownika z urlopu możliwe jest jedynie wtedy, kiedy pracodawca ma pewność, że jego podwładny odebrał wiadomość.

Czy pracodawca może zadzwonić do pracownika na telefon prywatny?

Pracodawca nie może dzwonić do pracownika na telefon prywatny. Chyba że wyrazi na to zgodę i chęć kontaktu właśnie w taki sposób. Wtedy telefon prywatny do celów służbowych jest jak najbardziej dopuszczalny. Jeśli jednak pracodawca będzie próbował się skontaktować z pracownikiem przez prywatny numer bez jego pozwolenia, to pracownik ma pełne prawo nie odebrać telefonu i nie poniesie za to żadnych konsekwencji.


Szukasz pracy w Warszawie? Aplikuj na nasze oferty praca Warszawa

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora