Reklama

Do kiedy praca zdalna? Znamy terminy powrotów

Do kiedy praca zdalna? Badanie Dailyfruits pokazuje, że już niedługo nastąpi jej koniec. Powrót do biura będzie mieć miejsce w okresie wakacyjnym, gdy, ze względu na urlopy, pracowników zacznie brakować. Jedno jest pewne: kiedy koniec pracy zdalnej wejdzie w życie, pracownicy odczują ogromny stres. Poznaj wyniki badań przeprowadzonych na ponad 500 pracownikach.

do kiedy praca zdalna - pracownik na home officeZ badań GUS wynika, iż co czwarta osoba pracuje zdalnie. Taka forma wykonywania obowiązków zawodowych staje się normą, szczególnie dla pewnych grup zawodowych, które swoją pracę wykonują głównie przy komputerze. Jeszcze do niedawna zastanawialiśmy się do kiedy praca zdalna będzie obowiązywać. Choć koronawirus wprowadził ogromne zmiany na polskim rynku pracy, to zbliża się czas jej zniesienia w wielu firmach. Coraz mniejsza liczba zakażeń i nadchodzący sezon urlopowy stanowią idealne warunki do powrotu do biur. Potwierdzają to badania Dailyfruits.

Kiedy koniec pracy zdalnej? Już w 2021 roku

To kiedy koniec pracy zdalnej nastąpi, jest uzależnione od branży, liczby zatrudnionych pracowników, czy samego trybu pracy. Dailyfruits zapytał, kiedy wrócimy do pracy 250 polskich firm, zbierając dane sondażowe zarówno od pracodawców, jak i 500 pracowników. Z danych wynika, że to właśnie okres wakacji ma być momentem powrotu do biur. Latem w firmach ze względu na urlopy występuje deficyt pracowników, zatem trzeba ściągnąć pozostałych. Tylko co trzecia z badanych firm uważa, że o powrocie do biura powinni decydować pracownicy. Liczba pracowników obawiających się zachorowań na koronawirusa znacznie spadła.

Praca zdalna: do kiedy? Kto wróci najszybciej? 

W co trzeciej z badanych przez Dailyfruits firm decyzja na temat powrotu do biura już została podjęta. 70% spośród przebadanych przedsiębiorstw przewiduje powrót do biur już w roku 2021. Co piąta firma pozostawia decyzję o powrocie do biur pracownikom. Dzieląc firmy ze względu na model pracy, okazuje się, że to firmy pracujące w sposób hybrydowy powrócą do biur jako pierwsze. 

Kiedy koniec pracy zdalnej pracowników hybrydowych? 

Aż 91% spośród nich spodziewa się całkowitego powrotu do pracy do końca tego roku. 52% powróci między wakacjami a rokiem 2022, z kolei 39% powróci do wakacji lub w trakcie ich trwania. Kiedy koniec pracy zdalnej nastąpi dla reszty ankietowanych? Dopiero w 2022 roku. 

Kiedy wrócimy do pracy? Pracownicy zdalni wrócą najpóźniej

Firmy, które aktualnie pracują w całkowicie zdalnym trybie pracy, do biur powrócą później. Kiedy koniec pracy zdalnej dla nich? 42% powróci dopiero w przyszłym roku, 34% między wakacjami a końcem roku, a 24% do końca wakacji. 

Praca zdalna: koronawirus

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego w rozmowie z Money.pl wyjaśnił, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce około jedna czwarta wszystkich zatrudnionych choć jednego dnia w tygodniu skorzystała z pracy zdalnej np. w formie stałej, dorywczo lub hybrydowo.

Natomiast aby praca zdalna po koronawirusie wciąż funkcjonowała, bez odpowiedniej legislacji się nie obejdzie. – Kluczowe jest, by powstały odpowiednie regulacje. Te utknęły obecnie w konsultacjach społecznych, bo strona związkowa i pracodawców ciągnie sznurek, każdy w swoją stronę. Musi powstać kompromis – wyjaśnia Andrzej Kubisiak.

Praca z domu wymusza na pracodawcach zmianę podejścia do swoich pracowników. Eksperci z Canone “Future Workspace” doradzają, że zamiast 8-godzinnego trybu pracy, pracodawcy powinni zwrócić większą uwagę na zadaniowość.

– Można to zrobić na każdym szczeblu korporacji. Od samej góry – kadry kierowniczej – po szeregowych pracowników. Z punktu widzenia kontroli czasu pracy to decyzja pracodawcy, ale wymaga zaangażowanego pracownika. Stawianie na wykonanie zadania sprawia, że nie jest ważne, w jakim czasie zostanie ono wykonane – mówi w rozmowie z Money.pl Dariusz Szwed, ekspert Canon Polska w dziedzinie bezpieczeństwa danych.

Zauważa on również, że epidemia COVID-19 znacznie przełamała w ludziach pracę z dokumentem elektronicznym. Dotyczy to zwłaszcza działów finansowo-księgowych. Wyjątek stanowi jedynie umowa zatrudnienia, która powinna być podpisana odręcznie lub podpisem kwalifikowanym (koszt 200 zł na dwa lata).

Kiedy wrócimy do pracy, to część pracowników się zwolni

Aż dla 44% przebadanych osób, moment, kiedy koniec pracy zdalnej nastąpi, oznacza niezwykły stres. Dla 18% badanych powrót do biura jest obojętny. Kolejne 18% cieszy się na tę wieść, a 16% czuje ulgę. 38% pracowników po zakończeniu pandemii chciałoby zachować możliwość pracy zdalnej. 12% przebadanych, twierdzi, że jeśli nie będzie miało takiej możliwości, to odejdzie z firmy. Oznacza to wzrost konkurencyjności na rynku pracy firm oferujących pracę zdalną. Aż 30% badanych twierdzi, że w przyszłości chętniej zatrudni się w takiej firmie. 

Praca zdalna: wprowadzanie danych

Czy praca zdalna a bezpieczeństwo baz danych ma coś do siebie? Owszem. Według Dariusza Szweda, wielu pracowników nie dba o bezpieczeństwo danych firmy podczas pracy z domu.


Jak się chronić przed hakerami podczas pracy zdalnej? Koniecznie dowiedz się, jak łączy się praca zdalna i VPN oraz sprawdź nasz artykuł: VPN: co to? na Blogu GoWork.pl!


– Coraz częściej otaczamy się urządzeniami jak smart tv, asystent głosowy czy inteligenta lodówka. W odległości metra-dwóch od bardzo ważnych danych są urządzenia, które są całkowicie poza kontrolą korporacyjną. To furtka dla cyberprzestępców. Internet rzeczy, czyli kamera, drukarka czy router stały się obiektem ataków. Miejscem, w którym przejmuje się konto administratora i można uzyskać dostęp, gdzie się chce, czyli również do komputerów służbowych – informuje Dariusz Szwed.

Praca zdalna: do kiedy? Czy coś się zmieni? 

Co drugi ankietowany uważa, że pracownicy powinni podjąć decyzję o terminie powrotu do biura. 24% woli decyzję o tym, do kiedy praca zdalna będzie miała miejsce w firmie powierzyć menadżerom i kierownikom. Niezależnie od terminu powrotu, jedno jest pewne: wiele się zmieni. Szczególnie w sferze benefitów. Tylko co trzecia firma, kiedy koniec pracy zdalnej nadejdzie, deklaruje zachowanie takich samych wydatków. 8% badanych zwiększy wydatki, z kolei 4% zamierza ograniczyć budżet pracowniczy. 7% firm planuje znieść dotychczasowe benefity.

Do kiedy praca zdalna?

– Praca zdalna pozostanie z nami już na zawsze. Może nie w takiej skali jak obecnie, bo z pewnością niejeden menadżer będzie chciał mieć swoich pracowników na oku. Jednak część miejsc pracy zostanie oderwana od biurek, wiele firm zobaczy, że to jest też mechanizm optymalizacji kosztów – wyjaśnia Dariusz Szwed w rozmowie z Money.pl.

Szukasz pracy i mieszkasz w Małopolsce? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Kraków

Oceń artykuł
3/5 (4)