Reklama

Praca zdalna w izolacji domowej dla chorych na COVID-19? Rząd ma propozycję

Dotychczas praca zdalna w izolacji domowej przez osobę zakażoną koronawirusem była niemożliwa. Teraz jednak istnieje szansa, że pracownik przechodzący chorobę bezobjawowo, będzie mógł swobodnie wykonywać obowiązki zawodowe z domu. Rząd przygotowuje już projekt zmiany w ustawie!

Praca zdalna w izolacji - to możliwe?

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji ustawy covidowej, dotyczącym pracy zdalnej w izolacji dla osób przechodzących koronawirusa bezobjawowo. Mimo spadku dobowej liczby zakażeń COVID-19 w ostatnich dniach listopada br., wciąż liczba chorych utrzymuje się na poziomie 10 tys. przypadków dziennie. Dla pracodawców oznacza to poważne braki kadrowe, które często uniemożliwiają wykonywanie zadań i hamują proces rozwoju firmy. Rząd postanowił wyjść temu naprzeciw i znaleźć korzystne dla obu stron rozwiązanie. Przyjrzymy się temu bliżej!

Praca zdalna w izolacji domowej: skąd ten pomysł?

Wiele osób zakażonych COVID-19 przechodzi chorobę bezobjawowo. Nie zwalnia to ich z obowiązku zachowania ścisłej izolacji przez równe dziesięć dni. W tym czasie otrzymują oni zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i czekają na informację od sanepidu dotyczącą zakończenia izolacji domowej. Czas, w którym zwolnieni są z obowiązku wykonywania pracy na czas choroby często mocno rzutuje na funkcjonowanie firmy. Już teraz wielu pracodawców skarży się na poważne braki kadrowe, które często uniemożliwiają realizację zadań czy ważnych projektów.

W związku z tym rząd planuje wprowadzić zmianę w ustawie covidowej, która umożliwia osobom zakażonym pracę zdalną w izolacji. Jednak dotyczy to jedynie osób, które przechodzą chorobę bezobjawowo i czują się na tyle dobrze, aby móc sprawnie wykonywać obowiązki zawodowe.

“Jak pokazują dostępne dane, koronawirus u dużej liczby chorych przebiega bezobjawowo. Okoliczności te uzasadniają wprowadzenie możliwości wykonywania przez takie osoby pracy zdalnej, za zgodą pracodawcy, przy zachowaniu reżimu sanitarnego” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Jesteś ciekaw, co grozi pracodawcy za ukrywanie zakażenia koronawirusem u swojego pracownika? Sprawdź to na stronie Poradnika GoWork.pl!

Praca zdalna w izolacji domowej: co w przypadku pogorszenia stanu zdrowia?

Projekt rządu dotyczący pracy zdalnej w izolacji nie wyklucza jednak sytuacji, kiedy osoba zakażona w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych z domu poczuje się źle. W takim wypadku otrzyma ona prawo do zasiłku chorobowego za pozostały okres przebywania w izolacji.

W dodatku jeśli w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, to, jak informuje Gov.pl, “lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów (przy czym ostatnie 3 dni muszą być bez objawów infekcji)”.

Praca zdalna w izolacji domowej a kwarantanna

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy kwarantanną a izolacją domową. Przeczytasz o niej w naszym Poradniku! Natomiast jeśli chodzi o pracę na kwarantannie, nie ma żadnych przeszkód do jej wykonywania pod jednym ważnym warunkiem: „Świadczenie pracy nie będzie wiązało się z łamaniem zasad kwarantanny”.

Oceń artykuł
5/5 (1)