Wybieracie dla siebie ścieżkę zawodową na przyszłość i rozważacie karierę w mediach? Z tego tekstu dowiecie się, jak zostać dziennikarzem. Z zapałem śledzicie sportowe rozgrywki i o tym chcecie pisać, a może Waszą pasją jest polityka? Podpowiadamy, jak może wyglądać Wasza droga do tego, jak zostać mistrzem słowa w wybranej kategorii!

jak-zostać-dziennikarzem

Kto to jest dziennikarz?

Macie talent do sprawnego posługiwania się słowem, a do tego śledzicie na bieżąco wydarzenia w kraju i na świecie? Zawód dziennikarza może być dobrym pomysłem na ścieżkę zawodową dla Was!

Jeśli z kolei nurtuje Was szczególna dziedzina, lecz to pisanie to nie to, co przychodzi Wam z łatwością, nadal macie szansę na karierę w mediach. Pasja to naturalny element tego zawodu, a warsztatu pisarskiego można nauczyć się np. studiując dziennikarstwo czy polonistykę.

Najważniejsze w dziennikarstwie nie są bowiem skończone studia (choć mogą się przydać!), a wrodzony zmysł do poszukiwania „tematów” i ciekawość innych ludzi. Wyławianie istotnych informacji i szybkie tempo ich rozpowszechniania to klasyczne składowe pracy dziennikarza.

Co robi dziennikarz?

Jako dziennikarze, czy to internetowi, czy to np. prowadzący audycję w radiu, będziecie mieli za zadanie przekazywać swoim odbiorcom najważniejsze i najnowsze wiadomości w konkretnej kategorii.

O ile reporterzy pozwalają nam podejrzeć, jak wygląda świat wojny, lub lepiej zrozumieć pewne społeczne zjawiska, o tyle inaczej będą już wyglądać obowiązki dziennikarza sportowego lub zatrudnionego w lokalnej redakcji.

Wywiady z ważnymi osobistościami, artykuły na bieżące tematy czy też poświęcony kwestiom politycznym program telewizyjny lub audycja – droga do sukcesu w tym zawodzie może zacząć się nawet od… założenia własnego bloga.

Jaki powinien być dziennikarz?

Dziennikarstwo to zawód, w którym, oprócz biegłości w pisaniu, profesjonalnego wizerunku oraz dobrej dykcji, przyda się także wysoko rozwinięta komunikatywność. Dobrze, aby kontakt z innymi nie sprawiał Wam trudności!

Łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów przyda się zwłaszcza reporterom, jednak i inne rodzaje dziennikarstwa polegają w dużej mierze na pozyskiwaniu nowych informacji z zewnętrznych źródeł.

Wrodzone predyspozycje językowe i erudycja, choć z pewnością wyróżniają znanych publicystów, nie są warunkiem, aby zostać dobrym dziennikarzem. Jeśli ich nie posiadacie, warto rozważyć ukończenie kierunkowych studiów, które pomogą zbudować warsztat i lepiej poznać specyfikę tego zawodu.

Jak zostać dziennikarzem?

Wiecie już, że zawód dziennikarza może okazać się dla Was strzałem w dziesiątkę? Czas zastanowić się, jaka ścieżka edukacji może ułatwić znalezienie pierwszej pracy, a także zdobycie wiedzy istotnej dla rozwoju takiej kariery.

Dziennikarz – jakie studia?

Oczywiście pierwszym wyborem studiów, jaki przychodzi tu na myśl, jest dziennikarstwo. Podczas tych studiów poznacie m.in. przepisy prawa prasowego, a także tajniki dziennikarskiego warsztatu.

Program studiów zazwyczaj obejmuje przedmioty z zakresu:

  • teorii dziennikarstwa, komunikacji społecznej i PR,

  • nauczania praktycznego, złożonego z warsztatów dziennikarza prasowego, radiowego, telewizyjnego i internetowego, a także pisarskich i PR,

  • dziennikarstwa nowomedialnego.

Podczas nauki zapoznacie się z różnymi gatunkami i retoryką dziennikarską. Dowiecie się także, gdzie szukać wiarygodnych źródeł informacji, i poznacie lepiej zagadnienia z zakresu medioznawstwa, rzecznictwa prasowego oraz marketingu i reklamy.

Studenci dziennikarstwa chwalą sobie także możliwość nauki podstaw profesjonalnego kreowania medialnego wizerunku. To ważne zwłaszcza dla tych osób, które w przyszłości marzą o dużej, medialnej karierze. Dlatego jeśli wybieracie ten kierunek z myślą o nacisku na kwestie praktyczne, upewnijcie się, że na Waszej uczelni zajęcia prowadzą pracujący w zawodzie dziennikarze. Od nich nauczycie się najwięcej!

Nie jest też żadną tajemnicą, że w starcie na rynku pracy pomóc mogą także nawiązane podczas studiów znajomości lub uczelniane biuro karier z ciekawą ofertą praktyk zawodowych. Warto skorzystać z takich atutów wyższego wykształcenia!


Szukasz pracy w Łodzi? Znajdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Czy aby zostać dziennikarzem, mogę skończyć inne studia?

Dziennikarstwo, choć dobrze przygotuje Was do pracy w mediach pod kątem praktycznym, nie jest jedynym kierunkiem studiów, na jaki możecie się zdecydować. Karierę w mediach wybierają często osoby, które ukończyły studia także na kierunkach takich jak polonistyka, socjologia, politologia czy kulturoznawstwo.

Choć przy takim wyborze realia pracy w redakcji poznamy dopiero np. podczas stażu, studia na kierunku innym niż dziennikarstwo z pewnością pomogą w zdobyciu szerokiego zakresu wiedzy. Ta zaś przyda się podczas pisania artykułów czy poszukiwania nowych tematów!

Wiele z osób, które pragną podążać dziennikarską ścieżką w wybranej branży, decyduje się na wybór specjalistycznych studiów, które jej bezpośrednio dotyczą. Dla takich osób dobrym pomysłem na start kariery może być również założenie własnego bloga i publikacja swoich pierwszych materiałów, artykułów, a także wywiadów.

Gdzie pracuje dziennikarz?

Jeśli dziennikarstwo to Wasz wymarzony zawód, pewnie wiecie już, o czym chcielibyście pisać. Podczas gdy jedni wolą odkrywać przed czytelnikami świat podróży, inni chcą śledzić i informować o bieżących wydarzeniach politycznych. To, jak powinny wyglądać Wasze pierwsze kroki na rynku pracy, będzie zależne od tego, jakim rodzajem dziennikarstwa chcecie się zająć w przyszłości.

Jak zostać dziennikarzem sportowym?

Od małego interesujecie się różnymi dziedzinami sportowymi, a rozgrywki śledzicie z wypiekami na twarzy? Jeśli w ich trakcie uważnie słuchacie również komentatorów sportowych, marząc o zostaniu jednym z nich w przyszłości, podpowiemy Wam, jak tego dokonać!

Pierwszą ważną kwestią w tym zawodzie będzie cierpliwość i pokora wobec bardziej doświadczonych „zawodowców”. Rzadko zdarza się, aby sławę zdobywali początkujący dziennikarze sportowi. Na taką pozycję trzeba sobie zapracować – a zacząć warto jak najwcześniej.

W tym celu dobrze podpatrywać starszych stażem kolegów i koleżanki. Nie tylko sporo się od nich nauczycie, ale i możecie wykorzystać te kontakty w przyszłości! Praca w mediach to w dużej mierze także tzw. networking.

Załóżcie własnego bloga, udzielajcie się w szkolnych gazetkach, radiowęzłach, a także rozgłośniach regionalnych. Jeśli żadna z lokalnych redakcji sportowych nie oferuje akurat stażu lub praktyk, zgłoście się z propozycją wolontariatu. Nabierzecie niezbędnego doświadczenia i dowiecie się, czego Wam jeszcze brakuje do osiągnięcia sukcesu.

Macie ciekawy głos lub wyróżniającą się aparycję? To może być Wasza przepustka do kariery w telewizji lub mediach internetowych. Oryginalna osobowość i charyzma mogą pomóc „przebić się” wśród bardziej uznanych dziennikarzy sportowych.

Dziennikarz śledczy – jak zostać?

Kiedy słyszycie dobrą, mocną historię, czujecie dreszczyk emocji? Może warto zastanowić się, jak zostać dziennikarzem śledczym?. Tu istotne będą zarówno wrodzona intuicja, jak i zdolności detektywistyczne oraz analityczne.

Chętni na taki wybór kariery będą jednak musieli brać pod uwagę ukończenie kierunkowych studiów. Te na kierunku dziennikarstwa wpoją Wam konieczne zasady etyki, a także wyposażą w praktyczne narzędzia do wykonywania zawodu. Przydać mogą się szczególnie dodatkowe zajęcia z bibliotekoznawstwa.

Pomogą Wam w szybkim researchu statystyk, źródeł informacji, a także cytatów, które będziecie wykorzystywać w swoich materiałach. Obecnie pracę dziennikarzy śledczych mocno ułatwia bowiem internet, to jednak naturalnie wiąże się również z koniecznością staranniejszej weryfikacji źródeł.

Dziennikarz motoryzacyjny – od czego zacząć?

Własny program lub audycja motoryzacyjna to Wasz cel na przyszłość? Aby go osiągnąć, jak najwcześniej zacznijcie budować swój profesjonalny wizerunek. Bywajcie na branżowych eventach, prowadźcie bloga lub kanał na YouTube, nie zapominajcie także o udzielaniu się na forach i w mediach społecznościowych!

Pasjonaci powinni po prostu znać Wasze nazwisko i mieć zaufanie do tego, że jesteście ekspertami w branży motoryzacyjnej, a to nie dzieje się w ciągu miesiąca. Warto starać się o staż lub wolontariat w redakcjach, które kierują swoje treści do fanów motoryzacji. Oszlifujecie swój warsztat i zdobędziecie możliwość wstępu na ciekawe wydarzenia i konferencje prasowe.

Aby mieć szansę na zostanie znanym dziennikarzem motoryzacyjnym, powinniście wyróżniać się czymś szczególnym. To zdecydowanie nie jest zawód dla osób, które lubią pozostawać w cieniu lub mają trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Jak zostać reporterem?

Kiedy widzicie ciekawe zjawisko, macie ochotę drążyć, o co w nim chodzi? Jeśli do tego cechuje Was duża odwaga i niełatwo Was zrazić, reporter może być dla Was dobrym kierunkiem zawodowym.

Reporter powinien być jedną z pierwszych osób tam, gdzie dzieje się coś ważnego, aby zdobyć jak najwięcej informacji. Dlatego, choć ekscytujący, nie jest to najłatwiejszy zawód. Jak zacząć w nim pracować? Tu podstawą będzie zbudowanie odpowiedniego warsztatu dziennikarskiego.

W tym celu należy wybrać, czy wolimy w przyszłości zająć się pracą w telewizji, prasie czy sieci. Każde z tych miejsc wymaga nieco innych umiejętności, w które wyposażą nas kierunkowe studia.

Na tym jednak nie poprzestawajcie i zacznijcie pracować nad swoimi pierwszymi materiałami, choćby i „do szuflady”, już w trakcie nauki. Kto wie, może na trop wyjątkowej historii traficie jeszcze przed startem zawodowej kariery!

Dziennikarz radiowy – jak nim zostać?

Radio wcale nie odchodzi do lamusa! Najlepiej dowodzą tego inicjatywy takie jak radia społecznościowe, gdzie można posłuchać autorskich audycji. To właśnie do takich miejsc powinniście kierować swoje pierwsze kroki na drodze do pracy jako dziennikarz radiowy. W Polsce ciekawym przykładem takiego projektu jest Radio Kapitał.

Nienaganna dykcja, a także odpowiednia emisja głosu to obowiązkowe elementy pracy „radiowca”, nad którymi dobrze, abyście zaczęli pracować już podczas studiów. Macie ciekawy głos? To znacznie ułatwi start na rynku pracy.

Przygotujcie próbkę nagrania ze swoim udziałem, aby ocenić swoje aktualne umiejętności. Przy odsłuchu zwróćcie uwagę, gdzie wkradają Wam się zbędne przerywniki lub gdzie powinniście zmienić intonację głosu. Im lepszy warsztat zbudujecie, tym łatwiej będzie Wam później oczarować słuchaczy!

Popracujcie także nad refleksem. Wbrew pozorom przy nagrywaniu „na żywo” nie tak łatwo o błyskawiczne, cięte riposty!

Dziennikarz telewizyjny – jak zacząć karierę?

Czy aby zostać dziennikarzem telewizyjnym, koniecznie musicie kończyć kierunkowe studia? Jak dowodzi historia Macieja Orłosia, niekoniecznie. Za to ważna jest Wasza energia i dociekliwość!

„Nie ma reguł, jeśli chodzi o dostanie się do telewizji. Jeśli ma się pasję, zapał i odpowiednią dozę samozaparcia, to każdy może zostać dziennikarzem telewizyjnym. Najlepszym świadectwem na potwierdzenie tego, o czym mówię, jestem ja sam. Ukończyłem wydział aktorski w Szkole Teatralnej. Dziennikarstwa nauczyłem się podczas codziennej praktyki w telewizji” – tłumaczył w rozmowie z serwisem Bankier.pl znany dziennikarz telewizyjny.

Dlatego czy to w trakcie nauki, czy zdobywania doświadczenia podczas stażów, nie zapominajcie o kładzeniu odpowiedniego nacisku na kreowanie medialnego wizerunku. Ważne będzie także „polowanie” na kolejne okazje do zebrania kompetencji. Zainteresujcie się programami stażowymi dla studentów i nie tylko, jakie prowadzą stacje telewizyjne, takie jak np. TVN.

Zdobycie doświadczenia nawet tylko w „newsroomie” już da Wam przewagę nad innymi kandydatami. Jeśli do tego uda Wam się zapracować na szansę na swoje pierwsze nagranie, dobry start w zawodzie macie już zapewniony.

Jak zostać dziennikarzem prasowym lub internetowym?

Od zawsze lubiliście pisać i dobrze Wam to wychodzi? Talent pisarski, choć nie jest warunkiem rozpoczęcia kariery w dziennikarstwie prasowym lub internetowym, z pewnością ułatwi dalszy rozwój w tych obszarach.

Nad swoim portfolio zacznijcie pracować jeszcze w trakcie studiów. Dobrze, abyście też w tym czasie odbyli jak największą ilość praktyk i staży w redakcjach. O ile o pracę w drukowanym magazynie może nie być tak łatwo na samym początku Waszej drogi zawodowej, o tyle znaleźć ofertę stażu w redakcji jednego z portali będzie już prościej.

Obecnie większość tytułów posiada strony internetowe, na których publikują newsy i artykuły na różne tematy. Tu ważna będzie zaawansowana znajomość zasad SEO. Lepiej być na bieżąco z nowymi algorytmami wyszukiwarki Google. To samo dotyczy mediów społecznościowych.

Praca w redakcji internetowej to nie tylko research aktualnych tematów i pisanie tekstów, ale również m.in. tworzenie grafik promocyjnych, materiałów wideo oraz promocja treści przy pomocy narzędzi takich jak Google Ads lub Facebook Ads. Pomyślcie o tym w ten sposób – nawet najlepszy i dopracowany tekst niewiele nam przyniesie, o ile nie dotrze do jak największej ilości odbiorców.

Dziennikarz podróżniczy – jak zyskać rozpoznawalność?

Podróże to Wasza pasja i o tym chcecie barwnie opowiadać innym? Początek kariery zawodowej może poprzedzać tu np. założenie własnego vloga lub bloga podróżniczego. Najlepiej, gdyby udawało Wam się tworzyć zarówno treści w formie tekstów, jak i materiałów wideo!

Te ostatnie ułatwią Wam np. budowanie zasięgów organicznych w mediach społecznościowych, a także pomogą zdobyć wierną grupę odbiorców. Teksty o ciekawych kierunkach podróży lub praktyczne porady, odpowiednio spozycjonowane w wyszukiwarce, także pozwolą rozpromować Wasze nazwisko jako dziennikarza podróżniczego.

A kiedy zdobędziecie już pierwsze doświadczenia, możecie wykorzystać je podczas stażu w redakcji zajmującej się tą tematyką. Jeśli w jego trakcie wykażecie się dobrym wyczuciem tematów i porządnym warsztatem dziennikarskim, macie duże szanse otrzymać po jego zakończeniu propozycję pierwszej pracy!

Dziennikarz polityczny – czym powinien się wyróżniać?

Życie społeczno-polityczne i gospodarcze w kraju i na świecie śledzicie sumiennie i na bieżąco? Jeśli do tego cechują Was wysoko rozwinięte zdolności analityczne, komunikatywność i wytrwałość w dążeniu do celu, praca dziennikarza politycznego leży w Waszym zasięgu.

Tu pierwsze doświadczenia zawodowe podczas np. stażu lub praktyk najlepiej zdobyć w „newsroomie”. Umiejętność szybkiego wyszukiwania informacji i sprawnego, poprawnego pisania bardzo się przydadzą. Tempo pracy w redakcji musi bowiem odpowiadać potrzebom jak najszybszego dostarczenia wartościowych newsów odbiorcom.

Pamiętajcie, że będziecie często „ścigać” się także z innymi tytułami o to, kto jako pierwszy dotrze do dobrego i wiarygodnego źródła. Tu umiejętność pracy pod presją naprawdę wiele ułatwia!

Raz pracować będziecie w redakcji, a raz, aby zdobyć czyjś komentarz do danego wydarzenia, będziecie musieli „ruszyć w teren”. Jeśli na myśl o potencjalnym tłumie pod Sejmem nie czujecie się zbyt pewni siebie, warto, abyście zaczęli pracować nad tym problemem już teraz.

Profesjonalna prezencja, refleks i solidna wiedza z zakresu polityki, historii czy gospodarki i finansów są nieodzowne w tym zawodzie. To Wasza odwaga, błyskotliwość i umiejętność krytycznej analizy podawanych faktów mogą sprawić, że staniecie się rozpoznawalnymi i szanowanymi dziennikarzami politycznymi.

Jak być dobrym dziennikarzem?

Niezależnie od tego, który kierunek w dziennikarstwie wybierzecie dla siebie, to zawód o dużej odpowiedzialności społecznej, dla osób z pasją. Dlatego celem większości dobrych dziennikarzy nie jest sława czy wysokie zarobki, ale opowiadanie ważnych, wartościowych historii, których opinia publiczna powinna być świadoma.

Warto o tym pamiętać, bowiem w historiach o przeciętnej wysokości wynagrodzeń w redakcjach czy umowach „śmieciowych” tkwi ziarno prawdy. Najlepsi poradzą sobie jednak w każdym zawodzie, a wraz ze wzrostem rozpoznawalności i doświadczenia rosnąć będzie i Wasza pensja.

Wiele osób decyduje się również na późniejszym etapie kariery dziennikarza na freelancing lub nawet założenie własnej działalności. Dlatego ważniejsze od umiejętności negocjacyjnych będzie tu rozwijanie swoich kompetencji we własnym zakresie.

Myślicie o karierze w telewizji? Zaprzyjaźnijcie się z programami do montażu. Chcecie pisać dla największych portali w Polsce? Śledźcie branżowe blogi poświęcone tematyce SEO i copywritingu. Marzy Wam się podbój radiowej anteny? Nagrajcie odcinek podcastu lub autorskiej audycji w domowym zaciszu lub w radiu społecznościowym. Tak buduje się osobistą markę na rynku!

Nie ograniczajcie się także z doborem tematów. Jeśli przygotujecie świetny, ciekawy wywiad z interesującą osobowością we własnym zakresie, z tym materiałem możecie potem nawet sami zgłaszać się do różnych redakcji. Liczy się inicjatywa i pomysłowość, która może „wpaść w oko” Waszemu potencjalnemu pracodawcy. A to dopiero początek dziennikarskiej drogi!

Dziennikarz – jakie wymagania trzeba spełniać?

Tak naprawdę nie istnieją żadne formalne czy prawne wymogi dotyczące podjęcia pracy jako dziennikarz. Zatem czy warto studiować dziennikarstwo? Okazuje się, że tak. Studia dziennikarskie mogą znacznie ułatwić Ci drogę do kariery w branży – niektóre z redakcji obligatoryjnie wymagają ich ukończenia.

Szczęśliwie, nie tylko absolwenci dziennikarstwa będą mieli możliwość zatrudnienia się w tym zawodzie – wszak kluczową rolę odgrywać będą nasze umiejętności i wiedza. Trzeba mieć również na względzie fakt, że czym innym charakteryzować się musi komentator sportowy, przedstawiający odbiorcom informacje ze świata sportu, a czym innym osoba, której głównym obowiązkiem będzie przeprowadzanie wywiadów.

Wśród najczęściej pojawiających się wymogów, najczęściej (prócz poziomu wykształcenia) możemy spotkać się z takimi cechami i umiejętnościami jak:

  • Komunikatywność, otwartość,

  • Zdolność do logicznego myślenia,

  • Odporność na stres,

  • Perfekcyjna znajomość gramatyki, interpunkcji i ortografii,

  • Dobra dykcja (w przypadku redaktorów wideo i prezenterów),

  • „Lekkie pióro” i umiejętność dostosowania stylu do odbiorcy.

Zarobki dziennikarzy – na co można liczyć?

Choć dla zdecydowanej większości osób pracujących w zawodzie bycie dziennikarzem stanowi pasję, to jednak trzeba postawić sobie zasadnicze pytanie: ile zarabia dziennikarz? No bo przecież nikt nie chce poświęcać swojego czasu na pracę za darmo, nawet gdy mówimy o stanowi ona dla nas źródło szczęścia.

Jak pokazują dane statystyczne, mediana zarobków na stanowisku dziennikarza wynosi 5 290 złotych brutto w skali miesiąca. Doświadczeni dziennikarze zarobić mogą nawet o 2 000 złotych więcej, przy czym pamiętać należy, że wiele zależało będzie od samej redakcji i docelowego stanowiska.

Umowa o pracę stanowi branżowy standard. Ponadto pracodawcy zapewniają zatrudnionym dostęp do prywatnej opieki medycznej, oferując przy tym szereg rozmaitych benefitów pozapłacowych (paczki świąteczne, karta MultiSport, etc.) i systemów premiowych. Zastanawiasz się gdzie szukać ofert pracy? Z pomocą przyjdzie Ci GoWork, od dekad wspierający pracodawców w szybkich procesach rekrutacyjnych, kandydatom pozwalając na celne adresowanie swoich aplikacji.

Oceń artykuł
5/5 (1)