Reklama

Co zrobić, gdy dostaniesz za duży przelew od pracodawcy?

Za duży przelew od pracodawcy może się przydarzyć każdemu. Rodzi się wówczas pytanie, czy zachować kwotę licząc na nieoczekiwaną premię, czy jednak zgłosić prawdopodobną pomyłkę i stracić pieniądze. Co w sytuacji, gdy dostaniesz duży przelew przez pomyłkę?

za duży przelew od pracodawcy - przelewanie pieniędzy

Wypłata zawyżonego wynagrodzenia nie stanowi powszechnego problemu, ale czasem się zdarza. Wystarczy błąd ludzki, czy systemowy, by pracownik otrzymał nawet kilkadziesiąt wyższą pensję niż zwykle. Nie jest to jednak powód do radości, ponieważ najpewniej pieniądze miały trafić do kogoś innego, a namierzenie nieuprawnionego odbiorcy nie będzie stanowiło problemu. 

Zbyt wysoki przelew od pracodawcy – przykład

Historia pana Pawła – czytelnika Money.pl idealnie obrazuje problem, jaki rodzi za duży przelew od pracodawcy. Pan Paweł tuż po zwolnieniu się z pracy, która nie spełniała jego oczekiwań finansowych, postanowił sprawdzić, czy otrzymał pensję za ostatni miesiąc swojej pracy. Aplikacja bankowa ukazała mu zdecydowanie za duży przelew wynagrodzenia w wysokości 54 tysięcy złotych. Początkowo pan Paweł podejrzewał, że jest to wyraz docenienia jego pracy lub rekompensata za brak możliwości podjęcia pracy dla konkurencji. Jak się jednak okazało, autorką błędu miała być młoda stażystka, która przelanie tak wysokiej kwoty odprawy należącej się komuś innemu przypłaciła zdrowiem. Zasłabła i zabrano ją do szpitala.

Czy pracodawca może potrącić z wynagrodzenia zawyżoną kwotę?

Warto pamiętać, że pracodawca sam nie może potrącić z wynagrodzenia pracownika przesłanych pieniędzy, ponieważ jest ono chronione prawnie na podstawie art. 87 § 1 kp. Z wynagrodzenia można pobierać potrącenia jedynie w przypadku: 

  • tytułu wykonawczego na pokrycie należności alimentacyjnych; 
  • egzekucji na pokrycie innych należności;
  • potrącone zaliczki udzielone pracownikowi;
  • kary pieniężne w ramach art. 108 KP (taka kara może dotyczyć na przykład sytuacji stawiania się do pracy pod wpływem alkoholu). 

Otrzymałem za duży przelew: co dalej?

Gdy dostaniemy niespodziewanie wysoki przelewem, należy dokładnie rozważyć kolejne kroki, aby nie zaszkodzić sobie samemu. Jeśli za duży przelew wynagrodzenia jest przetrzymywany na koncie i nie został wypłacony, to nie trzeba martwić się o zasądzenie przestępstwa. Przyjęcie pieniędzy oraz ich przetrzymywanie nie jest karalne. Pracownik, który otrzymał dużą sumę pieniędzy w wyniku błędu, nie musi ich także zwracać, jeśli zostały one utracone. Pieniądze należy zwrócić w wyniku postępowania sądowego, jeśli sąd uzna, że odbiorca kwoty obiektywnie powinien się liczyć z koniecznością ich zwrotu. Prawnie nie można żądać zwrotu świadczenia nienależnego, jednak jeśli komuś zależy na odbiorze, może przenieść sprawę do sądu. 


Praca w Krakowie czeka na Ciebie. Aplikuj już dziś!


Odbiór nadwyżki wynagrodzenia

Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której firma wypłaca wynagrodzenie jeszcze przed końcem miesiąca. Wówczas w razie nieobecności, pracownikowi może zostać wypłacone wynagrodzenie w zawyżonej kwocie. Wtedy pracodawca może odliczyć nadpłaconą kwotę dopiero w kolejnym miesiącu. Jeśli pracodawca przez pomyłkę wpłaci na konto pracownika wynagrodzenie znacznie wyższe, niż mu przysługuje, to nie może pobrać tej części z następnej wypłaty pracownika. Chyba że pracownik wyrazi pisemną zgodę na potrącenie. 

Jak pracodawca może odzyskać pieniądze?

Jeśli pracodawca chce odzyskać pieniądze, a pracownik nie chce ich dobrowolnie oddać, to pozostaje jedynie droga sądowa. Pracodawca może wówczas powołać się na art. 405 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym: 

Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Jednocześnie art. 409 Kodeksu cywilnego wskazuje, że: 

Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

Zatem pracodawca w sądzie powinien udowodnić, że pracownik musiał liczyć się z obowiązkiem zwrotu zawyżonego wynagrodzenia. To może okazać się niełatwym zadaniem.

Za duży przelew od pracodawcy. Jak postępować? 

Sytuacja pana Pawła została rozwiązana polubownie. Mimo straty części pieniędzy pan Paweł zdecydował się ratalnie zwrócić pieniądze uzyskane z błędnego przelewu. Jeśli Tobie przytrafi się podobna sytuacja, pamiętaj, że najistotniejsze jest przyjęcie rozsądnej postawy. Najlepiej skontaktować się z pracodawcą i dopytać o szczegóły przelewu, aby zaoszczędzić sobie w przyszłości potyczek sądowych.

Oceń artykuł
0/5 (0)