Co zrobić, gdy dostaniesz za duży przelew od pracodawcy?

Za duży przelew od pracodawcy może się przydarzyć każdemu. Rodzi się wówczas pytanie, czy zachować kwotę licząc na nieoczekiwaną premię, czy jednak zgłosić prawdopodobną pomyłkę i stracić pieniądze. Co w sytuacji, gdy dostaniesz duży przelew przez pomyłkę?

za duży przelew od pracodawcy - przelewanie pieniędzy

Historia pana Pawła – czytelnika Money.pl idealnie obrazuje problem, jaki rodzi za duży przelew od pracodawcy. Pan Paweł tuż po zwolnieniu się z pracy, która nie spełniała jego oczekiwań finansowych, postanowił sprawdzić, czy otrzymał pensję za ostatni miesiąc swojej pracy. Aplikacja bankowa ukazała mu zdecydowanie za duży przelew wynagrodzenia w wysokości 54 tysięcy złotych. Początkowo pan Paweł podejrzewał, że jest to wyraz docenienia jego pracy lub rekompensata za brak możliwości podjęcia pracy dla konkurencji. Jak się jednak okazało, autorką błędu miała być młoda stażystka, która przelanie tak wysokiej kwoty odprawy należącej się komuś innemu przypłaciła zdrowiem. Zasłabła i zabrano ją do szpitala.

Otrzymałem za duży przelew: co dalej?

Gdy dostaniemy niespodziewanie wysoki przelewem, należy dokładnie rozważyć kolejne kroki, aby nie zaszkodzić sobie samemu. Jeśli za duży przelew wynagrodzenia jest przetrzymywany na koncie i nie został wypłacony, to nie trzeba martwić się o zasądzenie przestępstwa. Przyjęcie pieniędzy oraz ich przetrzymywanie nie jest karalne. Pracownik, który otrzymał dużą sumę pieniędzy w wyniku błędu, nie musi ich także zwracać, jeśli zostały one utracone. Pieniądze należy zwrócić w wyniku postępowania sądowego, jeśli sąd uzna, że odbiorca kwoty obiektywnie powinien się liczyć z koniecznością ich zwrotu. Prawnie nie można żądać zwrotu świadczenia nienależnego, jednak jeśli komuś zależy na odbiorze, może przenieść sprawę do sądu. 


Praca w Krakowie czeka na Ciebie. Aplikuj już dziś!


Za duży przelew od pracodawcy. Jak postępować? 

Sytuacja pana Pawła została rozwiązana polubownie. Mimo straty części pieniędzy pan Paweł zdecydował się ratalnie zwrócić pieniądze uzyskane z błędnego przelewu. Jeśli Tobie przytrafi się podobna sytuacja, pamiętaj, że najistotniejsze jest przyjęcie rozsądnej postawy. Najlepiej skontaktować się z pracodawcą i dopytać o szczegóły przelewu, aby zaoszczędzić sobie w przyszłości potyczek sądowych.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora