Korekta JPK bez czynnego żalu – będzie łatwiej o uniknięcie kary?

Koniec z czynnym żalem to jedna ze zmian, która wejdzie w życie wraz z nowelizacją Kodeksu karno-skarbowego. Przedsiębiorcy, którzy pomylili się w wypełnianiu Jednolitego Pliku Kontrolnego, mają być łagodniej traktowani. Co to znaczy?

JPK koniec z czynnym żalem

Do tej pory, przedsiębiorcy, którzy popełnili błędy w rozliczeniu podatkowym, muszą zastosować tzw. czynny żal. Taki mechanizm “auto donosu” pozwala uniknąć wszczęcia postępowania karno-skarbowego i uregulować wszelkie zaległości – ubiegając organy prawa. Koniec z czynnym żalem to jeden z elementów nadciągającej nowelizacji prawa karno-skarbowego. Dzięki zmianom pracodawcy nie będą karani tak surowo za najlżejsze przewinienia. Co zastąpi czynny żal? Skąd pomysł na wprowadzenie poprawek do Kodeksu karno-skarbowego? 

Szukasz pracy? Praca w Lublinie czeka, aż ją odkryjesz!

Koniec z czynnym żalem – nowelizacja w drodze

Wszyscy przedsiębiorcy w kraju są zobowiązani do rozliczania się z podatków. Wielu z nich musi opłacać podatek VAT stanowiący jedno z najpoważniejszych źródeł przychodu budżetu państwa. Koniec z czynnym żalem to zmiana, która może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie takich firm.

Do tej pory urzędy bardzo restrykcyjne podchodziły do wszelkich błędów w zapłacie VAT-u, przyznając kary za najmniejsze niedopatrzenia. Po wejściu zmian w życie przedsiębiorca, który popełni błąd w Jednolitym Pliku Kontrolnym, będzie mógł wprowadzić poprawki w JPK bez czynnego żalu. Wystarczy, że złoży odpowiednią korektę i zapłaci ewentualne zaległości podatkowe. Skąd taka zmiana?

Korekta JPK bez czynnego żalu – system był skomplikowany?

Jak donosi redakcja “Rzeczpospolitej” opisywanie transakcji w JPK sprawia ogromne problemy wielu przedsiębiorcom. Dokumenty księgowe zawierały mnóstwo błędów, a biura zajmujące się księgowością nie miały wystarczających danych do sprawnego prowadzenia Jednolitych Plików Kontrolnych. W myśl nowelizacji (art. 16a Kodeksu karno-skarbowego), przedsiębiorca składający korektę nie będzie musiał składać czynnego żalu. Jeśli zapłaci podatek i naprawi błędy w JPK – nie będzie podlegał żadnej karze.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora