Reklama

Co zrobić, gdy ludzie w pracy Cię nie lubią?

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy ludzie w pracy cię nie lubią? Przede wszystkim musisz zastanowić się, czy rzeczywiście cię nie lubią, czy to jedynie mylne wrażenie. Jeśli rzeczywiście ludzie nie darzą cię sympatią, należy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Być może masz za sobą pewien nierozwiązany konflikt, a może po prostu zazdroszczą ci stanowiska. Sprawdź, co możesz zrobić, gdy ludzie w pracy cię nie lubią.

Co zrobić, gdy ludzie w pracy cię nie lubią - mężczyzna stojący przy oknie z opartą ręką o ścianę, patrzący w dal
Źródło: Photo by Ethan Sykes on Unsplash

W pracy spędzamy lwią część swojego życia. Dlatego nie dziwi fakt, że to właśnie atmosfera w pracy w wielu badaniach pojawia się jako czynnik niezwykle istotny dla pracowników. Niektórym udaje się w pracy zawrzeć przyjaźnie na całe życie, inni znajdują kolegę, czy koleżankę do kawy, a jeszcze inni ograniczają kontakty do zwykłego small talk. Jednak są i tacy, którzy z jakichś przyczyny nie są w stanie nawiązać kontaktu ze współpracownikami, lub wręcz czują się przez nich odrzuceni i nielubiani. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Znaczenie pozytywnych relacji w zespole

W ofertach pracy często można przeczytać o tym, że pracodawca tworzy atmosferę rodzinną. Rzeczywiście może tak być, lecz nie ma co z góry zakładać, że wszyscy w pracy się lubią i darzą sympatią. Zakład pracy nie jest miejscem, w którym panuje obowiązek lubienia wszystkich członków organizacji. Jednak wszyscy muszą zdarzyć się szacunkiem i komunikować w odpowiedni sposób.

Nie bez powodu pracodawcy organizują różnego rodzaju integracje, czy szkolenia. Zgrany zespół lepiej funkcjonuje, sprawniej realizuje swoje zadania i cechuje się lepszą komunikacją. Osoby, które się lubią, darzą się wzajemnym wsparciem, rzadziej doświadczają konfliktów i ufają sobie, co finalnie wpływa na naszą efektywność i tym samym lepsze wyniki firmy. Dlatego kwestia relacji między pracownikami i tego, czy jesteś lubiany, czy nie, nie jest tylko twoją sprawą, lecz także twojego pracodawcy.

Nie czujesz się lubiany swoim miejscu pracy? Odkryj przyczynę

Powodów dla których, możesz być nielubiany przez swoich współpracowników, może być naprawdę wiele. Nie sposób zatem walczyć z problemem, jeśli najpierw nie spróbujemy zdefiniować przyczyny takiego stanu. Negatywne nastawienie do twojej osoby może wynikać z twoich indywidualnych cech, pozycji w firmie, czy nawet umiejętności. Brak sympatii może się pojawić wtedy, gdy jesteś po prostu bardzo dobrym pracownikiem. Wówczas w innych może pojawić się uczucie zazdrości. Każdy chciałby być wyjątkowy i doceniony.

Dlatego, jeśli rzeczywiście wykonujesz wszystkie swoje obowiązki lepiej od innych, staraj się zbyt wiele o tym nie mówić i traktować innych na równi. Jeśli zaczniesz się przechwalać, może to przynieść negatywne konsekwencje. Jeśli jesteś lubiany przez szefa, a on to okazuje, inni mogą uznać to za niesprawiedliwe traktowanie. Bycie nielubianym to także sytuacja, która często dotyka nowych pracowników. Jest to zwykle chwilowe i mija, gdy tylko zaaklimatyzujesz się w nowym miejscu pracy.

Bycie nielubianym w pracy a cechy zachowania pracownika

Jeśli chodzi o cechy indywidualne, możemy wyróżnić pewien typ ludzi lubianych w pracy, jak i takich, do których mało kto pała sympatią. Współpracownicy zwykle mają trudności z zaakceptowaniem kogoś, kto:

  • Przypisuje sobie zasługi innych osób – nikt nie lubi osób ciągle przechwalających się. Nie stanowi to jeszcze dużego problemu, jeśli ktoś rzeczywiście ma wyjątkowe umiejętności, które przyczyniają się do sukcesu zespołu. Niestety niektórzy lubią przypisywać sobie zasługi innych członków zespołu. Jest to nie tylko niemoralne, ale wpływa również negatywnie na ewentualne awanse, czy podwyżki. Budowanie swojej pozycji w firmie powinno zawsze wynikać z pracy własnej, a nie być tworzenie cudzym kosztem.
  • Nieustannie narzeka – ciągłe narzekanie sprawia, że również osoby w otoczeniu mają pogorszony nastrój. Każdy ma własne troski, znajduje się w innej sytuacji. Ciągłe podkreślanie, jak źle jest w firmie, czy omawianie problemów dotyczących życia prywatnego nie tylko nie prowadzi do niczego dobrego, ale obniża zaangażowanie pracowników.
  • Często się przechwala – w pracy ważna jest praca zespołowa. Jeśli ktoś zbyt często nawiązuje do swojej doskonałości, odpycha od siebie inne osoby. Mogą one doświadczać wrażenia, że uważane są przez takiego pracownika za gorsze.
  • Za dużo mówi – pracownicy lubią w przerwach zamienić kilka słów. Jeśli jednak ktoś mówi zbyt wiele, odciąga resztę od pracy, co wpływa negatywnie na ich wyniki i morale zespołu. Warto mieć na uwadze, że zespół składa się z różnych osobowości. Nie każdy jest ekstrawertykiem. Warto rozmawiać, ale trzeba zachować w tym umiar.
  • Plotkuje – plotki niestety często roznoszą się w przestrzeni zawodowej. Jest to negatywne zjawisko, ponieważ to właśnie plotki często sprawiają, że ktoś jest postrzegany w negatywny sposób. Należy unikać plotkowania, a jeśli sami jesteśmy świadkiem takiego zachowania, warto uciąć temat. W ten sposób nie zrazimy do siebie innych osób.
  • Krytykuje – konstruktywna krytyka jest mile widziana. Należy jednak zachować przy tym zasady kultury i komunikować ją bardziej w postaci wskazówek niż wyśmiewania cudzej pracy czy pomysłów. Jeśli ktoś stale wszystkich krytykuje, powinien być gotów na to, że nie będzie lubiany.
  • Unikają pracy – jak sama nazwa wskazuje, praca jest przede wszystkim miejscem, w którym wykonujemy swoje obowiązki. Jeśli się od tego uchylamy, nie będzie nas lubić ani przełożony, ani współpracownicy. Będąc członkiem zespołu, trzeba mieć na uwadze, że efekty całego zespołu są uzależnione od pracy jednostek. Dlatego pracownicy nie lubią osób, które nie przykładają się do pracy w równym stopniu co oni (często otrzymując taką samą, a nawet wyższą pensję).

Może inni myślą, że ich nie lubisz?

Choć to wydaje się oczywiste, niektórzy mogą nie dostrzegać swoich wad. Czasem fakt, że nie jesteśmy lubiani w pracy, może wynikać z tego, że swoim zachowaniem sami nie okazujemy innym sympatii. Nie chodzi o to, aby wszystkich nieustannie obdarzać komplementami, lecz by prosić, zamiast żądać wykonania pewnych zadań, by pamiętać o dziękowaniu, by nie robić złośliwości innym osobom. Zastanów się, czy twoje zachowanie wobec innych osób na pewno jest takim traktowaniem, jakiego ty oczekiwałbyś od innych.

Znajdź swoje miejsce w zespole

Każdy członek zespołu pełni określoną funkcję. Mowa nie tylko o zakresie obowiązków, lecz ogólnego dopasowania. Zespół składający się z osób dążących do tej samej funkcji może być narażony na konflikty. Jeden z podziałów ról zespołowych określił dr Meredith Belbin. Jego teoria ról zespołowych wyróżnia jednostki w ramach kategorii jak zadaniowa, intelektualna, socjalna. Są to:

  • Lokomotywa – urodzony przywódca, motywujący innych do działania.
  • Implementer – stanowi wsparcie dla pozostałych członków zespołu. Dba o porządek, przyczynia się do wdrażania nowych rozwiązań w życie.
  • Perfekcjonista – jest to członek zespołu, który dąży w swoich działaniach do perfekcji. Udoskonala także prace innych.
  • Kreator – to kreatywny członek zespołu, który cechuje się innowacyjnym myśleniem.
  • Ewaluator – to osoba, która realnie ocenia sytuację, wykazuje się rozległą wiedzą, którą wykorzystuje do planowania. Zaproponowane pomysły analizuje pod kątem możliwości ich powodzenia.
  • Specjalista – to osoba wyspecjalizowana w konkretnej dziedzinie, posiadająca wartościowe dla całego zespołu umiejętności.
  • Koordynator – to idealny kandydat na lidera zespołu. Przydziela zadania, potrafi odpowiednio zorganizować pracę wszystkich osób.
  • Dusza zespołu – zwykle to osoba o ekstrawertycznej osobowości, która podtrzymuje komunikację w zespole, dba o odpowiednie relacje i oczyszczanie atmosfery. 
  • Poszukiwacz źródeł – to osoba, które doskonale radzi sobie w kontaktach międzyludzkich. W konsekwencji bierze na siebie wszelkie rozmowy z osobami z zewnątrz.

Jeśli trafisz do zespołu, w którym wszystkie role są obsadzone, możesz mieć trudności z dopasowaniem się. Jeśli w zespole jest już lider, a ty również masz duszę lidera, to w trakcie tej współpracy może dojść do konfliktu. Warto więc spróbować poszukać swojego miejsca w zespole w nowej roli lub na własną odpowiedzialność wziąć udział w rywalizacji. 

Czy na pewno współpracownicy cię nie lubią?

Zanim przystąpisz do działań zmierzających do rozwiązania twojego problemu, zastanów się, czy ludzie naprawdę cię nie lubią, czy może jest to jedynie twoje złudne wrażenie. Zachowania, które mogą, lecz nie muszą wcale świadczyć o braku sympatii wobec ciebie to na przykład urywanie rozmów w momencie, gdy pojawiasz się w pomieszczeniu, unikanie, brak zaproszeń na spotkania. Jednak należy pamiętać, że takie sytuacje mogą się też dziać sporadycznie i nie muszą o niczym świadczyć.

Celowo nie piszemy tutaj o poniżaniu, czy ośmieszaniu, ponieważ takie zachowania świadczą nie tylko o tym, że ktoś cię nie lubi, lecz także o mobbingu. Mobbing jest działaniem, które podlega karze. Pracodawca musi przeciwdziałać mobbingowi i jeśli czujesz, że jesteś ofiarą mobbingu, to próba łagodzenia sytuacji, czy zmiany samego siebie nie stanowi dobrego rozwiązania. Powinieneś zgłosić to w pierwszej kolejności swojemu przełożonemu.

Co zrobić, gdy nie jesteś lubiany w pracy?

Jeśli ludzie w pracy cię nie lubią, nie musisz od razu myśleć o zmianie pracy. Jeśli warunki pracy ci odpowiadają, dobrze realizujesz swoje obowiązki, otrzymujesz satysfakcjonującą cię pensje, nie musisz przejmować się brakiem przyjaciół w firmie. Jeśli jest to dla ciebie bardzo ważna kwestia, możesz oczywiście postarać się to zmienić i dążyć do nawiązania kontaktu z innymi. To, jakie rozwiązanie sytuacji wybrać, zależy od twoich potrzeb. 

  • Jeśli pracownicy cię nie lubią, lecz współpracują z tobą, możesz to zignorować. 
  • Jeśli nie chcą współpracować, powinieneś zgłosić sprawę przełożonemu, ponieważ szkodzą w ten sposób firmie. 
  • Jeśli twoje zachowanie jest powodem braku sympatii swoich pracowników, możesz zastanowić się, jakie cechy za to odpowiadają. Być może sam nie okazujesz innym szacunku? Jeśli tak, powinieneś zmienić swoje nastawienie. 

Jeśli nie jesteś w stanie ocenić, co jest przyczyną, staraj się zachowywać maksymalnie neutralnie. Nie plotkuj (nawet jeśli udział w plotkach pomógłby ci zdobyć czyjąś sympatię). Nie przechwalaj się, bądź uczciwy, nie krytykuj innych. Pomagaj innym.

Najważniejsza jest komunikacja

Nie każdy jest duszą towarzystwa. Osoba introwertyczna może się nieco mniej odzywać, rzadziej wychylać i wychodzić z inicjatywą. Przez inne osoby z otoczenia może być odbierana jako niegodna zaufania. Ponadto współpracownicy sami mogą podejrzewać, że nie są lubiani przez kogoś, kto rzadko się udziela. Warto w takiej sytuacji zastanowić się nad udziałem w kursie z komunikacji interpersonalnej lub zasugerować przełożonemu potrzebę przeprowadzenia szkolenia zespołowego.

Komunikacja stanowi fundament dobrze prosperującego zespołu. Wpływa na wspólne zrozumienie, budowanie zaufania, pomaga zrozumieć problemy dotyczące zadań, ale i oczekiwań pracowników względem siebie. Jeśli komunikacja w firmie jest zachwiana, pracownicy mogą nabrać do siebie dystansu, co może doprowadzić do antypatii, a nawet konfliktu.

Możesz poszukać wsparcia u innych pracowników

Może się zdarzyć tak, że tylko kilka lub nawet jedna osoba w firmie nie będzie cię akceptować. Ważne, aby w takiej sytuacji znaleźć swojego sojusznika. Dzięki temu będziesz mieć oparcie, a spędzenie dnia w pracy nie będzie aż tak stresujące.

Jeśli jednak sama antypatia współpracownika objawia się w zachowaniach agresywnych, utrudnianiu ci pracy itp. powinieneś poszukać wsparcia również u przełożonego. Niektóre firmy mają szczególną procedurę zgłaszania takich problemów do działu HR. Świadomość pracodawców na temat komunikacji i zdrowia psychicznego pracowników w firmie wzrasta, dlatego coraz popularniejsze rozwiązanie stanowi także wsparcie psychologa, czy coacha w miejscu pracy. Nie obawiaj się korzystać z takich form wsparcia.

Staraj się unikać konfliktów

Niechęć jednego pracownika do drugiego to tykająca bomba. W każdej chwili może między nimi wybuchnąć konflikt, który zdestabilizuje pracę całego zespołu. Ważne, aby nie odpowiadać zaczepkami na wyraz niechęci wobec ciebie, a używać formalnego języka komunikacji. To druga strona w tej sytuacji wykazuje się brakiem profesjonalizmu, jakim należy posługiwać się w pracy.

Pamiętaj, że w konflikt możesz się wdać nawet niecelowo. Czasem pracownicy wyznają zasadę „jesteś z nami albo przeciwko nam”. Dlatego słysząc, jak plotkują, lub krytykują kogoś z pracy, lepiej nie brać udziału w dyskusji. Mógłbyś sobie w ten sposób poskromić sympatię plotkarzy, lecz gdyby ktoś się dowiedział, mógłbyś ponieść negatywne konsekwencje takiej próby nawiązania relacji.

Nie zamykaj się na krytykę

Pamiętaj, że konstruktywna krytyka nie oznacza tego, że ktoś cię nie lubi. Często feedback w sprawie naszego wykonywania obowiązków, czy zachowania stanowi cenny zbiór wskazówek w zakresie tego, nad czym możemy popracować, by się udoskonalić. Jeśli jednak sposób jej wyrażania bardziej przypomina hejt, niż udzielanie wskazówek, konieczne poinformuj o tym przełożonego.

Wykonuj swoje obowiązki najlepiej jak potrafisz

Będąc w pracy, po prostu skupiaj się na swoich obowiązkach. Przełożony z pewnością doceni to, że nie mieszasz się w biurowe intrygi, lecz po prostu “robisz swoje”. W końcu od tego jest praca. Nie oznacza to, że masz się do nikogo nie odzywać. Po prostu ogranicz kontakty do komunikacji w ramach zadań i zwykłego small talk w kuchni. Jeśli jednak twoi koledzy i koleżanki z pracy nie chcą współpracować, unikają odpisywania na twoje e-maile, nie dostarczają zadań na czas, nie bój się zgłosić tego swojemu przełożonemu. To oni nie wywiązują się ze swoich obowiązków i utrudniają tobie pracę.

Zadbaj o odpowiednie nastawienie i własne samopoczucie

Musisz skupić się na swoim samopoczuciu. Traktuj pracę jako źródło dochodu, a nie miejsce do zawierania znajomości. Jak poradzić sobie w pracy, w której nie jesteś lubiany?

  • Ignoruj zachowania, które postrzegasz jako jawne okazywanie ci braku sympatii.
  • Wierz we własne możliwości i doceń swoją wartość niezależnie od tego, co myślą o tobie inni. 
  • Zadbaj o spokój ducha, medytuj po pracy, zapisz się na jogę. 
  • Skup się na znajomościach, które zawarłeś poza pracą. Spotykaj się z ludźmi, pielęgnuj wartościowe relacje.

Co zrobić, gdy nie lubią cię w pracy? Podsumowanie

Jeśli doświadczasz oznak antypatii ze strony współpracowników, prawdopodobnie zastanawiasz się nad zmianą pracy. Jeśli rzeczywiście nie chcesz pracować z osobami, które cię nie lubią, masz do tego prawo. Najważniejsze w tej sytuacji jest oczywiście twoje samopoczucie. Jeśli warunki pracy są odpowiednie, warto najpierw spróbować poprawić sytuację. Jeśli nie otrzymasz wsparcia w pracy, koniecznie udaj się do specjalisty, który pomoże ci zrozumieć tę sytuację. Osoby, które są nielubiane, mogą poszukiwać problemów w sobie, obwiniać się, zamknąć się na kontakty z innymi ludźmi.

To sprawia, że zmiana pracy wcale nie stanowi rozwiązania, a wręcz przeciwnie może doprowadzić do pogłębienia problemu, jeśli okaże się, że w nowym miejscu pracy także nie zostaniemy zaakceptowani. Trudno znaleźć osobę, która byłaby lubiana przez wszystkich. Dlatego nie myśl o sobie niekorzystnie, jeśli znajdzie się ktoś, kto cię nie polubi. Zapewne sam znałeś w życiu osoby, których nie darzyłeś sympatią. Nie ma w tym nic złego. Najważniejsze jest to, aby nauczyć się razem współpracować i zwracać do siebie z szacunkiem.

Oceń artykuł
0/5 (0)