Powstała nowa Żabka bez pracowników. Ludzie przestają być potrzebni do pracy?

Pierwsza Żabka bez pracowników może budzić mieszane uczucia. Z jednej strony cieszymy się, że technologia idzie naprzód, lecz z drugiej strony obawiamy się o stanowiska pracy. Czy samoobsługowa Żabka bez pracowników oznacza, że stają się oni powoli zbędni?

pierwsza żabka bez pracowników - żabka

Dopiero od niedawna, bo od 14 czerwca, możemy robić zakupy w przyszłościowym sklepie. Nowa Żabka bez pracowników nie tylko nie ma personelu, brakuje w niej nawet znanych już wszystkim kas samoobsługowych. Zakupów w Żabce dokonuje się za pośrednictwem mobilnej aplikacji Żappka. Sklep jest otwarty 7 dni w tygodniu, przez całą dobę. Projekt jest efektem współpracy Żabki Future z firmą technologiczną AiFi, która opracowała technologię opartą o sztuczną inteligencję, dzięki której funkcjonuje sklep bezobsługowy Żabka

Pierwsza Żabka bez pracowników. Będą kolejne? 

Na początek w sklepie pojawiło się zaledwie 300 różnych produktów, takich jak słodycze, gotowe dania, napoje i przekąski. Można tu kupić również znaną klientom Żabki kawę z ekspresu. Na czas pandemii Żappka Store „obsłuży” jednocześnie tylko 1 osobę. Choć obecnie to pierwsza Żabka bez pracowników, w planach jest już otwarcie kolejnych punktów tego typu. 


Myślisz o pracy w sklepie Żabka? Opinie na portalu GoWork pomogą Ci podjąć decyzję.


Sklep bezobsługowy „Żabka” – skąd pomysł?

Prezes grupy Żabka Polska twierdzi, że samoobsługowa Żabka bez pracowników stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnego klienta, który oczekuje szybkich i wygodnych rozwiązań. Obecnie coraz więcej usług przenosi się do przestrzeni mobilnej. Nowa Żabka bez pracowników wpisuje się w trend modern convenience. Powstanie Żabki bez pracowników było możliwe dzięki aplikacji sklepu, która zrzesza już 5 mln użytkowników. 

Nowa Żabka bez pracowników – zalety rozwiązania

Rozwiązanie ma ułatwić otworzenie sklepów sieci Żabka w lokalizacjach, w których niemożliwe byłoby prowadzenie standardowego sklepu. Najnowsze technologie, zaawansowane modele przetwarzania obrazu i wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji mają ułatwić obsługę klienta – nowoczesną i bezpieczną. Sklep bezobsługowy Żabka ma gwarantować możliwość dokonania zakupów nawet w kilka sekund. Dokonanie płatności poza sklepem, brak konieczności wyszukiwania kart płatniczych czy gotówki, a także brak kolejki – to wszystko pozwala na zaoszczędzenie czasu. 

Samoobsługowa Żabka bez pracowników. Jak dokonać zakupu? 

Wystarczy być posiadaczem smartfonu z zainstalowaną aplikacją sklepu i aktywowaną usługą Żappka Pay. Aplikacja przed wejściem do sklepu bezobsługowego Żabka wygeneruje kod wstępu w postaci kodu QR – wystarczy go zeskanować. Dzięki temu sklep wpuści klienta do środka. Całe zakupy polegają na zabraniu z półek potrzebnych produktów i opuszczeniu lokalu. System kamer sam rozpozna zakupione produkty oraz naliczy kwotę i wykona transakcję, pobierając pieniądze z podpiętej aplikacji płatniczej. 

Czy taki sposób dokonywania zakupów gwarantuje bezpieczeństwo? Tak, ponieważ system nie dokonuje identyfikacji klientów ani nie zapamiętuje obrazu. Konsumenci nie muszą się więc obawiać o kradzież tożsamości. Wystarczy cieszyć się szybkimi zakupami. To dopiero pierwsza taka Żabka, zatem na razie także stanowiska kasjerów sklepowych są bezpieczne. Nie wiadomo, czy inne sklepy także pójdą za ciosem. 

Oceń artykuł
2.3/5 (4)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora