Reklama

Ekstrawertyk w pracy. Czy to dobry pracownik?

Ekstrawertyk czerpie energię ze świata zewnętrznego. Potrzebuje bodźców, by ruszyć do działania. Zastanawiasz się, jak ekstrawertyk radzi sobie w środowisku pracy? Dowiedz się, kto to jest ekstrawertyk i w jakich zawodach sprawdzi się najlepiej.

Cechy ekstrawertyka w pracy. Czy to dobry pracownik?

Każdy z nas ma inne cechy charakteru. Różnią się nasze potrzeby, oczekiwania, aspiracje, czy zainteresowania. Jednak przede wszystkim inaczej odczuwamy i przejawiamy emocje. To m.in. one decydują o tym, jak jesteśmy postrzegani w tłumie osób. Niektóre cechy charakteru ukrywamy, inne są dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Zwykle jednak jesteśmy w stanie ocenić, czy ktoś jest ekstrawertykiem, czy introwertykiem, a może ambiwertykiem. Wszystkie typy osobowości przejawiają własne indywidualne cechy, które mają przełożenie również na środowisko pracy. 

Ekstrawertyk: co to?

Ekstrawertyk to typ osobowości. Określa człowieka o przyjaznym usposobieniu, który lubi nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Ekstrawertyk zaraz obok introwertyka i ambiwertyka jest jednym z najpopularniejszych typów osobowości. Osobowość jest z kolei definiowana jako stały zespół cech psychofizycznych, na które składają się m.in.: 

  • charakter, 
  • inteligencja, 
  • talent, 
  • zainteresowania, 
  • światopogląd, 
  • potrzeby, 
  • postawa, 
  • postrzeganie siebie i świata.

O tym, jaki typ osobowości się w nas wykształci, definiują już pierwsze lata życia człowieka. Wówczas rodzą się w nas pierwsze cechy charakteru. Jednak warto mieć na uwadze, że nawet cechy wykształtowane na wczesnym etapie rozwoju z czasem mogą się całkowicie zmienić. Ekstrawertyzm i introwertyzm to tzw. typy osobowości Junga, czyli:

  • Ekstrawertyk jest osobą towarzyską, która chętnie o sobie mówi i pokazuje się w tłumie. 
  • Introwertyk od towarzystwa woli samotność, stroni zatem od tłocznych miejsc i nie afiszuje się ze swoimi emocjami. 

Z czasem do tej puli dołączył także ambiwertyk, jako osobowość łącząca w sobie cechy introwertyka i ekstrawertyka. Ambiwertycy w zależności od sytuacji raz są duszami towarzystwa, a innym razem zamykają się w sobie. 

Ekstrawertyk – kto to?

Kto to jest ekstrawertyk? To osoba aktywna towarzysko i emocjonalnie. Kiedy zostaje sama, szybko się nudzi. Potrzebuje ludzi, aby utrzymać swoją energię do życia. Jest impulsywna, otwarta, gadatliwa i chętnie angażuje się we wszelkie akcje społeczne. Łatwo odnajduje się w tłumie, w którym rzadko odczuwa jakikolwiek dyskomfort. Nie znosi nudy, monotonii oraz samotności. Potrzebuje ciągłych zmian i ruchu, które napędzają ją do działania. Tok wypowiedzi jest szybki i głośny, pewność siebie i zdecydowane wypowiadanie zdań to zachowania, które reprezentuje ekstrawertyk. Co to znaczy w praktyce? Najpierw coś zrobią, zanim się nad tym porządnie zastanowią. Lubią aktywny wypoczynek w towarzystwie, a ich praca powinna opierać się na stałym kontakcie z ludźmi. Posiadają cechy przywódcze oraz nie są odporni na sytuacje stresowe.

Ekstrawertyk – cechy

Czym charakteryzuje się ekstrawertyk? Cechy tego typu osobowości to przede wszystkim aktywność i asertywność. Chęć stałego kontaktu z innymi zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym może być nieco przytłaczająca, szczególnie dla osób o cechach introwertycznych. W pracy lubią zwracać na siebie uwagę, skutkiem czego za dużo czasu spędzają na tworzeniu swojego wizerunku, zamiast zająć się codziennymi obowiązkami. Wielokrotnie ciężko jest im pogodzić się z krytyką skierowaną w ich stronę. Ekstrawertycy nie lubią zbyt długiego odpoczynku, w ich otoczeniu ciągle musi się coś dziać. Wyróżnia ich dobra pamięć krótkotrwała, są żywiołowi, zabawni i lubią stale kontrolować sytuację.  

Ekstrawertyk – definicja

Na stronie Słownika Języka Polskiego ekstrawertyk jest definiowany jako człowiek interesujący się otaczającą rzeczywistością, łatwo nawiązujący kontakty z innymi ludźmi.

Termin ekstrawertyk dzieli się na dwa łacińskie słowa “extra”, czyli “na zewnątrz” oraz “vertere” – “zwracać się”. Podana cecha osobowości została opracowana w pracy, którą napisał szwajcarski psycholog i psychiatra Carl Gustav Jung w XIX wieku pt. “Typy psychologiczne”. Jednak definicja nie odpowiada na pytanie, o to, jakim się jest typem osobowości. Aby dowiedzieć się, który typ reprezentujesz: introwertyk, ambiwertyk czy ekstrawertyk warto rozwiązać test osobowości

Ekstrawertyk jako pracownik

Zastanawiasz się, czy pracuje z tobą ekstrawertyk? Kto to tak naprawdę jest i jaki zawód pasuje do tego typu osobowości?  Świetnie sprawdzą się w pracy zespołowej jako team leaderzy. Dzięki umiejętności zjednywania sobie ludzi i dobrej współpracy w grupie mają predyspozycje zawodowe do pracy na stanowiskach kierowniczych i managerskich. Z łatwością radzą sobie z kilkoma zadaniami naraz, rozpiszą zadania na dany dzień oraz zajmą się ich koordynacją. Z racji tego, iż łatwo nawiązują relacje międzyludzkie i chętnie wdają się w dyskusję, są również świetnymi sprzedawcami i radzą sobie z pracą w open space. Dzięki swojej ekspresyjności wprowadzają pozytywną atmosferę, która często udziela się wszystkim dookoła. Ekstrawertyk w pracy chętnie prowadzi prezentacje i zabiera głos na wielkiej scenie, czego za wszelką cenę unika np. introwertyk w pracy.

Praca dla ekstrawertyka

Najlepsza praca dla ekstrawertyka to taka, gdzie nieustannie trzeba utrzymywać kontakt z innymi ludźmi. Takie osoby dobrze sprawdzą się w pracy związanej z Public Relations. Przewodnik po wycieczkach, pracownik z działu Human Resources (HR), trener personalny, organizator wydarzeń czy animator dziecięcy – to właśnie w tych zawodach najlepiej sprawdzi się ekstrawertyk. Jaka praca do niego nie pasuje? Zatrudnienie jako księgowy, programista czy bibliotekarz może być blokadą dla tego typu osobowości, bowiem w tych zawodach kontakt z ludźmi jest ograniczony.

Pamiętajmy, że kryzys lub gorszy dzień może mieć każdy, nawet ekstrawertyk. Praca na odpowiedzialnym, przywódczym stanowisku bywa stresująca. Ekstrawertycy nie zawsze mają tyle energii i chęci do działania. Bywają dni, kiedy czują się przytłoczeni i przemęczeni swoim trybem życia. W takiej sytuacji należy zapewnić ich w przekonaniu, że nie są sami, a ich problemy są w pełni zrozumiałe. W końcu każdy jest tylko człowiekiem.

Mocne strony ekstrawertyka

Bycie ekstrawertykiem ma wiele zalet. Osoba, która jest otwarta na nowe znajomości, zdobywa więcej kontaktów, dzięki czemu może np. uzyskać w przyszłości lepszą pracę, bądź ma także do kogo zgłosić się po ewentualną pomoc. Ekstrawertyk zwykle posiada duże grono przyjaciół, co także daje niezwykłe wsparcie w cięższych momentach. Jego mocną stroną jest podzielność uwagi, która przydaje się szczególnie w pracy i szkole. Ekstrawertyk doskonale radzi sobie z wystąpieniami publicznymi, więc może zbudować własną reputację od podstaw. Ekstrawertyk jest pozytywnie nastawiony do życia, zatem woli działać, zamiast się smucić, gdy mu coś nie wyjdzie. 

Słabe strony ekstrawertyka

Niestety mimo wielu mocnych stron ekstrawertyka, ten typ osobowości musi uważać na to, co mówi. Jego słowa często wyprzedzają myśli. To może powodować kłótnie. Ponadto ekstrawertyk jest podatny na sugestie znajomych i często spełnia ich oczekiwania, nie myśląc o sobie. Ma także problemy z asertywnością. Jego potrzeba bycia w centrum uwagi sprawia, że może irytować innych brakiem umiejętności słuchania i lekceważeniem cudzej opinii.

Jak postępuje ekstrawertyk?

Ekstrawertyka bardzo łatwo jest rozpoznać w tłumie. Zwykle jest to pierwsza osoba, jaką usłyszymy przy wejściu do pomieszczenia. Ekstrawertyk to osoba, która lubi być w centrum uwagi i potrzebuje ludzi do tego, by czuć spełnienie. Dlatego ekstrawertyk bywa często w miejscach publicznych, takich jak np. koncerty miejskie. Do działania potrzebuje dużej ilości bodźców, dlatego wykorzystuje okazję do pokazania się w miejscach pełnych innych ludzi. 

Potrafi skupić na sobie uwagę innych osób, a także zjednoczyć zwaśnionych ludzi. Ponadto ekstrawertyk ma w sobie bardzo dużo energii, jest towarzyski, beztroski i rozmowny. Często przejmuje rolę przywódcy grupy, czy to w pracy, czy wśród znajomych. Ekstrawertycy działają impulsywnie i zdarza się, że najpierw coś robią, a dopiero po fakcie analizują swój czyn. Przedstawiciela tego typu osobowości można również poznać po stałym kontakcie wzrokowym, jaki stara się utrzymać z rozmówcą. Ekstrawertycy są bardzo pewni siebie i jest to dostrzegalne w każdym calu ich zachowania. 

To, czy jesteś ekstrawertykiem lub innym typem osobowości można łatwo oszacować, również bez testu osobowości. O ile introwertyk i ekstrawertyk są to typy bardzo skrajne i proste w odkryciu, tak problemy sprawia ambiwertyk. Jest to osoba, która łączy w sobie wiele cech osobowości zarówno ekstrawertyka, jak i introwertyka, dlatego jej zachowanie w tej samej sytuacji może wyglądać bardzo różnie. Jednak każdy z typów osobowości ma swoje miejsce w społeczeństwie i jest niezastąpiony w różnych pracach. Dlatego niezależnie od typu, własne cechy zawsze można wykorzystać jako atut. 

Oceń artykuł
4.3/5 (6)