Dress code i jego rodzaje

Czym jest dress code? Najprawdopodobniej nie pierwszy raz spotykasz się z taką nazwą. Większość osób zmieniających pracę otrzymuje informacje na temat proponowanego stylu ubierania się w danej firmie. Jakie są jego rodzaje i jak dostosować styl do sytuacji?

kobieta na zakupach

 

Dress code – co to jest?

Jest to jeden z elementów pracowniczego savoir-vivre. Dotyczy kompletowania ubioru zgodnie z zasadami panującymi wewnątrz firmy i zazwyczaj jest dość jasno określony. Proste czasy, kiedy każdy pracownik biurowy ubierał się tak samo, dawno minęły. Teraz sprawa dress code jest trochę bardziej skomplikowana.

Znajomość zasad ubioru dostosowanego do okazji jest jedną z ważnych umiejętności w życiu każdego pracownika. W praktyce współpracownik i klient wyrabia sobie o nas opinię w ciągu kilkunastu sekund. Dlatego nienaganny wygląd dopasowany do danej chwili może pomóc w wielu sytuacjach zawodowych. Czy dress code to tylko dopasowany styl ubierania?

Patrz całościowo i dbaj nie tylko o strój. Odpowiednio schludny wygląd osiąga się też przez utrzymanie higieny osobistej, zadbane paznokcie czy świeżo wyglądającą fryzurę. Pamiętaj, że masz tylko kilka sekund, wykorzystaj je dobrze!

Najbardziej popularne rodzaje dress code

Jeżeli twoja rozmowa o pracę zakończyła się sukcesem, najprawdopodobniej otrzymasz wiadomość mailową dotyczącą następnego kroku, którym jest onboarding. Treść wiadomości rozwieje wiele wątpliwości związanych z pierwszym dniem w pracy. Dla nowego pracownika to zawsze pomoc w nawigacji po tym najbardziej stresującym dniu w nowej firmie.


Przeczytaj także: Jak ubrać się na rozmowę o pracę?


W “onboardingowym” mailu bardzo często odnajdziesz informację na temat dress code, jaki obowiązuje w biurze. Jak rozszyfrować niektóre nazwy używane przez pracodawców?

Casual dress code

kurtka denim

Można go określić jako strój nieformalny. Dzięki takiemu ubiorowi pracownik może poczuć się nieco swobodniej. Dodatkowo noszenie codziennych ubrań pozwala na pokazanie swojego stylu i zainteresowań. Pozwala na zakładanie koszulek z krótkim rękawem, bluzek, zwykłych dżinsów czy sportowych spódnic. Obecnie coraz więcej pracodawców decyduje się na styl casual w biurze, pokazując, że dbają o swobodę wyrazu pracownika.

Smart casual dress code

marynarka bawełniana i golf

To swobodny strój, nieco bardziej zbliżony do stroju formalnego. Ma zapewniać wygodę i elegancję. Jak skomponować taki ubiór? W przypadku mężczyzn można zrezygnować z pełnego garnituru na rzecz mniej formalnej marynarki, połączonej z codziennymi spodniami i koszulką. Kobiety często wybierają połączenie bluzek i koszul albo żakietu i dżinsów.

Business dress code

dopasowany garnitur i krawat

W niektórych instytucjach, bankach lub innych zawodach nastawionych na bezpośrednią współpracę z klientem jest wymagany styl biznesowy. To już bardziej formalny rodzaj ubioru. Co to oznacza?

Mężczyźni powinni wybierać eleganckie buty, garnitur i krawat. W business dress code dominują stonowane kolory: odcienie szarości, granatu, czerni i ciemnej zieleni. Jeśli chodzi o koszule, to jasne barwy będą najlepszym wyborem.

Dodatki ogranicz do niezbędnego minimum. Elegancki zegarek i spinki do mankietów powinny wystarczyć.

Kobiecy business dress code to głównie klasyczne kostiumy utrzymane w stonowanych barwach, eleganckie bluzki albo żakiety dopasowane do spodni. Nosisz sukienkę lub spódnicę? Pamiętaj o odpowiedniej długości i wybraniu rajstop w cielistym kolorze. Jeżeli twoje buty są na obcasach wyższych niż 8 cm – nie możemy mówić o obuwiu biznesowym.

Black tie i white tie

męski smoking

To dwa najbardziej oficjalne rodzaje ubioru, z jakimi możesz spotkać się w nowej pracy. W praktyce szansa na to nie jest zbyt duża, ponieważ stroje tego rodzaju zakłada się na najbardziej odświętne okazje. To może być odbiór nagrody albo wyjątkowo ważny bankiet. Czym różni się od siebie white tie i black tie? Można to nazwać stopniem odświętności.

Zasady ubioru black tie są ściśle określone:

u mężczyzn – czarny smoking, biała koszula z łamanym kołnierzem i mankietami zapinanymi na spinki, czarna muszka i wiązane półbuty

u kobiet – długa suknia wieczorowa do ziemi, najlepiej w ciemnych kolorach i uszyta z dobrej jakości materiałów. Całości powinny dopełniać eleganckie buty z zakrytymi palcami

Lista zasad ubioru white tie jest jeszcze bardziej szczegółowa:

u mężczyzn – ubrani we frak, białą koszulę dobrej jakości z ozdobnym przodem i zagiętym kołnierzykiem, białą kamizelkę ze specjalnej tkaniny i białą, jedwabną muszkę

u kobiet – długa wieczorowa suknia do samej ziemi, szal otulający ramiona i ozdobna biżuteria. Wyróżniającym dodatkiem mogą być wieczorowe rękawiczki.

Oceń artykuł
5/5 (3)