Reklama

Co to jest startup? Jak wygląda praca w startupie?

Startup to przedsiębiorstwo, które w innowacyjny sposób szuka ciekawych rozwiązań do potrzeb lub problemów pojawiających się na rynku. Sprawdź, czym dokładnie wyróżniają się startupy oraz jakie są ich zalety i wady. Poznaj również kilka najlepszych i bardzo dobrze prosperujących startupów w Polsce.

startup
Na osoby, które mają firmy, patrzymy jak na kogoś, kto osiągnął sukces. Jednak samo założenie działalności nie definiuje sukcesu. Tak naprawdę otwarcie firmy to dopiero początek, a nie każda nowa firma rzeczywiście jest startupem. To, czy firma stanie się mocnym graczem na rynku jest uzależnione od innowacyjności pomysłu i przemyślanego prowadzenia biznesu.

Co to jest startup?

Startup jest to tymczasowa organizacja lub innowacyjne przedsiębiorstwo, które poszukuje konkretnego modelu biznesowego. Jego celem jest odkrywanie nowych rynków do rozwoju własnego produktu lub usługi i osiągnięcie szybkiego zysku finansowego. Startup posiada trzy wyróżniające go spośród innych przedsiębiorstw cechy, jest: niezależny, innowacyjny i skalowalny.

Ze startupem spotkamy się najczęściej w branży informatycznej i technologicznej. Takie firmy stawiają na rozwój w sieci, dzięki możliwości dotarcia do ogromnej ilości odbiorców i osiągnięcia międzynarodowego zasięgu.

Czym jest startup?

Zwykle mówiąc o startupie, ludzie mają na myśli po prostu otwarcie nowej firmy. Jednak startup to w rzeczywistości firma odznaczająca się pewną innowacyjnością. To przede wszystkim przedsiębiorstwa, które wnoszą na rynek jakąś nowość, nie korzystają przy tym z zasobów innych przedsiębiorstw, lecz działają praktycznie od podstaw. Start-up ma odpowiadać na potrzeby rynkowe i tym sposobem uzyskać sukces. Wprowadzenie na rynek innowacji to nie łatwe zadanie, zatem nie każdy startup kończy się sukcesem. Ważne jest odpowiednie przygotowanie do założenia firmy. Świadomość na temat startupów w polskiej administracji buduje think-tank technologiczny Startup Poland.

Jakie są zalety startupu?

Na samym początku warto wspomnieć, że startup musi być firmą, która planuje konkretne działania biznesowe. Może być to nawet jednoosobowa działalność gospodarcza. Jakie cechy wyróżniają startup spośród innych przedsiębiorstw?

  • Jedną z największych zalet startupu są niskie koszta założenia własnej działalności. Od przedsiębiorcy nie wymaga się żadnego kapitału początkowego. Jest to świetny start dla młodych i ambitnych osób, które chcą założyć tego typu firmę, rozpocząć własną działalność w konkretnej branży i mają nadzieję na osiągnięcie zysku
  • Kolejną zaletą startupu jest niezależność. Jego założycielami nie są wielkie korporacje, a osoby fizyczne, które mają ogromny wpływ na działalność operacyjną, finansową i inwestycyjną, a także na strategię firmy
  • Doświadczenie to następna zaleta, o której warto wspomnieć. Osoby pracujące w startupie mają ogromne możliwości rozwoju i poszerzenia własnych kwalifikacji zawodowych. Firmy te zwracają uwagę na realne zaangażowanie w projekt, kreatywność każdego pracownika i jednocześnie swobodę w działaniu i kształtowaniu danego produktu. W startupie bardzo często zmiany i sukcesy są szybko zauważalne. Nie trzeba więc czekać miesiące czy lata na efekty swoich rozwiązań
  • Startup identyfikuje się z szybkim i efektywnym rozwiązywaniem problemów i wychodzeniem naprzeciw potrzebom pojawiającym się na rynku. Badając dany problem lub zapotrzebowanie, znajduje nowy sposób działania oraz tworzy innowacyjny produkt lub usługę. Dzięki temu po startupie można oczekiwać szybkiego wzrostu zysków

Jakie są wady startupu?

Startup wiąże się niestety z dużym ryzykiem. Głównie ze względu na to, że firmy te same kształtują założenia własnego modelu biznesowego. W związku z tym nie jest on z góry ustalony, co mogłoby ułatwić funkcjonowanie danej firmy w konkretnej branży. Nawet pomoc finansowa inwestorów nie jest w stanie za wiele zmienić.

Niepewność startupu dotyczy również kwestii wewnętrznych i zewnętrznych firmy. Pierwsza z nich to między innymi brak doświadczenia i umiejętności twórców danego projektu, ryzyko utraty płynności czy pojawiające się błędy w zarządzaniu. W przypadku zewnętrznego ryzyka startupu wyróżniamy na przykład nieprawidłową identyfikację odbiorców i ich potrzeb oraz ubogie rozwiązania.

Jak założyć startup? Kroki

Aby otworzyć własny startup, można założyć działalność gospodarczą lub skorzystać z pomocy akceleratora biznesu. Jest to program, który oferuje wsparcie prawne i merytoryczne pomysłów biznesowych. Akceleratory stanowią duże wsparcie szkoleniowo-rozwojowe dla startupów. W ramach akceleratora spadają koszty prowadzenia takiej działalności, a przedsiębiorstwo ma możliwość skorzystania z dofinansowań.

  • Założenie startupu warto rozpocząć od przeprowadzenia analizy SWOT.
  • Najpierw należy zastanowić się, czy warto zakładać startup, przeanalizować, czy pomysł rzeczywiście cechuje się innowacyjnością.
  • Należy określić model biznesowy startupu, taki, który pozwoli się firmie utrzymać na rynku.
  • Kolejnym krokiem jest sporządzenie pierwotnej wersji produktu, które obrazuje, czy w ogóle jest sens tworzyć tego typu produkty, czy spełniają one zakładane oczekiwania.
  • Należy przeanalizować sytuację na rynku, prześwietlić konkurencję i wyciągnąć wnioski dotyczące możliwości utrzymania się startupu na rynku i odniesienia sukcesu.
  • Koniecznie trzeba znaleźć środki na rozkręcenie biznesu. Warto poszukać inwestorów. Aby przekonać do siebie ludzi, trzeba dobrze zaprezentować swoje pomysły. Przed założeniem firmy trzeba dokładnie zapoznać się z rynkiem, najlepiej przeprowadzić badania, sprawdzić, czy ktoś wcześniej miał już podobny pomysł i czy udało mu się go z powodzeniem zrealizować.

Jak sfinansować startup?

Startup powinien mieć stabilne źródło finansowania. Należy więc znaleźć inwestorów. Zanim jednak pomysłodawca przejdzie do poszukiwań, musi oszacować, jakiej kwoty dokładnie będzie potrzebować na swoją działalność. Szacunki muszą uwzględniać także możliwe zyski, zwrot inwestycji. Na każdym kroku otwierania firmy należy mieć na uwadze aspekty finansowe i prawne oraz podatkowe. Niezbędne jest zatrudnienie specjalistów z tych dziedzin.

Przykłady startupów w Polsce

Do najlepszych polskich startupów zaliczamy firmy, takie jak:

  • Booksy – platforma, na której można zarezerwować wizyty online u fryzjera, kosmetyczki, barbera i wielu innych świadczących tego typu usługi
  • CallPage – oprogramowanie, które umożliwia oddzwonienie do swoich klientów w ciągu 28 sekund od jego pojawienia się na stronie. Korzystają z niego firmy takie jak UPC, Virgin Mobile czy Medicover
  • Tylko – aplikacja, która umożliwia stworzenie projektu własnego mebla i dopasować go do danego pomieszczenia
  • Packhelp – firma, która umożliwia samodzielne zaprojektowanie i zamówienie opakowania z nadrukiem
  • Infermedica – oprogramowanie, które zbiera podstawowe dane na temat pacjenta (czyli ile ma lat, co go boli i jak bardzo, czy ma choroby współistniejące, gdzie przebywał w ostatnim czasie), ocenia możliwość występowania różnych dolegliwości i przedstawia listę zaleceń do wykonania, aby jak najlepiej pomóc osobie zmagającej się z danym problemem
Oceń artykuł
3.8/5 (6)