Reklama

Praca w PKP. Jak wygląda praca w Polskich Kolejach Państwowych?

Praca w PKP to stabilne zatrudnienie w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku. Pracodawca zatrudnia w wielu obszarach, dba o rozwój i komfort pracy zatrudnionych. Sprawdź, jak pracuje się w PKP.

Praca PKP - pociąg w ruchu

Praca w międzynarodowej korporacji stanowi spełnienie marzeń osób, dla których kariera jest ważna. Nierzadko wiąże się to z częstą zmianą pracy. Osoby, które liczą na stabilne miejsce zatrudnienia, wybierają firmy państwowe. Grupa PKP to firma, która łączy w sobie zarówno możliwości rozwinięcia kariery, jak i stabilne zatrudnienie na lata. Przez rozbudowany zakres działań PKP szeroki jest także obszar zatrudnienia. Grupa zatrudnia zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych. Wbrew pozorom nie są to tylko konduktorzy i maszyniści, lecz przede wszystkim osoby odpowiedzialne za kreowanie rynku kolejowego w Polsce.

Jaki jest zakres działań PKP?

Grupa PKP powstała poprzez restrukturyzację przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe w 2001 roku. Obecnie to nowoczesne przedsiębiorstwo, kluczowe w kontekście gospodarki państwa. Grupę PKP tworzą różne spółki, z których dominującą jest Spółka Akcyjna Polskie Koleje Państwowe. PKP S.A., czyli Polskie Koleje Państwowe to z kolei Spółka Skarbu Państwa, która zajmuje się organizacją przewozów kolejowych, zarządza siecią kolei, realizuje usługi transportowo- logistyczne zarówno pasażerów, jak i towarów. Układa rozkłady jazdy pociągów o różnym charakterze, zarówno przewożących pasażerów, towary, jak i pociągów zgodnych z wytycznymi kontrahentów spółki PKP.

Spółka stanowi jednego z największych zarządców nieruchomości w Polsce. W majątek spółki wchodzą różne obiekty związane z transportem i obsługą, na przykład dworce kolejowe i budynki komercyjne. Spółka inicjuje inwestycje, poszukuje sposobów gospodarowania gruntami, skupia się na modernizacji usług, przebudowuje dworce. Choć Spółka Akcyjna PKP jest dominującą, to pasażerowie z Grupą najlepiej kojarzą spółkę PKP Intercity, stanowiącą jednego z największych przewoźników pasażerskich w Polsce – organizuje zarówno przewozy krajowe, jak i międzynarodowe. Inne spółki to Wars S.A. Szybka Kolej Miejska, PKP Polskie Linie Kolejowe (praca), czy PKP Cargo obsługujący rynek przewozów towarowych.

Jak wygląda praca w PKP?

PKP to jeden z większych pracodawców w całym kraju. Grupa PKP SA zatrudnia niemal 33 tys. osób według danych Listy 500 23 Rankingu Rzeczpospolitej. Według tego samego źródła PKP Intercity, czyli firma należąca do spółki zatrudnia 8000 osób, PKP Cargo SA ponad 22 000 osób. Same Polskie Koleje Państwowe zatrudniają z kolei 2000 pracowników w 6 oddziałach w Polsce. Praca w PKP może się odbywać w Gdańsku, w Warszawie, w Poznaniu, Wrocławiu, w Katowicach i w Krakowie. Centrala znajduje się w Warszawie.

Jak czytamy na stronie Polskich Kolei Państwowych, w firmie panuje dynamicznie środowisko pracy, stale rozwijające się i dające pracownikom wiele doświadczeń. Wszystkie obowiązki, jakie wykonują pracownicy PKP, przekładają się na działania biznesowe. Zatrudnienie w firmie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, kandydat ma szansę rozwinąć swoje kompetencje w obszarze własnych kompetencji zawodowych i doświadczenia. Praca w PKP jest stabilna, pracownicy mają szansę związać się ze spółką na długie lata. Środowisko pracy jest nowoczesne, zatrudnieni otrzymują potrzebny sprzęt i technologie informatyczne ułatwiające wykonywanie obowiązków. Pracodawca oferuje głównie umowę o pracę. Niektóre stanowiska wymagają pracy w systemie zmianowym.

Stanowiska pracy w PKP

Praca w PKP dotyczy takich obszarów jak:

  • finanse;
  • zamówienia publiczne;
  • inwestycje;
  • bezpieczeństwo;
  • obrót nieruchomościami;
  • audyt i kontrola;
  • HR;
  • windykacja;
  • marketing;
  • kontroling;
  • geodezja;
  • logistyka;
  • zagospodarowanie przestrzenne.

Przykładowe stanowiska pracy, jakie funkcjonują w PKP to:

  • Administrator nieruchomości;
  • Specjalista w wydziale mieszkaniowym;
  • Samodzielne wieloosobowe stanowisko pracy do spraw obsługi umów;
  • Specjalista w wydziale geodezji i regulacji stanów prawnych;
  • Starszy specjalista w wydziale umów.

Choć PKP nie kojarzy się z medycyną, to zatrudnia również w tym obszarze, w oddziałach Kolejowej Medycyny Pracy PKP S.A. i Przychodniach Badań Profilaktycznych PKP S.A. Zatrudnia m.in. pielęgniarki i pielęgniarzy, czy lekarzy.

Przebieg rekrutacji w PKP

Rekrutacja w Polskich Kolejach Państwowych jest przejrzysta. Jeśli CV przesłane do Spółki przez kandydata zaciekawi rekruterów, wówczas ten zostanie zaproszony na spotkanie rekrutacyjne. Czasem może się zdarzyć, że na niektóre stanowiska zostanie przeprowadzony krótki wywiad przez telefon. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej panuje przyjemna atmosfera, czasem od kandydatów wymaga się także przygotowania zadania rekrutacyjnego lub prezentacji. Kandydat nie musi żyć w ciągłej niepewności, ponieważ pracodawca wysyła informację o tym, czy otrzymał pracę, czy jednak nie tym razem.

Pracodawca dobiera kandydatów do stanowisk pracy w oparciu o ich kwalifikacje i predyspozycje zawodowe. Nie oznacza to, że szanse na zatrudnienie w PKP mają wyłącznie osoby z wieloletnim doświadczeniem i po trudnych studiach. Wszystko zależy od stanowiska. Na niektóre wystarczy wyłącznie średnie wykształcenie oraz krótkie doświadczenie w zawodzie. Pracodawca stawia także na kompetencje zawodowe miękkie, takie jak:

  • umiejętność organizacji pracy;
  • odporność na stres;
  • zaangażowanie i samodzielność oraz wysoka motywacja do pracy.

Zalety pracy w PKP

Opinie o pracy w PKP, jakie można znaleźć na stronie Spółki, opisują stanowiska jako pełne zalet. W szczególności pracownicy wskazują na elastyczność, możliwość zaangażowania w różnorodne projekty, zgrany zespół, przekazanie unikatowego doświadczenia, samodoskonalenie się i szerokie możliwości rozwoju zawodowego i współpracy z doświadczonymi osobami.

Korzyści płynące z zatrudnienia w PKP to nie tylko świetna atmosfera pracy, lecz także szereg benefitów pracowniczych, jakie zapewnia pracodawca. Wśród nich są:

  • dofinansowania wydarzeń kulturalnych;
  • dofinansowania studiów i szkoleń;
  • dofinansowania kart sportowych;
  • dofinansowanie do opieki medycznej i ubezpieczenia na życie;
  • dofinansowanie do wczasów dla pracowników i ich rodzin.

Ponadto praca odbywa się w dobrze zlokalizowanych punktach, gdzie łatwo można dotrzeć komunikacją miejską, jak i samochodem. Atutem pracy w PKP są ulgi na przejazdy kolejowe zarówno dla pracowników, jak i ich rodzin.

PKP daje także szansę młodym osobom

Polskie Koleje Państwowe pomagają także wejść na rynek pracy osobom bez doświadczenia. Organizują praktyki i staże, które zapewniają nie tylko pierwsze doświadczenie, lecz także zbudowanie nowej sieci kontaktów, obycie w biznesie i odnalezienie się na nowej ścieżce kariery. Stażyści i praktykanci mogą liczyć na dobrą atmosferę, grafik dostosowany do zajęć na uczelni oraz wsparcie opiekuna. Od kandydatów nie wymaga się doświadczenia. Stażyści w PKP nie robią przysłowiowej kawy, lecz są wdrażani do aktualnych projektów.

Praktyki w PKP stanowią świetny start, o czym świadczą dane zgromadzone na stronie PKP, według których aż 25% praktykantów wiąże się z firmą na stałe. PKP organizuje także Program Ambasador, który umożliwia udział w prowadzonych przez PKP wydarzeniach, udział w szkoleniach, zbudowanie umiejętności tworzenia akcji promocyjnych, a także udział w konkursie na najlepszego ambasadora PKP S.A. Ambasadorzy mogą liczyć na pierwszeństwo w razie rekrutacji na staże i praktyki w PKP, a także wynagrodzenie. Ponadto czerpią ze swojej pracy wiele satysfakcji.

Oceń artykuł
1/5 (1)