Reklama

Praca w PKP Cargo – stanowiska, warunki pracy, benefity

Praca w PKP Cargo to marzenie wielu sympatyków kolei. PKP Cargo to firma branży logistycznej. Pociągi z logiem operatora PKP Cargo stanowią częsty widok na torach kolejowych. Firma prężnie realizuje usługi logistyczne, do czego potrzebuje wielu wykwalifikowanych pracowników. Dowiedz się, jakim miejscem pracy jest PKP Cargo.

Praca PKP Cargo - niebieski pociąg na stacji

Kolej to niezwykle istotny środek transportu zarówno międzymiastowego, jak i w mniejszych, lokalnych regionach. Ludzie każdego dnia przemieszają się do pracy, czy w podróży. Jednak kolej to nie tylko środek transportu przewozu ludzi, lecz także sposób na przewożenie towarów. Już jako dzieci obserwujemy, że nie wszystkie pociągi mają pasażerów. W Polsce często można zauważyć wagony zapełnione węglem. Transportem tego typu surowca zajmuje się głównie PKP Cargo. Przedsiębiorstwo działa w tym zakresie na dużą skalę. Z tego względu zatrudnia nie tylko maszynistów, lecz także pracowników biurowych zajmujących się zapleczem logistycznym. Sprawdźmy, jak pracuje się w PKP Cargo.

PKP Cargo jako pracodawca – co to za firma?

PKP Cargo to operator logistyczny, który stanowi jeden z ogniw łańcucha dostaw. Przedsiębiorstwo działa zarówno w Polsce, jak i za granicą transportując towary między państwami. Jest to największy operator kolejowy w Polsce i drugi w Unii Europejskiej. Głównym obszarem działalności firmy jest przewóz towarowy węgla. Firma transportuje również kruszywa, materiały budowlane. Działalność PKP Cargo obejmuje usługi transportowe integrujące transport kolejowy, samochodowy i morski.

Świadczy także usługi w zakresie przeładunku, wyładunku, załadunku, magazynowania, segregowania i pakowania towarów. Wiele branż nie mogłoby działać bez usług PKP Cargo. W szczególności górnicza, hutnicza, czy budowlana. W ramach PKP Cargo usługi realizują także spółki zależne takie jak PKP Cargo Service, PKP Cargolok, czy PKP Cargo International. Firma to nie tylko istotny gracz na rynku usług logistycznych, lecz także jeden z największych pracodawców w Polsce. Według danych Rankingu XXIII Lista 500 Rzeczpospolitej przeciętne zatrudnienie w PKP Cargo wynosi ponad 22 tys. osób. Jak wygląda środowisko pracy w firmie?

Praca w PKP Cargo – jak wygląda?

PKP Cargo tworzy szczególną politykę personalną. Wiąże się to ze zbiorem standardów stanowiących o stylu zarządzania zasobami ludzkimi. Na stronie pracodawcy można przeczytać, że pracownicy stanowią strategiczną wartość organizacji. Dlatego też firma inwestuje w ich rozwój, dba o dobre warunki pracy, stara się zapewnić przyjazną atmosferę. Praca w PKP Cargo jest stabilna, lecz pracownicy nie stoją w miejscu – mają ciągłą szansę na rozwój swoich kompetencji zawodowych. Dla pracodawcy ważna jest motywacja pracowników, dlatego daje im możliwość udziału w ciekawych zadaniach, organizuje narzędzia niezbędne do wykorzystania potencjału oraz pielęgnuje relacje społeczne z pracownikami.

PKP Cargo – wielokrotnie nagradzany pracodawca

W firmie duże znaczenie ma etyka i szacunek. Zagadnienia takie jak rozwiązania personalne w zakresie rekrutacji, wdrażanie nowych pracowników, przestrzeganie przez nich zasad oraz ich rozwój są stale ulepszane i przyczyniają się do kreowania dobrego miejsca pracy, w którym każdy pracownik może czuć się ważny. O tym, jak dobrym pracodawcą jest PKP Cargo, świadczą wielokrotne wyróżnienia. Nagrody, jakimi może pochwalić się firma to:

  • Certyfikat HR Najwyższej Jakości – firma uzyskała go dwukrotnie. Nagroda przyznawana jest przez Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. Otrzymują je firmy wiarygodne, cechujące się wdrażaniem najwyższych standardów w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi.
  • Pracodawca Godny Zaufania – nagroda jest wyrazem troski o pracowników oraz nowoczesnych rozwiązań stosowanych przez firmę.
  • Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi – te nagrody również PKP Cargo otrzymało dwukrotnie. Nagroda przyznawana jest firmom stosującym dobre praktyki w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, potwierdza profesjonalizm organizacji.

Przebieg rekrutacji do pracy w PKP Cargo

PKP Cargo poszukuje w szczególności osób o odpowiednich kompetencjach miękkich i wysokich kwalifikacjach. Ważne cechy kandydatów to entuzjazm, otwartość, nastawienie na rozwój i wyzwania. Jak czytamy na stronie pracodawcy – rekrutacja przebiega wieloetapowo. Kandydaci muszą wysłać swoje CV, a jeśli to spotka się z zainteresowaniem rekruterów, wówczas zostaną zaproszeni na spotkanie rekrutacyjne. Spotkanie to odbywa się w towarzystwie pracowników HR oraz przyszłych przełożonych na stanowisku pracy, na jakie aplikuje kandydat. Spotkanie rekrutacyjne to moment, kiedy obie strony mogą zadawać pytania. Pracodawca stara się poznać kandydata jako człowieka, dowiedzieć więcej na temat jego kwalifikacji i predyspozycji zawodowych.

Rekrutacja do PKP Cargo – kandydat otrzyma informację zwrotną?

Natomiast kandydat może dowiedzieć się więcej na temat działania firmy, jej organizacji, schemacie przydzielania zadań, czy sposobie wynagradzania i ogólnej atmosferze pracy. W trakcie spotkania kandydatowi przekazywane są informacje na temat warunków pracy, oczekiwań firmy względem kandydata oraz jego możliwości rozwojowych. Niezależnie od tego, czy po spotkaniu kandydat otrzyma posadę, czy nie – każdy może liczyć na informację zwrotną. Nowi pracownicy są kompleksowo wdrażani na stanowisko, a kadry dbają o to, by każdy pracownik czuł się komfortowo w nowym miejscu pracy.

Stanowiska pracy w PKP Cargo

PKP Cargo składa się z wielu oddziałów, w związku z czym kandydaci z różnych miast mogą starać się o zatrudnienie w firmie między innymi w Krakowie, w Katowicach, Gdyni, czy Łodzi oraz w Warszawie. Przykładowe stanowiska pracy, jakie funkcjonują w PKP Cargo i na jakie, często pojawiają się oferty pracy to maszynista, czy manewrowy. Na czym polega praca w PKP Cargo na najpopularniejszych stanowiskach?

Maszynista

To praca dla osób, które mają minimum 18 lat i posiadają przynajmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe. Niezbędne jest także posiadanie dobrego stanu zdrowia i dyspozycyjność. Warto zaznaczyć, że to praca zmianowa, która bywa stresująca, jednak daje wiele satysfakcji. PKP Cargo oferuje pełne przygotowanie zawodowe (kurs na maszynistę). Praca polega na obsłudze pojazdu trakcyjnego w oparciu o zasady bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Rewident taboru

Jest to osoba odpowiedzialna za kontrolę poprawności załadunku. Sprawdza stan techniczny, przeprowadza drobne naprawy taboru i próby hamulców. Jest to praca dla osób, które legitymują się wykształceniem przynajmniej zasadniczym zawodowym o konkretnej specjalności w zakresie elektroniki, czy mechaniki. To także jest praca zmianowa. Kandydat na to stanowisko przechodzi przez pełne przeszkolenie (kurs pracy w warsztacie).

Manewrowy

To osoba odpowiedzialna za łączenie i rozłączanie wagonów. Obsługuje zwrotnice, zabezpiecza pojazdy kolejowe przed zbiegnięciem. Preferowani są kandydaci z wykształceniem zawodowym o profilu technicznym. Kandydat najpierw bierze udział w kilkumiesięcznym kursie przygotowującym do pracy.

Dyspozytor do spraw trakcji

Jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko pracy, które polega na realizacji obsług trakcyjnych, nadzorowaniu zabezpieczenia obsług trakcyjnych, przesuwaniu lokomotyw wewnątrz zakładu. Dyspozytor prowadzi także nadzór nad systemem lokomotyw i drużyn trakcyjnych. Na to stanowisko poszukiwane są osoby z przynajmniej średnim wykształceniem, o dobrych zdolnościach organizacyjnych, które bardzo dobrze radzą sobie z obsługą pakietu Microsoft Office.

Praca biurowa w PKP Cargo – przykładowe stanowiska

PKP Cargo oferuje także stanowiska pracy dla specjalistów. Praca biurowa dostępna jest m.in. na takich stanowiskach jak:

  • Analityk bezpieczeństwa IT – pracownik na tym stanowisku zajmuje się monitorowaniem naruszeń zabezpieczeń, analizowaniem zdarzeń, wyszukiwaniem informacji, czy sporządzaniem raportów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Kandydat na to stanowisko przede wszystkim musi znać się na systemach operacyjnych takich jak Windows i Linux. Powinien doskonale znać zasady działania usług technologii bezpieczeństwa, budowy systemów informatycznych oraz mieć wiedzę w zakresie technik ataków na systemy teleinformatyczne.
  • Specjalista w zespole do spraw uzgodnień cenowych – stanowisko polega na przyjmowaniu zapytań dotyczących cen od pracowników, którzy zajmują się w firmie obsługą klientów, a także od innych zakładów spółki. Pracownik wyznacza ceny i warunki handlowe dla klientów, uzgadnia je, rejestruje i prowadzi ewidencję cen. Na tym stanowisku ważna jest w szczególności doskonała znajomość programu Microsoft Excel, umiejętność pracy pod presją czasu i zdolność do logicznego myślenia.

Zalety pracy w PKP Cargo

PKP Cargo to przede wszystkim rozwojowe miejsce pracy, w którym nie ma miejsca na rutynę. Pracownicy czują się potrzebni, realizują istotne zadania i poszerzają swoje kompetencje zawodowe. Jednak praca w PKP Cargo ma także wiele innych zalet. Są to na przykład benefity. Jedną z głównych korzyści, jakie oferuje firma, są ulgi na przejazdy pociągami i zniżki kolejowe na bilety międzynarodowe. Pracownicy otrzymują także dofinansowanie do karty sportowej, możliwość dołączenia do grupowego ubezpieczenia na życie, czy skorzystanie z prywatnej opieki medycznej. Bogaty pakiet świadczeń socjalnych obejmuje m.in.:

  • dofinansowanie rodzinnego wypoczynku;
  • pożyczki dla pracowników;
  • dofinansowanie żłobków i przedszkoli.

Ponadto praca w PKP Cargo wiąże się z pewnego rodzaju prestiżem. Jest to renomowana firma o ugruntowanej pozycji na rynku. Pracownicy są szkoleni, mogą liczyć na wsparcie przełożonych i współpracowników. Praca w PKP Cargo jest stabilna i można wiązać z nią przyszłość na lata.

Oceń artykuł
1.9/5 (7)