Reklama

Praca w KGHM – wartości, stanowiska pracy, benefity

KGHM to jedna z największych spółek notowanych na giełdzie. Firma z oddziałami głównie w województwie dolnośląskim daje prace wielu osobom. Sprawdź, jakie możliwości zawodowe zapewnia spółka KGHM.

Praca KGHM - miedź

Miasta starają się zachęcać zagranicznych pracodawców do zakładania działalności w obszarach objętych strefami ekonomicznymi dla ich rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Rzeczywiście swoją działalność w Polsce prowadzą zagraniczni inwestorzy, którzy zatrudniają wiele osób. W świetle międzynarodowych znanych marek zapominamy o tych firmach, które przyczyniały się do rozwoju kraju jeszcze na długo przed wstąpieniem inwestorów. Są takie firmy, których działalność sięga nawet do 100 lat wstecz. Jednym z pracodawców, który może się pochwalić długoletnią, bo blisko 60-letnią tradycją jest KGHM.

Profil działalności KGHM

KGHM to polska spółka Skarbu Państwa. Przedmiotem jej działalności jest produkcja miedzi i srebra. To pierwszy co do wielkości wytwórca srebra na świecie. Spółka w mniejszym stopniu zajmuje się również produkcją złota, palladu, platyny, ołowiu, soli kamiennej i metali ziem rzadkich. Siedziba spółki mieści się w Lubinie, a sama działalność spółki sięga początku lat 60. W Lubinie mieści się dyrekcja firmy, natomiast jej główna działalność koncentruje się w obszarze Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego w województwie dolnośląskim. Placówki firmy mieszczą się także we Wrocławiu, np. Centrum Badawczo-Rozwojowe z laboratoriami badań materiałowych, czy pomiarów elektrycznych.

Jak czytamy na stronie KGHM, obecnie jest to firma z wartościami, która ceni bezpieczeństwo, odpowiedzialność i zorientowanie na wyniki oraz współdziałanie. Cele strategiczne firmy obejmują rozwój baz zasobów i potencjału produkcyjnego. Firma dąży również do optymalizacji kosztów i ograniczenia wpływu na środowisko. Obecnie przedsiębiorstwo prowadzi działalność poszukiwawczą i wydobywczą oraz hutniczą przy wsparciu w zaawansowanej technologii. Tak duże przedsiębiorstwo zatrudnia również wiele osób. Jakim pracodawcą jest KGHM?

Wartości spółki KGHM

KGHM to pracodawca, który przede wszystkim dba o bezpieczeństwo swoich pracowników. W kandydatach ceni odpowiedzialność, odwagę i zdolność do współdziałania. Są to wzorce zachowań budujące spójność firmy i łączące pracowników. Firma dba o to, aby pracownicy czuli się bezpiecznie i propaguje wartości, które skłaniają ich do dbania o wspólne bezpieczeństwo również w gronie pojedynczych pracowników. W KGHM duże znaczenie ma praca zespołowa, gdzie siły łączą osoby doświadczone, ze szczególnymi umiejętnościami, osoby z kompetencjami zawodowymi miękkimi i twardymi, co wspomaga rozwój firmy, pomaga w realizacji celów. Ponadto jest to sposób na wzajemne poznanie się współpracowników i tworzenie więzi zarówno ze sobą, jak i z firmą. KGHM zapewnia niezbędne do realizacji celów narzędzia i rozwiązania. Dąży do elastyczności, dostosowywania się do zmiennych warunków na rynku.

Stanowiska pracy w KGHM

Ze względu na profil działalności spółki firma zatrudnia w dużej mierze górników, rafiniarzy metali nieżelaznych, maszynistów turbin, pomp, operatorów urządzeń, czy elektromonterów. Ponadto prace znajdą także osoby poszukujące zatrudnienia w biurze, np. doradcy handlowi, referencji, czy administratorzy. Przykładowe stanowiska pracy w KGHM to:

  • Operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią – zakres obowiązków na tym stanowisku obejmuje wykonywanie obsługi zmianowej powierzonej SNG, wykonywanie pracy jako operator maszyn, ocenę stopnia przygotowania miejsca pracy pod względem bezpieczeństwa. Kandydaci powinni mieć przynajmniej zasadnicze zawodowe wykształcenie oraz zrealizowany kurs operatora określonej specjalności.
  • Ślusarz – pracownik na tym stanowisku zajmuje się przeprowadzaniem przeglądów i konserwacji konstrukcji, instalacji przemysłowych, pracami ślusarsko-spawalniczymi, dba o utrzymanie technicznej sprawności urządzeń produkcyjnych. Jest to praca w systemie trzyzmianowym ciągłym. Oczekiwania pracodawcy skupiają się wokół wymaganego stażu pracy, wykształcenia zasadniczego zawodowego lub branżowego na kierunku technicznym oraz umiejętności czytania rysunków technicznych.
  • Magazynier – pracownik przyjmuje dostawy do magazynu, zajmuje się magazynowaniem otrzymanych dostaw i wydawaniem materiałów. Dba o stany magazynowe i przestrzega zasad. Preferowane jest wykształcenie średnie, np. o kierunku logistyka i transport lub podobnym.
  • Specjalista do spraw płac – jest to stanowisko pracy biurowej, na którym pracownik kompletuje i weryfikuje dokumentację płacową, sporządza i rozlicza listę płac, tworzy deklaracje podatkowe, ZUS, PFRON i sprawozdania GUS. Tworzy także zestawienia i raporty płacowe oraz nalicza świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Osoba na tym stanowisku powinna mieć wykształcenie wyższe. Mile widziana jest znajomość systemu SAP.

Korzyści ze współpracy z KGHM

Zatrudnienie w KGHM Polska Miedź wiąże się z wieloma korzyściami. Firma oferuje atrakcyjne wynagrodzenie. Przyznaje nagrody z okazji Dnia Górnika, Hutnika. Przyznaję także 14 pensję. Pracownikom przysługują nagrody z zysku, nagrody jubileuszowe, świadczenia wypoczynkowe, czy odprawa emerytalno-rentowa. Warto więc związać się z firmą na lata. Pakiet benefitów prorodzinnych obejmuje dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży oraz ekwiwalent na pokrycie wydatków szkolnych. Do innych benefitów należy:

  • abonamentowa opieka medyczna,
  • ubezpieczenie na życie,
  • dofinansowanie dojazdów do pracy,
  • dofinansowanie imprez kulturalno-oświatowych,
  • szkolenia i nauka języków obcych,
  • Pracowniczy Program Emerytalny,
  • pakiet sportowy.

Na niektórych stanowiskach pracy obowiązuje system premiowania, pracownicy mają możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji i uprawnień w ramach zatrudnienia. W firmie działa pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa, Pracodawca zapewnia niezbędne do wykonywania pracy narzędzia. Dostępne są również pożyczki na cele mieszkaniowe. Współpraca zwykle przebiega w oparciu o umowy o pracę.

Staże i praktyki

KGHM od lat współpracuje z lokalnymi szkołami, mając na celu pomoc w kształceniu osób, które w przyszłości mogą zostać zatrudnione w firmie. Angażuje się we współpracę ze szkołami, które prowadzą nauczanie w zawodach istotnych dla firmy. Działania prowadzi w ramach programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM- kluczowy partner w kształceniu zawodowym”. Współpraca opiera się w oparciu o listy intencyjne zawarte ze szkołami z takich powiatów jak legnicki, lubiński, czy polkowicki. Prowadzi program stypendialny w klasach patronackich, docenia najmądrzejszych uczniów. Klasy patronackie obejmują między innymi zawód technika mechanika, technika elektryka, elektryka, górnika podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, mechatronika, technika hutnika, technika przemysłu metalurgicznego. Szkoły, z którymi KGHM współpracuje to między innymi ZS MCKK w Lubinie, ZS w Chocianowie, ZS im. Wyżykowskiego w Głogowie. KGHM oferuje uczniom pomoc w klasach patronackich. Udziela materiałów dydaktycznych, organizuje program stypendialny i praktyki. Realizuje również wizyty zawodowoznawcze, prelekcje i lekcje eksperckie, udział w konferencjach, w warsztatach i seminariach.

Oferuje również praktyki zawodowe grupowe i indywidualne dla kandydatów, którzy za pośrednictwem dedykowanej platformy składają w tym celu elektroniczne wnioski. KGHM przyjmuje kandydatów na praktyki w obszarze administracji i prawa, BHP, informatyki, czy automatyki. Praktyki zwykle trwają przez miesiąc. W ramach praktyk mogą opanować i rozwijać umiejętności zawodowe niezbędne w pracy o profilu pożądanym przez KGHM. W trakcie praktyk uczestnicy mają do dyspozycji doświadczonych pracowników służących pomocą, mają szansę poznać procesy technologiczne wykorzystywane w KGHM oraz poznać środowisko i atmosferę pracy w spółce. Z kolei praktyki studenckie również odbywają się w trybie grupowym, czy indywidualnym.

Jak przebiega rekrutacja do KGHM?

Rekrutacja do KGHM jest prosta. Oferty pracy firmy można znaleźć w serwisach pracy lub na stronie pracodawcy w zakładce “Kariera”. Procedura rekrutacyjna rozpoczyna się w momencie wysłania zgłoszenia. Przed wysłaniem jednak pracodawca zaleca dokładne przeczytanie ogłoszenia i zapoznanie się z wymaganymi załącznikami. Trzeba również udzielić zgody na przetwarzanie danych osobowych. Pierwszy etap obejmuje selekcję nadesłanych aplikacji. Po sprawdzeniu, czy kandydat spełnia minimalne wymagania, może liczyć na zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji. Drugi etap obejmuje przykładowo wywiad, testy wiedzy i umiejętności, czy testy psychologiczne. Decyzja zapada po tych etapach i podejmuje ją komisja rekrutacyjna po ocenie kandydatów. Finalnie firma może albo zaproponować współpracę najlepszym kandydatom, albo przechować zgłoszenie na potrzeby przyszłych rekrutacji lub po prostu odrzucić ofertę. Kandydaci, którzy nie zostaną przyjęci, również zostaną o tym poinformowani.

Oceń artykuł
1/5 (1)