Reklama

Praca Nowa Sól — jak wygląda praca na terenie Nowej Soli i okolic?

Praca w Nowej Soli skoncentrowana jest wokół szeroko rozumianego przemysłu i handlu. Jak dokładnie wygląda nowosolski rynek pracy? Czy łatwo znaleźć pracę na terenie Nowej Soli i okolic?

Praca Nowa Sól - magnes przyciągający ikonki pracowników

Nowa Sól to piękna miejscowość położona w województwie lubuskim. Dzięki bliskości dwóch dużych miast takich jak Zielona Góra i Sulechów, Nowa Sól przynależy do Lubuskiego Trójmiasta. Dzięki temu między miejscowościami kwitnie handel i współpraca na wielu płaszczyznach między innymi w sektorze edukacyjnym, rozrywkowym i biznesowym. Dzięki temu Nowa Sól może skupić się na dynamicznym rozwoju poszczególnych gałęzi miejskiej gospodarki oraz wspieraniu przedsiębiorczości. Z racji tego, że miasto jest trzecim pod względem wielkości ośrodkiem w województwie lubuskim (większa jest Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski), Nowa Sól stała się ważnym punktem gospodarczym na mapie województwa. W mieście siedzibę mają Urząd Skarbowy, Starostwo Powiatowe czy Urząd Miejski. W takim razie jak kształtuje się lokalny rynek pracy w Nowej Soli? Na kogo czekają wakaty? Czy praca w Nowej Soli czeka na każdego kandydata?

Rynek pracy w Nowej Soli

Rynek pracy w Nowej Soli to przede wszystkim przemysł. Swoją działalność w mieście prowadzą liczne przedsiębiorstwa, które skupiają się na branżach takich jak:

  • produkcja mebli
  • budowlanka
  • motoryzacja
  • elektrotechnika
  • maszynowa
  • spożywcza

W Nowej Soli działają również liczne przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją stopów aluminiowych, dystrybucją odzieży ochronnej i butów robotniczych, elementów betonowych, turbin wodnych, maszyn, czy kotłów.

Na terenie miasta i w jego okolicach działają między innymi zakłady takie jak:

  • Model Opakowania Sp. z o.o. – produkcja i sprzedaż opakowań i wyrobów papierniczych
  • Masarnia TOMEX — zakłady mięsne
  • Drukarnia P.P.H. ROL-PEX – wyroby papiernicze, akcesoria reklamowe
  • GBW Gawron, Bednarz Sp.j. – produkcja figur ogrodowych
  • GBW Gawron, Bednarz Sp.j. – gospodarka odpadami, wywóz śmieci
  • A-TAX Consulting – Zwrot VAT z UE — doradztwo podatkowe, doradztwo gospodarcze, usługi księgowe
  • CELSJUSZ Technika Grzewcza — sprzedaż urządzeń grzewczych oraz kompleksowa naprawa i modernizacja systemów grzewczych

Warto zaznaczyć, że Nowa Sól należy do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zachęca inwestorów rozległymi terenami inwestycyjnymi oraz wieloma udogodnieniami i podatkowymi. Na terenie strefy powstają nowe fabryki, w tym między innymi Gedia Poland, zajmująca się produkcją części samochodowych. Jest to jeden z największych pracodawców w mieście i okolicy.

Zgodnie z rejestrem REGON w Nowej Soli funkcjonują:

  • 2 duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 250 do 999 osób
  • 36 średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób
  • 136 małe przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 49 osób
  • 3798 mikro przedsiębiorstwa zatrudniające od 0 do 9 osób

Zawody deficytowe w Nowej Soli

Sytuację na nowosolskim rynku pracy doskonale obrazuje badanie wykonane przez Barometr Zawodów polegające na analizie zawodów deficytowych, unormowanych oraz nadwyżkowych. To właśnie ilość zawodów deficytowych, a także ich rodzaj najbardziej interesuje osoby poszukujące pracy. Co więcej, wyniki tych badań pokazują, czy w danej lokalizacji mamy do czynienia z rynkiem pracodawcy, czy rynkiem pracownika. Jeśli chodzi o pierwszy termin, związany jest on ze zbyt dużą ilością chętnych na jedno stanowisko, przez co pracodawca może wybierać najlepszego kandydata oraz dyktować warunki zatrudnienia. Natomiast w przypadku drugim, jakim jest rynek pracownika, to właśnie pracownik może negocjować warunki zatrudnienia i wynagrodzenia, ponieważ jest znikoma ilość chętnych na wakat.

W Nowej Soli istnieje bardzo duży deficyt poszukujących pracy, z racji tego możemy już mówić o rynku pracownika. Co więcej, zawody deficytowe zostały podzielone na te odznaczające się dużym deficytem i deficytem.

Zawody z dużym deficytem poszukujących pracy to:

  • Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
  • Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
  • Opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej
  • Piekarze
  • Pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych
  • Ratownicy medyczni
  • Robotnicy budowlani
  • Spawacze
  • Specjaliści ds. organizacji produkcji
  • Technicy mechanicy
  • Zaopatrzeniowcy i dostawcy

Lista ta pokazuje, że sytuacja w Nowej Soli wygląda analogicznie jak w pozostałych miastach Polski. W całym kraju odnotowujemy ogromne braki kadrowe w służbie medycznej. Brakuje lekarzy, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Oprócz tego firmy transportowe borykają się z brakiem kierowców samochodów ciężarowych, dlatego zarobki w tej grupie zawodowej ciągle rosną. Dodatkowo brakuje również pracowników niewykwalifikowanych, czyli pracowników fizycznych, produkcyjnych i magazynowych.

Natomiast profesji oznaczonych jako deficyt zawodowy jest… ponad 100! To wynik, który zmusza do refleksji na temat bardzo dużych braków kadrowych w nowosolskich firmach i instytucjach. Kogo brakuje? Na liście znaleźli się nauczyciele, betoniarze, biolodzy, graficy komputerowi, programiści, lakiernicy, dekarze, kierownicy ds. logistyki i sprzedaży, kierowcy autobusów, księgowi, specjaliści ds. zarządzania, pracownicy robót ziemnych i wykończeniowych, robotnicy leśni oraz specjaliści ds. reklamy i marketingu. Lista ta jest znacznie dłuższa, jednak już na podstawie powyższego wyliczenia, możemy wywnioskować, że w Nowej Soli potrzebni są nie tylko pracownicy niższego szczebla, ale również pracownicy stanowisk kierowniczych.

Stopa bezrobocia w Nowej Soli

Stopa bezrobocia w Nowej Soli systematycznie, choć powoli spada. Nowy rok zaczął się dla miasta z wynikiem 5,1%, natomiast sierpień tego roku odnotował wynik 4,6%. Jest to mały spadek, choć pozwalający na optymistyczne prognozy dotyczące dalszego spadku bezrobocia w powiecie nowosolskim.

Jednak jak kształtuje się sytuacja Nowej Soli na tle województwa i kraju? Obecnie całe województwo lubuskie pokrywa się ze wskaźnikiem 4,1%, który jest niższy od stopy bezrobocia notowanej w Polsce, która obecnie ma 4,8%. Tak więc na tle pozostałych wyników Nowa Sól oraz powiat plasują się gdzieś pośrodku. Warto jednak zauważyć, że w lipcu Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli odnotował nieznaczny spadek o 0,1% względem czerwca, jednak sierpień tego roku ponownie podwyższył wskaźnik stopy bezrobocia o jedną dziesiątą.

Gdzie szukać pracy w Nowej Soli?

Niezależnie od tego, jakiej pracy szukasz w Nowej Soli, warto w pierwszej kolejności skorzystać z internetowych portali zrzeszających pracowników i pracodawców. Dzięki temu cały proces poszukiwania pracy odbędzie się znacznie sprawniej i wygodniej zarówno dla Ciebie jak i dla rekruterów i pracodawców. Dodatkowo portale te oferują wiele opcji, dzięki którym możesz sprawnie filtrować ogłoszenia tak, aby dostosować oferty pracy do swoich wymagań oraz kompetencji zawodowych. Najczęściej znajdziemy filtry takie jak:

  • lokalizacja/ miejsce pracy: Nowa Sól i okolice +10 km, Nowa Sól
  • umowa: umowa o pracę, umowa zlecenie, B2B, umowa o pracę na czas określony
  • system pracy: stały, zmianowy
  • rodzaj pracy: praca zdalna, praca stacjonarna, praca hybrydowa
  • wynagrodzenie: widełki wynagrodzenia

W poszukiwaniu pracy warto również udać się do lokalnego urzędu pracy. To właśnie ta instytucja podejmuje działania związane z aktywizacją osób bezrobotnych poprzez prowadzenie giełdy ogłoszeń lub organizowanie darmowych szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe. Ciekawym rozwiązaniem jest podjęcie stażu lub praktyki z urzędu pracy. Dzięki temu wzmacniasz swoje CV i zdobywasz doświadczenie zawodowe oraz kontakty. Urząd zajmuje się także prowadzeniem darmowego doradztwa zawodowego przygotowującego do procesu rekrutacyjnego oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Istnieje także możliwość zdobycia dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Jaka praca czeka w Nowej Soli?

Aby dokładnie poznać specyfikę nowosolskiego rynku pracy, można również skupić się na analizie aktualnych ogłoszeń o prace. W ten sposób poznajemy bieżące potrzeby lokalnych pracodawców. Zatem jaka praca czeka w Nowej Soli?

Oto przykładowe, aktualne ogłoszenia o pracę w Nowej Soli:

  • Operator maszyn CNC — wsparcie działu prefabrykacji mebli, produkcja elementów meblowych do domów mobilnych według indywidualnych rysunków projektowych, samodzielna obsługa maszyn i urządzeń CNC, wykonywanie drobnych prac na zlecenie (umowa o pracę).
  • Praca zdalna młodszy specjalista ds. księgowości — kompleksowa obsługa klientów biura, prowadzenie uproszczonej księgowości jednoosobowych działalności gospodarczych, kontrola merytoryczna dokumentów (umowa o pracę).
  • Pracownik fizyczny — praca na produkcji, ważenie składników, przygotowywanie sosów przed następnymi etapami produkcji, realizowanie planu produkcyjnego, bieżąca kontrola jakości (umowa o pracę).
  • Pracownik fizyczny — relokacja do Irlandii, praca przez agencję pracy tymczasowej, prace wykończeniowe i remontowe (umowa o pracę).
  • Sprzedawca — obsługa kasy fiskalnej, wykładanie towaru, dbanie o odpowiednią ekspozycję produktów, dbanie o czystość na terenie sklepu.

Jakie jeszcze oferty pracy proponuje Nowa Sól? Specjalista ds. zaopatrzenia, pracownik fizyczny leśny, specjalista ds. logistyki bądź monter urządzeń elektrycznych. Możliwości podjęcia pracy jest naprawdę bardzo dużo. Jednak szukając pracy, warto wziąć pod uwagę fakt, że zarówno Nowa Sól jak i jej rynek pracy się zmieniają, a pracodawcy i pracownicy muszą dopasować się do tych zmian i brać w nich czynny udział.

Oceń artykuł
1/5 (1)