Na czym polegają filary Samorządowego Polskiego Ładu?

Poznaj różnice między trzema filarami Samorządowego Polskiego Ładu. Rząd pracuje nad nową ustawą i zapewnia, że pieniądze z budżetu państwa przeznaczone dla samorządów będą dzielone sprawiedliwie. Sprawdź, jakie korzyści niosą ze sobą wszystkie filary Samorządowego Polskiego Ładu.

Premier przedstawia filary samorządowego polskiego ładu
Źródło: Gov.pl

Ustawa podatkowa Polskiego Ładu przejdzie przez Sejm jesienią tego roku. Jednak już teraz rząd prezentuje nam trzy filary Samorządowego Polskiego Ładu, które wpłyną na odbudowę państwa po pandemii COVID-19. Wszystkie filary różnią się między sobą. Wokół nich jest wiele obietnic i zapewnień o sprawiedliwym podziale pieniędzy z dotacji Samorządowego Polskiego Ładu. Według rządu, jeśli Polski Ład wejdzie w życie, to dochody samorządów w 2022 roku będą wyższe od obecnych prognoz Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Pierwszy filar Samorządowego Polskiego Ładu

Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego pierwszy filar Samorządowego Polskiego Ładu to nowe fundusze dla samorządów i bardziej elastyczne reguły fiskalne. Rząd w ciągu dwóch tygodni ma przygotować ustawę, dzięki której przekaże 8 milionów złotych w czwartym kwartale bieżącego roku. Pieniądze zostaną przeznaczone na poczet przyszłorocznych wydatków.

Morawiecki zaznacza, że kwota będzie dzielona sprawiedliwie. Samorządy terytorialne same będą decydować, na co przeznaczą pieniądze z pierwszego filaru samorządowego Polskiego Ładu.

Szukasz pracy? Aplikuj na nasze oferty pracy w Gdańsku

Samorządowy Polski Ład – drugi filar

Drugi filar ma zapewniać samorządom długoterminową stabilizację. Morawiecki apeluje, że dochody z PIT (podatku dochodowego od osób fizycznych) i CIT (podatku dochodowego od osób prawnych) będą przekazywane w równych miesięcznych ratach i w kwotach zgodnych z prognozą określoną przed rozpoczęciem roku budżetowego.

Roczne dochody z PIT i CIT w ramach drugiego filaru Samorządowego Polskiego Ładu mają być gwarantowane na poziomie co najmniej z ubiegłego roku. Ponadto rząd ma również uprościć „janosikowe”, czyli wpłatę do budżetu państwa realizowaną na podstawie ustawy z 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Trzeci filar Samorządowego Polskiego Ładu – co oznacza?

Premier Morawiecki zapowiedział również trzeci filar Samorządowego Polskiego Ładu, który ma odpowiadać za nową subwencję inwestycyjną oraz uruchomić „Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”. Fundusz ma zagwarantować wsparcie dla inwestycji w wysokości do 95 procent.

Nowa subwencja inwestycyjna w trzecim filarze będzie dzielona poprzez zobiektywizowany algorytm Samorządowego Polskiego Ładu. Dzięki temu pieniądze trafią do samorządów po równo i sprawiedliwie. Morawiecki zapewnia, że cała subwencja ogólna ma przyczynić się do „ograniczenia nierówności rozwojowych między samorządami”.

Oceń artykuł
5/5 (1)