Praca w banku: zarobki na poszczególnych stanowiskach

Praca w banku. Zarobki w sektorze bankowym powszechnie uznawane są za wysokie. Czy jednak ta opinia ma coś wspólnego z rzeczywistością? Jaką pensję otrzymuje analityk kredytowy, a jaką szeregowy doradca klienta?

Praca w banku- zarobki -zarys bankiera na tle drapaczy chmur

W naszej świadomości zarobki w banku to dziesiątki tysięcy złotych wpływających na konto każdego miesiąca. Oczyma wyobraźni widzimy dobrze ubranego bankiera w drogim garniturze przechadzającego się po korytarzu o złotych ścianach. Ile zarabia bankier? Czy faktycznie każda osoba pracująca w bankowości jest milionerem? Tak naprawdę pensje w banku są uzależnione od specjalizacji pracownika i pozycji w firmie. Znaczący wpływ ma także miejscowości, w której pracuje. Raporty wyraźnie pokazują różnice w zarobkach ze względu na miejsce zatrudnienia. Osoby pracujące w Warszawie jako doradca klienta bankowości detalicznej mogą poszczycić się znacznie wyższą wypłatą, niż osoby zajmujące to samo stanowisko, ale w małym miasteczku. Jak dokładnie wygląda praca w banku i jakich zarobków możesz oczekiwać?

Zarobki w banku – od czego zależą?

Zarobki w banku w dużej mierze zależą od miejscowości – to fakt. Jednak największe różnice można zaobserwować, przyglądając się pensji w banku ze względu na specjalizację pracownika. Największa rzesza pracowników bankowości jest zatrudniona w oddziałach. To doradcy klientów indywidualnych i kasjerzy w placówkach rozsianych po całej Polsce, w dużej mierze stanowią o tym, ile zarabia się w banku. Oprócz oddziałowych doradców w bankach są jeszcze pracownicy zatrudnieni w centralach. To różnego rodzaju opiekunowie klienta premium, analitycy, dyrektorzy, pracownicy IT i bankierzy korporacyjni. Lokalizacja i specjalizacja to bardzo ważne czynniki świadczące o tym, ile zarabia bankier.

Wynagrodzenie w bankowości zależne jest także od wielkości oddziału oraz od doświadczenia i wykształcenia kandydatów. Osoba posiadająca dyplom studiów ekonomicznych (np. dyrektorzy placówek detalicznych) ma przed sobą wizję znacznie wyższych zarobków niż ktoś z wykształceniem maturalnym na stanowisku doradcy klienta.

Warto także wspomnieć, że szczególnie na niższych szczeblach obsługi klientów indywidualnych, istnieje także system prowizyjny oraz premiowy związany z wypełnianiem planów sprzedażowych usług bankowych.

Ile zarabia się w banku?

Raport płacowy Hays dotyczący trendów płacowych w Polsce rzuca światło na zarobki w banku ze względu na stanowisko. Dzięki niemu możemy ustalić, że średnie pensje w banku różnią się od siebie diametralnie. Doradca Klienta Indywidualnego zarabia średnio 4000 złotych brutto, natomiast Doradca Klienta Zamożnego aż 10 tys. złotych brutto.  W tym wypadku panuje prosta zależność — duży klient, duża wypłata. Wysokość pensji w segmencie detalicznym w dziale obsługi klientów zależna jest od tego jak duża odpowiedzialność ciąży na danym pracowniku.

Ile zarabia bankier na najwyższym stanowisku? Według wyżej wymienionego raportu średnie zarobki Dyrektora Sprzedaży Bankowości Detalicznej to aż 26 tys. złotych brutto. Dyrektorzy Sprzedaży Bankowości Przedsiębiorstw otrzymują średnie wynagrodzenie na poziomie 31 tys. złotych.  

Praca w banku — zarobki na poszczególnych stanowiskach

Aby dokładniej zrozumieć, jak wygląda rozbieżność w zarobkach na poszczególnych stanowiskach w banku, przedstawiamy krótką listę najpopularniejszych stanowisk w bankowości oraz średnie wynagrodzenia, które oferują pracodawcy.

 • Doradca klienta bankowości detalicznej – ok. 4 tys. zł brutto miesięcznie
 • Doradca leasingowy – ok. 7 tys. zł brutto miesięcznie
 • Doradca klienta MŚP – ok. 7,5 tys. zł brutto miesięcznie
 • Analityk kredytowy (segment detaliczny) – ok. 7,5 tys. zł brutto miesięcznie
 • Analityk kredytowy (segment przedsiębiorstw) -ok. 8,5 tys. zł brutto miesięcznie
 • Doradca klienta bankowości prywatnej – ok. 10 tys. zł brutto miesięcznie
 • Doradca klienta korporacyjnego – ok. 14 tys. zł brutto miesięcznie
 • Dyrektor sprzedaży bankowości detalicznej – ok. 2o tys. zł brutto miesięcznie
 • Regionalny dyrektor bankowości detalicznej – ok 24 tys. zł brutto miesięcznie
 • Dyrektor sprzedaży bankowości przedsiębiorstw – ok. 30 tys. zł brutto miesięcznie

Jak widać, najwięcej zarabiają dyrektorzy (sprzedaży bankowości detalicznej i bankowości przedsiębiorstw). Są to specjaliści ds. bankowości, którzy posiadają wiedzę oraz doświadczenie w finansach umożliwiające im nadzór i kierownictwo zarówno oddziałami banków jak i większymi obszarami obejmującymi czasami kilka placówek.

Wynagrodzenie pracowników takich jak analitycy kredytowi również jest wysokie, jednak na tym szczeblu nie ma mowy o pensjach takich jak dyrektorzy banków. Analityk zajmuje się analizą wniosków kredytowych klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw i w oparciu o ścisłe wytyczne narzucone przez departament ryzyka, podejmują decyzję, czy przyznanie finansowania w konkretnej sytuacji jest korzystne dla banku.

Najmniej zarabiają doradcy klienta. Warto mieć na uwadze fakt, że to stanowisko ma duże możliwości awansu. To, ile zarabia doradca klienta, to tak naprawdę początek jego drogi zawodowej. Dla najlepszych pracowników czekają także premie i bonusy pracownicze. Często dzięki tym formom motywowania pracowników, wynagrodzenie doradcy klienta wzrasta wraz ze zdobywanym obyciem zawodowym.

Jak zostać bankierem?

To zależy na jakim stanowisku! Wielu rekruterów poszukujących nowych doradców klienta w oddziałach wymaga komunikatywności i przynajmniej wykształcenia średniego. Jak zostać bankierem wyższego szczebla? Warto pomyśleć o studiach. Najlepiej postrzegane kierunki studiów w tym zawodzie to ścieżki związane z matematyką, analityką, rachunkowością, informatyką i ekonomią.

W 2022 roku ze strony banków znacząco wzrosło zainteresowanie rekrutacją pracowników na stanowiska programistów oraz specjalistów ds. ryzyka. Bankowość stale rozwija zarówno swoje usługi internetowe jak i aplikacje, dlatego pracodawcy potrzebują solidnego wsparcia w zakresie działań IT.

Oprócz wykształcenia i doświadczenia bankier powinien posiadać także szereg kompetencji miękkich takich jak:

 • zadaniowość
 • skrupulatność
 • wysoka kultura osobista
 • pragmatyzm
 • profesjonalizm
 • nastawienie na cel

Praca w banku: opinie

Można spotkać się z różnymi opiniami o pracy w banku. Często możemy usłyszeć, że zawód bankiera kojarzony jest z bezlitosnym kasjerem, który nachalnie namawia klientów na zaciągnięcie kolejnych kredytów. Pojawiają się także głosy, szczególnie od starszych osób, że zarówno banki jak i osoby tam pracujące, nie są godni zaufania i czyhają, aby zagarnąć nasze pieniądze lub wcisnąć nam kolejne niepotrzebne „bezpłatne” usługi finansowe, za które oczywiście ostatecznie musimy i tak zapłacić. Oczywiście, może się zdarzyć, że natrafimy na nieprzyjemnego doradcę klienta, który martwi się jedynie o to, żeby jego prowizja była jak największa, jednak w obecnych czasach banki stawiają na podejście do klienta na zasadzie współpracy biznesowej.

Zdarza się, że również sami pracownicy nie mają najlepszego zdania o pracy w banku. Najczęściej narzekają na trudne go wypełnienia progi sprzedażowe, które wywołują ogromną presję na doradcach. Oczywiście kwestia podejścia do założeń sprzedażowych uzależniona jest od atmosfery panującej w danym oddziale.

Warto jednak zaznaczyć, że praca w banku wiąże się niejako z prestiżem społecznym. W sumie możemy zauważyć, że wysoka pozycja zawodu bankiera utrzymuje się już od wieków. Ma to zapewne związek z faktem, że praca w banku wymaga specjalistycznej wiedzy, która może być skomplikowana dla ludzi niezwiązanych z tą branżą. Dodatkowo prestiż społeczny posiadają stanowiska z wysokim wynagrodzeniem. Dla większości sygnał jest prosty, acz niekoniecznie poprawny — im wyższa wypłata, tym ważniejszy społecznie zawód.

Praca w banku ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak aby wyrobić sobie opinię, najlepiej po prostu… spróbować samemu.

Oceń artykuł
4.6/5 (5)