Jak zostać fotografem? Jeśli od zawsze mieliście słabość do tej dziedziny sztuki, a w dodatku chcielibyście uczynić z niej swój sposób na życie, mamy coś specjalnie dla Was! Poprosiliśmy profesjonalnego fotografa o zdradzenie nam, jak zacząć pracę w tym zawodzie.

Fotografia – jak zacząć?

Jak zostać dobrym fotografem? Potrzebna będzie nie tylko pasja do fotografii. Przyda się też profesjonalny sprzęt i rady doświadczonego fotografa!

Jeśli od zawsze lubiliście się z aparatem, swoje pierwsze doświadczenia z fotografią pewnie macie już za sobą. W jakim kierunku pójść, aby rozwinąć swoje umiejętności w tym zakresie i zacząć zdobywać pierwsze zlecenia?

ZOBACZ TEŻ: Fotograf – zawód z przyszłością!

O to, jak zostać profesjonalnym fotografem zapytaliśmy Marcina Wziontka, współpracującego na co dzień m.in. z Super Expressem. Fotograf opowiedział nam o tym, dlaczego warto wybierać zlecenia związane z tym, co nas w fotografii najbardziej pociąga, jak budować profesjonalne portfolio i jaki sprzęt najlepiej wybrać!

Jak zostać dobrym fotografem? „Rynek fotografii ewoluuje”

Jak zostać profesjonalnym fotografem? To trzeba po prostu kochać!

„Mój klasyczny dzień to spacer z aparatem fotograficznym przez Warszawę. Często nie wiem, kogo przyjdzie mi sfotografować, dlatego mam w sobie dreszczyk emocji i ciekawość, gdyż między innymi od moich zdjęć zależy, o czym będą czytać miliony Polek i Polaków. Kocham swoją pracę, ponieważ daje mi swobodę kreatywnego ukazywania rzeczywistości – tego, co ważne” – tak o swojej pracy jako fotograf pisze Marcin Wziontek. Poniżej możecie zobaczyć próbkę jego twórczości!

Postanowiliśmy więc zapytać go, co oprócz serca do fotografii jest potrzebne, aby odnieść sukces w tym zawodzie i jak zacząć pracę jako fotograf. Oferty pracy czekają!

Jak zostać profesjonalnym fotografem? Od czego najlepiej zacząć?

Marcin Wziontek: Najlepiej zacząć jest od nauki fotografii, jako zawodu. Aby wejść w ten świat, niezbędny będzie także profesjonalny sprzęt. Warto zainwestować w taki, który najlepiej komunikuje się z nami, najlepiej leży nam w ręku i zapewnia dostęp do wielu funkcji. Wiadomo, że na rynku liderami są Sony, Nikon i Canon. To topowe marki i najlepiej wybierać je zawsze. Mówi się, że każdy aparat może zrobić dobre zdjęcie, ale ja uważam, że jak już wchodzić w to na 100%, to tylko topowe aparaty i topowe obiektywy.

Czy aby zostać fotografem, trzeba mieć swój sprzęt? Czy można go wypożyczyć?

Marcin Wziontek: Jeżeli jesteśmy początkującymi fotografami i pracujemy na pół profesjonalnym aparacie oraz uczyliśmy się na nim robić zdjęcia przez powiedzmy rok, to nie polecałbym nagłego przeskoku na aparat z górnej półki. Lepiej będzie pierwsze zlecenia robić tym sprzętem, który jest nam już dobrze znany. A to dlatego, że to jest trochę tak jak z nowymi butami górskimi. Nie można pójść w góry w butach, które dopiero co się kupiło – trzeba je rozchodzić przez tydzień, dwa, żeby nie skończyło się odciskami. Tak samo jest z aparatem. Jeżeli jesteśmy już po jakimś pierwszym etapie nauki i zdobyliśmy pierwsze zlecenie profesjonalne, to lepiej nie zabierać się za nie z kompletnie nowym dla nas sprzętem. Chyba, że potrafimy jednocześnie skupić się na pracy i polegać na ustawieniach manualnych, ale nie polecałbym tego rozwiązania zbyt mocno.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kalkulator wynagrodzeń – dowiedz się, ile zarobisz jako fotograf!

Jeżeli natomiast ktoś się upiera i chce jednak spróbować pracy na w pełni profesjonalnym aparacie, to są takie wypożyczalnie sprzętu fotograficznego. Można je znaleźć praktycznie w każdym większym mieście – oferują właśnie obiektywy z najwyższej półki i aparaty przeznaczone do różnego rodzaju zadań fotograficznych.

Fotograf – jak zacząć, aby odnieść sukces? 

Jak zostać fotografem ślubnym? Czy powinniśmy wybierać zlecenia pod kątem zarobków czy zainteresowań? Marcin Wziontek odpowiada!

Jaką radę dałbyś początkującym w branży artystom?

Marcin Wziontek: Pierwszą będzie to, aby opierać się tylko na tych zleceniach, które nas interesują. Jeśli ktoś np. lubi robić sesje w stylu glamour, to najlepiej jak będzie kreował swoje portfolio w social mediach właśnie ze zdjęć glamour i nie będzie marnował czasu na zlecenia z kategorii fotografii weselnej albo reklamy produktów.

Oczywiście to jest też tak, że czasami warto być takim multi – fotografem, kwestia tego, co kto lubi. Bycie multi – fotografem zawsze daje szansę rozszerzenia wiedzy. Tu wrócę do stylu glamour, o którym mówiłem wcześniej – można kochać robić zdjęcia w stylu glamour, ale poprzez robienie innych zleceń można też przede wszystkim zarobić pieniądze, na to, żeby zbudować sobie studio i robić to w swoim stylu. W ten sposób można też poznawać inne style fotografii, może z tych innych styli wydobyć pewne elementy, które można przemycić do naszego ulubionego.

Rynek fotografii też ewoluuje i dobrze z tego mądrze korzystać. Kiedyś, powiedzmy 15 lat temu, nie było czegoś takiego na rynku, jak sezonowe sesje zdjęciowe. To też jest bardzo ciekawa droga dla każdego fotografa! Oprócz tego, czym głównie się zajmuje, to mamy np. sezon świąteczny, rozpoczynający się mniej więcej tak od końca października i wtedy niektóre studia fotograficzne przestawiają się wyłącznie na sesje świąteczne, moc choinek, skarpet na kominku itd. Dzięki takim sesjom też można się wiele nauczyć i dlatego to też jest fajna droga do tego, aby robić to, co nas interesuje!

Oceń artykuł
0/5 (0)