Wśród przyszłościowych zawodów fotograf zasługuje na szczególną uwagę. Ludzie od zawsze się fotografują, potrzebują zdjęć w ramach ważnych uroczystości i wydarzeń rodzinnych. Co więcej, dziś dobry fotograf potrzebny jest też firmom, gdzie robi on zdjęcia produktom, wydarzeniom związanym z jej działalnością. Fotograf może pracować samodzielnie, ale też w agencji modelek, studio fotograficznym, agencji reklamowej czy w redakcji gazety. To z całą pewnością zawód z przyszłością.

Co robi fotograf?

Fotograf przede wszystkim wykonuje różnego rodzaju zdjęcia. Zajmuje się też ich wywoływaniem oraz obróbką. Fotograf nigdy nie skupia się na jednym z rodzajów zdjęć, dlatego stale rozwija swoje umiejętności, a jednocześnie firmę, jeśli taką posiada. Fotograf, który jest zatrudniony w studio fotograficznym, odpowiedzialny jest za obróbkę zdjęć, wszelkiego rodzaju retusz, jak również sprzedaż.

Jakie są zarobki fotografa?

Wynagrodzenie fotografa zależne jest od tego, czy ma on własną firmę, czy jest zatrudniony przez pracodawcę. W pierwszym wypadku fotograf będzie zarabiał więcej. Zarobki fotografów są zróżnicowane. Uzależnione są od liczby przyjmowanych zleceń lub podpisanego kontraktu. Fotografowie zatrudniani w redakcjach gazet otrzymują pensję uzależnioną od liczby zdjęć, jakie zostaną przez redakcję przyjęte do opublikowania. Tytułowy zawód z całą pewnością nie ma żadnych szans na to, że przestanie liczyć się na rynku. Wręcz przeciwnie jest zawodem z wielką przyszłością.