Reklama

Praca online – możliwości zarabiania przez Internet

Praca online to dla wielu jedyny sposób na zdobycie dodatkowej gotówki. Nie każdy może sobie pozwolić na dojazdy do pracy, czy pełnoetatowe zaangażowanie w pracę. Zarabianie przez internet jest możliwe. Sprawdź, jaką pracę możesz wykonywać online.

Praca online - laptop położony na kolanach

Praca online to jedno z tych aspektów Internetu, które całkowicie odmieniły nasze życie. Zanim Internet rozpowszechnił się w naszych domach, dominowała głównie praca stacjonarna w zakładzie pracy. Popularnym zajęciem była również praca chałupnicza, lecz wiązało się to z koniecznością dojazdu po materiały, czy dostarczeniem dokumentacji pocztą. Po wynalezieniu Internetu nie tylko część obowiązków można było przenieść do sieci, lecz powstało wiele nowych stanowisk pracy dodatkowej i stałej – choćby w obszarze marketingu, czy IT.

Jak wygląda praca online?

Obecnie można wykonywać pracę bez wychodzenia z domu, a jedyne, czego pracownik do tego potrzebuje to sprzęt z dostępem do Internetu – laptop, smartfon, czy tablet. Praca online to doskonały sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy dla osób, które mają duże wydatki, muszą wesprzeć domowy budżet lub też dla tych, które chcą zająć czymś czas. Zatrudnienie może mieć różny charakter – od prac lekkich na umowie o dzieło, czy zlecenie, które nie wymagają doświadczenia, jak na przykład wypełnianie ankiet, lub też odbywać się w oparciu o umowę o pracę i wiązać się z obowiązkiem wykonywania zadań wymagających rozległych kwalifikacji.

Popularna praca dodatkowa online

Wypełnianie ankiet to jedna z popularniejszych metod na zarabianie pieniędzy online. Część osób bardzo sobie chwali to zajęcie. Częściej jednak można spotkać się z opinią, że oferuje to zbyt niskie zarobki. Istnieją specjalne strony internetowe, które służą do zarabiania poprzez wypełnianie ankiet. Profitem za ich wypełnienie mogą być nagrody rzeczowe lub też pieniądze. W rzeczywistości zarobki z wypełnienia ankiet są uzależnione od tego, ile czasu osoba poświęca na wypełnianie ankiet, jak wiele jest w stanie wypełnić oraz czy robi to mechanicznie, czy przykłada się do tej pracy. Jest to jednak zdecydowanie praca dodatkowa, bo trudno jest szukać ofert zapewniających zarobki porównywalne do tych na etacie. Miesięcznie z wypełniania ankiet można jednak zarobić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Innym znanym sposobem na zarabianie pieniędzy jest klikanie w reklamy. To również sposób na niewielki zastrzyk gotówki, ponieważ jedno kliknięcie zwykle pozwala zarobić około 1 grosz. Trzeba na to poświęcić bardzo dużo czasu, aby uzyskać realną kwotę w wysokości przynajmniej kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Jest to zajęcie, które jednak nie wymaga dużego zaangażowania, można z powodzeniem połączyć je ze słuchaniem muzyki, czy oglądaniem filmu w tle.

Zarabiać można również na własnej pasji. Interesujesz się czymś szczególnym? Szydełkujesz, wykonujesz produkty DIY, czy też lubisz poruszać zagadnienia z zakresu astronomii? Świetnie, możesz to wykorzystać i pisać bloga. Jeśli Twoja strona będzie miała zasięgi, wówczas spłyną do Ciebie oferty współpracy. Możesz pisać artykuły sponsorowane, czy robić też recenzję produktów oraz zarabiać na reklamach. Zarobki z bloga są bardzo różne i zależnie od zleceń, mogą wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Praca online dla studenta

Jednym z najefektywniejszych sposobów na pracę zdalną online dla studentów jest copywriting. Polega na pisaniu tekstów. To mogą być rozległe artykuły, jak i krótkie treści tzw. precle, czy teksty zapleczowe. W tym zawodzie można całkiem dobrze zarobić. Ceny najmniej złożonych tekstów zaczynają się od 10 zł za 1000 znaków ze spacją. Bardziej złożone teksty to 25 zł – 35 zł, a najtrudniejsze teksty mogą przekraczać nawet 50 zł za 1000 zzs. Pisanie artykułów wymaga dobrej znajomości języka polskiego, umiejętności zastosowania zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych w tekście. Osoby zajmujące się pisaniem tekstów muszą również wiedzieć, gdzie szukać informacji na dany temat. Pracodawcy często wymagają pisania artykułów na bardzo różnorodne tematy.

Jednego dnia copywriter może zostać poproszony o napisanie o paście do zębów, a kolejnego o artykuł na temat podatku dochodowego. Trzeba mieć zatem umiejętności researcherskie i swobodę poruszania się w obszarze różnorodnych tematów. Pracę copywritera można wykonywać w 100% zdalnie, ponieważ pisanie tekstów, jak i ich wysłanie lub publikacja odbywają się za pośrednictwem Internetu. Można również nawiązać współpracę z redakcją i przesyłać jej artykuły online. Warto zatrudnić się u konkretnego pracodawcy lub też pisać teksty jako freelancer, realizując zlecenia na rzecz serwisu internetowego dedykowanego temu zajęciu. Osoby, które niekoniecznie lubią pisać, lecz doskonale znają się na tekście, mogą zająć się korekcją i redakcją artykułów. Ciekawym zajęciem jest również przepisywanie tekstów.

Także tłumaczenie tekstów to doskonały sposób na zarabianie dla studentów, którzy dobrze znają język angielski lub też edukują się w zakresie innych języków obcych. Zarobki z tłumaczenia tekstów są tym wyższe, im bardziej złożony jest język. Jednym z bardziej dochodowych języków dla tłumaczy jest fiński. Jedna strona przetłumaczonego tekstu może kosztować nawet 100 zł. Zarobki zależą więc od liczby przetłumaczonych stron. To nie tylko sposób na zarabianie, lecz dla studentów także okazja do poćwiczenia i utrwalenia swoich umiejętności językowych. Tłumaczyć można również filmy, co pozwala przy okazji spędzić miło czas.

Studenci żyją w świecie nauki, nic więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystali swoją wiedzę w nauczaniu innych osób. Świetnym sposobem na zarabianie jest więc realizacja korepetycji online. Mogą na przykład pomagać uczniom przygotować się do matury. Godzina zajęć online może kosztować od kilkudziesięciu złotych (zwykle 30 zł) do nawet kilkuset. Ostateczne zarobki są uzależnione od rodzaju nauczanego przedmiotu. Najlepiej opłacane są przedmioty ścisłe.

Praca online dla uczniów

Większość osób zaczyna szukać pracy po 18 roku życia. Jednak prawo pozwala na zatrudnienie osób młodszych. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami. Prawo pracy stara się dbać o edukację młodych pracowników, lecz jednocześnie daje im szansę usamodzielnienia się i zarobienia dodatkowych pieniędzy. Doskonałym sposobem dla uczniów jest praca online. Wynika to m.in. z faktu, że nieletni mogą pracować w okrojonym zakresie godzin. Dobrym rozwiązaniem na zarabianie dla uczniów jest branża call center. Oczywiście jest to praca, która wiąże się również z wykonywaniem telefonów. Pracownicy pracują jednak głównie z wykorzystaniem Internetu, do ich obowiązków nalezy m.in. wprowadzanie danych do panelu wykorzystywanego w danej firmie i aktualizacja bazy danych klientów. Praca w call center może mieć charakter wychodzący lub przychodzący. Pracownik albo wykonuje telefony, albo odbiera te od zainteresowanych klientów. Call center nie musi się wiązać tylko ze sprzedażą, a na przykład także z realizacją reklamacji czy odpowiadaniem na pytania.

Praca online na pełen etat

Praca online kojarzy się głównie z zadaniami dodatkowymi, lecz wiele stanowisk można wykonywać całkowicie zdalnie w ramach stałej współpracy na pełen etat. Poniżej wymieniamy kilka przykładów.

  • Księgowa online – księgowych brakuje w wielu miejscowościach w Polsce. Jest to zawód wymagający szczególnych kwalifikacji. Księgowa jednak może całkowicie pracować z domu, ponieważ praca ta opiera się głównie na przesyłaniu dokumentów, ich wypełnianiu, wykorzystaniu specjalnego oprogramowania do księgowości. Obecnie dokumentację do instytucji państwowych również można wysyłać przez Internet. Praca księgowej odbywa się na pełen etat i wiąże z zarobkami w okolicach średniej krajowej.
  • Programista – programiści są obecnie rozchwytywani na rynku pracy. Wiele ofert pracy dotyczy trybu hybrydowego lub pracy całkowicie zdalnej. Aby zostać programistą nie trzeba mieć studiów, lecz doświadczenie i wiedzę z zakresu programowania w języku, którego oczekuje klient, np. Java, PHP, czy C#.
  • Prowadzenie social media – social media to obecnie jedno z narzędzi marketingowych w większości firm. Obecność w mediach społecznościowych umożliwia nawiązanie kontaktu z klientami, informowanie o promocjach, czy ważnych informacjach związanych z działaniem firmy. Aby klienci chętnie śledzili profile, te muszą być prowadzone w sposób interesujący. Dlatego pracodawcy poszukują osób kreatywnych, które potrafią zaintrygować treścią postu, czy stworzyć ciekawą relację. Ta praca również może się odbywać w pełni online i wiąże się z dobrym wynagrodzeniem.
  • Handel – często można także spotkać się z ofertami pracy zdalnej skierowanymi do przedstawicieli handlowych. Wiele osób woli obecnie wykonywać zakupy online bez wychodzenia z domu. Jednak to nie oznacza, że taki klient jest całkowicie samowystarczalny. Potrzebuje często pomocy opiekuna. Dlatego też pracodawcy poszukują osób gotowych do obsługi sklepu internetowego (czatu, czy infolinii). Taka praca nie wymaga zjawiania się w biurze, obsługa zamówień przebiega online.

Wymagania do pracy online

Praca w domu online wymaga przede wszystkim dyspozycyjności w określonych godzinach. Pracodawca musi wiedzieć, kiedy możesz rozpocząć pracę. Jeśli jest to praca stała na pełen etat, wówczas dotyczy ośmiu godzin dziennie. W przypadku prac dodatkowych są to często nieregularne godziny pracy, które można powiązać ze studiami, macierzyństwem, czy pracą etatową na zmiany. Oprócz dyspozycyjności pracodawcy mogą wymagać komputera z dostępem do Internetu lub też sami zapewniają sprzęt niezbędny do pracy. Niektóre prace online nie wymagają żadnego doświadczenia ani kwalifikacji jak na przykład wypełnianie ankiet, inne z kolei można wykonywać, tylko mając edukację i doświadczenie, jak zawód księgowej. Jeszcze inne nie wymagają kwalifikacji, lecz rozwiniętych kompetencji miękkich, na przykład komunikatywności w przypadku opiekuna klienta online. W obecnych czasach każdy może sobie tak naprawdę znaleźć zatrudnienie w sieci w formie dodatkowej lub podstawowej.

Gdzie szukać pracy online?

Pracy online można szukać w serwisach pracy. Najłatwiej natrafić na oferty wpisując w wyszukiwarkę frazę „praca online”, „praca przez Internet”, czy „praca zdalna”. Istnieją jednak specjalne serwisy dedykowane pracy online, które skupiają w jednym miejscu oferty wyłącznie pracy przez Internet. Trzeba jednak pamiętać, by zachować czujność i nawiązywać współpracę z pewnymi pracodawcami i firmami. Widząc ciekawe ogłoszenie o pracę, warto więc przed podaniem swoich danych poszukać w sieci informacji na temat przedsiębiorstwa, by upewnić się, że jest rzetelne.

Oceń artykuł
5/5 (1)