Jak pokazują doświadczenia wielu przedsiębiorców, prowadzenie apteki może stanowić naprawdę dobry pomysł na biznes. Niewiele osób jednak wie, jak wiele formalności należy spełnić, aby móc założyć własną aptekę.
Biorąc pod uwagę odpowiedzialność, płynącą z wykonywania zawodu farmaceuty i szczególne regulacje prawne dotyczące prowadzenia tego rodzaju działalności gospodarczej, należy mieć na uwadze, że nie jest to przedsięwzięcie dla osób niecierpliwych, o niskiej odporności na stres. W tym artykule jednak, postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania związane z prowadzeniem apteki i postaramy się przeprowadzić Cię przez cały proces jej zakładania – od przygotowań, przez rejestrację, aż do obsłużenia pierwszego klienta.
Czy aby uruchomić aptekę potrzeba wykształcenia wyższego? Jakie są wymogi prawne i formalne dla założenia własnej apteki? Jak duże są koszty prowadzenia takiej działalności i ile tak naprawdę można zarobić? Jakie rodzaje aptek można prowadzić? Jak założyć aptekę krok po kroku? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.
Założenie apteki – jak się przygotować?
Apteka to miejsce, w którym klienci mogą nabyć szereg najrozmaitszych produktów leczniczych, najczęściej zaleconych im przez lekarza. Jednak wbrew pozorom, rola farmaceuty nie może ograniczać się wyłącznie do obsługi klientów w charakterze kasjera. Aby polecić klientowi odpowiednie wyroby lecznicze, czy chociażby suplementy diety, należy dysponować odpowiednią wiedzą – wszak chodzi tutaj o to, co powinno być dla nas najważniejsze, czyli zdrowie i życie.
Umiejętność obsługi klientów, choć istotna, nie może zatem ustąpić miejsca wiedzy, którą w toku wielu lat nauki może nabyć tylko farmaceuta – posiadanie odpowiedniego wykształcenia dla prowadzenia apteki jest, jak widać, niezbędne.
Tak czy inaczej, pomimo swojego specyficznego charakteru, apteka to taki sam pomysł na biznes jak każdy inny, gdzie kluczem do sukcesu jest posiadanie jak najrozleglejszej wiedzy branżowej, który pozwoli nam na opracowanie skutecznego biznesplanu. Kwestie formalne związane z zarejestrowaniem działalności, czy wymogi prawne, jakie należy spełnić, to tylko wierzchołek góry lodowej, podobnie jak wiedza z zakresu farmacji aptecznej.
Warto również znać poszczególne rodzaje aptek – wbrew obiegowej opinii, nie wszystkie miejsca w których sprzedaje się produkty medyczne są sobie równe pod względem prawa, a w zależności od rodzaju apteki, mogą przed nami zostać postawione inne wymogi rejestracyjne, a w dłuższej perspektywie – jej rodzaj może wpłynąć na nasze ostateczne zyski.
Mówiąc zaś o zyskach, nie sposób nie wspomnieć o kapitale początkowym, jaki przyjdzie nam zainwestować w pierwszą aptekę. On również jest w dużej mierze uzależniony od jej typu, jednak co trzeba otwarcie powiedzieć to fakt, że w grę wchodzą niemałe pieniądze, przewyższające początkowe budżety innych, startujących przedsiębiorstw z sektora handlowo-usługowego. W swoim biznesplanie nie pomiń ani grosza, skrupulatnie rozplanowując wszelkie wydatki – później zoptymalizujesz swoje zobowiązania podatkowe, obniżając nieco poniesione koszty.
Jakie są rodzaje aptek?
Możemy wyróżnić pięć poszczególnych typów aptek, z których każda mniej lub bardziej różni się od siebie, głównie w kwestii zakresu świadczonych usług. Planując własny biznes w dziedzinie farmaceutyki, powinieneś poznać je wszystkie.
Apteka ogólnodostępna
Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu był w aptece ogólnodostępnej – to zdecydowanie najpopularniejsza z tego rodzaju placówek. To właśnie tam kierujemy swe kroki, chcąc nabyć dowolne wyroby lecznicze. Najprawdopodobniej, to właśnie jej prowadzenie zakłada Twój pomysł na biznes.
Apteka zakładowa
Apteki zakładowe to wyspecjalizowane placówki, zajmujące się zaopatrywaniem w produkty lecznicze rozmaite zakłady medyczne, gabinety i oddziały terapeutyczne, prowadzące stacjonarną, całodobową opieką zdrowotną na terenie zakładów powstałych z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości (areszty śledcze czy zakłady karne) lub Ministra Obrony Narodowej (jednostki wojskowe).
Apteka szpitalna
Podobnie jak w przypadku apteki zakładowej, apteka szpitalna serwuje wyroby medyczne na potrzeby szpitala, w którym ma się mieścić. Apteka tego rodzaju ponadto sporządza produkty lecznicze, w zależności od bieżących potrzeb placówki, wspierając działania oddziałowych lekarzy.
Apteka internetowa
Charakter apteki internetowej, w zasadzie nie różni się niczym od aptek ogólnodostępnych – za wyjątkiem przestrzeni, w jakiej operuje. Niestety, jeśli chcesz założyć aptekę internetową, wierząc, że w jakimś stopniu będzie to droga na skróty, która pozwoli Ci ominąć szereg biurokratycznych procedur, to musimy Cię zmartwić. Aptekę internetową można założyć jedynie wówczas, gdy posiada się już aptekę stacjonarną.
Punkt apteczny
Jeśli mielibyśmy sztywno trzymać się słownikowych definicji, to punkty apteczne nie są aptekami par excellence, ale również podlegają przepisom prawa farmaceutycznego. Apteka tego rodzaju, cechuje się jednak nieco innymi wymogami co do jej założenia, jak również zobligowana jest do sprzedaży znacznie węższego asortymentu.
Punkt apteczny może powstać wyłącznie na terenach wiejskich, na których aktualnie nie funkcjonują apteki ogólnodostępne. Co więcej, o założenie punktów aptecznych, może starać się każdy przedsiębiorca, bez względu na wymiar swojego wykształcenia – niemniej, zgodnie z literą prawa, kierownikiem punktu aptecznego musi zostać osoba uprawniona do wykonywania zawodu farmaceuty. Mówiąc ściślej, na to stanowisko zatrudnić można:
osobę posiadającą wykształcenie farmaceutyczne (np. farmacja apteczna) o rocznym stażu zawodowym,
technika farmaceutycznego o min. trzyletnim stażu w aptece ogólnodostępnej.
Trzeba ponadto wiedzieć, że w punktach aptecznych nie wolno sprzedawać leków recepturowych, oraz takich, które zawierają substancje psychotropowe lub odurzające. Prowadzenie punktu aptecznego może być zatem znacznie mniej dochodowe, zważywszy zarówno na mniejszy asortyment, jak i mniejszy wybór dogodnych lokalizacji na ich założenie.
Pochodne rodzaje aptek
W zasadzie, można wyróżnić jeszcze dwa rodzaje quasi-aptek, de facto podlegających pod osobne prawa, jednak nadal występujących w gospodarce jako podmiot świadczący usługi farmaceutyczne. Pierwszym z nich jest sklep z wyrobami zielarsko – medycznymi. Pomimo niewinnej nazwy, sytuacja prawna związana z prowadzeniem tego typu działalności, jest podobna do tej, która znajduje zastosowanie w przypadku punktów aptecznych. Założyć może go każdy przedsiębiorca, jednak prowadzeniem sprzedaży musi zająć się osoba przyuczona do wykonywania zawodu farmaceuty.
Drugim rodzajem, są sklepy ze specjalistycznym sprzętem medycznym. W ich przypadku, zależnie od rodzaju zbywanego asortymentu, możesz całkowicie pominąć wszelkie wymogi dotyczące wykształcenia pracowników aptek.
Jak otworzyć aptekę – wymagania
Zgodnie z obowiązującą literą prawa, apteki nie są wyłącznie punktem handlowym specjalnego przeznaczenia. Każda z aptek to placówka ochrony zdrowia, zatrudniająca wykwalifikowany personel, wykształcony w zakresie obrotu wyrobami medycznymi, sporządzania leków czy doradztwa farmaceutycznego. Sprowadzanie roli farmaceutów do obsługi klientów w wyspecjalizowanych sklepach, jest nie tylko krzywdzące, ale przede wszystkim niezgodne z prawdą.
Co więcej, zadania farmaceutów są niezwykle odpowiedzialne. Niewłaściwe stosowanie lekarstw, a także ich zły dobór, mógłby być dla klientów apteki brzemienny w skutkach. Trudno się zatem dziwić, że prowadzenie apteki obwarowane jest tak rozlicznymi obostrzeniami – choć nadal jest to bardzo dobry pomysł na biznes.
Usługi farmaceutyczne – kto może je świadczyć?
Trzeba pamiętać o tym, że możliwość założenia apteki, mają wyłącznie magistrowie farmacji, posiadający prawo do wykonywania zawodu. Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy idzie o punkty apteczne – te może założyć każdy przedsiębiorca, o ile kierownikiem placówki zostanie wykształcony farmaceuta. Niemniej, jeśli poważnie myślisz o założeniu apteki z prawdziwego zdarzenia, to bez studiów się nie obejdzie.
Aptekę można prowadzić w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, lub spółki, z zastrzeżeniem, że wszyscy wspólnicy muszą posiadać wykształcenie farmaceutyczne, a przedsiębiorstwo może zajmować się wyłącznie prowadzeniem aptek.
Prowadzenie apteki – wymagania lokalowe
Lokal, w którym powstanie apteka, musi mieć powierzchnię co najmniej 80 metrów kwadratowych. Musi ponadto spełniać szereg wymagań technicznych i sanitarnych, dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa i higieny pracy – określone są one w odrębnych przepisach. Będziemy również musieli postarać się o pozytywną opinię Inspekcji Sanitarnej, którą później, wraz z innymi dokumentami, będziemy musieli złożyć na ręce Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia.
Jakie wyposażenie apteki jest obowiązkowe?
Produkty medyczne wydawane przez farmaceutę, nie mogą nawet nosić znamion zepsucia, uszkodzenia, czy przekroczenia daty przydatności. Z tego powodu, wymogi w zakresie wyposażenia aptek ogólnodostępnych, są dość precyzyjnie określone. Są to przede wszystkim:
Szafy chłodnicze lub lodówki przeznaczone do przechowywania produktów leczniczych,
Szafy magazynowe i regały ekspedycyjne,
Stoły, lady i pochodne,
Termometry oraz higrometry, zamontowane wszędzie tam, gdzie przechowywane są wyroby medyczne.
Jeśli zaś chodzi o podstawowe wyposażenie punktu aptecznego, to jest ono nieco mniej rygorystyczne, ograniczając się do podstawowych elementów wyposażenia, takich jak stół ekspedycyjny i szafy. Lodówki i szafy chłodnicze z kolei, wymagane są jedynie wówczas, gdy są niezbędne do przechowywania produktów leczniczych określonego rodzaju.
Wymogi prawne przy prowadzeniu własnej apteki
O wykształceniu wyższym kierunkowym, jakie zobowiązany jest posiadać przedsiębiorca, mówiliśmy już wyżej. Niemniej, nie jest to rzecz wystarczająca. Właściciel placówki, musi jeszcze wyznaczyć kierownika apteki, którym również musi być magister farmacji, o co najmniej pięcioletnim stażu pracy, lub trzyletni, jeśli jego specjalizacją jest farmacja apteczna.
Co więcej, przepisy precyzyjnie określają również ilość aptek, jakie przedsiębiorca (bądź spółka) może posiadać. W myśl przepisów, liczba ta nie może przekroczyć czterech placówek. Ponadto, nie można być właścicielem większej ilości zakładów, niż 1% wszystkich aptek, znajdujących się na terenie danego województwa.
Lokalizacja apteki również nie jest aspektem zależnym wyłącznie od chęci przedsiębiorcy. Zgodnie z wymogami ustawy, nową placówkę można otworzyć wyłącznie wówczas, gdy na jedną aptekę w gminie przypadać będzie co najmniej 3 tysiące mieszkańców. Co więcej, odległość między aptekami, musi wynosić przynajmniej 500 metrów w linii prostej.
Jak otworzyć aptekę – krok po kroku
Pomysł na biznes to niestety nie wszystko, nawet wówczas, gdy dysponujemy odpowiednim kapitałem na realizację naszych celów. Najistotniejszą kwestią pozostaje wdrożenie naszych marzeń w życie. Bez względu na to, czy chcesz otworzyć wyłącznie jedną aptekę, czy może całą sieć, musisz wpierw pochylić się nad stosem rozmaitych papierów i formularzy, niezbędnych dla rejestracji firmy. Wcześniej z kolei, warto przygotować się do roli przedsiębiorcy od strony merytorycznej.
Zdobądź wykształcenie farmaceutyczne
Choć brzmi to dość prozaicznie, to zdobycie tytułu magistra farmacji, jest absolutną podstawą dla założenia własnej apteki. W innej sytuacji, będziemy w stanie zarejestrować wyłącznie punkt apteczny, lub podobne mu placówki – co i tak nie uchroni nas przed szeregiem rozmaitych formalności.
Przygotuj odpowiedni biznesplan
Zakładając aptekę, sporządzony przez nas na wstępie biznesplan, będzie stanowił niebywałe wsparcie w trakcie pierwszych miesięcy prowadzenia działalności, gdzie wydatki będą największe, a sama praca najbardziej intensywna. Powinien on przede wszystkim uwzględniać ponoszone koszty, najlepiej z podziałem na określone priorytety – od tych wymaganych prawem, przez bazowe zaopatrzenie, aż do tych potencjalnie niepotrzebnych, które mogą jednak wspomóc Twój wynik finansowy, ale w razie trudnej sytuacji można je pominąć.
Warto zwrócić uwagę na badania Urzędu Ochrony Konkurencji i Głównego Urzędu Statystycznego, które dostarczają wielu cennych informacji na temat prowadzonej przez Ciebie działalności. Choć zapewne większość sprzedawanych przez Ciebie towarów będzie zależna od recept, jakie wystawiają lekarze (a zatem chorób, z którymi borykają się ich pacjenci) i nie masz na to szczególnego wpływu, to nadal możesz zaopatrzać swoją aptekę w leki dostępne bez recepty, czy suplementy diety. Zgodnie z powyższymi badaniami, Polacy zajmują miejsce w czołówce europejskich krajów pod kątem dokonywanych w aptece zakupów.
Złóż wniosek CEIDG-1
Jeśli aspekty przygotowawcze masz już za sobą, to możesz przejść do właściwej części rejestracji firmy. Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza CEIDG-1 i przekazanie go do właściwego urzędu miasta lub gminy. Ów wniosek możesz również wypełnić przez Internet, lub listownie – we wszystkich przypadkach procedura jest bezpłatna. Formularz CEIDG-1 stanowi fundament dla założenia każdej działalności – dzięki niemu otrzymasz również numer NIP i REGON, a także szybko dopełnisz formalności w ZUS i Urzędzie Skarbowym.
Złóż formularz VAT-R
Kolejnym krokiem powinno być udanie się do Urzędu Skarbowego, w celu zarejestrowania się jako płatnik VAT, wypełniając formularz VAT-R. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dokonanie zgłoszenia powinno mieć miejsce najpóźniej jeden dzień przed rozpoczęciem sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT. Ta usługa również jest bezpłatna.
Zarejestruj się w ZUS
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, powinno nastąpić w ciągu maksymalnie siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. W tym celu, należy udać się do odpowiedniego oddziału ZUS i wypełnić formularz ZUS ZZA (lub ZUS ZUA, jeżeli nasza sprawa dotyczyć ma wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego).
Wniosek o zezwolenie na prowadzenie apteki
Trzy powyższe podpunkty, w zasadzie stanowią bazę dla zakładania każdego przedsiębiorstwa. Dopiero od tego momentu będzie prowadzić działania, zarezerwowane wyłącznie dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć aptekę. Na wstępie, należy się udać do wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego.
Po zarejestrowaniu działalności, należy złożyć w wojewódzkim inspektoracie farmaceutycznym wniosek o zezwolenie na prowadzenie apteki. We wniosku musi się zawrzeć szereg informacji. Do najważniejszych należą plan i opis techniczny pomieszczeń przeznaczonych na aptekę (sporządzony przez osobę uprawnioną do wykonywania rzeczonych) oraz informacja o kierowniku apteki.
W przeciwieństwie do trzech podstawowych usług, związanych z rejestracją przedsiębiorstwa, ta usługa nie jest bezpłatna. Składając wniosek, należy uiścić opłatę w wysokości pięciokrotnego minimalnego wynagrodzenia, co w roku 2022 stanowić będzie aż 15 050 zł. Jeśli jednak dysponujemy kompletem dokumentów, a wojewódzki inspektor farmaceutyczny nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości wymagających korekty, otrzymamy stosowne zezwolenie – trzeba jednak mieć na uwadze, że po otrzymaniu zezwolenia, apteka musi zostać uruchomiona w ciągu czterech miesięcy, bo inaczej zezwolenie może zostać cofnięte.
Wizyta w NFZ
Ostatnią z formalności, jaką przedsiębiorca musi wypełnić w związku z prowadzeniem apteki, jest udanie się do oddziału NFZ i złożenie wszystkich, wcześniej otrzymanych dokumentów. Potencjalnie, możemy również podpisać umowę z NFZ na realizację recept refundowanych. Wbrew pozorom, wcale nie jest to standard, a brak takiej umowy może znacznie uszczuplić bazę odwiedzających Cię klientów.
Prowadzenie i utrzymanie apteki, czyli koszty
Żadne przedsiębiorstwo nie może powstać bez budżetu, przeznaczonego na inwestycje – podobnie jest w przypadku aptek. Zarówno koszty początkowe, jak i późniejsze, związane z comiesięcznym utrzymaniem placówki, związane są w dużej mierze z jej lokalizacją, ale też rodzajem apteki.
Początkowe koszty
Szacuje się, że zależnie od miasta, koszty związane z kupnem lokalu, jego remontem, dostosowującym go do potrzeb budynku użyteczności publicznej, wyposażeniem i opłatą za zezwolenie, mogą sięgnąć nawet 300 000 złotych – i niestety nie jest to górna granica, choć w przypadku mniejszych miejscowości czy punktów aptecznych, koszty początkowe mogą zamykać się nawet w granicach 150 000 zł.
Miesięczne koszty utrzymania
Obliczając miesięczne koszty utrzymania apteki, pod uwagę należy wziąć kilka czynników – nie tylko zaopatrzenie i opłaty związane z eksploatacją budynku, ale również te koszty, które ponosi każdy przedsiębiorca. Są to między innymi wynagrodzenia dla pracowników, koszty prowadzenia księgowości, czy należności, jakie musimy przekazać na rzecz ZUS.
Trudno wyrokować jak duże będą to pieniądze w swym ostatecznym kształcie, jako, że zależy to w dużej mierze od wielkości samej apteki oraz jej lokalizacji. Można jednak przyjąć, że najczęściej spotykanym przedziałem, będzie zakres między 15 000 zł, a 20 000 zł.
Ile można zarobić na prowadzeniu apteki?
Podobnie jak w przypadku kosztów, tak samo w przypadków ewentualnych zysków, kwestia ta jest dość mocno indywidualna. Tak czy inaczej, biorąc pod uwagę dostępne dane statystyczne, wraz z potencjalną marżą produktową, mającą sięgać nawet 30%, można obliczyć hipotetyczny dochód netto dla swojej nowopowstającej apteki.
W przypadku mniejszych aptek, znajdujących się w mniejszych miejscowościach, lub na peryferiach dużych miast, zyski mogą plasować się w granicach 8 000 zł – 10 000 zł miesięcznie. Niemniej, w przypadku tych większych, szczególnie tych, które pozostają na rynku dość długo, zyski mogą osiągać nawet 30 000 złotych w skali miesiąca.
Apteka stacjonarna a apteka internetowa
Otwarcie apteki internetowej wymaga spełnienia kilku istotnych warunków, które odróżniają ją od apteki stacjonarnej. Podstawą jest uzyskanie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego, co jest warunkiem wstępnym dla prowadzenia działalności online. Chociaż sama sprzedaż internetowa nie wymaga odrębnych pozwoleń, konieczne jest zgłoszenie działalności do Krajowego Rejestru Zezwoleń. Przedsiębiorca musi dostarczyć odpowiedniemu inspektoratowi informacje obejmujące nazwę i adres firmy, lokalizację apteki stacjonarnej, adres strony internetowej oraz dane kontaktowe.
Oprócz wymogów formalnych, otwarcie apteki internetowej wiąże się z koniecznością wdrożenia rozwiązań technologicznych zapewniających sprawne funkcjonowanie serwisu. Kluczowe elementy to stworzenie bezpiecznej platformy e-commerce z odpowiednim systemem zarządzania treścią (CMS), integracja z systemem magazynowym oraz ochrona danych osobowych klientów. Plan finansowy powinien przewidywać wydatki związane z formalnościami oraz inwestycje w technologię.
Odpowiednia strategia marketingowa jest niezbędna do przyciągnięcia klientów i zapewnienia sukcesu aptece internetowej. Obejmuje ona działania promocyjne, które wyróżnią ofertę na tle konkurencji. Proces otwierania apteki internetowej jest wieloetapowy i wymaga od przedsiębiorców gruntownego przygotowania oraz znajomości specyfiki e-commerce w sektorze farmaceutycznym.
Własna apteka – recepta na sukces
Założenie apteki, to zdecydowanie dobry pomysł na biznes – o ile tylko dysponujemy odpowiednim wykształceniem i budżetem startowym. Przedsiębiorstwa tego rodzaju charakteryzują się wyjątkowo dobrą przeżywalnością na rynku, głównie z uwagi na fakt, że baza ich klientów jest zasadniczo stała i niezależna od innych tendencji rynkowych.
Ponadto, obowiązujące przepisy znacznie uszczuplają, a według niektórych głosów, całkowicie negują konkurencję w tej branży. Dzięki temu, jako właściciel apteki, możesz liczyć na stały, pewny dochód. Co więcej, czas zwrotu inwestycji, w porównaniu do innych sektorów gospodarki, wcale nie należy do najdłuższych, co w połączeniu ze spokojną sytuacją rynkową, jest doskonałą opcją dla wszystkich tych, którzy we własnym biznesie szukają życiowej stabilizacji.
Jakie dokumenty są potrzebne do otwarcia apteki?
Otwarcie apteki wiąże się z licznymi formalnościami i wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń. Przede wszystkim należy uzyskać koncesję na prowadzenie apteki, którą wydaje Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny. Wnioskodawca musi dostarczyć m.in. plan lokalu apteki, potwierdzenie kwalifikacji kierownika apteki oraz zgodę sanepidu na użytkowanie pomieszczenia. Konieczne jest także założenie działalności gospodarczej i zgłoszenie jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub KRS w przypadku spółek.
Czy lokal apteki musi spełniać specjalne wymagania?
Tak, apteka musi być przystosowana do przechowywania i dystrybucji leków zgodnie z przepisami farmaceutycznymi. Lokal powinien posiadać wydzielone pomieszczenia na leki, przestrzeń dla pacjentów oraz odpowiednią wentylację. Ponadto, miejsce przechowywania leków wymaga utrzymywania określonej temperatury.
Jakie wykształcenie jest wymagane do prowadzenia apteki?
Nie każdy może otworzyć aptekę – prawo w Polsce jasno określa, że właścicielem może być magister farmacji lub spółka, w której większość udziałów należy do farmaceutów. Farmaceuci muszą posiadać uprawnienia do prowadzenia działalności i przestrzegać rygorystycznych przepisów związanych z obrotem lekami.
Jakie są koszty związane z otwarciem apteki?
Koszty otwarcia apteki mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych, ponieważ wymagane jest spełnienie określonych standardów lokalowych, zakup sprzętu oraz zgromadzenie zapasów leków. Warto również uwzględnić koszty licencji i zezwoleń, które są konieczne do prowadzenia działalności. Przed podjęciem decyzji o otwarciu apteki warto przeprowadzić dokładną analizę rynku, aby ocenić potencjalną rentowność inwestycji.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_58297357_farmaceuty-mienia-medycyny-kapsu%C5%82y-paczka-przy-apteka-aptek%C4%85.html