Umowa o pracę i działalność gospodarcza nie muszą się wykluczać. Polskie prawo dopuszcza możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na etacie. Jakie warunki trzeba spełnić i jakie koszty wiążą się z założeniem własnej firmy podczas świadczenia pracy dla innego przedsiębiorcy?

Praca na etacie i działalność gospodarcza – czy można je łączyć?

Zgodnie z polskim prawem dopuszczalne jest zakładanie działalności gospodarczej na etacie. Oczywiście, istnieję też zasady, jakich należy w takim przypadku przestrzegać.

Pracodawca, u którego jesteśmy zatrudnieni na etacie, ma np. prawo do dodania w takiej sytuacji do umowy zapisu o zakazie konkurencji. Może to być podyktowane chęcią ochrony przedsiębiorstwa przed „podbieraniem” klientów. Ma to sens zwłaszcza wtedy, kiedy nasza firma na etacie ma mieć podobny charakter działalności, co miejsce, w którym jesteśmy zatrudnieni.

Etat i działalność gospodarcza – klauzula o zakazie konkurencji

Rozmawiając z obecnym pracodawcą o założeniu firmy na etacie, upewnijcie się, czy Wasze zamiary nie zostaną źle potraktowane. Przy zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę musimy być przygotowani na dodatkowe zapisy dotyczące możliwości innego rodzaju współpracy. Najczęściej jest to właśnie klauzula o zakazie konkurencji.

Na dodanie takiego zapisu najczęściej decydują się pracodawcy, których pracownik planuje prowadzić własną firmę na etacie, o podobnym charakterze. Gwarancja bezpieczeństwa dla zatrudniającego jest tu dosyć spora. Jeśli po podpisaniu takiej umowy pracownik – przedsiębiorca zdecydowałby się jednak np. na przejęcie kontaktów handlowych zakładu pracy, w którym jest zatrudniony, sytuacja nie skończyłaby się jedynie wypowiedzeniem.

Zakaz konkurencji zakłada bowiem w takim przypadku również surowe sankcje finansowe. Więcej na ten temat przeczytasz na Poradniku GoWork.pl.

Praca na etacie i działalność gospodarcza: inne zasady opodatkowania

Decydując się na otwarcie firmy na etacie o podobnym charakterze, musimy także pamiętać o ograniczonych możliwościach opodatkowania przychodów z działalności podatkiem liniowym.

Wynika to z zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi osiągnięcie jakiegokolwiek przychodu ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy powoduje utratę możliwości opodatkowania przychodów z działalności podatkiem liniowym.

Etat i działalność gospodarcza – ZUS

Jeśli prowadząc firmę na etacie, jednocześnie uzyskujemy u innego pracodawcy wynagrodzenie równe lub wyższe płacy minimalnej, opłacać będziemy musieli jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Działalność gospodarcza na etacie – preferencyjny ZUS

Co z kolei w sytuacji, w której prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, z czasem będziemy chcieli zrezygnować z wykonywanej dodatkowo pracy na etacie? W takiej sytuacji przysługiwać będzie nam preferencyjny ZUS. Jednak tylko w przypadku spełnienia poniższych warunków:

  • nieprowadzenia działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat;
  • od założenia firmy nie upłynął jeszcze okres 24 miesięcy;
  • nieświadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy o podobnym lub tym samym charakterze, jaki wykonywaliśmy w ramach pracy na etacie.

Działalność gospodarcza i etat a zwolnienie lekarskie

Kolejną istotną kwestią przy łączeniu etatu i działalności gospodarczej będą zwolnienia lekarskie. Czy w przypadku choroby będzie Wam przysługiwać zasiłek chorobowy?

Owszem, ale jedynie z tytułu ZUS, a nie prowadzonej działalności. Warto także pamiętać o tym, że podczas trwania L4 nie możecie podejmować żadnej pracy zarobkowej.

Na okres zwolnienia musicie zawiesić działalność firmy bądź przekazać jej prowadzenie innej osobie.

Koszty prowadzenia działalności na etacie 

Działalność gospodarcza na etacie wiążę się nadal z pewnymi kosztami prowadzenia firmy. Niższe składki ZUS to jedno, pamiętać trzeba jednak także o pozycjach takich jak:

  • koszty księgowości;
  • koszty prowadzenia rachunku bankowego;
  • opłaty za media;
  • strona internetowa;
  • ubezpieczenie;
  • reklama.

Większość tego typu kosztów można jednak wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu obniża się wysokość podatku dochodowego.


Szukasz pracy w Łodzi? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Działalność gospodarcza na etacie – czy to się opłaca?

Takie rozwiązanie to rozsądny krok w kierunku zbudowania własnej firmy. Początkujący na rynku przedsiębiorcy nierzadko zachowują swoją etatową pracę, aby zabezpieczyć się na wypadek potrzebnych na start firmy inwestycji. Własna działalność rzadko kiedy zaczyna też przynosić znaczące zyski od razu, dlatego wielu właścicieli małych firm stara się przygotować na tę okoliczność. Firma na etacie może być więc doskonałym pomysłem.

Oceń artykuł
0/5 (0)