Operator CNC – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Operator CNC to stosunkowo młody zawód, który wymaga umiejętności specjalistycznych. Operatorzy działający w branży mogą liczyć na dobre zarobki i korzystne warunki pracy. Jednak samo środowisko pracy operatora może zniechęcać kandydatów. Sprawdź, na czym polega praca operatora CNC, co robi i ile zarabia.

operator cnc

Wraz z rozwojem technologii praca przy produkcji nabiera innego charakteru. Przemysł ulega automatyzacji, wiele stanowisk produkcyjnych staje się coraz bardziej przystępnych, przez co komfort pracy, jaki i efektywność pracowników wzrasta. Operator CNC to zawód stanowiący przykład rozwoju produkcji komponentów. Na czym polega praca operatora CNC?

Operator CNC – co to za praca?

Operator CNC to osoba specjalizująca się w obsłudze maszyn przeznaczonych do obróbki metali oraz tworzyw sztucznych. CNC to określenie na układ sterowania numerycznego, jaki możemy znaleźć w maszynach wykorzystywanych do obróbki różnych materiałów. Maszyny CNC są wykorzystywane głównie w zakładach produkcyjnych do toczenia, frezowania, wiercenia, szlifowania. Wykorzystanie maszyn pod okiem doświadczonego operatora CNC zapewnia wysoką szczegółowość wykonania.

Operator CNC zajmuje się obsługą maszyn, a konkretnie ich kalibrowaniem, czy mocowaniem. Wykonuje projekty według zleconych wytycznych. Zajmuje się kontrolą pracy maszyny i jej konserwacją. Pracownik ten sporządza normy określające, w jaki sposób należy przeprowadzać proces obróbki przy użyciu danej maszyny. Zakres obowiązków operatora CNC może także obejmować programowanie urządzeń. Programista CNC zajmuje się programowaniem maszyny. Operator CNC w swojej pracy musi przestrzegać norm jakościowych względem obrabianych części, a także dbać o bezpieczeństwo pracy. Do jego zadań należy także sporządzanie dokumentacji.

Operator CNC. Czy to trudne?

Praca operatora CNC odbywa się w zakładach produkcyjnych oraz w warsztatach. Niestety jest to nieprzyjemne środowisko pracy, w którym nie dość, że jest głośno, to zwykle gorąco. Ta praca może więc powodować duże zmęczenie, a w niektórych przypadkach stanowić także zagrożenie dla zdrowia. W zakładach produkcyjnych zwykle jest wiele maszyn i elementów, które mogą zranić, Dlatego tak ważne jest przestrzeganie norm bezpieczeństwa. Trudności w pracy operatora CNC może powodować także długie stanie, konieczność schylania się i przenoszenia ciężkich rzeczy. W zawodzie ruchy ogranicza odzież ochronna, która jest konieczna dla zachowania bezpieczeństwa.

Operator CNC – wymagania na stanowisku

W pracy operatora CNC potrzebna jest wiedza techniczna, przede wszystkim dotycząca obsługi maszyn CNC, a także znajomość obsługi komputera. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna być dokładna.

Operator CNC: zarobki

To, ile zarabia operator CNC, jest uzależnione od wielkości firmy, w której jest zatrudniony, jego kwalifikacji i stażu pracy, województwa, w którym znajduje się firma oraz od wykształcenia specjalisty. Zarobki operatora CNC są dobre. Portal Wynagrodzenia.pl wskazuje na następujące zarobki: 

  • Młodszy specjalista: mediana zarobków 4340 zł brutto, czyli 3239 zł netto – co drugi pracownik zarabia między 3800 zł a 5100 zł brutto. 
  • Specjalista: mediana zarobków 4840 zł brutto, czyli 3600 zł netto – co drugi specjalista zarabia od 4140 złotych brutto do niemal 5700 zł brutto. 
  • Starszy specjalista: mediana zarobków 5360 zł brutto, czyli 3900 zł netto – co drugi starszy specjalista zarabia od 4640 zł brutto do ponad 6300 zł brutto.

Na wysokość wynagrodzenia wpływa również zakres obowiązków. Na najwyższą wypłatę zazwyczaj mogą liczyć osoby zajmujące się programowaniem maszyn.

Ile zarabia operator CNC za granicą? 

Praca za granicą to szansa dla specjalistów z Polski na pracę w zawodzie i wyższe zarobki. Operatorzy CNC z Polski, którzy poszukują pracy za granicą, zarabiają więcej niż w Polsce. Przede wszystkim pensja w Europie zwykle wypłacana jest w euro. Średnio jest to około 2000 € netto miesięcznie, co daje zarobki rzędu ponad 9000 zł miesięcznie. Oczywiście w każdym kraju zarobki są inne. Poniżej przykłady.

  • Ile zarabia operator CNC w Niemczech?  

Pracodawcy w Niemczech zwykle oferują wynagrodzenie w stawce godzinowej, wahające się w granicach 20 € za godzinę. Początkujący operatorzy mogą zarobić od ok.1800 € miesięcznie do nawet 4000 euro. Zatem w przeliczeniu polską walutę specjalista może zarobić od około 7000 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Praca w Niemczech jest atrakcyjna ze względu na oferowane zakwaterowanie, a w niektórych przypadkach także  wyżywienie i zwrot kosztów dojazdów oraz benefity pozapłacowe. 

  • Ile zarabia operator CNC w Norwegii?

W Norwegii pracodawcy oferują zarobki w granicach 200 – 250 NOK brutto za godzinę. Zarobki w Norwegii są całkiem dobre, specjalista może miesięcznie zarobić w przeliczeniu na polską walutę od 13000 zł do ok. 18000 zł miesięcznie.

Jak zostać operatorem CNC?

Aby zostać operatorem CNC, należy zdobyć odpowiednie wykształcenie. Pracodawcy cenią ukończenie szkoły branżowej lub technikum. Korzystnie postrzegane jest wykształcenie wyższe w zakresie technologii narzędzi, programowania CAD. Pracodawcy Poszukują pracowników doświadczonych, jednak oferują także możliwość przyuczenia. Znaczenie kandydata na rynku pracy podnoszą certyfikaty, jakie można zdobyć podczas kursu na operatora CNC.

Ile kosztuje kurs operatora CNC?

Cena kursu na operatora CNC waha się w granicach od 2000 zł do 3000 zł. Można znaleźć różne kursy, różniące się od siebie liczbą godzin i sposobem prowadzenia. Cena jest inna także w przypadku kursów dla początkujących, a takich, którzy chcą pogłębić swoje umiejętności. Kursy trwają zwykle kilka dni i są rozłożone po kilka godzin dziennie. Kandydaci w ich trakcie działają w grupach. Kurs nie daje doświadczenia, jednak stanowi dobry punkt wyjścia do znalezienia zatrudnienia w firmie, która oferuje przyuczenie pracownika.

Operator CNC – co trzeba umieć, by nim zostać? 

Operator CNC ma odpowiedzialne zadanie. Bierze udział w procesie obróbki materiałów, więc pracodawcy wymagają przede wszystkim wiedzy specjalistycznej na temat urządzeń CNC. Powinien on nie tylko umieć obsługiwać taką maszynę, lecz radzić sobie także z tradycyjnymi ręcznymi obrabiarkami. Operator powinien mieć wiedzę na temat doboru odpowiednich materiałów i tworzyw. Specjalista musi sobie radzić z czytaniem i interpretacją dokumentacji oraz rysunków technicznych. Oczywiście niezbędna jest umiejętność obsługi komputera, a także podstawowa umiejętność programowania CAD/CAM.

Cechy dobrego operatora CNC

Tak jak w każdym innym zawodzie i w przypadku operatora CNC ważne jest posiadanie pewnych kompetencji zawodowych. W tym zawodzie przede wszystkim przydają się umiejętności analitycznego myślenia. Specjalista powinien potrafić rozwiązać problemy, które napotyka w swojej pracy. Praca operatora wymaga również dyspozycyjności, chętnie przyjmowani są kandydaci gotowi do pracy w systemie dwuzmianowym. Zawód ten wymaga szczegółowości, dlatego mile widziani są kandydaci sumienni i precyzyjni. Liczy się umiejętność skoncentrowania się na wykonywanym zadaniu i dążenia do perfekcji. Od kandydatów wymaga się także odporności na zmiany, które często mają miejsce w firmach produkcyjnych. Zaletą operatora CNC są zdolności komunikacyjne. Umiejętność rozmowy ze współpracownikami, klientami i przełożonymi przekłada się na lepszą efektywność pracy.

Operator CNC – czy warto wykonywać ten zawód? 

Operator maszyn CNC to zawód, który warto wykonywać. Inwestowanie w swoją karierę, na przykład poprzez wykonywanie kursów na operatora CNC jest korzystne, ponieważ coraz więcej firm wykorzystuje maszyny CNC w produkcji. Wraz z wykorzystaniem maszyn i powstaniem nowych firm produkcyjnych przybywa także ofert pracy dla operatorów maszyn CNC. Jest to zatem zawód, który gwarantuje zatrudnienie i dobre zarobki.

Oceń artykuł
5/5 (2)