Dobre maniery świadczą o naszym wychowaniu i kulturze osobistej. Są ważnie nie tylko w pracy czy biznesie, ale także w życiu prywatnym. Zapoznaj się z zasadami Savoir-vivre i zadbaj o komfort osób, z którymi się spotykasz!
Zasady savoir-vivre kojarzą się wielu osobom ze sztywnymi regułami, które tylko utrudniają społeczne interakcje i wprowadzają sztywną, oficjalną atmosferę. Jednak savoir-vivre to coś więcej niż przestarzałe reguły, to także sposób, aby osoby, z którymi mamy kontakt czuły się komfortowo. Dotyczą nie tylko spożywania posiłków, czy przywitań — to po prostu zasady dobrego wychowania, zasady etykiety i kultury wobec drugiego człowieka w życiu codziennym, w miejscu pracy czy podczas rozmów z partnerami biznesowymi. Jak zatem wprowadzić zasady savoir-vivre’u w codziennym życiu prywatnym i zawodowym? Czy w ogóle warto? Jakie mamy rodzaje savoir-vivre? Czy savoir-vivre w pracy może ułatwić Ci obowiązki?
Savoir-vivre – co to?
Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i składa się z dwóch bezokoliczników “savoir” – wiedzieć, “vivre” – żyć. Innymi słowy, to wiedza o życiu, a konkretniej, znajomość zasad dobrego wychowania. Savoir-vivre, ku zaskoczeniu, nie pochodzi bezpośrednio z Francji. Jego korzenie sięgają starożytnej Grecji, która cieszyła się potęgą kultury europejskiej. Grecy, dążąc do doskonałości, starali się zachować dobre maniery w praktykowanych przez nich uprzejmościach, a także licznych ceremoniałach. Zasady savoir-vivre to nic innego jak sztuka życia.
Obecnie znajomość savoir-vivre jest niezwykle ważną i wskazaną etykietą, obowiązującą w praktycznie każdej kulturze na całym świecie. Ciekawe jest to, iż niektóre zachowania w jednym kraju mogą być mniej lub bardziej akceptowalne, przez co albo zostaniemy pochwaleni, albo wytykani. Dlatego, aby zostać stosownie odebranym, należy znać odpowiednie savoir-vivre w każdym miejscu, w którym się przebywa.
Zasady savoir-vivre to zasady dobrego wychowania, które dostarczają nam gotowej instrukcji dotyczącej postępowania w określonych przypadkach. Dzięki nim nie tylko my czujem y się komfortowo w towarzystwie, ale również osoby wchodzące z nami w interakcje. Savoir-vivre możemy podzielić na:
- Biznesowy savoir-vivre
- Savoir-vivre w pracy
- Savoir-vivre dress code
- Savoir-vivre podczas spożywania posiłków
Warto zauważyć, że rynek pracy odnotowuje ogromne zapotrzebowanie na pracowników, którzy wiedzą, co to punktualność, szacunek do współpracowników, przełożonego, wiedzą, jak odpowiednio rozmawiać z klientami lub jak zachować się w biurze.
Savoir-vivre w pracy – co dzięki niemu możemy zyskać?
Savoir-vivre to nie tylko to, co mówimy, ale także nasza mimika, sposób poruszania się i postępowania w danych sytuacjach, jak i życzliwość oraz szacunek wobec innych osób. To podstawa, o której nikt nie powinien zapominać. Jeśli wdrożymy ją w nasze życie codzienne, możemy dzięki niej wiele osiągnąć oraz polepszyć wzajemne kontakty poprzez wzbudzanie większej sympatii wobec naszej osoby. Jest to niezwykle ważne szczególnie podczas zdobywania nowych kontraktów, projektów, klientów, czy na rozmowie kwalifikacyjnej. Również w środowisku pracy oraz w życiu prywatnym savoir-vivre jest wskazany.
Szacunek do odmienności, innej kultury, religii, orientacji bądź wyglądu jest ogromnie ważną kwestią wyrażającą nasze dobre wychowanie i wysoką kulturę osobistą. Pamiętajmy, iż każdy człowiek jest indywidualistą i ma prawo do bycia tym, kim chce być. Bez względu na nasze osobiste uprzedzenia, zawsze traktujmy innych tak, jak my chcielibyśmy być traktowani.
Savoir-vivre w pracy
Savoir-vivre najczęściej kojarzy się z dobrym zachowaniem przy stole. Ma ono jednak o wiele większe i szersze zastosowanie zarówno w biznesie, pracy, jak i życiu codziennym. Savoir-vivre w pracy znacznie ułatwia kontakty i powoduje, że współpracownicy lub klienci patrzą na Ciebie przychylnie jako na osobę dobrze wychowaną i godną zaufania. Oto podstawowe zasady savoir-vivre w pracy:
- Zwróć uwagę na ubiór – jeśli wybierasz się na konferencję, rozmowę kwalifikacyjną bądź na inne, równie ważne spotkanie ubierz się w taki sposób, aby dopasować się do danej okoliczności. Wyrazisz przez to swój szacunek do osoby i miejsca, w którym się znajdujesz. Dodatkowo zawsze dostosuj swój ubiór do dress code’u panującego w biurze — najczęściej jest to informal dress code, jednak coraz częściej możemy spotkać się z opcją smart casual, czyli najluźniejszej z wersji ubioru w miejscu pracy (T-shirt lub mniej oficjalne spodnie).
- Savoir-vivre podczas wykonywania połączeń telefonicznych – pamiętaj o porach, w których najlepiej jest dzwonić do klienta, współpracownika czy innej, ważnej dla Ciebie osoby. Przyjmuje się, iż najlepsze godziny na wykonywanie połączeń zaczynają się od 8.00 do 21.00 najpóźniej. Jeśli jesteś w pracy, długie prywatne rozmowy zostaw na później po jej zakończeniu, a jeśli telefonujesz do kogoś w służbowej sprawie, przedstaw się i powiedz, w jakim celu dzwonisz. Dopełnij tego obowiązków również wtedy, gdy odbierasz telefon służbowy. Jeśli pracujesz w open space, uważaj na gromki, głośny śmiech lub głośny ton głosu.
- Powitanie i pożegnanie – według savoir-vivre, to wyżej postawiona osoba (szef, dyrektor) zawsze pierwszy podaje dłoń na przywitanie. W przypadku “ukłonu” pierwszy ruch należy do osoby zajmującej niższe stanowisko. „Witam” to zwrot, którego używa osoba starsza w stosunku do młodszej — w domyśle na niższym stanowisku. Jest to absolutna podstawa.
- Zwroty grzecznościowe w e-mailu – w większym skrócie: nie zaczynaj powitania od “witam” ani “dzień dobry”, jeśli wysyłasz wiadomość do szefa bądź przełożonego. Tak samo jest w przypadku zakończenia, zamiast “pozdrawiam” napisz “z poważaniem” lub “z wyrazami szacunku”.
- Bądź punktualny — zasady savoir-vivre w miejscu pracy i poza nim nakazują szacunek dla osób, które na Ciebie czekają. Zawsze bądź punktualny, jeśli jednak z przyczyn niezależnych od Ciebie nie możesz pojawić się na czas na spotkaniu, należy pamiętać, aby uprzedzić o tym fakcie jego członków. Tego nakazuje nie tylko kultura osobista, ale również szacunek dla czasu klienta bądź partnera biznesowego. Dbaj także o punktualność w miejscu pracy.
- Kulturalne spożywanie posiłków — może wydawać się to prozaiczne, ale zachowanie przy stole ma niezwykle istotne znaczenie zarówno w życiu prywatnym, jak i w życiu zawodowym. Spożywanie posiłków wskazane jest w firmowej kuchni. Pamiętaj, aby dbać o jej czystość — resztki jedzenia, sterty naczyń, nieumyte kubki nie pokazują firmy ani pracowników z najlepszej strony w przypadku niezapowiedzianej wizyty klientów bądź dyrektora.
A czy w Twojej pracy przestrzega się zasad savoir-vivre? Które z zasad savoir-vivre’u w pracy uważasz za absolutnie niezbędne? Czekamy na Twoją odpowiedź na Forum: https://www.gowork.pl/forum/zycie-zawodowe/savoir-vivre-w-pracy 🙂