Rozmowa rekrutacyjna – jak się do niej przygotować?

Poszukiwanie pracy to złożony proces, któremu często towarzyszy stres. Tym bardziej jeśli mowa o spotkaniu twarzą w twarz z rekruterem lub osobą odpowiedzialną za zatrudnienie najlepszego kandydata. Jak temu zaradzić, aby dobrze zaprezentować się na rozmowie i nie pozwolić by stres przejął nad nami kontrolę? Przeczytaj w dalszej części artykułu.

rozmowa rekrutacyjna

Czeka Cię rozmowa rekrutacyjna?

Gratulacje! Super jeśli dostałeś już na nią zaproszenie. Oznacza to, że Twoje doświadczenie i umiejętności są spójne z oczekiwaniami pracodawcy. Rozmowa rekrutacyjna jest jednym z kluczowych elementów całego procesu rekrutacyjnego. W wielu przypadkach właśnie po spotkaniu face to face jest podejmowana decyzja o zatrudnieniu.

Jak dobrze zaprezentować się na rozmowie rekrutacyjnej?

Rozwiązanie i odpowiedź na to pytanie jest proste: musisz się przygotować!

Sprawdź również jakich błędów nie popełniać na rozmowie rekrutacyjnej: Rozmowa kwalifikacyjna – 10 najczęściej popełnianych błędów

Od czego zacząć przygotowywanie do rozmowy do rekrutacyjnej?

Przeanalizuj kilka następujących punktów i staraj się zapamiętać jak najwięcej informacji. Sprawdzić się tu może również zrobienie notatki, do której łatwo będzie wrócić tuż przed rozmową:

  1. Ogłoszenie o pracę – odszukaj je i przeanalizuj punkt po punkcie, aby wiedzieć, jakie dokładnie są oczekiwania dotyczące tego stanowiska oraz co oferuje firma. Sprawdź ile posiadasz punktów stycznych, z iloma obowiązkami miałeś do czynienia, a z jakimi nie. Warto wówczas sprawdzić, choć w teorii, z czym może wiązać się zadanie. Jeśli np. nie miałeś do czynienia z danym programem internetowym, sprawdź w internecie do czego służy.
  2. Firmowa strona internetowa – odszukaj zakładkę “o nas”, odwiedź zakładkę “kariera”. Tam znajdziesz mnóstwo ważnych dla siebie informacji o misji, wizji, wartościach firmy. Te informacje pozwolą Ci znaleźć punkty styczne z Twoimi wartościami lub celami zawodowymi. Co więcej, warto się do nich odnosić podczas odpowiadania na pytania, dasz wtedy do wiadomości słuchaczowi na rozmowie, że pasujesz do organizacji. Zapoznaj się również z podstawowymi artykułami i produktami firmy by wiedzieć na czym polega ich działalność. Zweryfikuj czy prowadzą swojego bloga, jaką tematykę poruszają. Jest to dla Ciebie informacja, w jakiej dziedzinie są ekspertami.
  3. Social media – sprawdź czy firma posiada profil na facebooku, linkedinie, instagramie. Przeczytaj ostatnie posty, sprawdź, czy chwilą się jakimiś sukcesami, akcjami CSR (projekty społecznej odpowiedzialności biznesu), jak prezentują swoją firmę od środka. Możesz z tych treści wyciągnąć jaką organizacją jest firma, do której aplikowałeś, jaki styl preferuje, czy się angażuje, ilu pracowników zatrudnia.
  4. Inne źródła informacji o firmie – Poszukaj w sieci więcej informacji dotyczących firmy, w uzupełnieniu do tych z oficjalnej strony internetowej. Dodatkowe ciekawe informacje, publikacje, artykuły, profile pracowników firmy, doniesienia dziennikarskie, plotki na forach dyskusyjnych i wiele innych. Sprawdź portale opiniotwórcze takie jak GoWork.pl, by mieć również szersze informacje o pracodawcy. Przeczytaj opinie i sprawdź, czy pracodawca wchodzi o dialog z użytkownikami forum. Zdarzy się, że dana organizacja będzie posiadała negatywne opinie, warto więc się z nimi zapoznać, ale nie brać wszystkiego do serca. Niech one będą impulsem do zadania odpowiedniego pytania rekruterowi lub chęci weryfikacji treści danej opinii.

Sprawdź opinie o pracodawcy!

Nie daj się zaskoczyć pytaniem na rozmowie rekrutacyjnej

Celem rozmowy rekrutacyjnej jest bliższe poznanie kandydata, czy oprócz jego doświadczenia pasuje on do organizacji. Rekruterzy sprawdzają jak reagujesz na stres, czy faktycznie to, co wpisałeś w CV jest prawdą, w jakim stopniu potrafisz o tym opowiadać i w jaki sposób to robić. Na rozmowie rekrutacyjnej z pewnością zostaną zadane podstawowe pytania, które bardzo często się powtarzają.

  • Proszę powiedzieć coś o sobie i swoim doświadczeniu?
  • Które z wykonywanych dotychczas zadań sprawiały Ci największą satysfakcję?
  • Których zadań nie lubiłeś robić?
  • Co jest Twoją motywacją do zmiany pracy?
  • Czego oczekujesz od przyszłego pracodawcy?
  • Co jest Twoim największym sukcesem?
  • Co jest Twoją porażką?
  • Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?
  • Z jakim szefem chciałaby Pani/Pan pracować?
  • Co motywuję Cię na co dzień do wstania z łóżka?
  • Jaki posiada Pani/Pan okres wypowiedzenia?
  • Jakie ma Pani/Pan oczekiwania finansowe?

Więcej o tym jak odpowiadać na takie pytania:

Rozmowa kwalifikacyjna – najczęstsze pytania zadawane na spotkaniu

Rozmowa rekrutacyjna i pytania o doświadczenie

Podczas rozmowy rekrutacyjnej będą również padać pytania bardziej szczegółowe i dotyczące specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Warto trzymać się pewnej zasady odpowiadania na takie pytania, aby być konkretnym i nie rozgadywać się w danym temacie.

Dla przykładu rekruter może zadać następujące pytanie specjaliście ds. marketingu:

„Proszę opisz jedną możliwie kompleksową kampanię komunikacyjną którą stworzył/a Pan/Pani. Najlepiej taką, która przyniosła sukces.”

W odpowiedzi na takie pytanie skup się na kilku elementach takich jak:

  • Sytuacja
  • Zadania
  • Działania
  • Rezultat

Powracając do zadanego pytania, w swojej odpowiedzi przejdź przez wyżej wymienione elementy, a Twoja odpowiedź będzie maksymalnie konkretna i da największą wartość rekruterowi.

Opisz w jakiej sytuacji biznesowej się to działo, jakie było zadanie do wykonania, jakie konkretne działania, zadania Ty podjęłaś/ąłeś oraz jaki był końcowy rezultat całej kampanii i Twoich działań. Użyj konkretów robiących wrażenie, liczb, zakresu np. czas trwania, ilość ludzi w projekcie, ilość przetwarzanych danych, regionu, jakiego dotyczył projekt (lokalny, ogólnopolski, globalny) , itd. Jeżeli wystąpiły jakieś problemy i sprawnie to rozwiązałeś/eś, to wspomnij o tym. Nie przejmuj się jeżeli sam nie stworzyłeś takiej kampanii, opisz w niej swój udział.

Na dzień przed rozmową rekrutacyjną

Do tej pory skupiliśmy na szerszym przygotowaniu do rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli nadejdzie już dzień poprzedzający spotkanie sprawdź kolejne ważne kwestie:

  • Mail zapraszający na spotkanie – sprawdź dokładny adres spotkania oraz ile zajmie Ci dojazd. Zawsze warto wziąć poprawkę na korki, aby się nie spóźnić
  • Z kim będzie spotkanie – zapisz imię i nazwisko, bo może zdarzyć się, że będzie musiał podać je na portierni w biurowcu. Jeśli jest podany numer telefonu również go zapisz, gdybyś napotkał na problemy w dotarciu na odpowiednie piętro
  • Przygotuj swój strój na spotkanie
  • Zastanów się jakie pytania chcesz zadać na rozmowie. To jest bardzo ważny punkt! Pokazujesz wówczas, że Ci zależy. Jakie pytania zadać na rozmowie przeczytasz w artykule: Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa rekrutacyjna zawsze będzie wywoływać poczucie lęku i stresu, ale poprzez właściwe przygotowanie możesz je w maksymalny sposób zniwelować. Dlatego warto poświęcić na to trochę czasu, aby to spotkanie zakończyło się sukcesem i podpisaniem umowy.

Życzymy powodzenia!

Oceń artykuł
5/5 (3)