Reklama

Negatywne cechy charakteru na rozmowie kwalifikacyjnej – jak udzielić odpowiedzi? Przykłady i omówienie

Negatywne cechy charakteru w CV to coś, czego raczej powinno się unikać. Jednak prawdopodobnie nie będziesz w stanie ominąć trudnych pytań na rozmowie o pracę dotyczących Twoich negatywnych cech charakteru i słabych stron na stanowisku. Jak wyjść z opresji i udzielić odpowiedzi na takie pytania?

Negatywne cechy charakteru na rozmowie kwalifikacyjnej - klocki z napisem weakness i jedna piłka z napisem strenght

Pytanie o słabe strony pracownika wbrew pozorom pojawia się dość często na rozmowach kwalifikacyjnych. Świadomość poznania się na swoich słabych stronach jest bowiem uznawane za znaczny plus przemawiający na korzyść kandydata. Skoro wiesz, co można poprawić, tak naprawdę zostaje już tylko podjęcie rękawicy i przekłucie swoich słabych stron w mocne strony. W porównaniu do pracy, jaką trzeba włożyć w zaakceptowanie wad, ich naprawa to ta prostsza część procesu. Wielu osobom wydaje się, że rekruterzy chcą znać tylko mocne strony pracownika, jednak na rozmowie kwalifikacyjnej dużo rozmawia się również o słabych stronach. Dlaczego? Jak poradzić sobie z takim pytaniem? Jak przedstawić swoje słabe strony, tak aby bardziej przypominał mocne strony, a jednocześnie nie wypaść na zbyt pewnego siebie?

Negatywne cechy charakteru – lista

Nikt nie jest idealny. Nie wszystkie cechy charakteru człowieka jesteśmy w stanie poznać. Wiele z nich wychodzi na światło dzienne, dopiero gdy będą ku temu sprzyjające okoliczności. Praca jest właśnie takim miejscem, w którym doświadczamy sytuacji nowych, w których musimy wykazać się różnymi kompetencjami miękkimi. Dlatego też rekruterzy w ofertach pracy wyszczególniają, jakich kompetencji oczekują od pracownika. Nie zawsze ta sama cecha będzie wadą lub zaletą. Niektóre cechy charakteru w jednej pracy mogą stanowić wadę, a w innej zaletę. Wszystko zależy od stanowiska pracy. Już czytając samą treść oferty, możemy spróbować zdefiniować, jakie cechy mogą stanowić wadę. 

Jeśli w ofercie pracodawca uznaje za kluczowe takie cechy jak ambicja, komunikatywność, czy zorientowanie na cel, absolutne przeciwieństwo tych cech można uznać za wadę. 

Jednak na innych stanowiskach pracodawcy brak tych cech może już zupełnie nie przeszkadzać. Możemy wyszczególnić pewien zestaw uniwersalnych cech, które mogą być postrzegane jako negatywne cechy charakteru niezależnie od stanowiska pracy. To także cechy, które nie są pożądane w codziennym życiu, w kontaktach z innymi ludźmi. Do takich należy np.: 

  • hipokryzja; 
  • nieuczciwość; 
  • prokrastynacja
  • agresywność; 
  • arogancja; 
  • pesymistyczne podejście.

Negatywne cechy charakteru na rozmowie kwalifikacyjnej

Twoje negatywne cechy charakteru, czyli słabe strony to coś, o co może zapytać Cię każdy rekruter na dowolnej rozmowie kwalifikacyjnej. Kwestie tego typu porusza się wyjątkowo często, ponieważ to świetny sprawdzian na umiejętność radzenia sobie ze stresem i udzielania odpowiedzi na trudne pytania. Mimo to kandydaci nie przygotowują się do nich zbyt często, co rodzi problemy na wielu rozmowach o pracę i może negatywnie odbić się na całej rozmowie kwalifikacyjnej. Każda z osób ubiegających się o nową posadę powinna przygotować sobie przynajmniej dwie negatywne cechy charakteru i dopasować ją do nowego stanowiska. W jaki sposób?

Warto jeszcze raz przejrzeć ogłoszenie o pracę i zastanowić się nad zakresem wykonywanych obowiązków. Na tej podstawie będziesz w stanie określić, które negatywne cechy charakteru będą dość bezpieczne i nie dyskwalifikują Cię w wyścigu o pracę w nowej firmie. W dalszej części artykułu poznasz przykłady odpowiedzi dopasowanych do stanowiska.

Dlaczego rekruterzy pytają o negatywne cechy charakteru? 

Wbrew pozorom umiejętności miękkie są równie ważne, co twarde kwalifikacje. Dla przykładu, jeśli pracownik doskonale zna się na księgowości, lecz nie jest komunikatywny, to niekoniecznie poradzi sobie na stanowisku kadrowego. Pracownicy często zwracają się do działu HR z prośbą o pomoc choćby w kwestii dokumentacji, np. po zaświadczenie o zarobkach, które jest potrzebne do uzyskania kredytu. Poszukując więc odpowiedniego kandydata, rekruterzy patrzą na jego mocne i słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jednak rekruterzy sami są w stanie zdefiniować je w procesie rekrutacji. Pytają o nie kandydata, nie po to, aby uprzedził ich o swoich wadach, których mogą się w przyszłości spodziewać, lecz aby sprawdzić, czy jest świadom swoich wad. To także dobry test na zbadanie cudzych ambicji i pewności siebie. Jeśli ktoś nie dostrzega żadnych wad, może uchodzić za osobę zbyt pewną siebie, co także może zostać uznane za wadę. Takiego pracownika w przyszłości może spotkać lekcja pokory, gdy nie uda mu się zrealizować zadania ze względu na zbyt dużą wiarę we własne możliwości.

Czy negatywne cechy charakteru to wada?

Znajomość własnych cech charakteru jest dla pracodawcy istotna. Pozytywne cechy charakteru to coś, czym chętnie się chwalimy – chyba że jesteśmy nieśmiali. O negatywnych cechach charakteru nieproszeni nie informujemy. Pracownik, który zna swoje wady, wie, nad czym pracować. To oznacza, że może te wady brać pod uwagę podczas codziennych obowiązków. Wie, że nie jest idealny i czasem warto powierzyć zadania komuś innemu, kto może po prostu lepiej je wykonać ze względu na swoje kompetencje. Ponadto świadomość własnych wad napędza potrzebę rozwoju. Jeśli ktoś jest nieśmiały, to musi nad tym popracować, jeśli chce pracować np. jako specjalista do spraw public relations. Na tym stanowisku kontakt z ludźmi, często przed kamerą to podstawa.

Negatywne cechy charakteru – czy wpisywać słabe strony do CV?

Zdecydowana większość ekspertów radzi, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej być najbardziej szczerym, jak tylko się da. Głównym zadaniem osoby rekrutującej jest rozgryzienie kandydata na pracownika i określenie jego cech osobowości. Jeśli masz do czynienia z kimś, kto zawodowo zajmuje się oceną ludzi, możesz przypuszczać, że naprawdę się na nich zna. Dlatego wszelkie objawy nieszczerości i unikania odpowiedzi prawdopodobnie zostaną wyłapane, a Ty pokażesz się rekruterowi jako osoba niegodna zaufania. Dlatego mocne strony i słabe strony należy dokładnie przemyśleć i dopasować do swojego charakteru. Jak to wygląda w przypadku CV?

Negatywne cechy osobowości w CV

Stworzone curriculum vitae to nieco inna sytuacja. Oczywiście w dalszym ciągu warto postarać się o przekazanie tylko prawdziwych informacji, lecz negatywne cechy charakteru i rozmowa o swoich wadach to raczej element rozmowy o pracę. Dobrze zaprojektowane CV to dokument, który przedstawia suche fakty na temat pracownika. W sposób przejrzysty i zgodny z prawdą ukazuje jego wykształcenie, doświadczenie zawodowe i wybrane mocne strony pomagające zdobyć stanowisko. Tematyka osobowości i negatywnych cech charakteru powinna być poruszona na rozmowie kwalifikacyjnej na wyraźną prośbę rekrutera – nie warto pokazywać się w gorszym świetle, gdy nie jest to konieczne. Jednak pozytywnych cech charakteru nie warto ukrywać. Możesz nawiązać do nich na przykład w swoim liście motywacyjnym. Warto zobrazować sytuacje, w której musiałeś się nimi wykazać w poprzedniej pracy.

Negatywne cechy charakteru na rozmowie o pracę – przykłady

Przyjmijmy, że spełnił się ten gorszy scenariusz i rekruter pyta z zaciekawieniem o słabe strony charakteru. Jeśli czytając ten artykuł, skusisz się na odegranie takiej scenki zauważysz, że udzielenie dobrej odpowiedzi bez wcześniejszego przygotowania graniczy z cudem. Improwizacja większości osób kończy się długą niezręczną ciszą i odmową udzielenia odpowiedzi lub podaniem jednej cechy, którą rekruter słyszał już setki razy. A zatem, jak zadbać o przyszłe rozmowy i przygotować się krok po kroku do pytania o słabe strony podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

  1. Zastanów się i wybierz 3 negatywne cechy charakteru, które możesz poprzeć przykładem z życia codziennego lub pracy.
  2. Po wybraniu swoich słabych stron postaraj się wczuć w sytuację osoby rekrutującej i pomyśl, czy chciałbyś / chciałabyś zatrudnić osobę o takich cechach.
  3. Zastanów się nad każdą z negatywnych cech charakteru, wertując dokładnie ogłoszenie o pracę wystawione przez rekrutera. Czy któraś z nich może przeszkadzać na przyszłym stanowisku?
  4. Sięgnij głęboko w odmęty pamięci i pomyśl, jak udało Ci się z nimi poradzić? Jeśli się nie udało, to co robisz w tym kierunku?

Mocne i słabe strony – jakie wady wymienić?

W pytaniu o mocne i słabe strony niewielu ma problem z wymienieniem tych mocnych. Jednak jak poradzić sobie z drugą częścią tego pytania? Warto skupić się na swoich słabych stronach, które z punktu widzenia rekrutera nie będą przeszkadzały w wykonywaniu codziennych obowiązków, a w wielu przypadkach mogą nawet znacznie pomóc. Co więc wymienić? Może to być:

  • nadmierna skrupulatność,
  • dążenie do perfekcjonizmu,
  • stres przed wystąpieniami publicznymi,
  • trudności sprawiane przez kontakty międzyludzkie (w pracach ukierunkowanych na pojedyncze wykonywanie zadań to nie problem),
  • poświęcanie największej uwagi najważniejszemu projektowi,
  • duże skupienie na detalach,
  • przywiązanie do organizacji.

Możesz przykładowo pochwalić się negatywnymi cechami charakteru, które w umiarkowanym stopniu tworzyłyby zalety. Pozytywne i negatywne cechy może rozróżniać jedynie intensywność, w jakiej się z nimi utożsamiasz.

Warto jednak wiedzieć, że słabe strony należy dopasować do konkretnego stanowiska. To, co może nie przeszkadzać w jednej pracy, może okazać się znaczącą przeszkodą w innej. Istnieją profesje, które nie wiążą się z koniecznością wystąpień publicznych, jednak w przypadku prezentera lub konferansjera, częsty strach przed takimi zadaniami będzie wadą nie do przejścia.

Mocne i słabe strony – dlaczego są tak istotne?

Mocne i słabe strony są elementem obowiązkowym większości rozmów kwalifikacyjnych. Jednak z pewnością wielu kandydatów zastanawia się, jaki jest cel poruszania tej kwestii w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Przecież każdy potencjalny pracownik może podać mocne strony charakteru niezgodne z prawdą, a słabe strony pracownika raczej nie zachęcają do zatrudnienia, więc dlaczego ktoś miały sam sobie szkodzić? Jednak geneza umiejętności wskazania swoich mocnych i słabych stron jest bardzo istotna. Świadczy bowiem o samoświadomości kandydata, odpowiedzialnym podejściu do tematów pracowniczych i świadomym budowaniu kariery.

Znaczenie cech w rekrutacji

Umiejętność pracy zespołowej, umiejętność zarządzania zespołem, zdolności negocjacyjne, zdolność analitycznego myślenia, szybkie podejmowanie decyzji lub umiejętność pracy w stresie to najczęściej podawane punkty mocnych stron. Jak zatem wybrać kandydata spośród kilku, którzy podają te same mocne strony? Rozróżnieniem mogą okazać się złe cechy charakteru. Dla rekruterów są one uzupełnieniem mocnych stron i pokazują, że jesteś świadomy swoich wad.

Przemyślane i odpowiednio dobrane mocne i słabe strony objawiające się w środowisku pracy należy także poprzeć prawdziwymi przykładami z poprzednich miejsc pracy. Dzięki temu, opowiadając o swoich mocnych stronach, można także przemycić kilka historii, które zakończyły się sukcesem. Doświadczony rekruter doskonale wie także, czy przedstawione cechy mogą okazać się słabymi stronami na danym stanowisku, czy może wręcz odwrotnie.

Słabe strony charakteru – przykład programisty komputerowego

Rozwiązanie problemu przedstawienia negatywnych cech osobowości może ułatwić pewien przykład. Wyobraź sobie, że jesteś zapalonym programistą i starasz się o posadę w renomowanej firmie na takie stanowisko.

  • Trzy negatywne cechy charakteru – stres podczas wystąpień publicznych, poświęcanie zbyt wielu godzin na siedzenie przy komputerze, niechęć do zmiany otoczenia.
  • Czas na poparcie słabych stron przykładami – mimo przygotowywania prezentacji na studiach na najwyższym poziomie miałeś / miałaś problem z przedstawianiem efektów przed publicznością. Jeśli chodzi o siedzenie przed komputerem, potrafisz wciągnąć się we własne projekty lub grę komputerową, zapominając, że już 3 nad ranem. Niechęć do zmian? W poprzedniej pracy, mimo kiepskiej atmosfery unikałeś zmian jak ognia.
  • Pora zamienić wady w zalety – przygotowanie prezentacji na wysokim poziomie jest świetną umiejętnością, a praca programisty nie wymaga przecież przebojowości i zabawiania tłumów. Siedzenie przed komputerem po nocach? Programista, który interesuje się komputerami i tworzy własne projekty to skarb! Niechęć do zmian w otoczeniu? To nawet lepiej, pozyskanie dobrego programisty to ogromny wydatek i dobrze, jeśli nowy pracownik nie zmieni pracy w ciągu kilku następnych miesięcy.
Oceń artykuł
4.5/5 (8)