Błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, których lepiej nie popełniać!

Błędy na rozmowie kwalifikacyjnej mogą przekreślić szanse nawet najbardziej doświadczonego kandydata. Sprawdź, na co zwracają uwagę osoby rekrutujące i poznaj kilka najbardziej popularnych błędów popełnianych przez kandydatów na pracownika.

najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Masz bogate doświadczenie, świetne studia i dobrze napisane CV, a mimo to nikt nie odpowiedział po ostatniej rozmowie o pracę? Może popełniasz błędy na rozmowie kwalifikacyjnej? Wielu kandydatów nie zdaje sobie sprawy, że przygotowanie do rozmowy o pracę jest tak samo ważne, jak poprawnie napisane curriculum vitae. Wstępne zaakceptowanie Twoich kwalifikacji zawodowych to sygnał, że pracodawca jest zainteresowany zatrudnieniem Cię w swojej firmie. Jednak zazwyczaj to podczas rozmowy o pracę zapada ostateczna decyzja. Zatem, jak to się stało, że mimo dobrego CV nie zaproszono Cię na okres próbny? Może pytanie o zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej było niewłaściwe? Twoja pewność siebie została przed wejściem frontowym firmy? Dowiedz się, co mogło pójść nie tak i poznaj najczęściej popełniane błędy podczas rozmowy z osobą rekrutującą. Dzięki temu zaczniesz przeglądać oferty pracy, nie bojąc się o wynik rekrutacji.

Błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej – nigdy ich nie popełniaj

Niestety, najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej to jednocześnie takie, które już na samym początku mogą przekreślić Twoje szanse na pracę marzeń. Każda osoba starająca się o angaż powinna zdawać sobie sprawę z tego, że rekruterzy wyrabiają sobie opinię na jej temat już w ciągu pierwszych kilku sekund spotkania. Spóźnienie się lub nieodpowiedni ubiór mogą sprawić, że przedstawisz się jako osoba nieprofesjonalna, która może popełniać te błędy także w przyszłej pracy.

Spóźnienie

Pierwszy błąd, jaki przychodzi do głowy to spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną. Nie zrobisz dobrego wrażenia na rekruterze, jeśli spóźnisz się już na pierwsze spotkanie. To może źle świadczyć o twoim podejściu do obowiązków i ogólnym profesjonalizmie. Bez podania naprawdę ważnego powodu możesz przekreślić swoje szanse na zatrudnienie. Czasami lepiej przełożyć termin spotkania, jeśli wiesz, że istnieje możliwość przyjścia po czasie.

Nieodpowiedni strój

Teoretycznie sprawa jest oczywista, jednak warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim nie wypada ubrać się nieelegancko. Nawet jeśli przyszły przełożony założy sportowy strój albo w firmie nie obowiązuje dress code. Może nie trzeba ubierać się jak na wesele, ale jednak wyprasowana koszula i schludny wygląd to podstawa. Jedynym wyjątkiem jest wyraźne zaznaczenie, że spotkanie odbędzie się w strojach nieformalnych.

Błędy popełniane na rozmowie kwalifikacyjnej – braki w przygotowaniu

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą się zdarzyć nawet najbardziej doświadczonym pracownikom. Niektórych z nich po prostu nie da się uniknąć, jednak większość wynika z braku wcześniejszego przygotowania. Pamiętaj, że rozmowa z osobą rekrutującym może być Twoim największym atutem sprawiającym, że dostaniesz pracę nawet bez bogatego CV. Praca nad opanowaniem stresu, zdobycie informacji o pracodawcy i wykluczenie błędów z dziedziny savoir-vivre mogą kilkukrotnie zwiększyć Twoje notowania w oczach rekrutera.

Braki w przygotowaniu się

Na pewno chcesz udowodnić swój profesjonalizm. Nie będzie to możliwe, jeśli w żaden sposób nie przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przede wszystkim przeczytaj coś o firmie zapraszającej cię na spotkanie. To minimum, o jakie każdy powinien zadbać. Przygotuj też notatnik, długopis i kopię CV, niech przyszły pracodawca wie, że traktujesz rekrutację poważnie i przygotowałeś się jak należy.

Rozmowa kwalifikacyjna opanowana przez stres

Oczywiście w sytuacji stresogennej każdy człowiek reaguje inaczej. Odczuwanie stresu jest trudne do opanowania, ale najważniejsze, to nie pozwolić mu przejąć kontroli. To właśnie wtedy popełniamy najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej, których zazwyczaj staramy się unikać. Nawet jeśli jesteś bardzo zdenerwowany, po prostu udawaj. Każdy rekrutujący wie, że kandydaci są zestresowani, więc mogą wykorzystać to jako formę testu. Jeśli przyszły pracownik potrafi opanować emocje, jest spora szansa, że w pracy też będzie sobie z nimi radził.

Ciągłe zerkanie na telefon

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie powinno się okazywać znudzenia bądź zniecierpliwienia. Całą uwagę należy poświęcać swojemu rozmówcy, utrzymując z nim kontakt wzrokowy. Bawienie się telefonem i spoglądanie na zegarek jest wyjątkowo złym pomysłem, świadczącym o braku wychowania i zainteresowania rozmową.

Błędy popełniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej – jakich odpowiedzi unikać?

Osoby rekrutujące potrafią zadawać pytania, które mają zbić z tropu kandydata i sprawdzić, jak radzi sobie w stresujących sytuacjach. Błędy w rozmowie kwalifikacyjnej to bardzo często efekt zaskoczenia, który wynika z nieodpowiedniego przygotowania odpowiedzi. Oczywiście nie można przygotować się na każdą ewentualność, ale najczęściej popełniane błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto wyeliminować.

Rozwodzenie się nad wadami byłego pracodawcy

Pytanie o poprzednią pracę jest wysoce prawdopodobne. Chęć poznania powodów zmiany pracy nie jest dobrą okazją do wieszania psów na byłym pracodawcy. Nie warto przedstawiać siebie jako osoby lubiącej konflikty, czy mającej negatywny wpływ na atmosferę w zespole. Takie pytanie jest dobrą okazją do zaprezentowania siebie jako kogoś, kto szuka rozwoju i ma dobrą opinię na temat przyszłego miejsca zatrudnienia.

Unikanie odpowiedzi

W pierwszej kolejności usuń ze swojego słownika zwrot “nie wiem”. Na wszystkie zadawane pytania staraj się odpowiadać wyczerpująco i zgodnie z prawdą. Istnieje szansa, że część z nich Cię zaskoczy, ale nie warto się poddawać i dać zbić z tropu. Nawet jeżeli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie, staraj się wybrnąć i pokaż, że jesteś osobą kreatywną.

Rozmowa kwalifikacyjna – zbyt luźny styl

To prawda, na rozmowie o pracę nie powinno się siedzieć sztywno jak tyczka, ale zbytnie rozluźnienie może być źle postrzegane. Zbyt ostre żarty, przeklinanie albo zagłębianie się w swoją sytuację życiową nie świadczy o profesjonalizmie.

Przekręcanie faktów

W życiu nie warto kłamać. Rozmowa rekrutacyjna nie jest wyjątkiem i wypada dbać o szczerość już na poziomie CV. Każda informacja zawarta w dokumentach aplikacyjnych może zostać zweryfikowana. Błędy na rozmowie kwalifikacyjnej związane z kłamstwem mogą skreślić Twoją kandydaturę już na samym początku.

Nietrafione wymagania zarobkowe

Nie jest to błąd, który całkowicie dyskwalifikuje Twoje starania, ale przed rozmową o pracę warto sprawdzić przeciętne zarobki na tym stanowisku. Zbyt niskie oczekiwania mogą utrudnić osiągnięcie dobrej wypłaty w przyszłości. Z kolei wygórowane warunki finansowe zwiększą ryzyko, że zostanie wybrany kandydat o nieco niższych wymaganiach.

Chcesz obliczyć wysokość oczekiwanego wynagrodzenia w kwocie brutto i netto? Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń!

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora