Jak odpowiedzieć na pytanie o zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej? Odpowiedź jest znacznie mniej oczywista, niż Wam się wydaje. Według milionera i autora bestsellerowych poradników zawodowych, to najczęściej popełniane błędy podczas rozmowy o pracę! Przeczytajcie nasz tekst i dowiedzcie się, jak skuteczniej negocjować wynagrodzenie w nowej firmie.
Pytanie o zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej: nie daj się zaskoczyć!
Jak odpowiedzieć na pytanie ile chce zarabiać?
Ramit Sethi to milioner, który lubi dzielić się swoją wiedzą na temat finansów. Jego bestsellerowe poradniki zawodowe sprzedają się “na pniu”, a szkolenia z serii “Nauczę Cię, jak być bogatym” przyciągają rzesze Amerykanów. Ekspert wypowiadał się dla takich gigantów jak The New York Times, The Wall Street Journal, CNBC, Fox Business czy CNN. Teraz i Wy możecie skorzystać z jego porad dotyczących tego, jak negocjować wynagrodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Zdaniem milionera istnieje kilka błędów, które mamy skłonność powtarzać podczas rozmowy o zarobkach, a których łatwo możemy uniknąć. Jak więc odpowiedzieć na pytanie o zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej tak, aby w przyszłości móc śmiało planować zagraniczne wakacje i jadać na mieście?
Według Sethiego błędy na rozmowie kwalifikacyjnej się zdarzają, ale pierwszym i najpoważniejszym jest zdradzanie rekruterom wysokości swojego obecnego wynagrodzenia. – Pytają Was o to tylko dlatego, żeby móc zaproponować Wam jedynie odrobinę więcej pieniędzy, niż zarabiacie w tej chwili. Dlatego na pytanie o oczekiwaną wysokość wynagrodzenia lepiej odpowiedzieć wymijająco, bez podawania konkretnych kwot – tłumaczy Sethi. Przykładowa odpowiedź? “Z pewnością znajdziemy kwotę satysfakcjonującą obie strony”.
Rozmowa kwalifikacyjna – pytanie o zarobki. Jak odpowiedzieć?
Co w sytuacji, gdy rekruter jednak naciska? Asertywnie zostać przy swojej odpowiedzi. – Wystarczy powiedzieć, że nie czujemy się komfortowo, zdradzając wysokość naszej pensji i czy rekruter ma do nas jeszcze jakieś pytania. Pamiętajcie, pytanie o zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej świadczy o tym, że na to stanowisko został przewidziany jakiś budżet i rekruter robi wszystko, aby go nie przebić. Właśnie po to chce poznać wysokość waszych obecnych zarobków – tłumaczył milioner.
Chcesz zarabiać więcej? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl!
Rozmowa kwalifikacyjna i zarobki: nigdy nie podawaj przykładowej kwoty!
Kolejnym błędem podczas rozmowy kwalifikacyjnej i pytania o zarobki ma być podawanie przykładowej kwoty, jaką chcielibyśmy zarabiać. – To robota rekrutujących Was osób, a nie Wasza i pierwsza propozycja powinna wyjść od nich. Podając pierwszą kwotę samodzielnie, często sami pozbawiacie się szansy, aby zarabiać więcej – wyjaśniał Ramit. Milioner radzi także zachować dla siebie fakt, że drugą propozycję pracy dostaliśmy od firmy o przeciętnej reputacji. – Kiedy pytają Was, czy macie jeszcze jakieś inne propozycje pracy, chcą wiedzieć, z kim o Was konkurują. Dlatego nigdy nie zdradzajcie nazwy firmy, jeśli nie jest większa i bardziej prestiżowa. Wystarczy, że ogólnikowo potwierdzicie, że to nie Wasza jedyna propozycja pracy.
Rozmowa kwalifikacyjna: pytanie o zarobki a stres
Milioner radzi także, abyście, kiedy podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest mowa o zarobkach nie zadawali pytań zamkniętych, na które można odpowiedzieć jedynie “tak” lub “nie”. – Starajcie się nie zadawać pytań w takiej formie. Lepiej od “Zaproponowaliście mi 3 tys. zł miesięcznie, czy możecie zapłacić mi 4 tys.?” zabrzmi “Wasza oferta 3 tys. zł miesięcznie to świetny start. Co możemy zrobić, aby podnieść tę kwotę do 4 tys.?” – tłumaczył Sethi.
Sethi od lat uczy ludzi, jak piąć się po szczeblach kariery i prowadzić rozmowy kwalifikacyjne tak, aby odnieść jak największy sukces – przede wszystkim finansowy. Co uważa za najgorszą odpowiedź na pytanie o zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej? Okazuje się, że… kłamstwo.
– Nie ma nic gorszego od kłamstw podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie mówcie, że macie inną, lepszą ofertę, jeśli jej nie macie. Nie podawajcie zawyżonej kwoty obecnego wynagrodzenia, tylko żeby dobić targu i zacząć zarabiać więcej. Kłamstwo podczas rozmowy kwalifikacyjnej ma krótkie nogi, a managerowie w firmach często się znają. Nie obiecujcie rzeczy, których nie jesteście w stanie dostarczyć. Jeśli nie posiadacie jakichś umiejętności, nie mówcie, że tak jest. Podczas negocjacji ważna jest uczciwość, transparentność i asertywność – podkreślał milioner. To pomoże uniknąć stresu podczas rozmowy rekrutacyjnej!
Najlepsze sposoby na przygotowanie się do pytania o wynagrodzenie
Rozmowa o wynagrodzeniu to jeden z kluczowych momentów każdej rekrutacji w 2024 roku. Aby odpowiednio przygotować się do tego pytania, warto dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania finansowe, biorąc pod uwagę specyfikę branży i lokalnego rynku pracy. Rozważ przygotowanie odpowiednich argumentów uzasadniających Twoje żądania płacowe.
Warto również poznać zakres wynagrodzeń na podobnych stanowiskach. Taka wiedza pomoże Ci wyjść z rozmowy kwalifikacyjnej z poczuciem, że uzyskałeś odpowiednią propozycję wynagrodzenia. Świadomość tego, jakie są realne widełki płacowe, pomoże w negocjacjach.
Co odpowiedzieć na pytanie o zarobki: przykłady gotowych odpowiedzi
W 2024 roku sztuka negocjacji płacowych opiera się na konkretach i jasnych odpowiedziach. Gdy pytanie o zarobki padnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ważne jest, aby odpowiadać pewnie, ale też elastycznie. Możesz powiedzieć np.: „Na podstawie moich kwalifikacji i doświadczenia, oczekuję wynagrodzenia w przedziale X-Y PLN. Czy takie widełki mieszczą się w budżecie tego stanowiska?”
Inną strategią jest zadanie pytania o to, jakie wynagrodzenie przewiduje pracodawca. Możesz odpowiedzieć w sposób dyplomatyczny, pytając: „Jakie wynagrodzenie przewidujecie dla osoby na tym stanowisku?”. Taka odpowiedź pozwala na pozostawienie otwartej przestrzeni do negocjacji.
Komentarze
Ekspert GoWork - Forum
A Ty w jaki sposób radzisz sobie z pytaniem o zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej? Czy myślisz, że zamieszczanie widełek wynagrodzenia w każdym ogłoszeniu o pracę byłoby dobrym rozwiązaniem? Zajrzyj koniecznie na nasze Forum i podziel się swoim zdaniem! 🙂
KLIKNIJ TUTAJ: Pytanie o zarobki na rozmowie o pracę – Forum