Jak walczyć ze stresem na rozmowie o pracę? Kilka skutecznych sposobów na tremę

Rozmowa kwalifikacyjna jest jedną z najbardziej stresujących spotkań, podczas których wystawiamy się na ocenę innych ludzi oraz walczymy o możliwość zatrudnienia w danej firmie. Sprawdź, jak poradzić sobie ze stresem podczas rozmowy o pracę i zrobić pozytywne wrażenie na pracodawcy.

stres rozmowa o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna a stres

Większość osób odczuwa stres już na samą myśl o zbliżającej się rozmowie rekrutacyjnej. Jest to normalna reakcja organizmu na sytuację, która jest dla nas pewnym wyzwaniem. Pamiętajmy jednak, że pojawiające się w nas ogólne napięcie to żaden powód do wstydu. Jeśli potrafimy nad nim zapanować, może posłużyć nam on jako dodatkowy motywator do działania i mobilizacja do walki na swoją korzyść.

Niekiedy jednak stres jest na tyle duży, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie możemy zapanować np. nad chwiejnym głosem, suchością w gardle, trzęsącymi się dłońmi, szybkim biciem serca czy nagłą pustką w głowie i brakiem odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie zadane przez rekrutera. Sztuką jest opracować własne metody działania w stresujących sytuacjach i przestać nieudolnie walczyć z gromadzącym się w nas napięciem, tylko po prostu go zaakceptować.

Pamiętaj również, że większość pracodawców uznaje twój stres za wiadomość, że zależy ci na danej pracy. Jednak w sytuacji, gdy zaczyna cię on przerastać, nie jesteś w stanie w pełni przekazać rekruterowi swoich kompetencji i wiedzy. Przez co może nie odbić się to dobrze na twojej ocenie końcowej. Sprawdź więc, jak poradzić sobie ze stresem na rozmowie o pracę.

Jak poradzić sobie ze stresem na rozmowie o pracę? Kilka wskazówek

Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej dotyka praktycznie każdego z nas. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka skutecznych porad, które pomogą ci zapanować nad tremą i zachować jasny umysł w trakcie spotkania.

  • Przygotuj się

Jeśli dobrze przygotujesz się na spotkanie, będziesz bardziej spokojny i opanowany. Wiedza, którą przyswoisz przed rozmową, da ci pewność, że nie musisz stresować niezręczną ciszą lub zakłopotaniem podczas zadanego ci pytania przez rekrutera. Dlatego wcześniej zapoznaj się z pytaniami, które może ci on zadać i przygotuj swoją odpowiedź. Ponadto przyjedź wcześniej na spotkanie (bądź najlepiej 10 minut przed rozmową w biurze) i przyszykuj wszystkie potrzebne dokumenty. Sprawdź: Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi pojawiające się najczęściej

  • Doceń siebie!

Jeśli otrzymałaś/eś zaproszenie na spotkanie o pracę, to znaczy, że zrobiłaś/eś dobre pierwsze wrażenie i wydajesz się spełniającym wymagania kandydatem. Przechodząc dalej, rekruter chciałby poznać cię bliżej i sprawdzić, że rzeczywiście wszystko się zgadza i co masz jeszcze do zaoferowania. Dlatego nabierz większej pewności siebie, uwierz w swoje siły i spróbuj przekonać go do swojej racji. Sprawdź: Jak być pewniejszym siebie na rozmowie kwalifikacyjnej? Ponadto zdaj sobie sprawę z tego, że zarówno ty, jak i rekruter macie pełne prawo do zadawania pytań i decyzji o tym, czy będzie wam się dobrze współpracować.

  • Pozwól sobie na chwilę namysłu

Kiedy rekruter zada ci pytanie, nie musisz udzielić mu natychmiastowej odpowiedzi. Masz prawo się zastanowić, odetchnąć i zebrać myśli.

  • Zacznij myśleć pozytywnie, odtrąć złe skojarzenia

Spotkanie o pracę wbrew pozorom nie jest niczym strasznym. Zarówno tobie, jak i pracodawcy zależy na wspólnym porozumieniu i miło przebytej rozmowie. Potraktuj to jako wyzwanie możliwe do osiągnięcia. Przypomnij sobie swoje sukcesy i skup się na tym, aby dać z siebie wszystko.

Powodzenia!

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora