Reklama

Przerwa w zatrudnieniu: jak mówić o tym na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przerwa w zatrudnieniu, czyli tak zwana luka w CV może mieć różne przyczyny. Warto jednak, abyś na rozmowie rekrutacyjnej nie próbował tego zatuszować. Pracodawca może to bardzo szybko zweryfikować. Sprawdź, jak mówić o przerwie w zatrudnieniu i korzystnie zaprezentować się na spotkaniu o pracę.

Przerwa w zatrudnieniu
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_109441549_kobieta-wype%C5%82nia-formularz-cv-na-drewnianym-stole-zbli%C5%BCenie.html

 

Luka w CV: jak mówić o przerwie w zatrudnieniu?

Skąd bierze się luka w CV? Istnieje wiele powodów, przez które powstaje przerwa w zatrudnieniu. Może być ona związana z chorobą, opieką nad dziećmi, czy długim okresem poszukiwania pracy. Na wiele czynników często nie mamy wpływu, a głównie wynikają one z sytuacji prywatnej, o której nie chcemy opowiadać na rozmowie rekrutacyjnej. Chyba że jest to luka w CV z powodu choroby, którą można w miarę „zgrabnie” wytłumaczyć na spotkaniu.

Zastanawiasz się, jak napisać CV, aby wzbudzić zainteresowanie na rynku pracy? O czym warto napisać, a co odrzucić? Zajrzyj do naszego bloga GoWork.pl!

Pamiętaj, jeśli otrzymałeś zaproszenie na spotkanie o pracę, a w twoim życiorysie zawodowym znajduje się tak zwana luka w CV, nie obawiaj się szczerze odpowiedzieć na pytanie pt. „skąd ta przerwa w zatrudnieniu?”. Jeśli skłamiesz, przyszły pracodawca może to bardzo szybko zweryfikować. Ponadto specjaliści z obszaru HR mają odpowiednią wiedzę, dzięki której z łatwością potrafią wyczytać z ruchów ciała, mimiki twarzy bądź tonu głosu, czy jesteś wobec nich prawdomówny. Więc jeśli okaże się, że nie do końca jesteś wobec nich szczery i tuszujesz niektóre fakty, takie zachowanie może nie wypaść na twoją korzyść przez co, mimo odpowiednich kwalifikacji, rekruter oceni cię, jako osobę miało wiarygodną i niegodną zaufania. A to, w przypadku przyszłego pracownika, jest bardzo ważne, any była to osoba słowna, skrupulatna i skupiona na swoich zawodowych celach. Dlatego też warto jeszcze przed rozmową zastanowić się, jak odpowiednio wytłumaczysz lukę w CV. Podpowiadamy jak to zrobić i jak skutecznie i profesjonalnie wytłumaczyć przerwę w zatrudnieniu.

Jak wytłumaczyć lukę w CV? Postaw na szczerość!

Wiele osób szukających pracy stara się zatuszować przerwy w zatrudnieniu, wydłużając np. okres współpracy z ostatnim pracodawcą lub dodając sobie fikcyjny okres zatrudnienia w innej firmie. Takie działanie może być bardzo szkodliwe! Jak tłumaczyć dużą lukę w CV? Przede wszystkim nie próbuj zmieniać informacji zawartych w swoim życiorysie zawodowym. Wiedz, że kiedy kłamstwo w CV wyjdzie na jaw, zostaniesz bezapelacyjnie odrzucony z listy potencjalnych kandydatów na dane stanowisko pracy. Pracodawca musi wiedzieć, że jesteś osobą wiarygodną, w innym wypadku nie będzie chciał rozpoczynać z Tobą żadnej współpracy.

Luka w CV: jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu?

Jeśli miałaś/eś do czynienia z poniżej wymienionymi przyczynami związanymi z luką w CV, zapoznaj się z naszą propozycją ich konstruktywnego wyjaśnienia:

  • Przerwa w zatrudnieniu przez redukcję etatu

Jeśli Twoje ostatnie zatrudnienie zostało przerwane przez redukcję etatów, nie powinieneś martwić się tym, że rekruter nie będzie chciał nawiązać z tobą żadnej współpracy. Redukcja etatów nie jest bezpośrednią przyczyną związaną z niewywiązywania się ze swoich obowiązków, złym sprawowaniem czy mało efektywną pracą. Ważne, abyś na rozmowie rekrutacyjnej konkretnie wyjaśnił, co robiłeś w czasie swojej przerwy w zatrudnieniu. Jeśli rozpocząłeś kursy uzupełniające swoje wykształcenie, udzielałeś się jako wolontariusz lub rozwijałeś swoje zainteresowania i korzystałeś z okazji na aktywny wypoczynek, śmiało o tym wspomnij!

  • Luka w życiorysie ze względu na długi okres poszukiwania pracy

Każdy dobrze zdaje sobie sprawę, że proces poszukiwania zatrudnienia nie należy do najłatwiejszych. Jest to niestety uzależnione od na przykład sytuacji na rynku pracy czy w konkretnej branży, naszych kompetencji czy rekrutacji składającej się z wielu etapów i ostatecznie kończącej się fiaskiem. Jeśli więc rekruter spyta cię o daną lukę w CV, nie miej obaw, że uzna cię on jako osobę mało kompetentną czy pewną siebie. Na swoją obronę możesz również powiedzieć, w jaki sposób produktywnie spędziłeś ten czas, na przykład dokształcałeś się w kierunku danej specjalizacji korzystając z różnych kursów lub szkoleń czy świadczyłeś pracę jako freelancer, zdobywając różne zlecenia.

  • Luka w CV z powodu choroby

Jeśli w ostatnim czasie mocno chorowałaś/eś, nie bój się o tym wspomnieć. Nie musisz jednak wchodzić w szczegóły. Podstawowe informacje w zupełności wystarczą, aby wytłumaczyć przerwę w zatrudnieniu. Możesz również przypomnieć, że jesteś już w pełni sił do rozpoczęcia nowej pracy.

  • Duża luka w CV z powodu opieki nad członkami rodziny/dziećmi

Wiele osób rezygnuje z pracy z powodu narodzin dziecka lub obowiązku zaopiekowania się członkiem rodziny z niepełnosprawnością. Chce i jednocześnie musi poświęcić im cały swój czas. Pamiętaj, że jest to całkowicie zrozumiała sytuacja i nie ma żadnego powodu do wstydu. Warto jednak, abyś w swoim CV jak i na rozmowie kwalifikacyjnej wspomniał, że twoje dzieci lub osoba, którą się zajmowałaś/eś nie wymaga już opieki lub jest ktoś inny, kto robi to za ciebie. Powiedz, że  pomimo przerwy w zatrudnieniu teraz jesteś już gotowy do rozpoczęcia nowej pracy. Nie zapomnij o wyrażeniu swojej chęci, motywacji i zaangażowania w nowe służbowe obowiązki.

  • Roczna luka CV z powodu podróży

Przerwa w zatrudnieniu z powodu długiej podróży? Osoby z ciekawymi zainteresowaniami są bardzo atrakcyjne dla pracodawców na rynku pracy. Na rozmowie kwalifikacyjnej wspomnij jednak o tym, w jaki sposób dana podróż przyczyniła się do twojego samorozwoju, czego się na niej nauczyłaś/eś oraz jakie wyniosłeś z tego wnioski.

Szukasz pracy? Chcesz zarabiać więcej? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Oceń artykuł
4/5 (2)