Rozmowa kwalifikacyjna – jak ją przeprowadzić?

Rozmowa kwalifikacyjna z punktu widzenia osoby rekrutującej to duża odpowiedzialność. Osoby pracujące w działach HR mają dużą wiedzę na temat ich przeprowadzania. Jednak czasami zdarza się, że rozmowę musi przeprowadzić osoba bez większego doświadczenia.

rozmowa o pracę
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna jest najczęściej pierwszym kontaktem kandydata z firmą. Nie tylko zaproszony na spotkanie powinien zadbać o pierwsze dobre wrażenie. Osoba rekrutująca i sama rozmowa o pracę są wizytówką firmy. Właśnie dlatego trzeba postarać się o jak najbardziej profesjonalne przygotowanie do jej przeprowadzenia.

Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej – dlaczego jest tak ważne?

Od czego zacząć?

Przestudiować ogłoszenie o pracę

W przypadku dużej ilości ogłoszeń dotyczących różnych stanowisk trzeba mieć pewność, co zawierało ogłoszenie, na które odpowiedziała osoba zaproszona na spotkanie. Dzięki znajomości wymagań, jakie stawia konkretne stanowisko, uniknie się zadawania kandydatowi złych pytań.

Zapoznać się z CV kandydata

Dzięki wiedzy na temat CV można przygotować pytania najbardziej pasujące do umiejętności rozmówcy. Dodatkowo rekruter wykazujący się znajomością treści curriculum vitae pokazuje profesjonalizm i faktyczne zainteresowanie kandydatem.

Przemyśleć i zanotować pytania rekrutacyjne

Nie warto układać pytań dotyczących tylko i wyłącznie doświadczenia zawodowego. Dobre CV zawiera już wszystkie suche fakty na temat kandydata, a rozmowa o pracę jest najlepszym sposobem na określenie jego kompetencji i cech charakteru. Doświadczenie jest ważne, ale to umiejętności miękkie pokazują potencjał, jaki drzemie w przyszłym pracowniku.

Wysłać wiadomość przypominającą

Dobrą praktyką jest mail bądź sms zawierający wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spotkania. Trzeba przyjmować, że jest to jedna z kilku rozmów kwalifikacyjnych kandydata. Wypada ułatwić mu cały proces, zamieszczając adres, godzinę spotkania, nazwisko osoby, na którą ma się powołać i numer telefonu.

Pytania na rozmowę kwalifikacyjną

Do przeprowadzenia rozmowy o pracę można podejść nieszablonowo. Jednak jeśli osoba rekrutująca nie ma wielkiego doświadczenia, z pomocą ruszą jej przykłady dostępne w internecie.

Czy wiesz coś o naszej firmie?

Pytanie brzmi całkiem niewinnie, prawda? W rzeczywistości mówi dużo o osobie, która pojawiła się na spotkaniu. Kandydat, który zdobył wcześniej garść informacji na temat firmy, może być kimś bardziej sumiennym i samodzielnym. Zrobienie odpowiedniego researchu oznacza, że rozmówca bierze na poważnie ofertę pracy i naprawdę zależy mu na zatrudnieniu.

Skąd chęć zmiany pracy?

Warto sprawdzić, czy potencjalny pracownik nie jest osobą negatywną, która lubi konflikty i stanowi zagrożenie dla dobrej atmosfery w firmie. Odpowiedź na takie pytanie może wyglądać w dwojaki sposób. Kandydat o pozytywnym uosobieniu skupi się na chęci zmiany i większych możliwościach rozwoju. Natomiast negatywny opowie ze szczegółami o wadach i złych działaniach poprzedniego pracodawcy.

Jak rozwiązałbyś problem XYZ?

Zadawanie pytań otwartych nastawionych na rozwiązanie jakiegoś problemu jest dobrym sposobem na określenie, czy kandydat jest kimś kreatywnym. Zaskakujące pytanie wywołuje stres, co daje szansę na sprawdzenie jak dana osoba sobie z nim radzi.

Jakie są twoje oczekiwania zarobkowe?

Kandydaci stresują się, pytając o kwestie finansowe. Dobry pracodawca nie unika tematu i chce poznać oczekiwania zarobkowe przyszłego pracownika. Dzięki temu może dowiedzieć się, czy współuczestnik spotkania będzie zadowolony z potencjalnej wypłaty, określić jego ambicje i pewność siebie.

Czy masz jakieś pytania?

Każda rozmowa kwalifikacyjna powinna chwilowo zamienić role między rozmówcami. Wypada zapytać kandydata, czy ma jakieś wątpliwości. Uczestnik spotkania powinien dostać odpowiedź na wszystkie nurtujące go pytania. Dzięki temu uniknie nieporozumień i zawodu związanego z przyszłym stanowiskiem.

Rozmowa kwalifikacyjna – jakich pytań możesz się spodziewać?

Ile powinna trwać rozmowa o pracę?

Właściwie nie ma czegoś takiego jak idealny czas trwania rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak rozmowa o pracę trwająca 15 minut raczej nie pozwoli na dogłębne poznanie kandydata. To znak świadczący o braku przygotowania i profesjonalizmu.

Dobrze zaplanowane spotkanie powinno trwać przynajmniej 40-60 minut. Wszystko zależy, od stanowiska jakiego dotyczy.

Rozmowa kwalifikacyjna – o co nie pytać?

Przede wszystkim nie można zadawać pytań o życie prywatne, orientację seksualną albo religię. Rozmowa o pracę powinna skupiać się na kompetencjach i sprawach dotyczących zatrudnienia.

Rekrutacja programisty nie tłumaczy pytań o umiejętności handlowe. Warto dostosować zagadnienia do stanowiska, jakiego dotyczy rozmowa i nie przedstawiać firmy jako chaotycznego miejsca, gdzie nikt nie wie, czym się tak naprawdę zajmuje.

Oceń artykuł
5/5 (4)