Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej – dlaczego jest tak ważne?

Pierwsze wrażenie podczas rozmowy o pracę jest bardzo ważne, szczególnie gdy Ci na niej zależy. Jeżeli się spóźnisz, przyjdziesz nieodpowiednio ubrany i będziesz zachowywać się arogancko, możesz zostać źle odebrany. Zapoznaj się z naszymi poradami, które uprzedzą Cię przed ewentualną porażką. 

pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie – co w tym takiego ważnego?

Wiesz, że ludzi oceniamy na podstawie pierwszych 4-7 sekund od momentu ich poznania? Jest to dla nas kompletnie nieświadome, a jednak w znaczący sposób wpływa to na nasze postrzeganie takiej osoby w przyszłości. Jeśli idziesz na ważne spotkanie, zadbaj o wszystkie aspekty, dzięki którym zrobisz dobre pierwsze wrażenie i nie zostaniesz odrzucony na wstępie.

Pracodawca, który zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną, ma zamiar sprawdzić, czy Twoje kompetencje i cechy charakteru spełniają oczekiwania na danym stanowisku pracy. Oczekuje on obopólnego szacunku i kultury osobistej. Jeśli zachowasz się nieodpowiednio, możesz zostać odrzucony już od razu, albo nawet nie będziesz brany pod uwagę przy kolejnych etapach rekrutacji. Nawet jeśli Twoje doświadczenie przewyższa innych aplikantów.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie idąc na rozmowę kwalifikacyjną?

  1. Po pierwsze, NIE SPÓŹNIJ SIĘ. Przyjdź najlepiej pięć lub dziesięć minut wcześniej przed umówionym spotkaniem. Dzięki temu pokażesz, że jesteś osobą porządną i terminową. Jeśli się spóźnisz, nawet mając ze sobą dobre usprawiedliwienie, zostanie to odebrane jako brak szacunku z Twojej strony.
  2. Przed spotkaniem dokładnie zdecyduj, w co się ubierzesz. Jeśli idziesz na rozmowę do banku lub urzędu, koniecznie zastosuj się do obowiązujących tam zasad dress codu. Pamiętaj! Garnitur i biała koszula z krawatem w przypadku mężczyzn, garsonka lub kostium w przypadku kobiet. Jeśli idziesz do mniej formalnego miejsca, nie musisz wyglądać aż tak służbowo. Zadbaj jednak o to, aby wyglądać schludnie, czysto i gustownie.
  3. Nie stresuj się! Wiemy, że rozmowy o pracę bywają stresujące, jednak postaraj się opanować. Nerwy mogą wpłynąć źle nie tylko na nas samych, zaburzając koncentrację i jasne myślenie… Rekruterowi również może się to udzielić. Przed spotkaniem weź kilka głębokich oddechów, które pomogą Ci się uspokoić i nabierz pewności siebie.
  4. Koniecznie zapoznaj się z informacjami na temat firmy, do której aplikujesz. Jeśli nie będziesz w stanie nic odpowiedzieć, dajemy Ci słowo, że na pewno nie zrobisz dobrego wrażenia. Dodatkowo przećwicz odpowiedzi na pytania, które mogą pojawić się podczas rozmowy, a także jeszcze raz przejrzyj swoje CV i przypomnij sobie, jakie wykonywałeś tam obowiązki oraz jakie ukończyłeś kursy czy szkolenia.
  5. Sprawdź: „Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej” .
  6. Uśmiechaj się i bądź zaangażowany w rozmowę. Daj się poznać od tej najlepszej strony. Osoby z pozytywnym nastawieniem zarażają swoją dobrą energią wszystkich dookoła. Tacy kandydaci mają o wiele większe szanse na otrzymanie zatrudnienia.

Pierwsze wrażenie jest wbrew pozorom najważniejsze. Jeśli zależy Ci na pracy w danej firmie, liczymy na to, że zrobisz wszystko, aby na spotkaniu wypaść jak najlepiej!

Oceń artykuł
5/5 (3)