Reklama

Kłamstwa w CV – czy warto? Jak rekruter weryfikuje CV?

Chęć otrzymania współpracy od wymarzonej firmy jest pretekstem do podkoloryzowania naszych kwalifikacji zawodowych. Kłamstwa w CV to niestety coraz częstszy przypadek. Jak się okazuje, rekruterzy potrafią je bardzo szybko zweryfikować. Dlaczego kłamanie w CV jest tak powszechne? Sprawdźmy.

kłamstwa w cv

Co grozi za kłamstwo w CV?

Informacje, które wpisuje w dokumenty aplikacje powinny być zgodne z prawdą. Kłamstwa w CV są wykroczeniem, za które mogą grozić spore konsekwencje. To samo jest w przypadku umieszczania cudzych prac w naszym portfolio. W takim przypadku pracodawca może zgłosić sprawę na policję i domagać się odszkodowania od potencjalnego kandydata do pracy.


Zobacz: Konsekwencje podania nieprawdziwych informacji w CV


Czy w CV można kłamać? Zgodnie z art. 278 Kodeksu karnego, kradzież cudzego mienia grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wyrok zależy jednak od wagi przestępstwa.

Podawanie fałszywych danych w aplikacji do pracy obejmuje również art. 61 Kodeksu wykroczeń – „Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.

Kłamstwo w CV wykształcenie

Kandydat do pracy, który w swoim dokumencie aplikacyjnym przypisał sobie fałszywy tytuł stopnia naukowego, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Kłamstwo w CV dotyczące wykształcenia jest bardzo szybko weryfikowane. Wystarczy, że pracodawca poprosi kandydata o kopię dyplomu ukończenia studiów przy nawiązywaniu współpracy. Jest to potrzebne, aby mógł on określić dokładny wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika.


Jak napisać CV? Sprawdź nasze cenne porady!


Kłamstwo w CV doświadczenie

Fałszywe informacje dotyczące kwalifikacji zawodowych są jednak najczęstszym wykroczeniem, które popełniają kandydaci do pracy. To również kolejna rzecz, którą można szybko i łatwo zweryfikować. Pracodawcy praktycznie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej proszą kandydata o streszczenie przebiegu zatrudnienia w poprzednich firmach. Padają wtedy zapytania o konkretne zadania i sposób ich wykonywania.

Dobry rekruter potrafi bardzo szybko zorientować się, że rozmówca kłamał w CV. W związku z tym jest od razu odrzucany z listy potencjalnych kandydatów do pracy.

Kłamstwo w CV: statystyka i konsekwencje

W badaniach przeprowadzonych przez zespół IBBC Group oraz Background Screening Service wynika, że aż 81% rekruterów spotkało się z kłamstwem w CV kandydata. Pozostała reszta przyznała, że na nic takiego nie natrafiła, ale czy na pewno? Najczęstsze kłamstwa w CV dotyczyły:

  • daty zatrudnienia 58,68%,
  • zakresu obowiązków 53,72%,
  • dodatkowych umiejętności (w tym poziom języka obcego, znajomość programów itp.),
  • 85,12% czy nawet stanowiska pracy 28,93%.

Z kolei pracodawcy najrzadziej spotykali się z fałszywymi danymi osobowymi 2,48%. Jednak jest to dość zrozumiałe, ponieważ dlaczego kandydat miałby utrudniać możliwość kontaktu, skoro jego CV wygląda idealnie?

Kłamanie w CV naraża pracodawcę na ogromne straty

Zatrudnienie nieuczciwego pracownika wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi dla przedsiębiorcy. Według badań aż 25,62% pracodawców odniosło straty sięgające aż 50 000 złotych z powodu zatrudnienia pracownika, który kłamał w CV. Większość z przedsiębiorców (77,7 procent) musiało w tym czasie kolejny raz przeprowadzić rekrutacje, a 28,1% zapewnić obecnemu pracownikowi dostateczną ilość szkoleń, które podniosłyby jego kwalifikacje zawodowe.

Dlaczego kłamiemy w CV?

Bezrobocie w Polsce jest bardzo wysokie. Tym bardziej teraz w okresie epidemii koronawirusa, podczas gdy w marcu pracę straciło aż 7,8 tysięcy osób w ramach między innymi zwolnień grupowych. Ludziom zależy na pracy. Szczególnie takiej, która wiązałaby się z ich zainteresowaniami, a niekoniecznie mają dostateczne umiejętności, aby profesjonalnie wykonywać dany zawód. Chcą również wypaść dobrze w oczach potencjalnego pracodawcy, który spośród wielu innych dokumentów aplikacyjnych, wybrałby akurat jego. Dzięki temu kandydat otrzymałby możliwość zaprezentowania swojej osoby “na żywo” podczas rozmowy kwalifikacyjnej, co daje mu kolejną szansę na zrobienie dobrego wrażenia. Sporo osób myśli, że ich kłamstwa w CV na polskim rynku pracy nie zostaną w żaden sposób zweryfikowane. Niestety, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Kłamstwo w CV: czy rekruter potrafi je rozpoznać?

Każdy doświadczony rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej bez problemu zweryfikuje to, czy informacje zawarte w aplikacji kandydata są prawdziwe. Poprzez obserwacje zachowań niewerbalnych, a także sposobu mówienia i udzielania odpowiedzi, rekruter może bez problemu zebrać kilka istotnych dla siebie informacji i sprawdzić.


Zobacz: Jak rozpoznać, czy ktoś kłamie?


Kiedy kłamiemy, zmienia się nasz ton głosu, styl mówienia, ruch oczu i spojrzenie, a także sposób poruszania się. Rekruter, który ma spore doświadczenie w swoim zawodzie, przeprowadzając kilka rozmów kwalifikacyjnych dziennie, potrafi w szybki sposób zbadać czy kandydat jest wobec niego szczery. Jeśli zauważy on pewne nieprawidłowości, najczęściej zaczyna o nie bardziej dopytywać i pogłębiać obszar danych zachowań swojego rozmówcy. Jeśli potwierdzą się jego przypuszczenia dotyczące kłamstwa w CV, osoba starająca się o zatrudnienie zostanie bezapelacyjnie zdyskwalifikowana z listy kandydatów do pracy.

Oceń artykuł
5/5 (5)