Szukanie pracy to wyzwanie, które wymaga profesjonalnego podejścia. Zdobycie wymarzonej posady wiąże się z odpowiednim przygotowaniem dokumentów rekrutacyjnych i perfekcyjną autoprezentacją. Jak zdobyć pracę? Sprawdź 10 skutecznych sposobów, które pomogą Ci w przygotowaniach do rekrutacji.

1. Jak znaleźć pracę? Zacznij od pozytywnego nastawienia!

Mówi się, że najpopularniejszym zawodem w Polsce jest szukanie pracy. Dlaczego tak trudno ją znaleźć? Masz odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie na danym stanowisku i potwierdzone preferencje, a mimo to nie dostałeś zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną? Być może problem tkwi w Twoim nastawieniu lub nieodpowiednim zgłoszeniu. Poprawnie przygotowane dokumenty są najważniejsze, a dobre CV jest przepustka do spotkania z rekruterem! Jak znaleźć pracę i cieszyć się upragnionym stanowiskiem? Optymistyczne podejście to podstawa sukcesu!

2. Przygotuj dokumenty rekrutacyjne

Narzekasz, że nie masz pracy przez rząd, kryzys i plamy na słońcu? W takim razie nieprędko ją znajdziesz. Przestań szukać wymówek, zacznij wyciągać wnioski. Jak szybko znaleźć pracę? Podejdź do siebie krytycznie, przeanalizuj własne działania. 

Sposoby szukania pracy: CV, list motywacyjny, autoprezentacja

Jak znaleźć odpowiednią pracę? Po pierwsze, skup się na poprawności swoich dokumentów rekrutacyjnych. Pomyśl, jak napisać list motywacyjny i zrób dobre wrażenie na rekruterach! Nie zapominaj też o poprawnej klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Buduj swój pozytywny wizerunek w sieci i zadbaj o dobrą autoprezentację.

3. Wykaż się kreatywnością

Właśnie skopiowałeś szablon CV z internetu i jesteś z siebie bardzo dumny. Zapewne milion innych osób również teraz czuje dumę z tego  samego powodu. Jak znaleźć wymarzoną pracę? Jeśli szukasz zatrudnienia w branżach kreatywnych, np. w marketingu, to również bądź kreatywny. Wykonaj np. video CV lub multimedialne portfolio. 

4. Jak skutecznie znaleźć pracę? Wyróżnij się!

Możesz też odwrócić role, niech praca szuka ciebie! Przykład? Łukasz Jakóbiak wywiesił gigantyczne CV nieopodal firmy, w której starał się o etat. Pamiętaj jednak, że brawura nie jest pożądana w każdej branży. Natomiast każdy doceni wyczucie smaku i taktowność kandydata, a kreatywne sposoby szukania pracy mogą przyciągnąć uwagę Twojego przyszłego pracodawcy!

5. Skup się na konkretach!

CV to nie ulotka. Wiesz, gdzie trafiają ulotki. Dla każdej firmy stwórz CV z unikalnym zestawem umiejętności i osiągnięć, adekwatnych do upragnionego stanowiska. Jak znaleźć pracę dla siebie? Cieszymy się, że ukończyłeś kurs komunikacji telepatycznej z gołębiami pocztowymi, a w wolnych chwilach zbierasz motyle, ale jeśli chcesz być księgowym w firmie X, to zostaw te informacje dla siebie, a w CV umieść praktyczne umiejętności, które są niezbędne podczas pracy na tym stanowisku.

6. Postaw na jakość, a nie ilość

Jak znaleźć dobrą pracę? Postaw na jakość, nie na ilość informacji – to lubią rekruterzy. Co więcej, czytaj dokładnie oferty pracy i odpowiadaj tylko, gdy spełniasz wszystkie wymagania. Dodatkowo wyślij CV do konkretnej osoby w firmie. Bądź dobrym psychologiem, wczuwając się w jej oczekiwania.

7. Jak znaleźć pracę dla siebie?Przygotuj się do rozmowy z rekruterem

Praca w firmie X ci się należy… tak samo jak setce pozostałych kandydatów. Zrezygnuj z postawy roszczeniowej, ponieważ skończone studia to jeszcze nie gwarant zatrudnienia. Rekruter musi wiedzieć, że to tobie zależy najbardziej na tej pracy. Jak znaleźć odpowiednią pracę? Zobacz przykładowe pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej, aby lepiej się przygotować. Naucz się mówić o sobie w kontekście danej firmy. W najlepszym wypadku rozmowa rekrutacyjna będzie tylko formalnością, bo rekruter już przed nią wiedział, że to właśnie ciebie szukał.

8. Stale się rozwijaj, aby znaleźć dobrze płatną pracę

Osoba, która pracuje 2-3 lata na jednym stanowisku bez awansów traci wartość na rynku pracy. Jak znaleźć dobrze płatną pracę? Rekruterzy obawiają się kandydatów, którzy nie rozwijają się i popadają w zawodową stagnację. Polakom wciąż obcy jest model flexicurity i nie akceptują, że stabilność zawodowa to nie tkwienie na jednym etacie do emerytury, lecz wartość człowieka na rynku pracy. Co więcej, żadna praca nie jest szczytem marzeń, zawsze chciej więcej. Pamiętasz jak wyglądała twoja pierwsza praca bez doświadczenia? Teraz po kilku latach aktywności stać Cię na wiecej! I pamiętaj, że jeżeli stajesz się najlepszy wśród ludzi, z którymi pracujesz w danym pomieszczeniu, to czas zmienić pokój i piąć się w szczeblach kariery!

9. Jak znaleźć odpowiednią pracę? Bądź pokorny!

Bezrobocie nie istnieje, są tylko niezauważone szanse. Jednym z największych problemów rodzimego rynku pracy jest zbyt roszczeniowa postawa kandydatów na dane stanowisko. Co zrobić, żeby znaleźć pracę? Brak motywacji do zdobycia zatrudnienia, elastyczności i gotowości na kompromisy sprawiają, że rekruterzy nie chcą podjąć się współpracy z taką osobą. Często też wymagamy za wysokiego wynagrodzenia w stosunku do swoich kompetencji. Bo tak naprawdę pracy nie brakuje – brak jest tylko chęci aby się po nią schylić.

Ile trwa szukanie pracy?

Specjaliści obliczyli, że szukanie nowego stanowiska trwa około trzech miesięcy. Oczywiście często można trafić na korzystną ofertę już na samym początku poszukiwań, jednak kilkuetapowe rekrutacje, wywiady z kandydatami i wybór odpowiedniego pracownika zajmują sporo czasu.

10. Nie poddawaj się!

Już wiesz, jak znaleźć dobrze płatną pracę, a mimo to telefon milczy? Nie poddawaj się! Rekrutacja to długotrwały proces, dlatego nie spodziewaj się informacji zwrotnej od razu po wysłaniu swojej kandydatury na dane stanowisko. Cierpliwość popłaca, a szukanie pracy wymaga czasu. Zapewne minie kilka tygodni, zanim rekruterzy spośród grona innych CV wybiorą właśnie Twoje zgłoszenie. Pamiętaj jednak, że jeżeli będziesz zdeterminowany i nastawiony na cel to w końcu uda Ci się zdobyć swoją wymarzoną posadę.

Oceń artykuł
1/5 (1)