Jak znaleźć pracę bez doświadczenia po studiach? Pomóc mogą uczelniane biura karier i nie tylko. Podpowiadamy, jak znaleźć pierwszą pracę po studiach, aby móc nabrać w niej niezbędnego doświadczenia. Kolejne etapy kariery będą dużo prostsze, gdy pierwsza praca okaże się strzałem w dziesiątkę.

Praca bez doświadczenia: czy da się taką znaleźć?

Jesteście świeżo upieczonymi absolwentami uczelni i zastanawiacie się, jak znaleźć pierwszą pracę po studiach? Choć to trudniejsze zadanie, niż dla pracowników z wieloletnim stażem, pracę bez doświadczenia też można znaleźć. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i jak jej szukać. Takiej pracy szuka się inaczej, niż mając już kilka lat doświadczenia w dowolnej branży. Bardziej niż konkretne umiejętności, liczą się kompetencje miękkie i osobowość. O szczegółach opowiemy poniżej.

Znajdź pierwszą pracę, tworząc atrakcyjne CV

Na początku procesu poszukiwania pracy bez doświadczenia zawodowego warto sporządzić profesjonalny życiorys zawodowy. Pozwoli on szybko zaaplikować na wybrane oferty pracy, praktyk i staży i już na wstępie zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy. W takim dokumencie nie wypisuje się oczywiście miejsc pracy, jeśli takowych jeszcze nie było, opisuje się natomiast dokładnie wykształcenie, atrakcyjne z punktu widzenia rekruterów cechy i zainteresowania. O szczegółach tworzenia CV bez doświadczenia przeczytacie więcej we wpisie na naszym Poradniku.

Do CV warto dołączyć list motywacyjny

Wysyłając CV w poszukiwaniu pierwszej pracy po studiach zawsze starajcie się dołączyć list motywacyjny (nawet, jeżeli nie jest to wymóg konieczny podany w ogłoszeniu). Taki dokument to miejsce, w którym możecie podkreślić swoje atuty i podać silne argumenty przemawiające za wyborem własnej kandydatury. To szczególnie ważne w momencie, w którym nie macie jeszcze w CV wielu pozycji mogących zainteresować pracodawcę.

Przy przygotowywaniu listu motywacyjnego bez doświadczenia skupcie się na umiejętnościach i kwalifikacjach, które już posiadacie. Znajomość języków obcych, doświadczenie w samorządzie studenckim, czy udział w wolontariacie – to wszystko może mieć znaczenie dla potencjalnego przyszłego szefa. Szczegóły na temat tego, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia i wzór takiego dokumentu znajdziecie na naszym Poradniku.

W pracy bez doświadczenia liczy się zapał i kreatywność

Warto pamiętać o tym, że firmy wbrew pozorom nie zawsze stawiają na pierwszym miejscu wieloletnie doświadczenie zawodowe. Wiele z nich będzie zainteresowanych przede wszystkim zapałem do wykonywania zadań służbowych, świeżymi pomysłami i znajomością nowinek technologicznych. Dlatego szukając pracy bez doświadczenia, nie traćcie pewności siebie. Młodość i brak doświadczenia paradoksalnie może okazać się atutem.


Chcesz zapytać innych, jak zdobyli pracę bez doświadczenia? Forum GoWork.pl to idealne miejsce do wymiany informacji i opinii!


Jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia po studiach?

Podstawowym błędem, popełnianym przez studentów zastanawiających się, jak znaleźć pierwszą pracę, jest brak konkretnego pomysłu na siebie.

Wybór przypadkowych prac, byleby „coś zarobić”, które w dodatku nie mają ze sobą wiele wspólnego, nie pomogą w zbudowaniu solidnego i spójnego CV. To jedynie sygnał dla pracodawcy, że nie macie jeszcze wybranej ścieżki zawodowej. 

Dlatego już w trakcie wyboru specjalizacji na swoich obecnych kierunkach studiów powinniście zacząć myśleć o tym, jakie zawody mogłyby do Was pasować. Nie sugerujcie się tu jedynie swoim wykształceniem, ale też naturalnymi predyspozycjami, jakie u siebie zauważacie.

Pierwsza praca a predyspozycje i osobowość

Poszukując inspiracji dotyczącej ścieżki rozwoju zawodowego, warto zadać sobie kilka pytań na temat pierwszej pracy po studiach i każdego kolejnego stanowiska:

  • Jaki charakter pracy jest dla Was szczególnie interesujący? Czy widzicie siebie za biurkiem, czy raczej wyobrażacie sobie życie w ciągłym ruchu?
  • Czy wolicie bezpieczny etat w dużej firmie, czy elastyczny grafik w nowatorskim startupie?
  • A może marzy Wam się zostanie własnym szefem w przyszłości? Założenie własnej działalności gospodarczej może być dobrym rozwiązaniem także dla młodej osoby bez doświadczenia. Często wystarczy dobry pomysł oraz odpowiedni kapitał na start. Taką decyzję warto jednak najpierw dokładnie przemyśleć, analizując wszystkie „za i przeciw”.

Świadomość swoich oczekiwań co do miejsca pracy to ważna kwestia, związana z rozwojem zawodowym i wyborem odpowiedniej branży dla siebie.


Szukasz pracy w Katowicach? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach za pośrednictwem Biur Karier?

W znalezieniu pierwszej pracy bez doświadczenia zawodowego pomóc mogą uczelniane Biura Karier. Powstały właśnie po to, aby wesprzeć studentów w ich początkach na rynku pracy. 

Ich ofertą zainteresować powinni się zwłaszcza studenci uczelni prywatnych, które mocno dbają o odpowiednie przygotowanie absolwentów na wejście na rynek pracy.  Dobry staż w międzynarodowej firmie potrafi otworzyć wiele drzwi.

Firmy nierzadko proponują także najlepszym stażystom możliwość zatrudnienia po ukończeniu praktyk lub staży. Dorady zawodowi pracujący w Biurach Karier podpowiedzą, gdzie szukać takich ofert pracy i pomogą wybrać odpowiednią. Zdradzą także, jak możecie zdobyć pierwsze kwalifikacje zawodowe i wytłumaczą podstawowe zasady działania rynku pracy.

Praca bez doświadczenia: wymiana studencka lub Work&Travel

Pracodawcy cenią umiejętności, jakie przywożą ze sobą studenci z zagranicznych wymian typu Erasmus. Lepsza znajomość języków obcych to tylko jeden z atutów udziału w programie. Innymi jest większe obycie w świecie i doświadczenie w kontakcie z innymi kulturami.

Kolejnym dobrym pomysłem na to, jak znaleźć dobrą pracę bez doświadczenia może być udział w czasie wakacji w programie Work&Travel. W ten sposób podszlifujecie język obcy i zorientujecie się w najnowszych trendach na różnych rynkach pracy. Kto wie, może zdecydujecie się nawet kontynuować karierę w innym kraju?

Szukając pracy bez doświadczenia, skupcie się na zainteresowaniach

Kto powiedział, że doświadczenie możemy zdobywać tylko w pracy zawodowej? Pracę bez doświadczenia może być znacząco łatwiej znaleźć osobom, które pielęgnują swoje pasje i potrafią przekuć je w konkretny zawód.

Przykładowo, pracę w IT bez doświadczenia zawodowego prędzej zdobędą zdolne samouki, które już wcześniej zaczęły uczyć się języków programowania na własną rękę. Dlatego tego typu zainteresowania warto także dodać do CV. Możecie zamieścić je w sekcji podsumowania zawodowego. 

Takie przykłady można mnożyć, a najwięcej zależy tu od Waszych indywidualnych zdolności i chęci do nauki. Znacie powiedzenie „Rób to, co kochasz, a nie przepracujesz jednego dnia w swoim życiu”? To może być Wasza przepustka do kariery!