Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu przedsiębiorczych osób. W jakim wieku najlepiej założyć swoją firmę? Okazuje się, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie własnego biznesu ze względu na dość łagodne przepisy. Poznaj wyniki badań na zlecenie Herbalife Nutrition i zobacz, kiedy otworzyć swoją pierwszą firmę.

W-jakim-wieku-założyć-własną-firmę

Status przedsiębiorcy w Polsce może uzyskać osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna (również niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje jednak zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą) czy wspólnicy spółki cywilnej. A co z wiekiem? Tutaj prawo jest dość łagodne, ponieważ jednoosobową działalność może prowadzić nawet osoba, która nie skończyła 18 lat. A kiedy, według badań jest najlepszy czas na założenie firmy? W jakim wieku warto działać na własny rachunek?

W jakim wieku można założyć firmę w Polsce?

Zanim zajmiemy się kwestią najlepszego wieku do prowadzenia biznesu, warto podkreślić, jakie przepisy odnoszą się do zakładania działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach. Co więcej, okazuje się, że w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą może prowadzić również osoba niepełnoletnia.

W przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, wymaga się złożenia wniosku o wpis do CEIDG przez przedstawiciela ustawowego takiej osoby, czyli najczęściej rodzica. Można to zrobić wyłącznie w wersji papierowej, składając go w urzędzie gminy. W razie wątpliwości CEIDG ma prawo nie zgodzić się na rejestrację firmy.

Warto podkreślić, że osoby niepełnoletnie od 13 do 18 lat, mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a więc nie mogą dokonywać we własnym imieniu czynności prawnych, które powodują powstanie, zmianę lub ustanie stosunku prawnego. Może to nieco utrudnić kwestię zarządzania. Osoby, które mają ograniczoną zdolność prawną, nie mogą samodzielnie zrealizować wielu czynności, które są typowe dla przedsiębiorcy np. zaciągania zobowiązań lub zawierania umów. Przykładowo osoba niepełnoletnia może nabywać udziału lub akcje w spółkach kapitałowych (typu spółka akcyjna), ale tylko po udzieleniu zgody przedstawiciela ustawowego i zgody sądu.

Kiedy najlepiej otworzyć własną firmę? Badanie „Młodzi przedsiębiorcy”

O ile pod względem prawnym działalność gospodarczą może otwierać nawet osoba niepełnoletnia, inną kwestią jest to, jaki wiek będzie najlepszy to otwarcia własnej firmy. Interesujące są wnioski z badań prowadzonych w tym temacie.

Od ilu lat można założyć firmę?

Coraz więcej młodych ludzi chce założyć własną firmę lub już prowadzi działalność gospodarczą. Okazuje się, że praca na etacie traci na popularności, a osoby bez zobowiązań finansowych w postaci kredytów hipotecznych chciałyby rozkręcić swój interes i zacząć działać na własny rachunek. Kiedy najlepiej otworzyć własną firmę? Badania pokazują, że nie warto zwlekać z otwarciem wymarzonego biznesu.

W jakim wieku założyć własną firmę?

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, według ankietowych biorących udział w badaniu najlepszy wiek na założenie własnej firmy to 28 lat. Czy interes założony przez osoby w młodym wieku ma szansę na powodzenie? Na spełnianie marzeń nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno, dlatego warto od razu przystąpić do realizacji wyznaczonych celów i spróbować swoich sił w biznesie. Ponad połowa badanych przez firmę  Herbalife Nutritrion osób zgodnie stwierdziła, że własną działalność należy założyć przed 30. rokiem życia. Grupę badawczą stanowiło 25 tysięcy osób w wieku od 18 do 40 lat. Ankietowani byli mieszkańcami 35 różnych krajów, również z Polski.

W-jakim-wieku-założyć-własną-firmę-badanie

Optymalny wiek na założenie własnej działalności gospodarczej

Czy 28 lat to rzeczywiście dobry wiek na założenie działalności? Z przeprowadzanego badania wynika, że to właśnie wtedy młodzi ludzie mają za sobą pierwsze doświadczenia w pracy. Osoby w tym wieku rzadziej utrzymują rodzinę i nie mają zaciągniętych kredytów hipotecznych. Mniejsza ilość zobowiązań sprzyja inwestycji we własną firmę. Wyniki pokazują, że spośród respondentów aż 74% z nich chce założyć swój biznes.

Dlaczego tak wiele młodych osób decyduje się na bycie przedsiębiorcą?

Co jest główną motywacją do założenia firmy w tak młodym wieku w Polsce? Trzy najczęściej wymieniane powody to:

1. Zostanie swoim własnym szefem (56% odpowiedzi ankietowanych)

2. Realizowanie pasji (50% odpowiedzi ankietowanych)

3. Większa elastyczność w pracy (44% odpowiedzi ankietowanych)

4. Zmiana ścieżki kariery (31% odpowiedzi ankietowanych)

5. Bycie wsparciem dla rodziny (24% odpowiedzi ankietowanych)

Badanie pokazuje, jak bardzo młodzi pracownicy cenią sobie niezależność w pracy. Etatowe wykonywanie obowiązków przez 8 godzin dziennie nie jest już satysfakcjonujące dla sporej liczby zatrudnionych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Własna firma to duża odpowiedzialność i natłok obowiązków. Czy doświadczenie jest niezbędne przy zakładaniu swojego biznesu?


Szukasz nowego zatrudnienia w województwie wielkopolskim? Odwiedź zakładkę: Praca Poznań i aplikuj na najciekawsze oferty zatrudnienia w Twojej okolicy!


Założenie własnej firmy przed 30-stką

Badanie „Młodzi Przedsiębiorcy” obrazuje podejście osób w wieku 18 – 40 lat do biznesu. Mimo tego, że średnia wieku, w jakiej najlepiej założyć własną firmę to 28 lat, to większość ankietowanych zaznacza, że przed otwarciem działalności należy posiadać doświadczenie. Według osób, które wzięły udział w badaniu, bycie przedsiębiorcą powinno poprzedzać 5,5 roku doświadczenia zawodowego. Dlaczego warto założyć firmę przed 30-stką? Respondenci zauważają, że młody wiek to zaleta, która może usprawnić działanie nowopowstałego przedsiębiorstwa. Spośród największych korzyści wymieniają:

  • łatwe dostosowanie się do nowych technologii;
  • śmiałe korzystanie z nowych technologii;
  • świeże spojrzenie, nieodkryte pomysły;
  • dostęp do większych zasobów niż starsze pokolenia;
  • mniej obaw przed porażką.

Bez wątpienia innowacyjność jest potrzebna w każdej branży, a młodzi wizjonerzy mogą zmienić świat inwestycji i wprowadzić na rynek nietuzinkowe pomysły, które zrewolucjonizują sferę przedsiębiorczości zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Największe wyzwania dla młodych przedsiębiorców

W badaniu ujęto także kwestię największych wyzwań, które stoją przed osobami pragnącymi otworzyć swój biznes. Dla ponad 35% badanych ważnym czynnikiem było zrównoważenie kosztów, dostosowanie się do rzeczywistości po okresie pandemii oraz trudny proces pozyskiwania klientów i realizacji sprzedaży.

Warto też podkreślić, że dla 63% ankietowanych obecne wyzwania i trudności są znacznie wymagające w porównaniu do tych, które miały starsze pokolenia.

Oceń artykuł
5/5 (1)