Czym jest doświadczenie zawodowe i jak wpisać je do CV tak, aby odnieść sukces? Z tego tekstu dowiecie się, jak przygotować opis doświadczenia zawodowego, który zainteresuje każdego rekrutera. Co powinniście w nim podkreślić najbardziej?

Co-to-jest-doświadczenie-zawodowe

Co to jest doświadczenie zawodowe?

Doświadczenie zawodowe to bardzo istotny aspekt rekrutacji do każdej firmy. Nie ma jednego, uniwersalnego wzoru CV, który zapewni Wam sukces na rynku pracy. Dlatego to właśnie umiejętne wykorzystywanie nabytego doświadczenia i podkreślanie go w odpowiedni sposób mogą pomóc zdobyć wymarzoną pracę.

Doświadczeniem zawodowym nazywamy wszystkie Wasze wcześniejsze działania związane z zatrudnieniem. Choć do tych najważniejszych należą poprzednie miejsca pracy i zajmowane w nich stanowiska, osoby młode mogą wpisywać w to pole również doświadczenie zdobyte podczas np. wolontariatu czy praktyk studenckich.

W opisie doświadczenia w CV dzielimy się informacją o tym, jakie mieliśmy zadania oraz czego nauczyliśmy się podczas różnego rodzaju zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej, a nawet prowadzenia działalności gospodarczej. Wbrew pozorom są to bardzo ważne dla rekrutera informacje, które mogą przesądzić o naszych szansach podczas prowadzonej rekrutacji.


Szukasz pracy w Sosnowcu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Doświadczenie zawodowe w CV – czy warto je zmieniać?

Sekcję z opisem doświadczenia zawodowego warto modyfikować pod kątem każdego pracodawcy, do którego aplikujemy. Nie mówimy tu oczywiście o „drobnych” kłamstewkach czy chwaleniu się kompetencjami, które dopiero co zaczęliśmy rozwijać! Takie zabiegi nie zadziałają na Waszą korzyść, a do tego szybko mogą się wydać. Po czymś takim kolejnego telefonu od rekrutera się nie spodziewajcie…


SPRAWDŹ TEŻ: Jak napisać CV? Profesjonalny przewodnik 


Jeśli jednak w ogłoszeniu, które przyciągnęło Waszą uwagę, potencjalny przyszły pracodawca określił zakres umiejętności, jaki go interesuje, w CV warto podkreślić dokładnie te cechy. Przykładowo, jeśli wysyłacie aplikację na stanowisko, na którym będziecie zarządzać ludźmi, zaznaczcie w CV te prace, w których mieliście już nadzór nad zespołem, lub wzmocnijcie przekaz na temat np. Waszych umiejętności miękkich.

Doświadczenie-zawodowe-w-CV

Jak opisać doświadczenie zawodowe w CV?

Jak wspominaliśmy, w CV nie musicie trzymać się standardowych rozwiązań. Im oryginalniejszy znajdziecie sposób na opisanie, czego już nauczyliście się w danej branży, tym większe szanse na przekonanie rekrutera, że to właśnie Was warto zaprosić na rozmowę rekrutacyjną.

Ważne jednak, aby przed przystąpieniem do opisywania swojego doświadczenia zawodowego sprawdzić, jaki jest profil firmy i co jest cenione w danej branży. Trzeba zadbać o podkreślenie właśnie tego, które najbardziej interesuje konkretnego pracodawcę. Możecie nawet użyć podobnych wyrażeń, które pojawiły się w ofercie, na którą składacie aplikację. Nie kopiujcie jednak ich słowo w słowo – to może niestety zostać odebrane jako chęć dopasowania się do treści ogłoszenia.

Wrażenie, o które Wam chodzi, to przecież udowodnienie, że Wasz wcześniejszy zakres obowiązków idealnie odpowiada temu, jaki mielibyście przejąć na danym stanowisku. Nie zaszkodzi także dodanie opisu doświadczenia zawodowego po angielsku, zwłaszcza kiedy aplikujemy do międzynarodowej firmy.

Opis doświadczenia zawodowego – wzór

W jaki sposób opisać swoje doświadczenie zawodowe w praktyce, odpowiadając na treść konkretnego ogłoszenia? Specjalnie dla Was mamy przykład doświadczenia zawodowego przygotowanego pod ogłoszenie w sprawie pracy na stanowisku sprzedawcy.

Jeśli w ofercie pojawia się poniższy zakres obowiązków, koniecznie trzeba wziąć je pod uwagę w opisie własnego doświadczenia:

 • tworzenie bazy klientów i utrzymywanie relacji z klientami;
 • aktywne pozyskiwanie nowych klientów;
 • prowadzenie negocjacji handlowych;
 • realizowanie celów sprzedażowych;
 • budowanie wizerunku firmy;
 • monitorowanie działań konkurencji;

Istotne podczas tworzenia CV będą również pozostałe wymagania typu:

 • prawo jazdy kat. B;
 • doświadczenie w sprzedaży;
 • komunikatywność;
 • dyspozycyjność, gotowość do wyjazdów służbowych.

Opis doświadczenia zawodowego

Sekcja z opisem doświadczenia zawodowego powinna nawiązywać dokładnie do tych umiejętności zdobytych na wcześniejszych stanowiskach. Można wspomnieć, że przykładowo praca w salonie komórkowym nauczyła mnie:

 • budowania i utrzymywania świetnych relacji biznesowych z klientami;
 • skutecznego pozyskiwania nowych klientów i prowadzenia aktywnej sprzedaży;
 • skutecznego prowadzenia negocjacji handlowych oraz ustalania warunków umów;
 • efektywnej realizacji wyznaczonych celów sprzedażowych;
 • dbania o pozytywny wizerunek firmy i najwyższą jakość obsługi;
 • prowadzenia bieżącej analizy rynku i działań konkurencji;
 • odbywania wyjazdów służbowych (posiadam prawo jazdy kat. B).

Tu warto także pochwalić się swoimi konkretnymi osiągnięciami z poprzednich miejsc pracy. Postawcie na liczby, fakty i dane – niech dobre wyniki mówią same za siebie. Może to być np. Wasz najlepszy wynik sprzedażowy lub wynegocjowanie korzystniejszych dla firmy warunków umowy.

Możecie też wspomnieć o odbytych szkoleniach zawodowych (zwłaszcza tych certyfikowanych) oraz nagrodach w konkursach branżowych, które udało Wam się zdobyć. To powinno się spodobać każdemu pracodawcy.

Jak-wpisać-doświadczenie-zawodowe-do-CV

Doświadczenie zawodowe w CV – co wpisać, jeśli go jeszcze nie mamy?

Na rynku pracy pojawiają się również osoby, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego. Co zrobić w takim przypadku? Nic straconego. Zamiast listy firm, w których byliście zatrudnieni, można wypisać wiele innych, ciekawych, a przy tym przydatnych dla przyszłego pracodawcy rzeczy.

Brak doświadczenia zawodowego – co wpisać?

Jeśli to dopiero początek Waszej przygody z rynkiem pracy i nie macie jeszcze bogatego doświadczenia zawodowego oraz pojęcia, jak napisać CV bez doświadczenia, w sekcji jemu poświęconej możecie zamieścić nieco inne treści. Wszystkiego rodzaju szkolenia i kursy (np. językowe), bycie wolontariuszem, a także staże i praktyki przemówią na Waszą korzyść.

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe, skoro stawiamy dopiero pierwsze drogi na wybranej ścieżce kariery? Starajcie się aplikować na stanowiska juniorskie, gdzie niewymagane jest obszerne doświadczenie, a chęci do nauki zawodu i dyspozycyjność. Choć na początek raczej nie będziecie mogli liczyć na zbyt wysokie wynagrodzenie, wiele firm decyduje się zatrudnić najlepszych stażystów i juniorów na stałe.

To także najlepsza okazja do tego, aby nabrać doświadczenia zawodowego, którym będziecie już potem mogli pochwalić się w swoim CV.

Opis doświadczenia zawodowego – czego unikać?

Macie już za sobą co najmniej kilka lat pracy w danej branży? W takim razie opis doświadczenia zawodowego nie powinien sprawić Wam wiele trudności. Jak widzieliście wyżej, kluczem do sukcesu jest tutaj staranna selekcja tych doświadczeń i umiejętności w CV, które najlepiej pokażą, jak świetnym kandydatem na to stanowisko jesteście!

Oznacza to także, że powinniście unikać nadmiaru informacji w sekcji doświadczenia zawodowego w CV. To może zmniejszyć jego przejrzystość i utrudnić rekruterowi szybkie zapoznanie się z Waszym profilem jako kandydata! Czego najlepiej unikać?

1. Informacji na temat tego, czym zajmowała się poprzednia firma, w której pracowaliście – to nie interesuje rekrutera.

2. Ozdobników – tzw. „lanie wody” zupełnie nie ma sensu w CV – im mniej, tym lepiej się czyta.

3. Informacji, które nie mają znaczenia dla danej firmy – to i tak nie przekona rekrutera, aby zaprosił Was na rozmowę.

Doświadczenie zawodowe – przykłady

Przykładów doświadczenia zawodowego jest tak wiele, jak zawodów, w których mieliście okazję pracować. Oto przykład jak odpowiednio opisywać doświadczenie w CV – należy jednak pamiętać, że każda graficzna forma przedstawienia doświadczenia będzie odpowiednia. Wystarczy wpisać odpowiednie informacje. Najczęściej jest to data rozpoczęcia i zakończenia pracy w danym miejscu, nazwa firmy oraz podstawowe obowiązki.

01.2023 – obecnie, NAZWA FIRMY

Stanowisko/Rola: Sprzedawca

Zakres obowiązków:

 • prowadzenie procesu sprzedażowego;
 • koordynowanie współprac;
 • przygotowywanie dokumentów;
 • współpraca z innymi działami;
 • archiwizacja.

Krótki, zwięzły i stworzony z naciskiem na wybrane, najważniejsze informacje – taki powinien być idealny opis doświadczenia zawodowego. Jeśli porządnie zadbacie o jego formę i będziecie na bieżąco dopasowywać go do konkretnych ofert pracy, ta wymarzona znajdzie się szybciej, niż myślicie.

Doświadczenie-zawodowe-co-to

Atrakcyjne CV – doświadczenie zawodowe dopasowane do branży

Wśród przygotowujących dokumenty aplikacyjne najczęściej zadawane pytania dotyczą poszczególnych sekcji. Jednym z najistotniejszych jest dylemat, czy w CV wpisywać całe doświadczenie. Otóż nie i lepiej unikać takiej sytuacji. Nie sztuką jest bowiem wpisać doświadczenie zawodowe do CV obejmujące 10 pozycji, ale to, aby wybrać te najistotniejsze fakty, które zainteresują pracodawcę.

Dokumenty aplikacyjne powinny być spersonalizowane, a więc dopasowane do konkretnej branży i stanowiska. Tworząc opis doświadczenia, trzeba wziąć pod uwagę, czy nasze stanowisko dotyczy większego przedsiębiorstwa oraz czy wiąże się z dużym profesjonalizmem. W tym przypadku na korzyść będą przemawiać miejsca zatrudnienia, w których kandydat wykorzystywał swoje wysokie kwalifikacje i kompetencje w sztywnych ramach. Z drugiej strony aplikowanie do małej firmy czy start-upu na stanowisko wymagające kreatywności, powinno zawierać na liście doświadczenia takie wcześniejsze zajęcia, w których ta pożądana pomysłowość i nieszablonowość była przez nas często wykorzystywana.

Oceń artykuł
3/5 (2)